Programul Guvernului Ciolos: Renegocierea MTO cu mentinerea unui nivel sustenabil al datoriei publice in raport cu PIB-ul

de CP     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2015, 11:23 Economie | Finanţe & Bănci

Programul de guvernare al echipei Ciolos cuprinde un punct important la capitolul "Stabilitate", mai exact: Renegocierea MTO-ului (n.red. obiectivele pe termen mediu) cu mentinerea unui nivel sustenabil al datoriei publice in raport cu PIB-ul. Aceasta in conditiile in care in Prognoza de toamna emisa pe 5 noiembrie, Comisia Europeana estimeaza un deficit structural de 0,8% din PIB in anul 2015, 2,7% in 2016 si 3,8% in 2017. Astfel, Romania ar urma sa iasa inca din anul 2016 din tinta de deficit structural de 1%, asumata prin MTO (obiectivele pe termen mediu).

Printre prioritatile Guvernului Ciolos se mai afla elaborarea Bugetului pe 2016 cu mentinerea tintelor de stabilitate macroeconomica si monitorizarea utilizarii transparente a resurselor bugetare. De asemena, intentionaza sa adopte si sa implementeze masuri pentru asigurarea conditiilor de crestere a convergentei in perspectiva aderarii la zona Euro.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4641 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    cu alte cuvinte (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:36)

    chiuariu [utilizator]

    liber la pomeni, aberatiile de pina acum ramin, bine, mersi.
    • 0 (0 voturi)    
      cu alte cuvinte (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:34)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      e jurnalism dupa ureche. nascociri pe surse, cum fura si cu atatia presupusi inaite ca ciolos sa anunte propunerile sale.
      ciolos, taman a raspuns, pe sticla, acestei intrebari.
      mto, celebrul meteo (!), nu va fi revizuit.

      totusi, ceva pomeni se vor da, e interesul tuturor partidelor componente usl, inclusiv al lui herr klauz.
      nu supara ei...boboru' ! :)
  • -3 (3 voturi)    
    baiatu, bati CAMPII (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:45)

    /./ [utilizator]

    Si ce inseamna rezonabil??20%, 60%, 100%, 1000%???Fiecare poate sa inteleaga ce vrea, eu nu inteleg de ce tb sa ne mai imprumutam dupa ce criza a trecut??PIB-ul a tot crescut dar noi tot la imprumuturi ne gandim.Oamenii astia sunt din alt film.Bani sunt destui in tara asta dar nu sunt cheltuti cum trebuie, jumate din ei sunt furati.La cum incepe Ciolos ma dezamageste pe zi ce trece.Pai bai baiatule gandeste putin cu capatana aia si pune-o la contributie.Oricine poate guverna cand se imprumuta, poti lua pe oricine de pe strada sa faca asta.Si cand mai vine cu 5 ani pt toti hotii ....cand de fapt mandatul tuturor ar trebui sa scada avand in vedere hotiile care le fac.
    • +1 (1 vot)    
      NU. (Luni, 16 noiembrie 2015, 13:43)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Si ce te faci cand Parlamentul iti mareste pe fata toate cheltuielile doar cu scopul de a te sabota. Stii care o sa fie povestea anul viitor nu? Noi, PSD si PNL, am marit pensiile si salariile, am lasat tara cu vistieria plina, dar ia uitati ce fac tehnocratii, au deficit, vand tara la FMI/UE/americani. NU SE POATE FARA NOI!
      • +2 (2 voturi)    
        .. (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:45)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui RantCasey

        Guvernu poate da o ordonanta de urgenta ca acele mariri sa nu poata sa fie aplicate decat sa zicem peste 1000 de ani.Simplu, eficient.Populatia inteligenta cred ca a inteles cum sta treaba cu maririle, azi se dau si maine se pot taia, cine nu intelege nu are decat sa ii voteze in continuare la fel cum au facut si pana acum si apoi se plang ca tara merge cum merge.
        • 0 (0 voturi)    
          guvernu (Luni, 16 noiembrie 2015, 21:27)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui /./

          asta nu poate da ordonante de urgenta. Ar putea concedia o multime de functionari paraziti inutili in schimb, dar daca o face a doua zi va fi demis de pnl-psd, adica usl. Iar populatia inteligenta din romania e in cea mai mare parte plecata din tara, cea ramasa e in numar mult prea mic ca sa conteze.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Luni, 16 noiembrie 2015, 11:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    1. Cresc salariile?
    2. Scad taxele?
    3. Scad dobanzile?
    4. Se va fura mai putin in Ro?
    • 0 (2 voturi)    
      Raspuns (Luni, 16 noiembrie 2015, 13:44)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      1. doar cele ale bugetarilor
      2. 3. nu
      4. da
      • +1 (1 vot)    
        visezi... (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:17)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RantCasey

        ...daca stii cat se fura intelegi pe loc ca nici o crestere de salariu nu starpeste jaful!

        Coane esti ... ori ramane cum am stabilit!
  • +3 (3 voturi)    
    Deci (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:19)

    Lili_1024 [utilizator]

    asta stie ce e MTO! E bine!
  • +1 (5 voturi)    
    MTO,sa-i multumim lui Base, (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:25)

    xrogo [utilizator]

    el ne-a pricopsit cu acest deficit minuscul!!!
    • +1 (1 vot)    
      nu este asa... (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Fratica aia de FMI au programe si dupa ce te ajuta sa treci punte se asteapta sa te indrepti, spre mergi mai bine...

      Carevasazica era o tinta agreata dupa eforturile depuse de toata lumea in RO (privati sau salariati la stat, copii sau batrani).

      Asa ca acum ne intoarcem la o crestere a imperformantei la stat si la o crestere a consumului a slugilor de la stat...

      Izact ce trebe intr-o ieconomie de mahala...
  • +1 (1 vot)    
    Eu ma asteptam la altceva. (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:06)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sa interzica deficitul (imprumutul) iar cand se cere imprumut sa se faca un referendum electronic AL CONTRIBUABILILOR (doar al lor, ca ei dau banii) si cu dreptul de vot in functie de contributie.Contribuabilul strain sa aiba drept de a vota in functie de participatia sa.
    Ai salariu 2000Lei pe luna inseamna ca dai statului 24.000Lei, ai un vot.
    Platesti impozite la firma ta de 24.000.000 lei pe numele tau, ai dreptul la 1000 de voturi.
    Alesii in felul asta sa vina prin prim-ministrii (tehnicii) care propun proiecte (vrem sa ne imprumutam 10% anul asta pentru a da moca la cei ce freaca menta si intentionam sa recuperam banii marindu-va voua taxele) si cei care dau banul (patronii acestei tari, contribuabilii) voteaza daca sunt de acord sau nu.