Dupa Ungaria si Polonia va introduce de la 1 februarie o taxa pe activele bancare

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2016, 16:25 Economie | Finanţe & Bănci

Polonezii vor taxa bancile de la 1 februarie
Foto: sxc.hu
Parlamentul polonez dominat de conservatori a aprobat introducerea unui nou impozit asupra bancilor si asiguratorilor banii care urmeaza sa-i incaseze din aceasta taxa urmand sa fie utilizati pentru a sustine promisiunile electorale ale partidului lui Jaroslaw Kaczynski. Proiectul a fost votat de 284 de parlamentari, 157 au votat impotriva si o abtinere, noua taxa a fost stabilita la 0,44% din activele bancare si a firmelor de asigurare. Criticii spun ca impozitul (care va genera anual aproape un miliard de euro) va duce la cresterea costurilor cu creditele, cu depozitele ca si cel al asigurarilor.

Partidul "Lege si Justitie" aflat la putere, a promis alocatii lunare de 500 de zloti (120 de euro) pentru fiecare copil, adica 4,5 miliarde de euro/an, alte promisiuni incluzand introducerea unui salariu minim orar, o crestere substantiala ale categoriilor de venituri scutite de impozit si distribuirea de medicamente gratuite pentru cetatenii de peste 75 de ani, ca si la reducerea varstei de pensionare la 65 de ani pentru barbati si 60 de ani pentru femei,

Proiectia bugetara poloneze e calculata pe o crestere de 3,8% din PIB, un deficit fiscal de 2,8% din PIB si  o inflatie de 1,7%. Sursa: aici.

Reamintim ca in acest moment o taxa similara se aplica si in Ungaria, unde Guvernul tocmai a redus-o pentru activele bancare mai mari de 50 de miliarde de forinti (173 de milioane de dolari) de la 0,31% pana la 0,24%. In schimb, nivelul taxei pentru activele bancare de pana la 50 de miliarde de forinti va ramane nemodificat, la 0,15%. Ministerul ungar al Economiei a subliniat ca nivelul taxei pe banci va scadea si in 2017, potrivit unei propuneri  anterioare.

Si in Romania a existat in 2009 intentia impunerii unei asemenea taxe pe vremea Guvernului condus de Emil Boc, daca bancile isi retrageau liniile de finantare.

"Daca bancile straine, prin reprezentantele lor in Romania, nu vor intelege ca au obtinut aici profituri extrem de importante  iar acum  vor arunca povara crizei numai pe umerii romanilor si sa-si retraga banii la bancile din strainatate, atunci avem posibilitatea de a aplica masuri precum acea taxa "Robin Hood", de supraimpozitare a profiturilor", a declarat Boc la postul public de radio. Ulterior s-a renuntat la aceasta idee.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Barbatul acuzat de asasinat la comanda mafiei italiene spune ca i sa facut o inscenare. Probele din dosar care il contrazic

Alexandru Gaina, individul acuzat ca la comanda mafiei italiene a ucis un om de afaceri roman, a vorbit in exclusivitate pentru Stirile Pro TV.
3832 vizualizari
  • -8 (16 voturi)    
    Polonia... (Joi, 14 ianuarie 2016, 16:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...din ce in ce mai asertiva vis-vis de Centrul Decizional din West.

    Ro, din ce in ce mai vasala.
    • +9 (9 voturi)    
      Ca tot veni vorba (Joi, 14 ianuarie 2016, 20:17)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Vezi ca la noi spune Vest; West spun aia de la Centrul decizional.
    • +2 (2 voturi)    
      ca tot se duse vorba ...:) (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:14)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Asertiv: cu caracter de asertiune, asertoric
      Asertiune: enunt, afirmativ sau negativ, care este dat ca adevarat.
      Nea demagogule, daca nu stii cuvinte, de ce le folosesti?
      Asertiv nu e totuna cu aservit.
      Da' daca era Centrul Decizional din Est, era bine?
    • +1 (1 vot)    
      Si ca tot vorbiram despre vorbe... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:35)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      " Parlamentul polonez dominat de conservatori a aprobat introducerea unui nou impozit asupra bancilor si asiguratorilor banii care urmeaza sa-i incaseze din aceasta taxa..."
      Fraza ar fi avut un sens daca dupa " asiguratorilor" ar fi urmat un punct si ar fi inceput o noua propozitie. Care propozitie ar fi fost corecta daca s-ar fi spus "banii pe care...", nu "banii care...".
      Mai departe: " Proiectul a fost votat de 284 de parlamentari, 157 au votat impotriva si o abtinere..." e o exprimare neglijenta, nu intru in detalii, pentru ca urmeaza "0,44% din activele bancare si a firmelor de asigurare". Pentru cei ca Dan Popa, mentionez ca ar fi trebuit "...ale firmelor...", acordul facandu-se cu "activele".
      Si mai departe: "o crestere substantiala ale categoriilor de venituri...". Nu mai dau varianta corecta, tema pentru acasa a lui Dan Popa fiind sa faca singur acordul cu "crestere".
      Inca si mai departe, paaaaana la urmatoarea fraza: " ca si LA reducerea varstei...".
      Daca si la HN e atata neglijenta in redactarea unuii text...
    • 0 (0 voturi)    
      saracul boc... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:43)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      a vrut el sa faca ceva dar nu a a vut curaj, a crezut ca numai daca ii ameninta verbal. rezolva problema... nicidecum...
      -bancile oricum isi transfera profiturile la bancile mama prin fel de fel de smecherii si se sustrag de la plata multor impozite
      -dobanzile la termen au ajuns de tot rasul, multe banci la restituirea unui de[opzit pe trei luni nu-ti mai dau inapoi nici ce ai depus, in schimb la credite dobanzile au ramas foarte ridicate, iar daca mai adaugam si comisionale, tot sa traiasca bancile...
      -aproape fiecare banca si-a creat firma de asigurari sau divizie de creditare care incalca normele bnr, sau elegant spus, sunt ifn-uri care actionaza sut tutele unei banci dar nu se supun normelor bancare...
      lista poate continua, in romania bancile au gasit un sprijin important in masonul isarescu, care a stricat sistemul bancar romanesc, le-a permis bancilor sa faca ce vor cu poporul roman, a fost partas la jefuirea poporului prin naucitoarele falimente bancare, cateva banci au scapat de faliment (poate si din cauza actionarilor)....
  • -6 (14 voturi)    
    Titlul e stupid (Joi, 14 ianuarie 2016, 17:10)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nu vor taxa bancile ci pe cetatenii ce vor utiliza serviciile bancare. Orice taxa aplicata bancilor se transfera in costuri pentru cetateni. E doar ipocrizia unui guvern ce sustine ca nu mareste taxele dar ia de la cei ce au bani. Fals.
    • +7 (11 voturi)    
      Gresit (Joi, 14 ianuarie 2016, 20:22)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Orice taxa aplicata bancii se transfera in costurile bancii! Banca e cea care alege sa o transfere mai departe. Alternativ banca poate sa-si reduca profitul sau sa-l mentina prin restructurarea altor categorii de costuri sau generarea de noi venituri prin dezvoltarea afacerii.
      A transfera costul nu garanteaza recuperarea lui pt ca si consumatorii pot alege sa renunte sau sa reduca serviciile bancare.
  • +6 (8 voturi)    
    Pai,... (Joi, 14 ianuarie 2016, 21:51)

    Burebista 12 [anonim]

    nu e chiar asa. De exemplu, in Ungaria orice firma poate accesa un credit de la orice banca din EU doar prin internet. Si pentru cine nu stie un credit in bancile din vest este cu dobanda sub3%. Asa ca teoria cu transferarea povarei asupra clientilor nu e valabila decat in Romania, eventual... Despre Polonia inca nu stiu amanunte, dar vom vedea. Banuiala mea e ca cei din Seim au bagat in lege ceva care sa previna acest lucru. Polonezii nu sunt romani si guvernele lor nu sunt fanariote (cred ca nici nu stiu termenul), plus ca au o mare mandrie nationala! Ceea ce la noi nu e cazul!
    • -3 (3 voturi)    
      ...o mare mandrie nationala.... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 5:26)

      Misk'n PLM [anonim] i-a raspuns lui Burebista 12

      Pai normal ca au mandrie. Pe ei ni io putut calari (decat vremelnic nemtii si muskalii) in timp pe noi nu ne-o incalekat decat cine n-o vrut. Primesc lesii imigranti din RO? Era o intrebare retorica, normal ca NU.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e chiar asa (Vineri, 15 ianuarie 2016, 8:04)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Misk'n PLM

        I-au calarit si nemtii si rusii si austriecii si practic de la 1795 la 1918 au fost stersi de pe harta. Asta cu principatele romane nu s-a intamplat.
        Cat daca primesc polacii emigranti romani, frumos din partea lor ar fi sa o faca. Noi i-am primit pe ei in Al 2-lea razboi, cu tot cu aurul national, cand iar au fost stersi de pe harta.