ANAF: Firmele sa nu retransmita declaratiile, deoarece aglomereaza sistemul informatic./Vor primi confirmarea pe masura ce sistemul va prelucra declaratiile

de DP     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2016, 16:56 Economie | Finanţe & Bănci

Gelu Stefan Diaconu
Foto: Hotnews
Luni, 25 ianuarie, la majoritatea administratiilor fiscale s-au format cozi la depunerea declaratiilor pe care firmele sunt obligate sa le depuna, insa contabilii au sunt revoltati  de faptul ca sistemele informatice nu functionau. Contactati de HotNews.ro, oficialii Fiscului au spus ca din cauza ca peste 80% dintre declaratiile fiscale cu termen de depunere 25.01.2016 au fost transmise in intervalul 23-24.01.2016, sistemul informatic inregistreaza intarzieri la emiterea recipisei de confirmare a depunerii". Ei solicita ca firmele sa nu retransmita declaratiile, deoarece acest lucru aglomereaza sistemul informatic intr-o masura si mai mare, dand asigurari ca vor primi confirmarea pe masura ce sistemul va prelucra declaratiile"

Zeci de contabili s-au adresat HotNews luni dupa amiaza acuzand ANAF ca are un sistem informatic prost construit, care nu permite eliberarea confirmarilor depunerilor declaratiilor fiscale in timp util.

Cei din ANAF au explicat ca se afla in plin proces de reforma si ca serverele au deocamdata capacitatea limitata de prelucrare, dand asigurari ca acest lucru se va remedia.

"Stimati contribuabili, Intrucat peste 80% dintre declaratiile fiscale cu termen de depunere 25.01.2016 au fost transmise in intervalul 23-24.01.2016, sistemul informatic inregistreaza intarzieri la emiterea recipisei de confirmare a depunerii. Va rugam sa nu retransmiteti declaratiile, in cazul in care nu ati primit recipisa de confirmare, deoarece acest lucru aglomereaza sistemul informatic intr-o masura si mai mare. De asemenea, va informam pe aceasta cale ca veti primi confirmarea pe masura ce sistemul va prelucra declaratiile. Va multumim pentru intelegere!" au scris pe pagina ANAF oficialii Fiscului.

Vom reveni.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
4640 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    @ANAF (Luni, 25 ianuarie 2016, 17:02)

    bogdan192 [anonim]

    "Nu sunati, iesim noi din cand in cand". Incompetenti hoti si nesimtiti ce sunteti...
  • +4 (6 voturi)    
    ANAF si mama lui (Luni, 25 ianuarie 2016, 17:39)

    Mincu C. [anonim]

    Acest functionar si sefii lui de la Ministerul Finantelor
    Mafiei de Stat omoara cu buna stiinta micile afaceri,
    care,au scapat de urgia Boc.Va rog sa realizati ce inseamna sa platesi de 30 de ori chiria pe locuinta
    unde ai inregistrat(din naivitate) firma sau PFA.In cele mai multe cazuri este vorba de1-3 angajati,cu
    calculatoare.Paguba va insemna disparitia unui
    million de locuri de munca,in beneficiul multinationalelor care controleza ,la sange,Romania.
    Daca avem guvern controlat 100% de bubuli,asta este.De fapt,in prostia noastra,ne meritam soarta.
  • +3 (5 voturi)    
    barbi (Luni, 25 ianuarie 2016, 17:44)

    morcoveata [anonim]

    Ce 23-24? Eu le-am depus online in 22, adica Vineri si aplicatia de verificare D112 (care foloseste de fapt pentru toate declaratiile dar obositii de la anaf nu s-au mai obosit nici macar sa schimbe numele paginii de cind s-a generalizat) nu mergea inca de pe atunci.

    De fapt nu a mers deloc, nu a fost disponibila, kaput, canci. La a enshpea incercare s-au hotarit sa-mi bage un mesaj cu "In prelucrare" si asa a ramas, nu stiu cit ca nu m-am mai obosit eu sa verific.

    Oricum, kudos si contabililor care lasa depunerea pina in ultima zi si apoi se pling de probleme.
    • +3 (3 voturi)    
      "kudos" (Marţi, 26 ianuarie 2016, 2:04)

      Ted [anonim] i-a raspuns lui morcoveata

      Cand ai treaba putina nu-i greu sa fii gata din timp. Cand treaba e multa si onor guvernul reuseste performanta de a publica normele de aplicare abia 13 ianuarie la un cod fiscal cu multe modificari fata de anul precedent, atunci vina aglomerarii e la ei, nu la contabili.
      Mesajul sefului ANAF e de toata jena, putea sa isi ceara scuze si fara sa arunce vina pe contabili.
      Pentru asumarea acestui comunicat, Gelu Stefan Diaconu ar merita o flecma in fata. Cel sau cea care au gandit si scris comunicatul ar merita sa-si piarda locul de munca.
      • +1 (1 vot)    
        Ted (Marţi, 26 ianuarie 2016, 13:54)

        morcoveata [anonim] i-a raspuns lui Ted

        De acord cu tine ca meseriasii de la MF publica tirziu normele de aplicare, formularele de declaratii etc., cind sint schimbari. Dar nu se intimpla intotdeauna schimbarile astea. La inceput de an e intotdeauna valmaseala totusi.

        Ce ziceam cu "kudos" e ca indiferent de cite schimbari sint, la finante intotdeauna e coada la depus declaratii in ultimele zile. Si nu ma lua cu volumul de munca in cazul asta ca nu se justifica. Daca ai mult de munca si nu faci fata nu te opreste nimeni sa mai angajezi pe cineva astfel incit sa poti depune declaratiile suficient de repede ca sa nu dai peste ambuteiajele din ultimele zile.

        Dar romanul e obisnuit sa faca totul in ultima clipa, orice s-ar intimpla. E o cutuma nationala.
  • +2 (2 voturi)    
    "aglomereaza sistemul informatic" (Luni, 25 ianuarie 2016, 17:45)

    CititorulComentator [utilizator]

    Noul mesaj de eroare al Facebook :)
    • +1 (1 vot)    
      aglomeratie (Luni, 25 ianuarie 2016, 23:04)

      morcoveata [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      nu, de fapt bugetarii romani sint aglomerati de orice cerere din partea contribuabililor, nu numai sistemele asa-zis informatice.

      statul roman nu cred ca se lasa pina nu ii trimite pe toti din afara aparatului de stat la cules capsuni, restu' ii ingroapa, ca sa poata vota cu dragnea si sa le asigure continuitate. o sa fie interesant canibalismul declansat cind vor ramine numai intre ei.
  • +4 (4 voturi)    
    "Sistemul informatic"......... (Luni, 25 ianuarie 2016, 17:46)

    polonyca [utilizator]

    ........ eu cred ca e muuuult exagerat acest termen !! Fasaiala asta a voastra e..."sistem informatic"..????? Ma mir ca nu va e rusine sa mai apareti in public....
  • 0 (0 voturi)    
    inseamna ca am fost norocos (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:32)

    minos [utilizator]

    am depus online, azi pe la pranz, si am primit confirmare imediat.
  • +1 (1 vot)    
    Oare cine e vinovat de o lege inaplicabila? (Luni, 25 ianuarie 2016, 20:36)

    ana [anonim]

    ma mir ca nu sesiseaza niciun jurist faptul ca si contribuabilii de buna credinta nu se pot incadra in termen; in cazul asta nu exista vinovati?
    mai este inca multa folmularistica pe care ANAF a solicitat-o in 2 luni; trebuie sa fii masochist sa respecti niste conditii imposibil de indeplinit.....
    succesuri, cinstit=fraier
  • +2 (2 voturi)    
    alandala (Luni, 25 ianuarie 2016, 22:17)

    catalin [anonim]

    se aglomereaza sistemul intrucat sunt foarte multe declaratii de depus: d100, d112, d300, d394, d390. eu cred ca cei de la anaf dupa ce isi vor imbunatatii sistemul informatic mai creeaza niste declaratii ca sa-si mai dea de lucru. a se vedea noul 394....Statul sustine mereu ca vine in sprijinul agentilor economici dar prin masurile luate ...Kanci.
  • 0 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 26 ianuarie 2016, 1:25)

    ei [anonim]

    Moi oameni buni,trebuie sa lase si ei impresia ca sint indispensabili societatii ...si asta nu se poate decit prin tot felul de hirtogaraie si modificari de cod fiscal din ora in ora...deci fratilor anaf lucra mai abitir decit cuptorul de otel de la galati...acu daca tot romanul se trezeste in 23 sau 25 poate ca si contribuabilul ,pardon contabilul,ar trebui sa fie oleaca mai rapid...eu le-am depus in 10 si n-am avut probleme...si nu mai urlati impotriva sistemului informatic ,ca iar se trezeste anafu ca ii mai trebuie vreo citeva zeci de milione de euro pt el ...si du unde o sa-i ia,decit prin mariri de taxe si impozite...asa ca gura mica ,ca iar se trezeste stapinul de sclavi