Se vor scumpi creditele ca urmare a legii darii in plata? Raiffeisen deja a facut-o, BT analizeaza scenarii posibile, iar alte banci spun ca deocamdata nu modifica nimic

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2016, 17:07 Economie | Finanţe & Bănci

Nu toate bancile vor scumpi avansul la credite
Foto: sxc.hu
Raiffeisen Bank a marit avansul solicitat doritorilor de credite ipotecare la 35% pentru imprumuturile in lei si la 40% pentru cei care vor credite in euro, potrivit noilor conditii de creditare publicate pe site-ul institutiei de credit. Miscarea este deocamdata singulara, dar bancherii consultati de HotNews sunt impartiti in trei tabere. Primii spun ca vor mari avansul, dar nu stiu cu ce procent, altii care spun ca nu il vor mari si o a treia categorie care deocamdata asteapta sa vada ce forma va avea legea darii in plata dupa promulgare.

  • E ca la taxi, te sui in cel care are tariful cel mai ieftin
Raiffeisen a deschis, asadar, partia, asumandu-si de asemenea riscul scaderii cotei de piata pe acest segment. Pentru ca daca Raiffeisen creste avansul iar alte banci nu, evident ca Raiffeisen isi va pierde din bazinul de potentiali clienti, acestia preferand sa se adreseze bancilor care accepta un avans mai mic.

"De regula, cand au loc asemenea evenimente, ele sunt precedate de o intalnire a comitetului de risc, caruia CEO-ul ii cere o analiza de impact a unei legi (in cazul acesta, darea in plata) asupra portofoliului bancii. Se fac calcule cu privire la expunerea suplimentara a riscului, iar acesta se redistribuie prin cresteri ale costurilor. Pot fi cresteri de dobanda, de avans, sau alte speze pe care banca le incaseaza", a explicat pentru HotNews.ro seful unei banci din sistem.

Steven van Groningen a admis intr-o discutie cu HotNews.ro ca la Viena- unde se afla la o conferinta bancara- a fost abordat de colegi din alte banci straine pe tema darii in plata, nedumeriti de ceea ce se intampla in bankingul local. "M-au intrebat daca e adevarat faptul ca aceasta lege va intra in vigoare si incotro vrea Romania sa se indrepte cu asemenea legi", a explicat van Groningen, el insusi unul dintre opozantii initiativei legislative a deputatului Daniel Zamfir.

  • Banca Transilvania: Suntem in faza in care analizam diferite scenarii de modificare a caracteristicilor creditelor imobiliare si ipotecare
"Era de asteptat ca o revenire a Legii Darii in Plata intr-o forma care cuprinde doar modificari minime sa genereze efecte pe piata de servicii bancare. Si la Banca Transilvania suntem inca in faza in care analizam diferite scenarii de modificare a caracteristicilor produselor referitoare la creditele imobiliare si ipotecare, in functie de forma finala a legii. Asa cum am mai spus si in trecut, aprobarea legii intr-o forma apropiata de cea care este acum va avea ca efect, in primul rand, ingreunarea accesului unor categorii de clienti la creditare si, implicit, la afectarea unor sectoare vitale ale economiei", a explicat pentru HotNews.ro Omer Tetik, executivul Bancii Transilvania, cea care a preluat recent "oaia neagra" a sistemului, numita Volksbank.

Potrivit unor informatii din surse apropiate bancii, o eventuala majorare a avansului va fi sub cea promovata de Raiffeisen, pentru ca BT sa isi pastreze competitivitatea produselor de creditare.

  • Plutonul al treilea: Deocamdata, nu!
Reprezentantii Bancpost -una dintre bancile foarte expuse pe segmentul creditelor in CHF- au transmis miercuri HotNews.ro ca deocamdata doar monitorizeaza riscurile, dar admite ca va ajusta conditiile de creditare "in consecinta".
"Bancpost monitorizeaza in mod constant riscurile asociate produselor din portofoliu si ajusteaza conditiile de acordare ale acestora in consecinta. In masura in care apar schimbari in piata cu impact asupra nivelului de risc, vom reanaliza conditiile, urmand a ne informa clientii si opinia publica cu privire modificarile ce vor surveni", spun oficialii Bancpost.

Surse apropiate BCR spun ca deocamdata la nivelul boardului nici macar nu s-a discutat o eventuala posibilitate a cresterii avansului. "Chiar daca dupa ce legea va fi promulgata vom discuta acest subiect, cresterile in niciun caz nu ar ajunge la 35%", au explicat oficiali ai primei banci romanesti, dupa marimea activelor.

Reprezentantii OTP Bank ne-au spus ca monitorizeaza piata, dar ca nu au luat nicio decizie de modificare a avansului pentru creditele ipotecare.

Nici UniCredit Bank nu intentioneaza sa efectueze schimbari la nivelul avansului la creditele ipotecare, in conditiile legislative actuale, spun reprezentantii institutiei de credit. Nuantele sunt insa destul de clare. "In conditiile actuale" inseamna in absenta legii darii in plata. Drept este ca expunerea UnicreditBank ii ofera o marja de manevra  confortabila, banca puteand castiga cota de piata pe acest segment daca intarzie o eventuala majorare.

  • BNR s-a opus din start acestui proiect legislativ, considerandu-l cu dedicatie pentru speculatori
"Despre creditul Prima Casa, v-as propune sa nu va mai ganditi: nu va mai exista din prima secunda si nu va mai exista din cauza ca nu va putea sa fie executata garantia statului", a precizat directorul in cadrul BNR Eugen Radulescu.

Deputatul Daniel Zamfir a propus ca noua varianta a textului legii sa ii excluda dintre posibilii beneficiari pe oamenii de afaceri care s-au imprumutat ca sa ridice malluri sau cartiere de locuinte, adica exact categoria careia bancherii acuzau ca legea li se adreseaza. Mai mult, de noul text ar putea beneficia si cei executati silit de banci, care au ramas cu datorii si dupa vinderea casei.

  • Concluzii: Paradoxal, cresterea avansului la imprumuturile pentru locuinte ar putea creste piata creditelor de consum

Mare parte din cei care isi luau pana acum case, mai intai luau un credit de consum negarantat, dupa care depuneau banii ca avans pentru imprumutul ipotecar. Daca avansul necesar creditului creste, e posibil sa avem cresteri pe zona creditului de consum.
Unul din bancherii care "pastoresc"  bancile, a declarat miercuri pentru HotNews ca in cel mult o luna, buna parte din bancile care astazi spun ca deocamdata nu modifica nivelul avansului perceput, isi vor schimba atitudinea.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
9364 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Clarificare (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 17:37)

    MPopa [utilizator]

    Poate cineva sa-mi explice declaratia BNR: "Despre creditul Prima Casa, v-as propune sa nu va mai ganditi: nu va mai exista din prima secunda si nu va mai exista din cauza ca nu va putea sa fie executata garantia statului"?
    Nu inteleg pe ce se bazeaza aceasta afirmatie. Nu insinuez ca e falsa (desi am banuieli ca este doar partial adevarata si e folosita ca argument alarmist). Dar nu inteleg ce anume poate impiedica banca sa execute garantia de 50% din valoarea creditului, oferita de stat. Pana acum ce se intampla daca un client nu platea? Statul si banca trebuiau sa valorifice cumva imobilul asupra caruia se instituise ipoteca.
    • +4 (4 voturi)    
      Clarificare (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 18:25)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      E simplu, prin legea darii in plata e interzisa orice actiune asupra garantiilor tertilor, deci bancile nu ar avea voie prin lege sa execute acea garantie.
    • +6 (6 voturi)    
      poate nu ai citit propunerea legislativa.. (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 19:25)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      vine gigel, pune cheile jos, toate garantiile dispar. in programul Prima Casa statul garanta creanta.
      daca noua lege ar permite unilateral debitorului sa elimine orice alta garantie decat locuinta, din momentul in care intra in vigoare legea nici o banca nu va mai accepta alte garantii decat valoarea locuintei.. cu riscul asociat de scadere a preturilor.
      deci vine gigel cu 2 camere evaluate la 50k si banca o sa spuna: pai daca scade maine la 30k? pana acum Gigel ar fi putut sa spuna ca e ok, promite ca plateste el diferenta din salariu sau vine cu garantii suplimentare.. gen pensia parintilor sau statul roman, dar acestea nu ar mai avea nici o valoare cu noua lege. deci banca va cere un avans care sa acopere toate riscurile pe care anterior si le asuma clientul.
      in caz ca nu era clar, in economia reala nu vinde nimeni produse in pierdere pentru ca da faliment...
      • +3 (5 voturi)    
        E na.. (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 23:06)

        nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Daca scade maine la 30k? Pai stai putin pana acum riscurile erau numai la Gigel. Cu legea darii in plata, riscurile se vor imparti intre Gigel si banca.
        • 0 (4 voturi)    
          Nu (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 23:56)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          Nu, acum riscurile sunt transferate integral bancii, iar cum bancile nu prea vor sa riste o sa le transfere inapoi clientului cerand avans foarte mare.
        • +2 (4 voturi)    
          dar daca pretul creste?? (Joi, 28 ianuarie 2016, 13:41)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          daca ajunge peste 30 de ani sa valoreze 150k? vinde Gigel casa, se duce la banca si plateste diferenta de 100k?
          de-aia riscul e la client. de la banca cumperi un imprumut, nu o locuinta.
  • -4 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 17:58)

    Sarmis [utilizator]

    Vai de mine ce panica trebuie sa fie printre cumparatori...Cred ca o sa se formeze cozi in fata bancilor ca la lapte pe vremea impuscatului...

    Bei...forta de munca actuala si viitoare din Romania se pregateste sa se care. Pentru cine faceti voi oferte de credite?
    • +5 (5 voturi)    
      interesanta intrebare.. (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 19:27)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      daca e adevarat ce ai scris tu, legea asta pentru cine este? pentru pensionari?

      pleaca doar cei care s-au saturat sa fie exploatati de o majoritate care nu intelege nimic din economia de piata..
    • +3 (5 voturi)    
      Nu e chiar asa (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 19:38)

      pAdrian [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      E usor sa comentezi.. dar nu cred ca stii ce spui. Spune-mi esti in procesul de a cumpara o casa? Nu-i convine nimanui sa se dea o lege peste noapte cand tu poate ai platit un avans si astepti aprobarea unui credit. Fa exercitiul asta, du-te la banca si spune ca vrei un credit sa vezi ca nu o sa se roage de tine daca asta e impresia ta.
  • +3 (9 voturi)    
    banca (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 19:35)

    Bogdan31415 [anonim]

    Banca a acceptat un contract garantat cu un imobil - prezent pt casnici - viitor pt dezvoltatori.

    Daca creditatii refuza plata, banca executa garantia.

    Ce era in contract, asa risc si-a asumat banca.

    Mai si pierzi uneori. Iar bancile vor sa castige mereu.

    Desi nu e normal sa iei mai mult decat a fost garantat
    • 0 (6 voturi)    
      Banca a dat bani, nu case (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 21:35)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan31415

      Cand iei de la banca niste bani, dai inapoi tot bani, nu case. Banca nu e agent imobiliar, e institutie financiara. Daca banii ii cheltui pe ceva, e problema ta si nu a bancii pe ce ii cheltui si cum ii returnezi.
      • +3 (5 voturi)    
        E na.. (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 23:10)

        nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Cum nu e problema bancii? Pai atunci de ce imi trimite evaluator? De ce imi trece dosarul prin comisii de analiza si risc? Bineinteles ca este problema bancii ce fac cu banii, pentru ca aia este garantia ei in caz ca nu mai platesc.

        Banca trebuie sa-si asume si ea riscuri, la fel ca cei care se imprumuta.
        • 0 (6 voturi)    
          Evaluare (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 23:52)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          Evaluarea e ca sa nu iei un imprumut de 100.000 de euro cu care sa cumperi o garsoniera de 10.000 pe care sa o pui garantie, evaluatorul trebuie sa verifice macar in linii mari ca valoarea de piata a garantiei in acel moment are o valoare aproximativa care sa se incadreze in niste limite. Cum valoarea de piata nu e nici calculata matematic si nici batuta in cuie in timp, e o valoare aproximativa la momentul acordarii creditului, nu pe viata.

          Daca piata urca sau coboara e problema bancii doar daca a dat o casa si vrea inapoi o casa, nu daca a dat bani garantati cu o casa si/sau alti garanti.
  • 0 (6 voturi)    
    TREZIREA (Joi, 28 ianuarie 2016, 1:12)

    Necredinciosul [utilizator]

    Normal ca se vor scumpi creditele, intotdeauna datoriile unor iresponsabili vor fi aruncate in carca altora. Stai sa vezi pe internet diverse opinii ale astora despre cine trebuie si nu trebuie sa aiba acces la credite, despre capitalism, chirii, inconstientii care vor credite si altele. Pe scurt niste neaveniti care si-au bagat familia in rahat pana la gat vin acum si ii trag si pe altii dupa ei. Scurt, fara multe discutii. Cum rusinea la romani e mai rara decat diamantele unii se bucura si isi vad de ale lor. Singura solutie a noastra, viitori creditati care nu vrem sa acoperim din buzunarele noastre lacomia lor este sa ne moblizam si sa mediatizam cat mai bine efectele acestei legi. Simplu. Cand vor vedea "alesii neamului" ca sunt sanse sa obtina mai putine voturi la alegeri daca trec legea decat daca o pica, clar vor da cu ea de pamant. Eu unul n-am chef sa ma duc la ghiseul bancii cu un morman de bani, din munca mea, sau cu actele de la casa parintilor, din munca lor, pentru unii care s-au napustit la credite si care acum nu numai ca nu au bunul simt sa ceara in mod decent dar mai si profereaza amenintari cu plangeri penale, bataie, violuri si altele nenorociri atunci cand se opune cineva ideilor lor. Sunteti multi revoltati aici, mai ales cel care e in proces de aprobare a creditului, e bine, lumea incepe sa se trezeasca. Puneti mana si preveniti pe toata lumea cu privire la efectele acestei legi, oriunde credeti de cuviinta, oriunde stiti ca aveti prieteni care vor credite, fiindca e singura solutie de iesire din mizeria asta. Daca noi nu ne aparam buzunarele, nu o va face nimeni in locul nostru, iar baietii astia sunt deja la un pas sa bage mainile in ele pana la coate.
    • 0 (6 voturi)    
      Bine... (Joi, 28 ianuarie 2016, 9:35)

      scosmin [utilizator] i-a raspuns lui Necredinciosul

      Deci tu doresti situatia de acum: accesezi un imprumut de 100.000 EUR (pe 30 de ani) si iti cumperi o casa care valoreaza 120.000 EUR. Dupa ce platesti 10 ani (aproximativ 500 EUR/luna) sa zicem 50.000 EUR, din diverse motive (in viata asta se pot intampla multe) nu mai poti sa platesti. Ce se intampla? Vei constata ca mai ai datorie 90.000 EUR desi ai platit deja 50.000 EUR; banca iti vinde casa la ce valoare vrea :) sa zicem 70.000 EUR.
      Iar tu vei ramane fara casa, fara cei 20.000EUR avans, fara cei 50.000 EUR platiti deja si cu o datorie de 20.000 EUR plus penalitati la banca.

      Tu asa crezi ca e corect.

      Daca tu crezi ca iti aperi buzunarele accesand un credit mai mare e parerea ta, dar e o mare greseala.
      • +2 (4 voturi)    
        Mi se pare normal (Vineri, 29 ianuarie 2016, 6:52)

        Necredinciosul [utilizator] i-a raspuns lui scosmin

        Da, mi se pare normal ce zic atat eu cat si altii.
        1. Nu vreau 100.000 de euro, vreau intr-atat cat sa imi ajunga pentru un apartament in care sa traiesc decent eu si familia mea. Un loc din care sa nu trebuiasca sa ma mut cand vrea proprietarul asa cum am patit pana acum, chiar si cu contract legal.
        2. Mi se pare de bun simt sa nu pui datoriile tale in carca altuia. Unii dau si scapa de datorii, altii trebuie sa scoata din buzunar avansuri mai mari ca sa acopere gaurile primilor.
        3. Nu mi se pare normal sa pun bani deoparte vreme de aproape 2 ani si sa ma trezesc peste noapte ca trebuie sa o iau de la capat inca vreo 2-3 ani cu economisirea si cu mutatul din chirie in chirie.
        4. Nu vreau casa ca sa ma laud la neamuri sau alte fite de genul asta. Muncesc, nu pot sta cu parintii pentru ca ar insemna ca trebuie sa plec din oras si sa las 3 ani de sacrificii in spate, nu mai pot suporta batojocura din chirii cu care m-am confruntat pana acum. Deci, nu sunt fitos, nu sunt avar dupa proprietati,
        5. Nu accesez un credit mai mare. Daca citeai bine in afara de cresterea avansului vor creste si dobanzile, BNR dixit, asa ca oricum vom avea la sfarsit aceeasi suma de platit chiar si cu avansul mai mare.
        • -2 (4 voturi)    
          OK... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 10:12)

          scosmin [utilizator] i-a raspuns lui Necredinciosul

          NU prea intelegi ce am spus eu sau cum functioneaza camataria bancara.
          1. Era doar un exemplu.
          2. Nu pune nimeni nici o datorie in spatele tau cu aceasta lege, in schimb ai platit pentru Bancorex si nu te-a intrebat nimeni daca vrei.
          3. Sa vad daca o sa ti se para normal cand o sa se dubleze rata dar nu vei avea de ales si vei ajunge in situatia care ti-am descris-o mai sus.
          4. Nu cred ca intereseaza pe cineva cat te dai de mare sau cat de fitos esti tu.
          5. Daca dai avans mai mic e logic ca accesezi un credit mai mare - nu crezi?

          Chiar te rog sa iti cumperi un apartament cu credit si mai vorbim peste 10 ani.
          Succes.