Barroso: Criza din 2012 a fost un moment delicat; am avut un rol discret de mediere intre Basescu si Ponta

de DP     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:09 Economie | Finanţe & Bănci

Jose Manuel Barroso
Foto: Comisia Europeana
Criza constitutionala din Romania din 2012 a fost un "moment delicat" din punct de vedere institutional si politic, a declarat vineri, intr-un interviu pentru Agerpres, fostul presedinte al Comisiei Europene Jose Manuel Barroso, care a mai afirmat ca a avut "un foarte discret rol de mediere" intre fostul presedinte Traian Basescu si fostul prim-ministru Victor Ponta.

 Intrebat despre cel mai dificil moment din relatia sa cu Romania in timpul celor zece ani (2004-2014) cat a fost presedinte al Comisiei Europene, Barroso a mentionat, din punct de vedere politic, criza din 2012, "cand era un conflict intre prim-ministru sau partidul de guvernamant si presedinte".

"Am considerat ca era vorba de o criza constitutionala. Apoi Comisia Europeana a trebuit sa intervina, sa se asigure ca toate regulile democratiei si principiile statului de drept sunt respectate", a spus fostul oficial european, adaugand ca respectiva chestiune "a fost relativ usor de rezolvat" si ca a fost un moment "delicat" din punct de vedere institutional.

"Dar am vorbit atunci cu presedintele (Traian) Basescu si cu premierul (Victor) Ponta si cred ca amandoi au inteles ca interesul meu era sa vad ca Romania este stabila si respectata. Am avut un foarte discret rol de mediere", a recunoscut Barroso in interviul pentru AGERPRES, realizat in contextul prezentei sale la Universitatea de Vest din Timisoara, unde i-a fost acordat titlul de Doctor Honoris Causa..

El a mai afirmat ca au existat de asemenea momente dificile si din punct de vedere economic, dar ca Romania a putut sa raspunda pozitiv la programul de ajustare economica. "Am depus mereu eforturi pentru a sprijini Romania in acel moment, vorbind de asemenea cu Fondul Monetar International" si cu alte institutii, a declarat Barroso.

Pe de alta parte, fostul presedinte al CE a subliniat ca cel mai "memorabil" moment al relatiei sale cu Romania a fost cel al aderarii tarii noastre la Uniunea Europeana in 2007.

"Am fost foarte fericit in ziua aderarii Romaniei. Dupa cum stiti, au fost persoane care s-au opus aderarii Romaniei la UE. Iar faptul ca am incheiat negocierile a fost in sine un moment grozav", a afirmat el.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Expozitie la Muzeul National de Istorie: obiecte vechi de sute de ani au fost replicate cu ajutorul capacelor de plastic

Mii de capace de plastic care in mod normal ajung la gunoi au fost transformate in exponate la Muzeul National de Istorie. Dupa topire, prin intermediul tehnologiei 3D, plasticul a copiat piese vechi de mii de ani.
4749 vizualizari
  • +8 (16 voturi)    
    Acum, poate o sa ne spuna si Base mai multe! (Vineri, 29 ianuarie 2016, 16:34)

    Susufler0 [utilizator]

    "Criza constitutionala", in traducere romaneasca "Lovitura de stat constitutionala", ceva nou la acea ora in Europa si ceva ce, sigur, va constitui obiect de studiu la facultatile de stiinte politice din Europa si de ce nu si din restul lumii. Cum sa te folosesti de majoritatea din Parlament pt a schimba legi (in mod nelegal), a le modifica (incalcand principii constitutionale), eventual a le abroga si a hotara in folosul majoritatii parlamentare desfiintand sau modificand dispozitii constitutionale, ingradind sau chiar ciuntind democratia statala, numai si numai in scopul de a scapa de un adversar politic (pana la ora aceea inbatabil). Si, iata, aflam ceea ce de altfel banuiam, ca UE prin CE, respectiv prin Barosso, a intervenit pt a proteja tara de un derapaj definitiv ,poate.
    • -14 (20 voturi)    
      tot ce s-a intamplat in 2012... (Vineri, 29 ianuarie 2016, 17:00)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ...a fost in limitele Constitutie, deci in acest respect, da se poate vorbi de o asa-zis lovitura de stat...constitutionala.
      • +4 (8 voturi)    
        Minciuni! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 3:36)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        "când o parte a puterii executive încearcă să elimine, ”neconstituţional şi abuziv”, exponenţii unei alte părţi a puterii executive: lovitură de stat. Nu e neaparat necesar să existe tancuri pe străzi şi militari cu glonţul pe ţeavă.""

        "magistraţii CCR au sesizat şmecheria dublării legilor cu ordonanţe, au constatat, citez, ”comportamentul neconstituţional şi abuziv al Guvernului faţă de Curtea Constituţională”
        Ia uite si limitele tale Constitutionale:

        "“4 iulie: Este publicată o ordonanţă de urgenţă privind restrângerea atribuţiilor Curţii Constituţionale, care nu se mai poate pronunţa asupra hotărârilor Parlamentului.

        “Cu OUG de modificare a atribuţiilor Curţii Constitutionale, s-a încălcat Art. 115 al. 6 din Constituţie, care interzice explicit modificările prin ordonanţe de urgenţă la funcţionarea Curţii.(…) Acum, după schimbarea Avocatului Poporului, se pot emite OUG neconstituţionale pe banda rulantă, singura chestie e că nu mai pot fi contestate legal, dar asta nu face respectivele OUG nicidecum mai legale sau mai constituţionale” – scria la acea dată Otilia Nuţu, de la Expert Forum"

        Mai, tot hoti, mincinosi si nesimtiti ati ramas. Cu tupeu si mojicie cat se poate de mari!
        • -3 (7 voturi)    
          EROARE (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:20)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Si atunci, ce sa vezi: se anunta o eroare, care contrazice ce se votase deja.
          Mai este si:
          ARTICOLUL 95
          (1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, după consultarea Curţii Constituţionale. Preşedintele poate da Parlamentului explicaţii cu privire la faptele ce i se impută.
          Mai tineti minte domnule Tapalagà, cind ne-ati fàcut borfasi, pe toti cei ce am votat la referendum?
          • +2 (6 voturi)    
            Care sunt faptele grave.. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:40)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            ...de incalcare a Constitutiei? "Tiganca imputita"?
            • -3 (5 voturi)    
              Insasi incalcarea juramantului depus (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:55)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              la investire!
              • +3 (5 voturi)    
                Unde scrie asta? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 19:07)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                In care Constitutie?
              • +1 (1 vot)    
                Prin șe bre, încălcarea? (Duminică, 31 ianuarie 2016, 12:08)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                Ia vezi-ți de Rovinari și de cele PATRUZECI DE MII DE HECTARE DE PADURE,
            • -1 (5 voturi)    
              NEPRICEPUT (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 19:29)

              dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              A saracit tara.
              ARTICOLUL 47
              (1) Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent.
              • +1 (1 vot)    
                Nepriceput ... esti. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 23:36)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

                Unde scrie in Constitutie ca Statul = Presedintele tarii?

                Voi astia aveti imaginatie, nu gluma. Unde sunt incalcarile grave ale Constitutiei pe baza carora a fost demis? Citeaza-le din motivarea guvernului USL.
                • 0 (2 voturi)    
                  CINE II DICTA LUI BOC CE SA FACA? (Duminică, 31 ianuarie 2016, 14:50)

                  dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  N-a fost dictatura?
                  Contestati decizia CCR; ei au acceptat motivele.
                  Dumneavoastra tineti cu romanii multi sau cu gasca nepriceputului TB?
                  • 0 (2 voturi)    
                    Citeaza avizul CCR... (Duminică, 31 ianuarie 2016, 16:53)

                    Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

                    ..cu acceptatul motivelor.

                    Repet, in 2007 avizul a fost negativ. A fost ilegala, conform logigii tale, suspendarea lui Basescu?

                    Romanii multi nu au votat suspendarea lui Basescu. Cei care nu s-au prezentat la referendum fie nu au vrut ca Basescu sa fie suspendat, fie nu au fost interesati (nu le-a pasat) sa fie suspendat. Iar modul cum s-a ajuns la referendum a fost neconstitutional si imoral.

                    Eu nu tin cu gasca de hoti si mincinosi care au vrut suspendarea lui Basescu si care au avut ca motiv unul singur: sa scape hotii de parnaie.
              • +1 (1 vot)    
                Unu' singur? Dar cu sleahta piratmentarilor (Duminică, 31 ianuarie 2016, 12:09)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

                a primarilor, prefectilor si slujbasilor ce te faci ma?
    • -5 (11 voturi)    
      MINCIUNI GOGONATE (Vineri, 29 ianuarie 2016, 20:37)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Numai nepriceputul Basescu mai foloseste termenul "lovitura de stat", care conform dictionarului inseamna altceva!
      Ce legi au fost schimbate ilegal, domnule Susufler0?
      Ce pricipii constitutionale au fost incalcate domnule Susufler0?
      De ce mintiti domnule Susufler0?
      50% + 1 din cei ce voteaza nu vi se pare corect si mai precis la numarat?
      Precizia listelor electorale este +, - zeci sau chiar sute de mii; cum se poate numara acel +1, un alegator? Nu este complet idiot asa ceva?
      • +4 (8 voturi)    
        Minciuni, este adevarat! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 3:33)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Minciuni ati spus atunci, minciuni sustineti si acum:

        Ce legi au fost schimbate:

        "Dacă suprapunem declaraţia de acum peste faptele de acum trei ani, putem constata următoarele: în seara zilei de miercuri, 4 iulie 2012, pe la ora 20.00, Guvernul s-a întrunit în şedinţă şi a adoptat două ordonanţe de urgenţă. Una desfiinţa cvorumul de participare la referendumul pentru demiterea preşedintelui, dar nu şi la celelalte tipuri de referendum, iar cealaltă anula dintre atribuţiile Curţii Constituţionale pe cea care îi permite să judece hotărârile emise de Parlament. La ora 22.00, ambele ordonanţe erau deja publicate în Monitorul Oficial. Cu numai o zi înainte, pe 3 iulie 2012, Parlamentul dominat de USL emisese hotărârile de demitere a şefilor celor două Camere şi a Avocatului Poporului şi, de asemenea, declanşase procedurile de suspendare a preşedintelui şi de demitere prin referendum."

        "Însă magistraţii CCR au sesizat şmecheria dublării legilor cu ordonanţe, au constatat, citez, ”comportamentul neconstituţional şi abuziv al Guvernului faţă de Curtea Constituţională” şi au emis decizii care păstrau în vigoare atât cvorumul, cât şi prerogativa Curţii de a judeca hotărârile Parlamentului. "

        Sa amintm aici si demiterea abuziva, fara motiv.
        • -4 (10 voturi)    
          MULTUMESC PENTRU SUSTINERE (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:10)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Deci actiuni legale si reactii tot legale. Nici-o mitraliera, nimeni arestat!
          Demiterea n-a fost abuziva; dovada ca CCR a acceptat-o! Deci tot legal.
          • +7 (7 voturi)    
            Hai sa punem lucrurile la punct (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:04)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            PT CA ATI DEVENIT PLICTISITORI IN INCERCAREA DE A VA AUTOCONVINGE CA INCALCARILE CONSTITUTIONALE NU AU EXISTAT.
            1.Articolul 66 (3) din Constitutie : "Convocarea Camerelor se face de presedintii acestora."
            In realitate convocarea senatului NU s-a facut de Presedintele Senatului de atunci, Vasile Blaga. La fel s-a intamplat si in cazul convocarii Camerei Deputatilor.
            In plus de asta, in cazul revocarii Presedintelui Senatului s-au incalcat articolul 25 si urm. din Regulamentul de functionare al Senatului care nu permiteau revocarea astfel cum aceasta s-a realizat.
            2. Art 115 (6) din Constitutie : " Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale (...)"
            Or, prin OUG nr 38/4.07.2012 exact asta s-a intamplat, s-a modificat Legea de organizare si functionare a Curtii Constitutionale, fiind excluse controlului de constitutionalitate, Hotararile date de Parlament prin cele 2 camere ale sale Senat si Camera Deputatilor. Este simplu de inteles de ce. Pt ca CC sa nu mai poata sanctiona incalcarile Constitutiei savarsite de USL prin adoptarea unor hotarari vadit neconstitutionale de revocare a presedintilor celor doua Camere, in special.
            Acestea sunt cele mai grosolane incalcari ale Constitutiei dar nu singurele. Ca v-ati numit un coleg de partid ca Avocat al Poporului, asta-i basca, pt ca toata lumea sa fie sigura de cine sunteti si ce vreti. Asa ca ziceti mersi ca ati ajuns in manualele de stiinte politice de afara, looserilor.
            • +5 (5 voturi)    
              Iti raspund eu in locul lui: (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:04)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              "Deci actiuni legale si reactii tot legale. Nici-o mitraliera, nimeni arestat!".

              Ii arati un cal si el iti spune in fata ca e girafa, ca asa vrea el.
            • -6 (8 voturi)    
              IUBITI ROMANIA ? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 20:13)

              dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              "Eroarea" CCR l-a mentinut pe nepriceputul dictator TB inca doi ani la putere, contra dorintei romanilor.
              Nivelul de trai a mai scazut inca un pic. Ajunsesem ultimii in UE (poate putin inaintea bulgarilor).
              Pe dumnevoastra domnule Susufler0, va bucurat asta?
              Sa revenim la Barroso, la vot si la conventia de la Venetia: Barosso iubeste Romania? Daca da, de ce nu i-a ascultat pe romanii cei multi? Merita acum cadouri?
              • +1 (3 voturi)    
                Care sunt romanii cei multi? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 23:44)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

                V-ati strans mai mult de jumatate cu drept de vot? Nu. Deci nu sunteti "romanii cei multi".

                Eroarea CCR a fost de fapt o remediere a "erorii" voite a unei cozi de topor, care voia sa schimbe numarul celor cu drept de vot dupa ce s-a votat. Nu i-a grabit nimeni (decat lacomia si hotia") sa-l demita atunci. Trebuiau sa faca modificarile listelor inainte de referendum, nu dupa.

                De la "care legi au fost modificate?", care "neconstitutionale?", ai ajuns la "nepriceputul dictator". Tot la dictator ai rams. Dictatorul care este suspendat... Asta da dictator.

                In rest, "iubiti Romania?", atunci puneti cat mai multi hoti, mincinosi, plagiatori, mistocari si pafaristi la putere.
          • -7 (9 voturi)    
            Geaba le explici astora cu nasu-n (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:23)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            suflet,cand CCR spune ceva ce le convine urla de fericire,cand nu le convine urla degeaba!!!
            • +6 (6 voturi)    
              Asa sunteti si voi.. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:43)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              exact la fel.
          • +7 (7 voturi)    
            Aia cu mitralierele.. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:46)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            ..e ca o fixatie pentru tine:

            coup d'état:

            - "a sudden and decisive action in politics, especially one resulting in a change of government illegally or by force".

            "În cartea sa Coup d'État: A Practical Handbook (Lovitura de stat: un manual practic), Edward Luttwak sintetizează: O lovitură de stat se realizează prin infiltrarea unui segment mic, dar de importanță extremă, a aparatului de stat, care apoi este folosit pentru a prelua controlul de la guvern și a-l îndepărta de la putere. Prin urmare, folosirea puterii militare nu reprezintă un element definitoriu al loviturii de stat."
          • +7 (7 voturi)    
            Avizul CCR: (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:48)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            "In solutia sa, Curtea a precizat ca, potrivit Art.95 alin.(1) din Constitutie, Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie "in cazul savarsirii unor fapte grave prin care incalca prevederile Constitutiei". Dupa ce a definit in document notiunea de "fapte grave", Curtea a analizat preambulul cererii si cele 7 capete de acuzare si nu a retinut la nici unul existenta unor "fapte grave".

            Scurta analiza a deciziei: Curtea Constitutionala s-a derobat. Lipseste un aviz clar: e alba sau neagra. Ceva trebuie subliniat. Curtea n-a retinut nici o fapta grava, la nici unul din cele sapte capete de acuzare. Trebuia sa aiba curaj sa concluzioneze fara ambiguitati: analizand capetele de acuzare, rezulta ca nu sunt fapte grave. N-a facut-o din pacate, lasand spatiu de manipulare. Spre comparatie, avizul negativ dat in 2007 tocmai pe asta se baza, si anume pe faptul ca nu s-au retinut fapte grave care sa justifice suspendarea presedintelui. Ce-a impiedicat Curtea sa fie si acum explicita? Frica? Presiunile USL exercitate asupra celor noua judecatori? Amenintarile cu revocarea? "

            Si in 2007, tot ca tine a fost, nu-i asa?
          • +3 (3 voturi)    
            Cu placere! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 23:51)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            "... dovada ca CCR a acceptat-o! Deci tot legal.". CCR nu a acceptat-o si nici n-a respins-o. Aviul CCR este consultativ, nu se tine cont de el, indiferent ca este pozitiv sau negativ. In 2007 a fost negativ si totusi nu s-a tinut cont de el, iar Basescu a fost suspendat. Dupa logica ta, atunci a fost ilegal, nu?

            Stai foarte prost la capitolul logica si la acceptarea realitatii. Tu continui sa traiesti in lumea aia creata de latrine, in care dictatorul nepriceput a fost suspendat legal (cu motive temeinice), CCR a dat o "erata" si l-a salvat ilegal pe dictator. Sa-ti fie de bine in lumea aia a ta.
            • +2 (2 voturi)    
              Bravo Alius! (Duminică, 31 ianuarie 2016, 12:13)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              ai tinut o lectie de logica constitutionala si de istorie. Multam! :)
      • +2 (2 voturi)    
        Si noi folosim, fiindca asta a fost (Duminică, 31 ianuarie 2016, 12:10)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Never forget, never forgive, pentru ca o sleahta de nemernici (mincai-ar viermii) s-au jucat cu destinul si viitorul unei intregi tari! Rusine sa va fie, si sa platiti, unul cate unul!
    • +2 (2 voturi)    
      "Criza" a fost un puci (Duminică, 31 ianuarie 2016, 12:06)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      facut pe linia Sova, Ponta, Voiculescu plus Toporiceanu.
      • +1 (1 vot)    
        Graba si desconsiderarea statului de drept ! (Duminică, 31 ianuarie 2016, 20:07)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Puciul presupune prin definitie folosirea violentei, lovitura de stat, nu neaparat, dar iti dau dreptate in ceea ce priveste initiatorii loviturii. Din fericire graba nemasurata i-a facut sa dea gres. Daca in loc de 3 iulie, ceea ce a presupus o sesiune extraordinara a Parlamentului, incepeau lovitura de stat constitutionala in 3 septembrie, adica odata cu debutul sesiunii ordinare de toamna, acum l-am fi avut pe Cacarau Presedinte, USL-ul la putere samd.
  • -8 (12 voturi)    
    Una mie, una tie, una la popa Ilie (Vineri, 29 ianuarie 2016, 18:02)

    Arminius [utilizator]

    Asa a fost, are dreptate Barroso. Se certau Basescu cu Ponta, care sa-si traga mai mult din bugetul statului. A venit Barroso si i-a mediat dupa vechea zicala: una mie, una tie, una la firmele UE. A mers o perioada, dupa care Ponta a dat teapa, nemaifacand investitii ale statului (partea UE din intelegere). Restul ...e can-can.
  • +7 (9 voturi)    
    Anul politic 2012–rascrucea democratiei romanesti (Vineri, 29 ianuarie 2016, 19:06)

    ty [utilizator]

    Cel mai important an dupa 89 incoace, cel mai dens in evenimente politice cu efecte pe termen lung si schimbari profunde, a debutat cu proteste, a continuat cu schimbarea guvernului Boc, a urmat caderea cabinetului Ungureanu si instalarea guvernului Ponta. Doua evenimente au accelerat declansarea actiunii de demitere a presedintelui Traian Basescu: acuzatiile de plagiat aduse premierului Victor Ponta si condamnarea lui Adrian Nastase la inchisoare cu executare. Actiunile dinaintea si din timpul referendumului au ingrijorat Bruxelles-ul si Washingtonul, fiind puse in discutie, in premiera dupa mineriadele din anii 90, respectarea principiilor statului de drept si a valorilor democratice de catre guvernul de la Bucuresti.
    Gasesti aici pe hotnews. Poate iti reamintesti.
    • -5 (9 voturi)    
      Respectul (Vineri, 29 ianuarie 2016, 19:36)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Asta cu respectul e tot timpul discutabila. Fiecare intelege altceva prin respect. Ori se incalca legea, ori nu. Daca se incalca legea, la puscarie. Daca nu, e lupta politica. Sa fim lucizi.
      • +4 (4 voturi)    
        Pentru corupti totul e discutabil (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 11:49)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        s-a vazut deja
  • +5 (7 voturi)    
    Mulțumim d-le Barroso. (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 13:29)

    asavreau [utilizator]

    Fără ajutorul UE România era acum în siajul lui Putin.Nu-i greu de înțeles că în 2012 au fost jocurile lui Putin.Oricum USL a fost un joc politic foarte periculos pentru România.Ponta și Antonescu vor spune poate adevărul,ce jocuri au făcut.
  • -1 (7 voturi)    
    Graba strica treaba! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 14:26)

    EllenaS [utilizator]

    Evenimentele legislative din 2012 nu se inscriu, sub nicio forma, in definitia clasica a "loviturii de stat"! Numai ca, graba cu care Ponta si ai lui au actionat imediat dupa alegeri, mai ales cu demiterea presedintelui, i-a servit lui Traian Basescu pe tava un motiv sa tipe ca-n gura de sarpe! USL-ul a pierdut pe mana lui si cu dreptatea de partea lui! Nu voi intelege nici acum de ce atata graba?
    • +7 (7 voturi)    
      Sa-i multumiti in veci lui Voiculescu !!! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, 15:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      Iata ca imi oferi neasteptatul dar totodata placutul prilej sa le explic de ce sunt niste looseri. Mai inainte sa-ti satisfac insa curiozitatea. S-au grabit din cauza actualului puscarias Felix. Practic asta le-a fortat intr-un fel mana anuntand "Calendarul " Suspendarii lui Basescu. Raspunsul ? Frica de Justitie, frica de Puscarie. Aici trebuie sa-i dau dreptate lui Cristoiu. Pai cum, furam miliarde si nu ne putem bucura in liniste de ele ? Situatia asta trebuie sa inceteze. Acum ! Asta trebuie sa-si fi spus la un moment dat Voiculescu, inganat de ceilalti praduitori. Ai PDL-ului se credeau, feriti de pericol, in momentul acela. Si acum sa revin si sa vedeti ce mica e distanta intre o "lovitura de stat constitutionala" si niste proceduri constitutionale de schimbare a puterii. Atentie ! In sine, suspendarea Presedintelui era pur politica, neavand la baza vreo incalcare a Constitutiei, care sa reclame destituirea. La 1 octombrie Blaga si Anastase convocau sesiunea celor doua camere . USL avand majoritatea schimba Regulamentul Senatului in ceea ce priveste dispozitiile referitoare la revocarea Presedintelui Senatului si il revoca pe Vasile Blaga, apoi pe Roberta Anastase. Motive s-ar fi gasit iar Curtea Constitutionala nu putea judeca pe aspectul existentei sau inexistentei motivelor de revocare ci doar pe aspectul eventualelor incalcari ale Constitutiei privind modificarea regulamentelor. Deci sesizarile lui Blaga si Anastase si ale PDL, ar fi fost respinse. Apoi, nici nu mai avea nevoie de Ordonanta care sa limiteze competentele Curtii de vreme ce USL nu s-ar mai fi aflat de-atunci incolo in coliziune cu Constitutia. Avocatul Poporului era schimbat prin votul majoritatii iar motivul exista Trecerea MO in mana secretariatului General al guvernului, era ok . Schimbau cvorumul pt referendum. Apoi Antonescu convoca sedinta comuna a Camerelor. Il suspendau. Referendumul apoi cu 30%. Il destituiau pe Presedinte. Europa ar fi tipat neputincioasa. Asta-i tot !
      • +2 (2 voturi)    
        CITA GREATA A DECLANSAT DOMNUL BARROSO! (Luni, 1 februarie 2016, 0:21)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Citi romani muncitori au plecat din tara, dupa aceast vot masiv, nerespectat de catre UE!
        Ce pierdere mare pentru Romania, cite familii farimitate, cita suferinta!
        Ce nepriceput acest TB: sa lase oameni muncitori sa plece din tara!
        Si dumneavoastra domnule Susufler0 spuneti ca Barroso merita respectul nostru pentru asta!
        Cum puteau sa voteze 3 milioane de romani, pusi pe listele idioate din tara, ei fiind la munca la 2000 Km distanta?
        Cititi recomandarile Comisiei de la Venetia!
        • +1 (1 vot)    
          Folositi Emetiralul ! Sau cititi Constitutia ! (Luni, 1 februarie 2016, 10:22)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Apropo de acest "vot masiv". Stii ca in urma cu vreo 3-4 zile s-a intalnit Dragnea al nostru cu Martin Schultz ca sa mai discute una,alta, ca intre socialisti, deh. Se spune ca, in timpul discutiilor, cand Dragnea ii tot impuia capul neamtului cu felul in care va protesta PSD-ul daca se va reveni la votul in 2 tururi de scrutin la alegerile locale, despre cum o sa le boicoteze ei si n-o sa se prezinte la urne, la un moment dat, s-a creat o situatie penibila atunci cand Dragnea, tot dand din gura, a fost intrerupt de Presedintele Parlamentului European care i-a spus :
          Gut, gut, her Liviu, aber mortii, mortii... ia-ti informat ca nu trebuie sa iasa la vot de data asta ? Cam asa e si cu "votul masiv" de care tot vorbesti si din cauza caruia Dragnea o sa aiba (pe buna dreptate), cazier.
          In privinta celorlalte neadevaruri pe care le lansezi retoric,( trebuie sa recunosc, cu oarece"maiestrie"de activist politic de cartier,
          ma pufneste rasul : Eu credeam ca "romanii muncitori", se duc in strainatate ca sa castige mai bine decat in tara, nicidecum ca isi lasa slujbele cele "bine" platite de aici si pleaca aiurea, de suparare ca UE n-a respectat "votul masiv". In ceea ce priveste imposibilitatea romanilor din strainatate de a vota, fiind la mii de km departare de tara, exact asta s-a intrebat si DNA si la asta incearca sa raspunda cat mai exact cu putinta ICCJ. Daca l-ai fi citit cu atentie pe Alius de cate ori ti-a explicat cum stau lucrurile, ai fi ajuns la concluzia ca tu trebuie sa recitesti (sau, mai rau, sa citesti) multe, incepand cu Constitutia Romaniei, pe care ai vostri, au incalcat-o PREMEDITAT DAR SI DIN PROSTIE in iulie 2012. Cat timp nu veti vrea sa intelegeti lucrul acesta, o sa va tot puneti intrebarea desarta : "Cum de a reusit sa scape si de data asta" ?
          • -1 (1 vot)    
            ATI OBOSIT? (Luni, 1 februarie 2016, 16:08)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            TB spunea, cà va respecta legea 14, a partidelor politice.
            "Art. 2. - … şi stimulează participarea cetăţenilor la scrutinuri, potrivit legii. "
            Blaga, seful PDL si presedintele tàrii TB, au fàcut boicot la referendum, adicà contra legii! Domnule Susufler0, ILEGAL;
            In plus TB a intors-o; intii declarase cà se va supàra ràu, dacà PDL-ul ar face asa ceva.
            Mizerabil individ !
            O tarà ca Franta, conform raportului INSEE, acceptà douà cifre, amindouà legale, in ce priveste populatia tàrii: 64,30 milioane si 65,35 milioane. Nu credeti cà prostia impusà de UE Romaniei, cu +/- un vot, este cam mare? Nici Andora nu poate anunta o cifrà, cu aceastà precizie. BEC, mai tare ca toti, spune 18.292.514; EROARE ZERO!
            (In schimb, cei ce voteazà, se pot numàra la perfectie si fatà de numàrul lor total, se poate stabili un cvorum legal, de 50%, de 55%, de 66% sau de cit o fi el, de data asta màsurabil +/- un vot.)
            Domnul Ponta a explicat de altfel, foarte bine: o tarà ca Spania, comunicà o cifrà globalà, a celor cu resedinta acolo, dar nu are voie sà divulge numele acelor persoane, ce ar trebui scoase de pe listele din tarà. Este deci imposibil sà ai, niste liste reale, la zi. Ele sunt mult mai umflate, decit realitatea. Si ordinul de màrime este de sute de mii, poate chiar peste un milion.
            Dacà cele 95 de state, unde existà sectii de votare, transmit cifrele totale (nominale nu au dreptul) ale romanilor cu resedinta la ei, aceste cifre este normal, sà fie adàugate, la cele de pe listele nominale din tarà. Poate for fi 500000, cum estimeazà domnul Bàsescu, dar ce ne facem cu cele 2 milioane de romani, ce sunt in diaspora, dar nu au resedinta acolo. Ei figureazà inutil, pe listele din tarà? Pentru cà nu au cum sà voteze, decit numai dacà iau un avion, adicà practic, sunt exclusi de la vot. Ei trebuie scosi de pe liste, dar cine stie cu exactitate, numele lor ? Nimeni ; sunt numai estimàri. Si dacà-i scoti de pe liste , cà asa ti-au spus vecinii si ei se intorc, pentru 2 zile, sà voteze,
            • +1 (1 vot)    
              Care-i problema? (Luni, 1 februarie 2016, 18:48)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

              Trebuiau sa examineze treaba cu listele inainte de referendum, nu dupa, ca niste hoti. Nu v-a convenit rezultatul si atunci hai sa taiem din liste, nu? Pai nu v-a grabit nimeni sa faceti referendum.

              "In plus TB a intors-o; intai declarase ca se va supara rau, daca PDL-ul ar face asa ceva.
              Mizerabil individ !"

              Daca tot ai amintit de asta, de ce nu amintesti si cat de mizerabil a fost
              "domnul Ponta, tot timpul: una spunea, una faceam; una facea, una spunea, ba cu demisia (ba ca daca pierde alegeri, ba ca daca este cercetat penal etc), ba cu Rosia Montana si muuulte altele..

              Cat priveste boicotul:
              "stimulează participarea cetăţenilor la scrutinuri, potrivit legii. "

              Citeaza legea si vezi ce inseamna a "stimula participarea la alegeri" (incluzand si crearea de sectii de votare corespunzatoare numarului de votanti, ceea ce hotii tai nu au vrut sa faca, dupa cum s-a vazut la alegerile din strainatate; asta da, a fost ilegala). Boicotul la alegeri (uite cum ameninta PSD-ul acum cu boicotarea alegerilor) nu este ilegal. Citeaza o lege in care spune ca boicotarea alegerilor este ilegala.

              Modul cum s-a ajuns la referendum a fost neconstitutional. Atunci, de ce sa joace Basescu asa cum vreti voi? Intai incalcati legile, dar dupa aceea vreti ca Basescu sa fie fair-play. Bravos!
        • +1 (1 vot)    
          Romanii au plecat tot timpul . (Luni, 1 februarie 2016, 14:46)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          ...din tara.

          "Populatia rezidenta a tarii a scazut la inceputul anului trecut la nivelul inregistrat in 1969, de circa 20 de milioane de locuitori. Cel mai semnificativ "val" de emigrari s-a inregistrat in 2007, odata cu aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, principala destinatie la acea data fiind Spania. In prezent, cei mai multi romani care au plecat din tara pentru o perioada de cel putin un an au ales Italia. In ultimii 24 de ani s-a consemnat si o accentuare a procesului de imbatranire a populatiei. Varsta medie a populatiei a urcat de la 37.8 ani in 2002 la 40.9 ani in 2013, in contextul in care persoanele cu varste cuprinse intre 15 si 24 de ani erau cele mai numeroase in randul emigrantilor, la nivelul anului 2012.


          Citeste si Presa britanica indignata ca romanii obtin tot mai multe slujbe in Regatul Unit


          Anul 2012 a marcat o echilibrare a numarului de imigranti si emigranti din Romania, diferenta dintre numarul acestora fiind de numai 3.000, in conditiile in care in 2007, considerat varful plecarilor in strainatate, aceasta a fost de 458.000 de persoane. In ultimii zece ani, romanii din strainatate au trimis in tara in jur de 42 de miliarde de euro, reiese din datele Bancii Nationale a Romaniei (BNR). Dupa izbucnirea crizei financiare, sumele transferate au inceput sa scada substantial. Astfel, in 2009, acestea s-au redus cu 34.8%, la 4.3 miliarde de euro, fata de 6.6 miliarde de euro cu un an inainte. Banii trimisi acasa au continuat sa scada pana in 2012, cand s-a inregistrat o usoara revenire, insa trendul negativ s-a reluat in 2013."

          Perioada 1990 - 2010 analizata:

          "Sa revenim! In total, peste 400.000 de romani au ales sa plece spre alte zari in acesti ani (1990 – 2010). Mai precis, 421.080 romani au emigrat. Defalcat, sunt mai multe femei decat barbati (228.968 femei, respectiv, 192.112 barbati).
          Iar cei mai multi romani au plecat in perioada 1990 – 1996, cat a condus tara Ion Iliescu. In medie, 36.433 de romani au emigrat anual din Romania..
        • +1 (1 vot)    
          Si daca tot vorbesti de Comisia de la Venetia (Luni, 1 februarie 2016, 14:49)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          sa vedem ce a zis Comisia cu privire la referendumul buclucas:

          "Comisia de la Veneţia condamnă măsurile luate de Ponta, Antonescu şi Voiculescu, pe care le consideră "problematice" din punctul de vedere al constituţionalităţii şi statului de drept: revocarea Avocatului poporului, demiterea preşedinţilor Parlamentului, modificarea regulilor în timpul jocului, limitarea atribuţiilor Curţii Constituţionale, adoptarea Ordonanţelor de Urgenţă fără să existe vreo urgenţă reală, presiunile asupra judecătorilor Curţii Constituţionale şi a procurorilor. "
          • 0 (0 voturi)    
            BARROSO RUSINE! (Marţi, 2 februarie 2016, 12:52)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Comisia de la Venetia, in versiunea originalà in limba francezà scrie cà :
            51. (pe scurt) Fàrà cvorum de participare, fàrà liste.
            52. (pe scurt) Majoritate simplà (50%+1), nu mai mult, DIN CEI CE SE PREZ INTA LA VOT.