Romanii vor putea plati online orice taxe si impozite, atat la bugetul de stat cat si la cele locale

de DP     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 9:34 Economie | Finanţe & Bănci

Anca Dragu, ministrul Finantelor Publice
Foto: Guvern
Ministerul Finantelor Publice a semnat acordul de licentiere a Trezoreriei Statului ca acceptator de plati electronice cu carduri MasterCard si Maestro in conditiile stabilite de Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea si utilizarea resurselor derulate prin Trezoreria Statului. Proiectul va dezvolta o componenta dedicata platii cu cardul, prin intermediul careia contribuabilii vor putea efectua plata online a tuturor tipurilor de impozite si taxe atat la bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurarilor sociale de stat, cat si la cele administrate de alte institutii publice. Contribuabilii nu vor plati comisioane la tranzactii.

Implementarea sistemului de plata online, inclusiv extinderea serviciilor de internet banking ale Trezoreriei Statului, se va realiza din fonduri europene

"E un pas important pe care Ministerul Finantelor Publice il face pentru a veni in intampinarea contribuabililor. Acestia isi vor putea plati taxele si impozitele de acasa si de la serviciu, cu ajutorul unui sistem sigur si accesibil. Consider ca usurinta cu care ne platim taxele si impozitele este esentiala pentru o colectare mai eficienta si pentru cresterea gradului de conformare voluntara.  Este si o expresie a respectului pe care il avem pentru cetatean. Infrastructura nou creata este deschisa pentru toate sistemele de plata care accepta autorizarea Trezoreriei in conditiie legislatiei in vigoare", a declarat ministrul Finantelor Publice, Anca Dragu.

"Licentierea Trezoreriei Statului ca acceptator de plati cu cardurile MasterCard sau Maestro reprezinta o premiera mondiala si suntem mandri ca astfel ne alaturam autoritatilor in demersurile lor de crestere a gradului de fiscalizare a economiei, cu ajutorul mijloacelor de plata electronice", a adaugat Cosmin Vladimirescu, manager general al MasterCard pentru Romania.

In perioada urmatoare, MasterCard va realiza implementarea tehnica, care va dura maximum trei luni.

Proiectul a fost demarat inca de pe vremea ministrului Ioana Petrescu, cand a fost data o Ordonanta in acest sens. In actul normativ respectiv  se arata ca Trezoreria Statului va fi autorizata ca acceptator de plata cu cardul bancar si va presta acest serviciu pentru toate institutiile publice, astfel incat toti contribuabilii persoane fizice care detin carduri apartinand unui sistem de plata ce va accepta autorizarea (Mastercard, VISA sau altele), sa-si poata achita printr-un punct unic toate impozitele si taxele administrate de catre ANAF, primarii si alte institutii.

In prezent, contribuabilii isi pot achita taxele si impozitele in numerar la casierii, prin virament bancar sau mandat postal.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
16819 vizualizari
  • +19 (19 voturi)    
    oho (Joi, 11 februarie 2016, 9:38)

    muciflenduri [utilizator]

    Dupa sutele de milioane de euro platite pentru tot felul de portaluri magice s-au gandit sa faca lucrul cu care ar fi trebuit sa inceapa.
    Ultima data cand am avut de dat 4000 de lei la finante a trebuit sa ii scot de la bancomat, pentru ca baietii respectivi isi dadeau ochii peste cap la vedere cardului.
    • +8 (8 voturi)    
      evul mediu? (Joi, 11 februarie 2016, 11:55)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      ca sa platesti cu card tot trebuie sa te deplasezi. Internet banking este solutia sec XXI. Cum a "convins" Master card pe ministru? Visa nu a avut "argumente"?
      Sau e vorba de favorizarea acelor banci care emit MasterCard????
      Emite ANAF sau primaria documente ce pot fi acceptate de "robotii" bancilor, similar cu facturile de gaze sau curent???
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Vineri, 12 februarie 2016, 10:55)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      de impozitele pe terenul intravilan nu se mai spune nimic?cum au aparut si normele de aplicare a codului fiscal si aceste impozite au crescut si cu 1000 %...
      anul trecut am avut impozit teren + casa 210 lei, anul asta am 530 lei, deoarece, pe langa faptul ca au crescut pretirile la teren constribil si teren curti constructii, platim si suprafata de sub constructie si, mai grav, primii 400 mp din oprice categorie de teren intravilan, chiar daca este trecuta la arabil, vie, psune, livada, etc. in cartea funciara sau registrul agricol, ei bine, acesti 400 mp ii platim la o valoare de impozitare de 6000-15000 lei ha
      daca ha de arabil este de 21-24 lei si se inmultea cu un coeficient de 4, faceti si dvs calculele...
      dar vad ca nimeni nu sesiseaza acest aspect, chiar daca sunt afectati mai mul de jumatate de romani, pentru ca si la tara se calculaza la fel, chiar daca preturile sunt mai mici, in functie de rangul localiatatii..
      ce nu inteleg este lipsa de informare a presei, a guvernului, parlamentului si ilegalitatile comise: dubla impunere asupra unui teren, odata il platesc ca si constructie, odata ca si crte si constructie si alt lucru foarte grav, daca inncartea funciara scrie negru pe alb ca am teren crt constructii 320 mp si 290 arabil, de ce trrebuie sa-i platesc pe toti ca si teren curti constructii?
      pai 400 mp x 6000 ha inseamna 240 lei in plus, iar daca ai norocul si ai si vie cumva, mai platesti 240 lei si pentru primii 400 mp de vie si tot asa...
      daca locuiesti intr-un oras de rang unu sau zero, cei 400 mp trecuti artificial la curti constructii, vor valoara si 400 sau chiar 600 lei, in functie de cat a stabilit primaria pretul la ha...
      pai tot codul fiscal la primul articol spune ca terenul se impoziteaza in functie de categoria de folosinta si aceasta poate fi schimbata la solicitarea proprietarului si dovedita cu documente...
      ori cartea funciara mi se pare ca este un act emis de o autoritate a statului, atunci cum poate sa nu tina cont de ea...
  • +20 (20 voturi)    
    Visa ? (Joi, 11 februarie 2016, 9:39)

    HP [utilizator]

    Daca nu ai Maestro, si ai Visa, ce se intampla ?

    Culmea e ca pentru o amenda in trafic, desi poate fi platita pe ghiseul.ro, tot trebuie sa te duci cu dovada in mana la ei.
  • +13 (13 voturi)    
    online asteapta! (Joi, 11 februarie 2016, 10:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe cand accesul la conturile de trezorerie online? ni s-a promis ca se face din 2014 si uita ca inca nu se vede nimic.
  • +10 (10 voturi)    
    si (Joi, 11 februarie 2016, 10:07)

    spy [utilizator]

    ghiseul.ro nu se mai foloseste ?
    • +4 (6 voturi)    
      se foloseste (Joi, 11 februarie 2016, 11:22)

      AdrianS [utilizator] i-a raspuns lui spy

      De 3 ani platesc taxele locale pentru familia mea si pentru parinti exclusiv pe ghiseul.ro (Bucuresti Sectoare 2, 3, 4, 6). Merge perfect.

      Si de anul trecut platesc impozitele pe anaf.ro

      Lucrurile se misca in directia buna.
      • 0 (4 voturi)    
        Plati pe ANAF.RO? (Joi, 11 februarie 2016, 14:29)

        baronsky [utilizator] i-a raspuns lui AdrianS

        unde platesti impozitele pe anaf.ro?
        Ca in spatiul virtual nu exista optiunea asta...
      • -1 (3 voturi)    
        plata pe anaf? (Joi, 11 februarie 2016, 14:44)

        baronsky [utilizator] i-a raspuns lui AdrianS

        Unde platesti pe ANAF.RO?
        Pe spatiul virtual cel putin eu nu am gasit.
  • +12 (12 voturi)    
    alte zeci de milioane pt Ghita (Joi, 11 februarie 2016, 10:17)

    GeorgeT [utilizator]

    Familie mare cu nevoi multe are dl Ghita
    Pina acum pe ce s-au dus banii, pe ce fel de proiecte IT ... or fi la un loc cu banii pentru drumuri
  • +4 (12 voturi)    
    imi place din ce in ce mai mult (Joi, 11 februarie 2016, 10:18)

    Lena_mn [utilizator]

    imi place din ce in ce mai mult acest guvern. Arata ca se poate si se vede ca lucreaza pe bune. Au facut ce au amanat ceilalti de 25 de ani...cred ca conteaza sa avem profesionisti in guvern si nu aceleasi vesnice mutre obosite si plictisite.

    Oare nu s-ar putea sa avem tehocrati si in parlament? poate e cazul sa se evolueze catre noi forme de putere executiva si legislativa in stat decat cele traditionale.
    • +1 (1 vot)    
      numar de primarii? (Joi, 11 februarie 2016, 11:57)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Lena_mn

      sub UNA SUTA accepta plati "electronice". Si mai toate in mediul urban.
      Degeaba muncesti in
    • 0 (0 voturi)    
      pe naiba... (Vineri, 12 februarie 2016, 11:15)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Lena_mn

      daca ai fi mai informat ai sti ca acest guvern au crescut impozitele la teren si constructii si cu peste 1000 %, obligand cetatenii sa plateasca impozit pe terenuri pe care nu le detin, mai exact, pe langa terenul curti constructii pe care il ai trecut la registrul agricol, pentru pricare alta categorie de teren incadrata la arabil, vie, pasune, livad, etc., daca este in intravilan,primii 400 mp se vor plati tot ca si curti teren constructii...
      numai ca daca un ha de arabil se impoziteaza cu 21 lei la curti constructii ha se impoziteaza cu sume intre 6000 si 15000 lei, cu posibilitatea ca primariile sa mai mareasaca aceste preturi (ma refer in mediul urban)...
      adica daca ai 500 mp curti constructii vei plati 0.05 ha x 6000 = 3000 lei impozit
      daca mai ai si 450 arabil vei plati (0.04 x 6000) + (0.0050 x 21 x4) = 241 impozit...
      daca rangul localitatii ste de gradul 1, atunci impozitul pe ha de teren curti constructii poate pleca de la 8500 in su, atunci pentru fiecare 0.04 ha x 8500 lei ha = 340 lei impozit, in loc de 0.04 ha x 21 ha arabil x 4 = 3.36 lei impozit cat era pana acum
      nu inteleg de ce nimeni nu dezbate acest subiect, toata lumea vorbeste ca impozitele au crescut cu 25-30 lei, ceea ce nu este deloc adevarata, doar la cei cu apartamente, in rest, chiar si in mediul rural, char daca preurile sutnt mai mici decat in mediul urban, procentul de crestere a impozitelor este chiar mai mare de 1000 %, acolo oamenii avand mai mult teren intravilan conpus din mai mjulte categorii de folosinta...
      asa ca acest guvern nu a facut nimic bun pana in prezent, din contra, face tot jocul mizerabil de a mari salariile bugetarilor, unele pensii, pentru a favoriza un partid la alegeri, numai ca oamenilor trebuie sa li se explice ca guvernul da cu o mana si ia cu trei...
  • +6 (6 voturi)    
    Doamne-ajuta ! (Joi, 11 februarie 2016, 10:20)

    tecumseh [utilizator]

    doar sa fie inregistrate automat si sa nu ne trezim cu somatii acasa ca a uitat vreun functionar sa le bage de mana in sistem :)
    daca o sa putem plati pe viitor si cnadnr si alti "colectori" de stat prin acelasi sistem o sa fie si mai bine !
  • +9 (9 voturi)    
    ok (Joi, 11 februarie 2016, 10:29)

    Xorciser [utilizator]

    Bine pe ghiseul.ro (taxele locale) puteai sa platesti si pana acum cu cardul- sper sa nu renunte la proiect pentru ca mi se pare foarte simplu de utilizat.

    Taxele la bugetul de stat le-am platit in ultima vreme prin transfer bancar si a functionat totul OK- platesti online, doua zile dupa primesti recipisa de confirmare a platii online. Totul OK, ma rog comisioane de transfer bancar- 2-3 lei per tranzactie.

    Ce nu mi s-a parut in regula (si nu e neaparat legat de plati) la ANAF este ca desi poti sa trimiti online declaratii pentru venituri (220, etc) si documentatia aferenta (contracte etc) este ca:

    - in momentul in care a trebuit sa prezint un "contract vizat de ANAF" la o alta institutie DE STAT cei de acolo s-au uitat extrem de mirati cand le-am dat contractul cu recipisa de primire online de la ANAF si au zis ca "trebuie stampila de registratura". Adica institutiile statului nu recunosc ceea ce institutia centrala a fiscului ofera ca servicii online.

    - in momentul in care am fost cu contractul respectiv la ANAF in persoana (la registratura- o coada imensa, toata lumea depunea declaratii) femeia de acolo a zis ca "oricum nu se iau in considerare documentele depuse online". Adica cum? Eu depun de buna credinta documente online si nimeni nu se uita la ele???

    E bine sa se simplifice platile, dar e bine sa se simplifice si procesele normale de depunere a unor acte online si sa fie recunoscute de toate institutiile statului. Sincer m-am ingrozit de cozile de la ANAF de saptamanile astea.
    • +1 (1 vot)    
      Daca ei nu citesc documentele online (Joi, 11 februarie 2016, 12:54)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      nu e din rea-credinta, ei sunt pur si simplu prea prosti si "nu stiu d-astea".
      • +2 (2 voturi)    
        n-as fi asa sigur.. (Joi, 11 februarie 2016, 22:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

        problema cu tehnologia asta moderna este ca acel comision pe care ANAF il plateste la MasterCard ar trebui recuperat dand afara cativa casieri care vor freca menta de acum incolo. cum toate institutiile de stat sunt capusate de familioane cu relatii de rudenie de la portar pana la directori, e normal sa existe o rezistenta la orice forma de evolutie care le-ar putea periclita locul de munca.
    • +1 (1 vot)    
      Ghiseul.ro = problema de management, nu IT (Vineri, 12 februarie 2016, 10:31)

      TheJohann [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Eu am platit la ghiseul.ro (in 2010) timp de doua trimestre fara nici o problema.
      In al treilea trimestru am primit confirmare de plata ca si cum tranzactia ar fi decurs normal, dar se pare ca la capatul celalalt nu era nimeni sa o proceseze. Asa s-a intamplat ca am continuat sa platesc si apaream restant doar cu al 3-lea trimestru. Am ajuns sa platesc vreo 200 Euro penalitati (noroc ca am verificat intamplator, altfel penalitatile ar fi fost mult mai mari).

      Cand m-am dus cu toate dovezile ca am efectuat plata (numar de tranzactie, sume, tot) mi-au spus cuvant cu cuvant ca "nu stiu sa fac plata cu cardul". M-a sunat o doamna de la Finante (Timisoara), care se ocupa de procesarea platilor si efectiv a ras de mine. Mi-a zis ca nu se poate face nimic, pentru ca eu trebuia sa ma uit pe extrasul de cont si sa vad ca nu mi s-au luat banii, apoi sa ma duc sa platesc la ghiseul fizic. Eu nu am cerut altceva decat sa mi se anuleze penalitatile. Practic, am last banii pe tejghea si nimeni nu i-a luat, desi am primit chitanta.

      Asa ca eu cred ca problema nu este sistemul informatic, ci oamenii infecti si iresponsabili din spatele lui (cel putin la Timisoara). Eu am renuntat sa mai platesc la ghiseul.ro si merg pe calea clasica. Am platit deja prea mult pentru acest "comfort". Asta este de fapt si problema lor: ce sa faca cu oamenii de la ghiseu?
  • +4 (4 voturi)    
    Si mie. (Joi, 11 februarie 2016, 10:51)

    Nuzic [utilizator]

    Pacat ca vor reveni politicienii dupa alegeri.
  • -3 (7 voturi)    
    Un guvern de stanga. (Joi, 11 februarie 2016, 10:55)

    adinico [utilizator]

    Un guvern cam prea de stanga.
    Vezi toate programele cum sa scapam oamenii din saracie lansate de Mr Ciolos ( toate programele sunt de dat). Din pacate, nu avem un program cum sa-i punem la munca pe oamenii care primesc ajutoare sociale sau tot felul de ajutoare.

    In alta ordine de idei, cred ca ceea ce ar face un pic de ordine ar ca la toate foile de boala si primele zile sa se plateasca de catre stat. Daca mergi acum la dr. si ii ceri 5 zile de Concediu de Boala le ai fara cafea sau alte ....
  • +6 (6 voturi)    
    si cheltuiala? (Joi, 11 februarie 2016, 11:16)

    gigi1 [utilizator]

    Pe cand vor putea vedea online si cum se cheltuie pana la ultimul leu?
  • +3 (3 voturi)    
    anumite taxe (Joi, 11 februarie 2016, 11:20)

    stefansb [utilizator]

    anumite taxe ar trebui sa fie exclusiv online, daca vrem sa scapam de functionari. Altfel vor ramane acolo "pt ca mai vin oamenii si la ghiseu".
    Daca ai un PFA sau un SRL sigur stii sa folosesti un computer, deci taxle aferente ar trebui sa se plateasca exclusiv online, sa nu mai interactionezi cu un functionar. Altfel, daca o parte o fac online, o parte la ghiseu, vom avea tot atatia functionari alocati.
    Sa ramana fizic taxele locale, pt ca acolo sunt si batrani care trebuie sa-si plateasca impozitu pe casa, nu poti sa-i obligi pe aia sa intre pe net.
    • -5 (5 voturi)    
      sa scapam de functionari? (Joi, 11 februarie 2016, 12:23)

      petre22 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Daca nevasta ta sau fica ta lucrau acolo tot asa spuneai.
      Din cauza asta nu voteaza lumea dreapta.
      • +7 (7 voturi)    
        nu, hai sa-i tinem pe toti (Joi, 11 februarie 2016, 12:42)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui petre22

        hai sa-i tinem pe toti, eventual sa mai angajam cativa. ca sa aiba toti de lucru, ca pe vremea lui ceausesc, ca tare bine era.
        Prietene....exista si lucru in privat. Sau e prea caldut locul de la stat?
      • +3 (3 voturi)    
        si pentru ca ... (Joi, 11 februarie 2016, 15:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui petre22

        Salariul castigat pe bune, prin multa munca la privat este mai mic decat cel de la stat...

        cat de tare se iubeste statul pe sine!
  • +6 (6 voturi)    
    cand vor fi in functiune (Joi, 11 februarie 2016, 12:03)

    nedumeritul [utilizator]

    suna frumos...se vor da in functiune dupa constructia autostrazilor?
  • 0 (0 voturi)    
    de 15 ani tot articole dinastea apar in presa (Vineri, 12 februarie 2016, 12:05)

    stefan2008 [utilizator]

    Va spun eu sigur: in Romania taxele nu se vor putea plati in veci fara comisioane.
    Bine macar ca o pot face prin internet banking... cu comisioane.