Economistul sef al BNR a parasit miercuri prezidiul unei conferinte, iritat de o intrebare venita din sala

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2016, 11:02 Economie | Finanţe & Bănci

Valentin Lazea
Foto: Hotnews
Valentin Lazea, economistul sef al BNR a parasit lucrarile unei conferinte organizate miercuri, dupa ce, in timpul sesiunii de intrebari si raspunsuri, a fost iritat de o intrebare venita din public. Un industrias locale, exportator de utilaje si echipamente l-a intrebat pe Lazea daca BNR are semnale privind o noua criza care ar putea urma, tinand cont ca multi parteneri de afaceri din Vest ai industriasului roman au grave probleme financiare.

Acesta i-a mai amintit economistului sef si faptul ca in toamna lui 2008, Guvernatorul BNR dadea asigurari ca Romania va fi ferita de criza, ceea ce desigur, nu s-a intamplat. In final, omul de afaceri i-a cerut punctul de vedere al reprezentantului BNR.

"In momentul de fata, traim un complex care, din aprecierile unor economisti de valoare din Occident, nu a mai existat pana in prezent. Suntem, probabil, in fata unei crize mai mari fata de cea din 2008.
Ca exportator de utilaje si echipamente, simt puternic ce se intampla si daca citim presa si studii de specialitate vedem ca sunt dati afara masiv oameni in estul Europei, se inchid unitati, dispar proiecte, au probleme financiare mari firme, cu care noi lucram fara nicio problema si nu mai vorbesc de sistemul bancar. Problema este urmatoarea, Banca Nationala are un punct de vedere legat de perspectiva noastra si ce ar trebui BNR sa faca pentru sprijinirea companiilor care au mai ramas in industria romaneasca?", a spus omul de afarcei.

Nu pot sa va spun ce ar trebui facut din perspectiva BNR ci cel mult ceea ce as face eu ca persoana., a spus Lazea, care precizase de la debutul prezentarii sale ca va vorbi in nume personal. "Pai nu de la BNR va luati salariul?" a insistat industriasul roman.

Vizibil iritat, Lazea a explicat ca a venit la acea conferinta pentru a vorbi liber nu in calitate de angajat BNR . "Acestea sunt regulile acestei conferinte  Le acceptati sau..."

In acel moment, alte voci din sala au intrbat: "Pai ce faceti, ne cereti sa plecam?" La care Valentin Lazea , ridicandu-se din prezidiu, a spus: "Nu, plec eu!"

Lucrarile conferintei continua.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
28843 vizualizari
  • +15 (51 voturi)    
    functionarul roman (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:09)

    stefansb [utilizator]

    Asta e functionarul public roman clasic. Sa nu cumva sa fie deranjat cu o intreabare. Dar totusi nu ma abtin sa nu-l deranjez si eu cu una: nu credeti ca ar trebui sa va dati demisia? Pai daca nu sunteti in stare sa lamuriti oamenii direct interesati de anumite aspecte, nu vreti sa lasati pe altii mai competenti si care sunt capabili sa-si asume un raspuns?
    • -5 (63 voturi)    
      nu este functionar (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:18)

      Gicu2 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      public. atentie la nuante. nu e platit din banii publici.

      in afara de asta omul fusese invitat in anumite conditii. nu poate sa faca afirmatii in numele angajatorului pe aspecte despre care nu e pregatit 100%.
      de altfel industriasul probabil ca are probleme de retard intelectual daca poate sa dea vina pe guvernator ca a estimat ca nu ne va lovi criza. pentru ca chiar asa a fost. fata de alte state, Romania nu a suferit foarte mult.
      • +16 (48 voturi)    
        Pai ce-i BNR-ul? (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:22)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Gicu2

        Daca nu institutia care invirte si controleaza banii tarii? Sau doar vinde vinul lui Isarescu...
        • +8 (26 voturi)    
          multi vad, putini cunosc.. (Miercuri, 24 februarie 2016, 22:50)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          1. BNR are venituri din operatiuni si vireaza la bugetul statului 80% din venitul net. Este o institutia publica care se finanteaza singura. Banii vin de la bancile comerciale.
          2. BNR nu controleaza "banii tarii". Ar fi bine daca ar fi asa. Are niste parghii prin care poate influenta partial evolutia masei monetare, inflatia, cursul valutar, dar atat. Functia principala este controlul institutiilor de credit.
          3. Valentin Lazea s-a dus la conferinta fara mandat din partea BNR. Pana aici nimic anormal.. nu e sclav pe plantatie. Cand a fost intrebat care este pozitia Bancii Nationale, a raspuns exact asa cum ii cere functia. Niste indivizi fara cultura financiara nu au inteles ca omul nu e mandatat sa raspunda din partea institutiei. Deh, ca sa faci bani nu-ti trebuie multa carte sau maniere...
          • +3 (5 voturi)    
            pai... (Joi, 25 februarie 2016, 11:27)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            atunci sa modificam si stirea in
            "un oarecare Valentin Lazea a parasit miercuri prezidiul unei conferinte".
            Chiar, cum ajunsese in prezidiu daca era un oarecare?
            • -3 (7 voturi)    
              o fi pentru ignoranti.. (Joi, 25 februarie 2016, 12:05)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui minus

              Daca tu nu cunosti omul, asta nu inseamna ca este "un oarecare". Sunt o gramada de persoane foarte influente in mediul financiar-bancar de care publicul nu a auzit. Trebuie sa ajunga in gura latrinelor tv ca sa stie toata prostimea cine sunt?

              Omul a fost invitat sa vorbeasca la conferinta si a spus din start ca nu reprezinta Banca Nationala. Totusi organizatorii l-au acceptat. O fi ceva de capul lui, nu crezi? De fapt conferinta a fost lunga si Valentin Lazea nu a plecat imediat, ci a avut niste chestii destepte de spus. Din pacate hotnews a trimis un pseudo-jurnalist care nu prea intelege ce se vorbeste acolo si a reusit sa redea doar scandalul din final.
              • +3 (5 voturi)    
                Demonstratia dumneavoastra este fortata (Joi, 25 februarie 2016, 12:22)

                minus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                "Omul a fost invitat sa vorbeasca la conferinta si a spus din start ca nu reprezinta Banca Nationala. Totusi organizatorii l-au acceptat.".
                Hai sa fim seriosi, credeti ca organizatorii puteau sa spuna "bine dom'le, atunci du-te acasa"?
                Valentin Lazea este economistul sef al BNR. Cand nu va mai avea functia asta, se va putea prezenta la orice conferinta, ca fost economist sef al BNR, actualmente persoana particulara.
                Pana atunci, sa pleci dintr-o conferinta fiindca nu-ti plac intrebarile ramane o atitudine aroganta- asta se refera la persoana particulara, nu la economistul sef al BNR!
              • +2 (4 voturi)    
                Ce "pseudo jurnalist"?! (Joi, 25 februarie 2016, 12:31)

                ddutz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Lazea a spus clar: "Acestea sunt regulile acestei conferinte Le acceptati sau...". Ce urmeaza? "Plecati", avident. Oamenii, de buna credinta au intrebat: "Pai ce faceti, ne cereti sa plecam?".
                Pana aici e corect?
                Atunci unde apare "pseudo"?! Ca n-a povestit in extenso conferinta? Cine vrea s-o caute pe goagle. Aici se da o stire: "Unu', care este Economist Sef al BNR a parasit o Conferinta unde fusese invitat in calitatea mentionata, iar nu in calitatea de <<un oarecare Lazea>>". Punct.
                • +1 (5 voturi)    
                  o stire?.. (Joi, 25 februarie 2016, 14:09)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

                  "stirile" implica informatie pe care nu o cunosteam si care ne aduce un plus de valoare..
                  in cazul de fata, ce crezi ca era mai important sa aflam, concluziile conferintei sau faptul ca unul dintre participanti nu a vrut sa faca declaratii in numele BNR?

                  sunt convins ca exista public pentru orice mizerie.. de-aia Libertatea si Cancan vor avea oricand tiraj mai mare decat Ziarul Financiar, de-aia s-a inchis TVR Cultural in timp ce audienta latrinelor tv crestea. asta insa nu schimba cu nimic scara de valori. "prosti, da' multi". stim. nu ne facem iluzii. totusi nu putem sa acceptam ca "jurnalism" astfel de mizerii..
          • +3 (5 voturi)    
            Stim. E o companie de stat. Nu regie, nu altceva, (Joi, 25 februarie 2016, 12:24)

            ddutz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            ci ceva unic: banca nationala a Romaniei, deci a romanilor, a publicului alcatuit din toti cetatenii romani. Dar este NATIONALA, nu "privata". Deci, functionarii ei dau socoteala ca orice functionar platit din bani publici. Asa si hotul ala de la CNH (Compania NATIONALA a huilei) trebuie sa dea socoteala publicului, ca a furat din averea publicului, chiar daca era "numai" o COMPANIE A acelui PUBLIC.
            Ce va jucati cu termenii? Credeti c-oti fi vre-un dastept si noi plebea niste prosti, numai fiindca suntem la privat?
            • -2 (4 voturi)    
              greu cu plebea.. (Joi, 25 februarie 2016, 14:21)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

              Am argumentat doar ca este o enitate care nu este finantata de la bugetul de stat, ci contribuie la acesta.
              Problema cu prostii este ca nu-si inteleg propriile limitari. Dvs, de exemplu, credeti ca ati fi capabil sa guvernati Banca Nationala? Sau stiti pe altcineva capabil sa o faca? Stiti macar pe ce criterii se evalueaza rezultatele BNR? Nici macar nu stapaniti limba romana.. "c-oti" si "vre-un".. gramatica de gimnaziu. Intamplator si eu tot "la privat" activez, dar se pare ca nu mi-am irosit complet anii de scoala.
              • +2 (2 voturi)    
                referitor la ultima afirmatie (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 9:34)

                minus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                poate nu i-ati irosit. Cu siguranta insa, asta nu va da "vre-un" ascendent moral sa dati definitii de genul "plebea" "postii". Daca sunteti atat de sus, de ce va scremeti atat de mult in munca de lamurire pe net? Ma gandesc ca, noi, prostii, avem putine sanse de a va intelege. Vom incerca postum, cand cerurile se vor deschide si pentru noi!
                Si ca sa incheiem: va straduiti sa aparati un act in care aroganta este evidenta, dar daca aveti o afinitate cu asta, este alegerea dumneavoastra!
      • +13 (37 voturi)    
        retad (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:06)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Gicu2

        Retard este Isarescu care nici dupa ce criza lovise 70 la suta din economiile mondiale nu a fost in stare sa anunte criza din RO si l-a lasat pe Traiceanu de capul lui sa duca tara de rapa cu masurile populiste asumate inainte de alegeri.
        • +7 (15 voturi)    
          oare olteanu de dragasani stie (Miercuri, 24 februarie 2016, 18:53)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

          de banii CRESCENT unde sunt ? se va supara sa raspunda ?
        • +5 (15 voturi)    
          e plina tara asta de valori.. (Miercuri, 24 februarie 2016, 22:36)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

          Deci Isarescu este "retard" pentru ca l-a lasat pe primul ministru sa guverneze? Esti sigur ca asta ai vrut sa spui? In Ro nu am avut falimente bancare, nici nu a fost nevoie sa salvam banci cu banii contribuabililor, deci BNR si-a facut treaba. Daca nu ar fi fost dublate aiurea cheltuielile cu pensii si salarii de guvernul Tariceanu (sustinut de PSD.. deci tot USL...), am fi trecut peste criza aia fara probleme.
          • +5 (11 voturi)    
            Mda... (Joi, 25 februarie 2016, 3:36)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Asta-mi aminteste de vorba aceea despre cea mai buna echipa (nationala) de fotbal. Cea mai buna echipa este intotdeauna cea facuta de jurnalisti - nu joaca niciodata, prin urmare nu pierde niciodata.
            Cum nimeni n-a facut niciodata 100% ce-a spus dl. Isarescu (lucru de altfel imposibil, dat fiind caracterul sibilinic al spuselor celui mai longeviv oficial din istoria recenta a Romaniei - chiar, l-a depasit pe Ceausescu, sau inca mai are?), rezulta fara putinta de indoiala ca, daca ar fi facut, ar fi fost mult mai bine etc., etc., etc.
            Insa aia cu "In Ro nu am avut falimente bancare" e prea gogonata, zic s-o retrageti. Fara niciun efort as putea numara vreo 6-7 si, daca ma straduiesc, cred ca ajung la 10.
            In plus, exista un curent de gandire, pe care in mare masura il impartasesc, conform caruia un faliment nu e un dezastru decat pentru un mic numar de oameni. In schimb, a tine in viata cu orice pret tot felul de zombies, provoaca un rau destul de serios unui numar cu mult mai mare de oameni.
            • +2 (2 voturi)    
              deh... (Joi, 25 februarie 2016, 10:06)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              Multi vad, si mai multi scriu, mai putini inteleg...Sunt legile naturii cu o distributie normala.

              In rest daca vorbim despre economie, si in special despre problema BNR, suntem ca in fotbal - toti ne pricepem.
          • +4 (6 voturi)    
            nu au existat falimente bancare? (Joi, 25 februarie 2016, 9:42)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            cred ca te referi doar la trecutul apropiat. Pai BANCOREX, Credit Bank, Banca internationala a religiilor, Banca Turco-Romana ce au fost? Tunurile de la BRD, Banca Agricola, BCR, Dacia Felix(actuala Transilvania) ce au fost? Cred ca esti mai tanar si uiti de anii 90, cand surpriza, tot Isarescu era guvernator.
            • 0 (2 voturi)    
              la subiect.. (Joi, 25 februarie 2016, 11:50)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui minos

              eu m-am referit la criza financiara din 2007-2008. asta era subiectul articolului si al comentariului la care am raspuns.

              jafurile de la Bancorx, Dacia Felix sau BIR au fost.. jafuri.. banca nationala ce putea sa faca? sa-i impuste pe vinovati? uitam cine i-a numit si cine i-a scapat ulterior de inchisoare?
      • +6 (22 voturi)    
        de fapt nu a suferit deloc (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:19)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Gicu2

        niste oameni politici reprezentativi pentru Romania, ministri, senatori sau deputati chiar au prosperat. conteaza ca peste 1 milion de familii au avut salariul diminuat? asta nu se pune. deci Romania cu o cadere economica de 8% (ar fi trebuit 12 %, dar noroc cu acordul cu FMI-ul) a dus-o bine. ministerul condus de "duduia" Nutzi chiar a primit bani in plus. iar cei de la BNR lucreaza la o firma privata, care ofera consultanta pentru bancile comerciale. asa ca ai dreptate. Lazea lucreaza la firma patronului Isarescu.
        • 0 (6 voturi)    
          cine a suferit? (Miercuri, 24 februarie 2016, 22:59)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          in perioada 2007-2008 salariile bugetarilor s-au dublat.cand au scazut, in 2010, au ajuns inapoi la nivelul din iunie-iulie 2008. de ce au suferit? pai cand s-au dublat oare cine platea pentru ei? cine trebuia sa sufere?..
          intre timp populatia nu s-a dublat, nici performantele bugetarilor. deci s-au dublat aiurea... culminand cu tradarea din decembrie 2008 cand Tariceanu a cheltuit intr-o luna cat in tot anul 2007, inclusiv cele 3 miliarde incasate la vanzarea BCR. tradare pentru care PSD l-a pus al 2lea om in stat..
      • +7 (13 voturi)    
        atitudinea (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gicu2

        lui a fost cel mai clar raspuns.
        da, vine criza si peste noi.
        pe de alta parte ma intreb, ce fel de conferinta poate tine un angajat bnr si inca de prim rang?
        doar nu s-au intalnit in Cismigiu la o tabla sau un sah?!
      • +5 (7 voturi)    
        Ha,ha,ha ! (Miercuri, 24 februarie 2016, 14:19)

        MariusNiculcescu1 [anonim] i-a raspuns lui Gicu2

        Romania nu a suferit prea mult,pentru ca oricum santem prea saraci,ce mai avem de pierdut,viata ?
      • 0 (0 voturi)    
        O fi vre-o privata BNR? (Joi, 25 februarie 2016, 12:16)

        ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Gicu2

        ?
    • -3 (7 voturi)    
      Foarte bine (Joi, 25 februarie 2016, 2:20)

      DaciaRomana [anonim] i-a raspuns lui stefansb

      Foarte bine că a plecat,nu este obligat să răspundă mitocăniilor unora!
  • +10 (50 voturi)    
    Tupeul angajatului pe bani publici (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:14)

    Emilone [utilizator]

    Inca un smecher platit din bani publici care este prea delicat pentru a fi intrebat incomod.

    M-am saturat de astia fragili care nu pot raspunde la intrebari.

    Lasa-ne !!!!
    • -4 (36 voturi)    
      Mai citeste odata ! (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:24)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Emilone

      La aceea conferinta NU REPREZENTA BNR. E clar acum sau matale vrei sa injuri oricum.
      • +5 (23 voturi)    
        In calitate de om simplu de pe strada nu (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:58)

        Pseudokinegetikos [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        il chema nimeni acolo. Tipic BNR vorbim mult, spunem putin dar, noi v-am avertizat, aveti grija, tacerea noastra spune muuuult mai multe.
      • +9 (19 voturi)    
        tu ce crezi? (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:49)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        angajatul BNR si-a dat intalnire cu oamenii de afaceri ca sa agate fete in Herastrau?
        • -1 (9 voturi)    
          Tu ce crezi, a venit ca să fie înjurat? (Miercuri, 24 februarie 2016, 23:18)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Dacă tu crezi că a venit la acea conferință ca să șteargă hipsterii pe jos cu el, uite că a plecat. Faptul că e angajatul BNR nu înseamnă că e angajatul tău personal sau că răspunde în fața ta.

          Dacă l-ai chemat la o asemenea conferință și nu vrei să auzi ce are el de spus, ci vrei să te lauzi tu la prieteni că ”i-ai zis-o”, data viitoare n-o să mai vină.
    • +5 (15 voturi)    
      sa plece si la puscarie dintre ei (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:35)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Emilone

      Sigur sint persoane care isi amintesc cum prin 90-92 BNR a dat o lege/nota catre banci prin care se confisca toata valuta din conturile firmelor RO timp de citeva zile pt ca guvernul sa poata plati datoria contractata.

      Multi oameni de afaceri si-au ipotecat casele pt imprumutul luat in valuta si dupa o saptaimana nu si-au mai putut plati creditul din cauza devalorizarii leului.

      Sa pus batista pe tambal de atunci si nimeni nu a mai raspuns penal, civil si material pt PAGUBA facuta de BNR,

      astia-s profesionistii, meseriasii, mestesugarii .......in..////////////////...lor( na, ca m-am autocenzurat)
      • +9 (9 voturi)    
        ..... a fost .... (Miercuri, 24 februarie 2016, 16:04)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        A fost ordonanta a guvernului Stolojan (care a scapat in acest fel pe tatuca Iliescu & Co ). Istorie.
        • +4 (8 voturi)    
          istorie, dar sint oameni care si-au pierdut (Miercuri, 24 februarie 2016, 17:15)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          casele si au ramas pe drumuri, oameni care s-au sinucis...samd.
          Ce misto furau ei cu acte "legale" si se distra boktarul actual de la bnr in timp ce oamenii simpli erau innebuniti ca nu puteau face nimic

          Da' oare cine a cerut acea ordonanta ? ma indoiesc ca mugurel era strain.

          si nimeni nu raspunde , nici dupa 25 de ani. De ce oare toti tac ?

          asa cum am zis ; astia sint "mestesugarii " Romaniei, o multime de dorel la finante. Feriti-va de ei !!!
          • -1 (1 vot)    
            omule.. (Joi, 25 februarie 2016, 10:13)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            Zici ca erau oameni simpli?

            Iti spune mandea ca nu erau oameni simpli cei care aveau conturi babane in valuta...

            Iti spui simplu si de la obraz ca erau prieteni de ai matale, din aceeasi gasca cu matale, de care s-a scuturat RO in 1999 - de voie sau de nevoie - ca se daduse ordin de intrarea intr-o noua alianta...
      • +1 (3 voturi)    
        Dacă ”BNR a dat o lege”, mai bine taci (Miercuri, 24 februarie 2016, 23:22)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Și dacă începi cu ”prin 90-92” e clar că nu știi despre ce vorbești. Ce oameni de afaceri aveai tu la vremea aia în RO? George Copos și Viorel Cataramă? Ți-ai ipotecat tu ceva? Nici bănci comerciale nu existau, abia atunci s-au înființat Bankcoop și Bancpost.
        • +1 (1 vot)    
          existau oameni de afaceri in 90-92 (Joi, 25 februarie 2016, 10:06)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          ..dar era greu sa-i numesti asa, pentru ca nu aveau capital. Eu am fost unul din ei. Am adus mohair(fire de lana prelucrata, buna pentru impletit pluvore, pe vremea aia se mai practica asa ceva). Imi amintesc foarte clar ca am dat pe ele echivalentul a 400 lei si le-am vandut cu amanuntul cu 800-900 lei pachetul. A fost exact in toamna lui 91, atunci nu am putut cumpara valuta cu banii incasati si cand a fost posibil acest lucru, de abia mi-am scos banii investiti, nu mi-a mai ramas decat suma pe care o imprumutasem si pe care am rambursat-o imediat si am inchis afacerea, pentru ca mi s-a parut riscant sa mai lucrez in acele conditii. Am avut cunoscuti care si-au pierdut locuintele ipotecate la banci in acele timpuri, mai ales din cauza devalorizarii leului.
          • 0 (2 voturi)    
            "afaceri".. (Joi, 25 februarie 2016, 11:56)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui minos

            a fost o perioada dubioasa, in care fostul sistem comunist se adapta treptat la economia de piata. devalorizarea leului nu a fost pusa la cale de cineva anume.. puteai sa-ti investesti banii in bunuri de folosinta indelungata, de exemplu in terenuri. desigur, asta presupunea un nivel de educatie financiara greu accesibil la vremea respectiva in Romania.
  • +11 (27 voturi)    
    Domnul Loazea..... (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:24)

    Ponta [utilizator]

    .... Ce vreti sa va spuna domnilor? Da vine criza, ascundeti-va dupa perdeaua de la dus??
    Asta este un mare habarnist ca si alt ganditor numit Daianu.
    Am auzit ca in Romania nu vor fi dobanzi negative la depozite - mai vorbim in 6-8 luni.
  • +12 (30 voturi)    
    nu e functionar public... (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:29)

    sorin3 [utilizator]

    nu e platit din bani publici...
    Ce porcarie e aceasta fenta de logica.
    Dar de unde e platit ma rog frumos?

    practic BNR are puterea de a decide ce profit face.
    Ei sint stapinii banilor, nu numai ca decid citi bani trebuie sa le dea ceilalti dar decid si ce dobinzi dau pentru credite si influenteaza piata din care fac profit.
    Si totul legal.... si fara responsabilitati, ca de, nu sint functionari.
    O mare magarie a capitalismului modern. Bancile nationale sint arbitrul jucator care sapa la fundatia libertatii economice a cetatenilor.
    Mai multa libertate ar insemna insa si mai multe riscuri pe care nimeni nu are curajul sa le asume.
  • -6 (34 voturi)    
    De data asta... (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:35)

    botezmi [anonim]

    ...a procedat corect.
    Domnul respectiv era acolo ca persoană particulară, nu ca reprezentant al BNR.
    Cît despre industriașul român, probabil că este la prima generație de 'industriaș'. Nu-i nimic, învață.
    • +6 (12 voturi)    
      generatii si generatii (Miercuri, 24 februarie 2016, 17:29)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui botezmi

      Domnul Lazea e cumva la a 2-a generatie de bancher national?
      Daca te uiti la angajatii BNR s-ar putea sa fie la a 2-a generatie de comunisti/securisti.
  • +8 (28 voturi)    
    a venit sa vorbeasca ca om liber? (Miercuri, 24 februarie 2016, 11:38)

    jackalphonse [utilizator]

    pai ma doare n cot daca are catel sau pisica, daca i plac blondele sau brunetele, ce masini prefera si alte lucruri mpe care le poate vorbi el ca om liber.
    Baietii aia care risca pe o piata de care autoritatile isi bat joc au venit sa afle niste opinii legate de profilul specializarii arogantului astuia, interesant fiind ca e mare mahar la BNR care trebuie sa stie mai multe decat cei prezenti in ceea ce priveste viitorul financiar.
    Bine ca a plecat, era inutil ca si conferinta programata.
    • -9 (21 voturi)    
      Alta prostie (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:30)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Citeste ce ai scris si pe urma o sa-ti dai seama ca n-are nicio legatura cu subiectul.
      • +12 (20 voturi)    
        faci parte din gloata de trepadusi (Miercuri, 24 februarie 2016, 13:29)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Tu ai citit ce am scris?
        Ala are valoare acolo prin propria lui profesie si job. Intrebarea industriasului era in aria de competente a arogantului. ce se astepta ala sa fie intrebat? cate amante are? ce inseamna "pentru a vorbi liber"? Adica sa vorbeasca ce pofteste el? neinteresant.
      • -7 (15 voturi)    
        Efort inutil (Miercuri, 24 februarie 2016, 13:29)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Imbecilii au doar pareri si frustrari nu si minte care sa reactioneze la argumente logice. E ca si cum ai incerca sa convingi un bolovan sa se mute din mijlocul drumului
  • +5 (15 voturi)    
    criza (Miercuri, 24 februarie 2016, 12:42)

    sfinxul [utilizator]

    Intrebarea e nu daca vine criza ci cand. Criza e foarte aproape. Romania e la fel de vulnerabila precum era in 2008. Mai rau, acum nu mai avem marja la datoria publica, suntem aproape de maxim suportabil.
    • +4 (8 voturi)    
      Cat de aproape ? 1 m sau 2 (Miercuri, 24 februarie 2016, 13:31)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sfinxul

      E plin Internetul de experti ce anunta crize si apocalipse. Insa nimic pe partea de logica, argumente...
  • +1 (15 voturi)    
    D-LE LAZEA (Miercuri, 24 februarie 2016, 13:57)

    jidanul [utilizator]

    Daca nu stiti ori nu puteti sau nu vreti sa va asumati incompetenta si iresponsabilitatea fata de intrebarile pertinente puse de romani atunci, dati-va demisia si plecati de la BNR, ca de mintit si de tradarea de care ati dat dovada dvs. si colegii din conducerea BNR, in frunte cu Mugurel Isarescu, ne este sila si scarba. Apropos, cand va dati demisia, recomandati-le si colegilor Bogdan Oltenu, Cinteza, Vasilescu si sefului dvs. M. Isarescu si celorlalti, sa-si dea si ei demisia. Carati-va toti de la conducerea BNR pentru ca nu sunteti decat niste tradatori de neam si tara.
  • +9 (15 voturi)    
    hmmm... (Miercuri, 24 februarie 2016, 15:14)

    ..13 [utilizator]

    dl. Lazea. a facut o prezentare extrem de interesanta asigurata cu date si informatii pertinente- a pus in discutie ce vrem si ce am putea sa facem...

    Mi-a placut si precizarea pe care a facut-o: Ro trebuia sa isi petreaca un timp in restructurare si criza a fost doar ocazia si nu cauza.

    Lazea a spus ca nu este mandatat si nici autorizat sa emita nici o opinie care ar putea sa fie pusa pe seama BNR. Cred ca unii inteleg mai greu, pacat.

    Sigur varsta a treai intelege mai greu un sistem privat si de multe ori asteapta un semnal de undeva de sus...

    Ciudat a fost ca in sala era o atmosfera asa de sovietica/ruseasca...
  • +6 (12 voturi)    
    Domnii industriasi (Miercuri, 24 februarie 2016, 15:28)

    castro [utilizator]

    se asteptau ca Domnul Lazea sa le spuna negru pe alb , ceea ce nu se poate spune negru pe alb. Tocmai cand Lazea urma sa le raspunda totusi , cu subanteles , ca altfel nu se putea , domnii industriasi simtindu-se ofuscati la "intelighentie" l-au intrebat de ...salariu. Bineaintels ca au fost lasati cu "ochii in soare".
    • 0 (0 voturi)    
      Pai, nu era acolo sa spuna negru pe alb ce crede?! (Joi, 25 februarie 2016, 13:03)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui castro

      Ce cred BNR-ul nu el, ca parerea lui este parerea unuia Lazea, de pe stada.
  • +7 (11 voturi)    
    BNR (Miercuri, 24 februarie 2016, 18:54)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Din pacate la BNR nu avem functionari publici.
    Sau din fericire, ca ar exista posibilitatea sa avem un mic dragnea in locul lui isarescu altfel...

    Asa numita BNR nu este decat o banca privata cu monopol asupra deciziilor in sectorul financiar bancar in si in numele Romaniei. Statul si-a vandut participatia in BNR la inceputul anilor 90. Ciresica de pe tort e ca, prin lege, respectivii "functionari" nu raspund politic, civil, penal sau cum vreti voi, pentru ce fac, semneaza sau reglementeaza pe piata financiara din Ro.

    Amu, dau funda sau big like, poate sa imi zica cineva cine detine asa numita banca nationala a Romaniei?
    • -5 (5 voturi)    
      Simplu! (Miercuri, 24 februarie 2016, 19:36)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Cei care detin si celelalte banci nationale si comerciale principale, si datoria intregii lumi, Rothschildzii!
      • +1 (1 vot)    
        vezi ca iti faci un rau... (Joi, 25 februarie 2016, 10:30)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        ...si iti faci singur un handicap, iti spun din experienta, pt ca si eu am crezut in conspiratiile astea stupide. Asta te face sa gandesti ca nu exista nicio sansa sa urci in piramida sociala, ca niste familii ar avea exclisivitate. Este fals, dupa ce am renuntat la acest mod de gandire, am reusit sa o duc mult mai bine din toate punctele de vedere.
        Ironia ironiilor, dupa parerea mea, este ca teoriile conspiratiilor sunt emise de conspiratori. Pe de o parte pentru a demonetiza, prin exagerare, acest fapt, pe de alta parte pentru a induce in populatie frica si neputinta de a progresa in mod corect, fara afilieri dubioase. De fapt, Rotchild sau alti iluminati, cum sunt numiti, au o influenta normala, data de statutul lor social, dar nu pot sa-si puna amprenta pe tot ce misca pe planeta asta. In plus, sunt convins, ca nu sunt distructivi, pentru ca nu e logic. Nu si-ar pune in pericol propriul statut?
    • +1 (1 vot)    
      BNR este o institutie a statului (Joi, 25 februarie 2016, 10:23)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      BNR este o institutie a statului si functioneaza conform LEGII privind Statutul Băncii Naţionale a României((Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.582 din 30 iunie 2004), Conform acestei legi, capitalul social al bancii este de 300 mld lei si apartine in totalitate statului. Cei 9 membrii ai Consiliului de adminstratie sunt alesi de Parlament. Pe situl institutiei sunt publicate si declaratiile de avere ale conducerii, inclusiv sefii de birou, deci sunt functionari publici. Nu stiu de unde ati scos idea ca BNR ar fi privata. A fost asa inainte de razboi, dar chiar si atunic statul avea o participatie.
      • +2 (2 voturi)    
        BNR (Joi, 25 februarie 2016, 11:27)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui minos

        BNR-ul se ocupa de banii NATIUNII romane, adica de banii romanilor, adica ei trebuie sa lucreze pentru romani. BNR-ul nu lucreaza pentru romani, BNR-ul lucreaza in folosul bancilor si ii tradeaza pe romani. Dovada ? Dezastrul din sistemul bancar care a distrus si distruge vietile a milioane de romani. Si atunci despre ce vorbim ?
  • +2 (6 voturi)    
    clarificari (Miercuri, 24 februarie 2016, 19:54)

    oxbridge [utilizator]

    Inteleg ca V. Lazea a mentionat si a repetat ca vorbeste in nume personal. Si atunci de ce insista unii cu asemenea informatii? Controleaza VL sau BNR activitatea INSSE ca sa stie cand vor fi 2 trimestre consecutive cu scadere de GDP, deci cand va veni recesiunea ? Controleaza VL sau BNR activitatea legislativa a Parlamentului, cu impact direct asupra economiei ? Controleaza VL sau BNR activitatea economica din zona UE, SUA, China etc ? BNR, ca si alte institutii din Ro sau de afara, lucreaza cu analize si previziuni, unele interne altele preluate de la terte surse, cu grad variabil de incertitudine si care se adeveresc mai mult sau mai putin.
    Ma mir ca nu l-au intrebat si cat va fi cursul valutar.
    Cine vrea sa inteleaga actiunile si strategia BNR sau ale altei banci centrale din tari civilizate, are alte parghii: comunicate de presa, conferinte de presa, rapoarte anuale / trimestriale / lunare, reglementari etc. Ca putini si inteleg suficient sau la timp, asta e deja alta discutie; comentariile celorlalti se vad pe aici. Ca deh, se pricep si au timp ...
    • +2 (4 voturi)    
      intrebare (Joi, 25 februarie 2016, 8:15)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui oxbridge

      credeti ca Dl.Lazea a fost invitat ca sa isi spuna parerea personala? De ce nu m-au invitat pe mine sau pe Dvs?
      Dansul a fost invitat pt. ca lucreaza la BNR si ca tot ceea ce spune are legatura cu acest fapt, altfel luau orice aurolac de pe strada si il faceau speaker.
      Asa ca mai lasati-ma cu "vorbea in nume personal".
      Fuga de raspundere in institutiile publice e un fenomen binecunoscut si arhiraspandit. Daca ati fi lucrat cu orice companie de stat ati fi stiut cat de complicat e sa gasesti pe cineva care sa semneze o hartie.
      • 0 (0 voturi)    
        zic si eu.. (Joi, 25 februarie 2016, 20:49)

        minibuturuga [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

        tu iti dai seama ce deconectati de realitate sunteti cand va revoltati ca nu si-a dat EXPLICIT cu parerea despre iminenta unei viitoare crize ???

        traiti cumva pe planeta maimutelor si comentati situatii de pe o potentiala situatie intr-un teoretic sistem solar ?

        Printre principalele capitaluri a bancilor e cel de incredere !

        Criza din 2008 a inceput cu LehmanB
        Lazea trebuia sa emita parerea ca in 3 luni suntem praf - in 5 min toti din sala sunau/sms in draci sa-si scoata toti TOT cashu si sa vanda la 20% tot ce au ...
        Ala era inceputul la criza 2.0 - gresesc cu mult?
        Sa-l dam afara maine pe prostu asta ca nu ne-a avertizat - asa-i ?
        ai nota Q(zero barat invers)
      • +1 (1 vot)    
        da, a fost invitat in nume personal (Joi, 25 februarie 2016, 21:23)

        oxbridge [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

        Extras din legea privind statutul BNR (nr. 582 din 30 iunie 2004, disponibila pe site-ul BNR):
        Membrii consiliului de administraţie şi salariaţii Băncii Naţionale a României sunt obligaţi să păstreze secretul profesional asupra oricărei informaţii nedestinate publicării, de care au luat cunoştinţă în cursul exercitării funcţiilor lor, şi nu vor folosi aceste informaţii pentru obţinerea de avantaje personale, orice abatere fiind sancţionată conform legii. Aceştia sunt obligaţi să păstreze secretul profesional şi după încetarea activităţii în cadrul băncii, orice încălcare fiind sancţionată în condiţiile legii.
        Suficient de clar?
  • +2 (8 voturi)    
    Ce criza (Miercuri, 24 februarie 2016, 20:29)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Criza nu exista daca iti exploatezi si gestionezi atent resursele..numai ca la noi sunt 2 mici probleme. La pupitrul de comanda BNR sunt infractori si incompetenti iar resursele exploatate de altii..noi ramanem cu problemele de mediu socializate
  • +6 (8 voturi)    
    Interesanta stirea, savuroase comentariile ! (Miercuri, 24 februarie 2016, 21:44)

    Canadian13 [utilizator]

    Uite cum o stire de nimic ( un nenea care a parasit o conferinta !) poate sa suscite atatea pareri contradictorii :) Curata Romania, Coane Fanica !
    Din ce imi dau eu seama, exista 2 categorii de comentatatori : o clasa care stie cum merge treaba pe la conferinte si business meeting-uri, educata si cu ceva informatii financiare in portmoneu ( sau Portemonnaie ptr puristi ) .
    A doua clasa ...foarte revolutionari si aia cu '' pe el , pe mama lui de vampir ca ne suge sangele , al nostru al boborului muncitor'', care oricum n-o sa inteleaga nimic, niciodata
    • 0 (0 voturi)    
      Era "un nene" cu staif, Economistul SEF al BNR. (Joi, 25 februarie 2016, 13:10)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

      Nu nea Ion.
  • +2 (2 voturi)    
    BNR - nasoleala (Miercuri, 24 februarie 2016, 22:18)

    RicaZice [anonim]

    Pe langa faptul ca economistii astia de la BNR sunt habarnisti si multi chiar limitati intelectual - fara capacitatea de a intele un fenomen, economic sau nu, este imposibil de dat un raspuns precis la intrebarea lui nea' industriasu' : o scadere economica sigur o sa vina, dar este imposibil de precizat cand.
  • +2 (2 voturi)    
    Economistul sef al BNR a parasit miercuri ........ (Joi, 25 februarie 2016, 7:00)

    Bancheru [utilizator]

    Oamenii n-au stiut, dar cea mai buna intrebare ar fi fost sa-l intrebe cum a ajuns el economist sef in BNR? A dat vreun examen, a participat la vreun concurs, ce activitate practica are in banci comerciale? L a fel alt specialist, acel Daianu.
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Joi, 25 februarie 2016, 12:26)

    stefan2008 [utilizator]

    Din nou vorbim despre angajati care isi permit sa faca activitati in timpul liber.

    Asadar reinviem problema daca un angajat este angajat doar in timpul programului de lucru, sau este angajat si in timpul liber?

    Omul era acolo in timpul liber, reprezentandu-se pe el insusi si nu institutia unde este angajat. Niste personaje au manifestat rea-vointa in a intelege premisa de la care s-a pornit discutia, iar omul nostru a ales sa-si foloseasca mai util timpul liber.

    Care-i problema?