Neacsu, Erste AM: Lichiditatea excesiva a scazut interesul bancilor de a atrage lei prin depozite bancare

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2016, 12:43 Economie | Finanţe & Bănci

Dragos Neacsu
Foto: Hotnews
Lichiditatea excesiva din piata interbancara din aceasta perioada a determinat scaderea interesului bancilor pentru atragerea resurselor in lei, prin intermediul depozitelor bancare, a declarat Dragos Neacsu, presedintele Erste Asset Management, potrivit Mediafax.

"De asemenea, si interesul pentru depozitele in euro se mentine scazut, in conditiile in care creditarea in euro se contracta, iar politica Bancii Centrale Europene a condus la dobanzi negative pe termen scurt la nivel european", a mai spus Neacsu.

Erste Asset Management este cel mai mare administrator de fonduri, cu active de 7,9 mld. lei. Societatea administreaza cel mai mare fond de obligatiuni de pe piata locala -Erste Bond Flexible Ron, cu active de 6,2 mld. lei.

Durata medie a plasamentelor pe care fondul de obligatiuni Erste Bond Flexible Ron le face in depozite bancare este de aproximativ patru luni.

"In prezent, dobanzile la care plasam lichiditatile sunt intre 0,7% si 1,5% pentru lei si 0,4% si 0,8% pentru euro. Pentru moment nu am avut primit oferte cu dobanzi negative de la banci, dar au fost cazuri in care am primit cotatii apropiate de zero in acest inceput de an", a mai spus managerul Erste AM.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
1700 vizualizari
  • +2 (8 voturi)    
    da... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 13:02)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...dati dobanda la depozite de 0,75% din cauza ca aveti atatia bani ca nu mai stiti ce sa faceti cu ei.
    In schimb , cand dati imprumut, dobanda perceputa de la clienti este de...de? 10-15% !!!!!!!!!

    Concluzia: va doare la patina de clienti !
    Si-atunci de unde va trageti osanza? pai aveti un client gras si sigur : STATUL ROMAN! Care imprumuta la nesfarsit bani pentru pensii si salariile bugetarilor.
    Statul se comporta ca un mare "betiv"care va face Dvs consumatie suficienta incat sa traiti regeste

    Daca statul s-ar comporta in mod responsabil (reducere de cheltuieli bugetare, sprijinirea sectorului privat) ar fi alta situatie. Ati da si Dvs credite cu dobanda de 1,5-2%, asa cum se intampla in vestul civilizat.
    • +2 (4 voturi)    
      de unde 10-15% dobanda ? (Sâmbătă, 19 martie 2016, 15:39)

      oxbridge [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Conform raportului lunar pentru ian'2016, disponibil pe situl BNR, paginile 55-56, dobanzile medii la credit au fost:
      - la creditele noi in lei, 7,36% la PF si 4,55% la PJ. Atentie, la creditele noi in lei pentru PF pentru perioade > 5 ani, dobanda medie a fost 3,87% (aici intra Prima Casa, dar nu numai).
      - la creditele in sold in lei, 7,09% la PF si 4,22% la PJ
      - la creditele noi in euro, 4,62% la PF si 3,80% la PJ
      - la creditele in sold in euro, 4,00% la PF si 3,55% la PJ
      Deci fie ati intentionat o dezinformare (rusinica!), fie n-ati filtrat o informatie (iar rusinica!).
      Comparatia cu Vestul civilizat va fi relevanta cand Romania va fi o tara civilizata, cu debitori care-si platesc datoriile. Nu ca acum, cu sute de mii de restantieri PF si PJ la banci, stat si furnizori.
      Sunt de acord doar cu afirmatia despre reducerea cheltuielilor statului roman. Dar cu parlamentarii aflati deja in an electoral, am ZERO sperante sa vad legi noi in concordanta cu principiile responsabilitatii bugetare. Guvernul, CE, FMI si altii de afara sunt ingrijorati, doar turma de imbecili din Parlament nu.
      Romania, tara dezastrului bine facut.
  • -1 (7 voturi)    
    Lacomia bancilor (Sâmbătă, 19 martie 2016, 13:48)

    Carpati [utilizator]

    Bancile ne treduc, stimabililor !
    Ma uitam la creditul PRIMA CASA si toti, acorda credit cu dobanda ROBOR +2%.
    De fapt, DAE este 56-58 %.
    Atunci clar ca raman cu lichiditati la o asemenea lacomie din partea lor .
    Priviti pe strazi, plin de sucursale ale bancilor. Au cele mai costisitoare cladiri, iar angajatii lor, unele dintre cele mai mari salarii.
    Pe banii cui ?
    • +3 (3 voturi)    
      Luminati-ne, stimate carpatin (Sâmbătă, 19 martie 2016, 15:21)

      oxbridge [utilizator] i-a raspuns lui Carpati

      Cum ati ajuns la DAE de 56-58% ? Vorbiti de dobanda anuala efectiva, sau de un alt acronim ?
      Vine de la Piperea sau de la Zamfir - ambii straluciti ganditori si ilustri carmaci spre viitorul luminos al tzeparilor carpatini ?
      Mehr Licht, bitte.
    • 0 (2 voturi)    
      Am tot auzit de DAE (Sâmbătă, 19 martie 2016, 15:51)

      droox [utilizator] i-a raspuns lui Carpati

      Dar nu inteleg ce e DAE si ce calculeaza? Ma ajuti "Carpati" cu mai multe detalii.
  • -1 (5 voturi)    
    Raspuns : (Duminică, 20 martie 2016, 1:12)

    Carpati [utilizator]

    Va lamuriti cu DAE aici
    http://www.conso.ro/ghid/totul-despre-dae/ce-costuri-sunt-incluse-in-dae
    Si acum un exemplu la intamplare:
    Intram pe BRD.ro, programul "prima casa"
    https://www.brd.ro/persoane-fizice/credite/credite-locuinta/prima-casa
    unde se spune,: avans 5 %, Dobanda extrem de atractiva
    Robor 3M la care se adauga o marja de numai 2%.
    Sa zicem ca apelam la aceasta banca.
    Intram pe calculatorul lor si pentru un credit de (35000 euro ) 157500 lei pe 30 ani inapoiez bancii 254492 lei .
    Adica banca imi da pe an 157500:30=5250 lei.
    Iar eu inapoiez pe an 254492:30=8480lei
    rezulta 8480:5250= 161
    Banca imi imprumuta 100 si eu inapoiez 161 .
    Este DAE 61 % pe an sau nu ?
    Asta se numeste “dobanda atractiva” stimabililor ?
    • 0 (4 voturi)    
      Mai studiaza problema inainte .. (Duminică, 20 martie 2016, 11:37)

      droox [utilizator] i-a raspuns lui Carpati

      Formula DAE reglementate prin lege este :

      K=m K'=m'
      ___ A(K) ___ A'(K')
      \ ------------- = \ -------------
      /__ (1 + i)^t(K) /__ (1 + i)^t(K')
      K=1 K'=1

      Ce ai descoperit tu nu este DAE :)). Intrebarea mea a fost bineinteles la mishto, pentru ca multi au auzit de DAE (ca asa e trendul) dar habar nu au ce reprezinta, iar tu stimabile esti in randul acestora.
      Hai sa punem problema altfel sa vedem daca iti suna bine. Sa spunem ca pui in banca 100 RON cu dobanda 2%/ an timp de 30 ani . Ar trebui sa ai fara capitalizarea dobanzii inapoi de la banca 160 % in 30 ani(adica 160 RON) - e atractiva dobanda acum?

      Cand platesti 2 % pe an nu iti place, dar cand trebuie sa primesti 2 % pe an s-ar putea sa crezi ca e cam putin.
      Suna mai mult a ipocrizie stimabile
    • +1 (3 voturi)    
      Si ca sa adaug (Duminică, 20 martie 2016, 11:41)

      droox [utilizator] i-a raspuns lui Carpati

      In cazul in care nu iti este evident , ce ai calculat tu este pe toata perioada de 30 ani , nu pe un an. Da imi dau seama ca suna cool impotriva bancilor cand spui ca platesti 61%/an , insa nu este un calcul corect "stimabile"
    • +1 (1 vot)    
      Stati jos, nota 4! (Duminică, 20 martie 2016, 22:34)

      oxbridge [utilizator] i-a raspuns lui Carpati

      DAE la Dvs inseamna poate Dobanda Aiuristico Eronata.
      Cititi pe net despre valoarea in timp a banilor si despre cum se calculeaza DAE.
      Eventual si cum se repartizeaza dobanda si capitalul rambursarii pe durata finantarii, fac pariu ca sunteti printre cei care cred ca banca ii fura in primii ani incasand mai mult dobanda ceea ce rezulta intr-o scadere mica a soldului datoriei.
      In exemplul Dvs. DAE este aprox. 3,5% pe an. De la 3,5% la 61% e o diferenta, nu credeti?
      Daca formula oferita de droox mai sus vi se pare prea complicata (desi asta este conform, atunci va sugerez o formula simplificata cu un rezultat cat de cat apropriat: dobanda medie anuala (254.492 - 157.500) / 30 = 3.233 supra soldul mediu pe cei 30 ani (adica media dintre soldul initial 157.500 si soldul final 0, deci 78.750), adica aproximativ 4,1%. E usor de calculat, nu va trebuie calcutor financiar, excel sau aplicatie de mobil, iar rezultattul e aproape de rezultatul corect de 3,5%.

      Comentariul este valabil si pentru necuvantatorii care dau dovada de aceeasi ignoranta vizavi de DAE, dar se pricep sa dea voturi. Cum nu candidez la nimic, ma doare in cot sa primesc voturi negative fara numar.
  • 0 (0 voturi)    
    Lacomia Bancilor (II) (Joi, 31 martie 2016, 18:45)

    Carpati [utilizator]

    Sunteti pescari amatori, care chiar si cu mainile legate, spuneti ca a-ti prins un peste mare, aratandu-mi cu degetele cat era distanta intre ochii pestelui pe care l-ati prins !
    Stimati domni,
    Daca BANCA imi da timp de 30 de ani cate 5250 lei/an, iar eu trebuie sa-i inapoiez BANCII ,8480 lei /an , timp de 30 de ani, inseamna ca pentru fiecare 100 lei imprumutati, banca primeste 160 lei..
    Nu va e clar, stimati "pescari" ?
    Nu. Voi o tineti tot cu ROBOR 3m + 2 %.
    Cine va crede ?. Eu, cel putin, nu voi lua bani imprumut de la BANCI, in aceste conditii.