Panama este pe locul al treilea in privinta numarului de firme romanesti inregistrate in paradisuri fiscale. Cateva mituri si fapte despre offshore-uri

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2016, 9:05 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernele incearca sa stopeze fenomenul paradisurilor fiscale dar fara succes
Foto: sxc.hu
In Romania, la sfarsitul lunii februarie 2016, operau peste 2500 de companii inregistrate in paradisuri fiscale potrivit datelor furnizate de Registrul Comertului. Cele mai multe provin din Luxemburg, urmate de Insulele Virgine Britanice si Panama. Circa 2.6 miliarde de euro reprezinta capitalul subscris in aceste firme. Cate 200 de firme avem provenind din Liechtenstein, Insulele Bermude si din Insulele Virgine (SUA).




Daca ne uitam la volumul capitalurilor firmelor din Romania, bani care provin din paradisuri fiscale, situatia arata ca in graficul urmator (datele sunt exprimate in mii de dolari):
.




Global vorbind, estimarile arata ca circa 8% din banii lumii sunt depozitati in paradisuri fiscale. In Africa, estimarile privind ponderea bogatiei financiare "parcata" in offshore-uri este in jur de 30 %. In Rusia si in tarile bogate in petrol din Orientul Mijlociu (probabil regiunile cele mai inegale din lume, ponderea bogatiei financiare offshore, pare a depasi 50%. In Statele Unite, cota banilor  offshore e mult mai mica, insa nu din cauza corectitudinii americanilor fata de restul lumii ci din cauza reglementarilor legale orientate catre descurajarea rularii banilor prin paradisuri fiscale. Europa, cu cele 2600 de miliarde de dolari depusi in paradisuri fiscale pare a fi campioana
Vezi aici o lista a paradisurilor fiscale existente in 2015.
Istoria paradisurilor fiscale este plina de mituri si de legende.




Mituri legate de paradisurile fiscale:
  • Bancherii elvetieni sunt cei care au inventat conturile bancare secrete pentru a proteja bunurile evreilor de nazisti. Fals.
Conturile secrete au aparut la 1713, in urma unei legi date de consilierii locali din Genova s-a stabilit ca datele privind titularii conturilor sa nu fie niciodata divulgate, decat daca Primaria Genovei va consimti ca e neaparata nevoie.
  •  Al doilea mit, vehiculat de unii economisti liberali, ca si de unele institutii respectabile ca FMI (Cassard 1994) sau OECD (1998), este ca paradisurile fiscale au aparut ca raspuns la cresterea taxarii din unele tari in perioada anilor 1960. Fals.
Elvetia era deja cunoscuta ca fiind paradis fiscal inca din 1920,  Liechtenstein a introdus Anstalt-ul in 1926, imediat dupa primul razboi mondial, iar Luxemburg si-a stabilit legile fiscale pro-atragere  de capital strain in 1929. Bermudele erau si ele cunoscute ca paradis fiscal, inca din 1935.

  • Al treilea mit, promovat chiar de economiile considerate paradisuri fiscale este ca ei sunt jucatori onesti care incearca sa atraga capital strain si ca nu e vina lor ca reusesc. Intr-o lume in care financiarizarea a ajuns tot mai sofisticata iar liderii lumii incearca sa elimine aceste "oaze" de evaziune fiscala, a sustine ca esti un spectator pasiv, exploatat de lacomia unor imbogatiti este putin exagerat.
Originile evaziunii prin ascunderea "bazei impozabile" este veche de cand lume. Grecii si romanii obisnuiau sa-si doseasca o parte din bani de autoritatile fiscale ale vremii. (Doggart 2002). Creditorii medievali au inventat o intreaga serie de tehnici sofisticate pentru a ascunde incasarile dobanzilor pe care le percepeau la imprumuturile lor, in ciuda interdictiilor religioase. In 1869, Printul Charles al III-lea de Monaco a autorizat infiintarea celebrului cazino al principatului. Veniturile generate de cazinou i-au permis sa elimine toate formele de impozit pe venit in Monaco, creand- probabil fara sa fi dorit  asta- primul veritabil paradis fiscal modern.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
9066 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    bun articolul (Marţi, 5 aprilie 2016, 9:42)

    radiola31 [utilizator]

    In timp ce Europa se zbate cu masuri de austeritate sa depaseasca criza,in timp ce pensii salarii sunt reduse semnificativ acesti nemernici isi tin banii in paradisuri fiscale ca sa nu plateasca taxa.
    2600 miliarde de dolari de pusi de Eurola in paradisuri fiscale in ti p ce FMI vine si spune sa strangem cureaua.
    Si ne mai miram ca apar partide extremiste si neomarxiste.
    • +3 (9 voturi)    
      Replica ta plina de indignare... (Marţi, 5 aprilie 2016, 11:00)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      ... imi aminteste de un banc comunist din Cuba - pentru ca fiecare tara comunista avea specificul ei in ce priveste bancurile. Cica un activist comunist verifica starea de spirit a populatiei si l-a intrebat pe Juan, un taran amarat: "Juan, daca ai avea o masina, ai da-o pentr cauza Revolutiei?". "Da!" raspunde mandru Juan. "Daca ai avea o vaca, ai da-o pentru Partid?". "Fireste!", raspunde cu mandrie proletara Juan. "Daca ai avea niste gaini, le-ai darui pentru victoria Revolutiei?". "NU!" raspunde hotarat Juan. "De ce?" intreaba nedumerit activistul. "Pentru ca gainile le am!".
      Asa ca daca nu ai bani, si nici nu stii sa ii faci, este normal sa fii indignat. Mai domol deci cu indignarea, ca daca ai fi un om de afaceri caruia statul ii ia 80% din profit sub forma a nenumarate taxe, impozite si alte asemenea angarale, ai fi la fel de indignat. Daca.... daca in schimbul acestor taxe exorbitante, statul iti asigura sprijin, cum este cazul in tarile nordice, atunci lucrurile se mai schimba, dar daca doar te cocoseaza fara a-ti da nimic in schimb, cum este cazul cu draga noastra tarisoara, atunci evaziunea fiscala legala este singurul mod de SUPRAVIETUIRE.
      • +2 (6 voturi)    
        bogații lumii (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:24)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Bogații, îi vezi lăcrimând pe la dineuri și paradele militare, țărișoara mea, aoleu, inima mea, pozează în filantropi, mai mai să-i crezi. Toți sunt niște bandiți ordinari, care și-au făcuyt averile pe furt și exploatare!
        Taxele sunt pentru fraieri.

        Unele state, vezi Ungaria, au impus condiții corporațiilor străine, ca să mai reducă din scurgerea de profit în paradisuri fiscale ( de exemplu obligarea rețelelor de supermarketuri să aibă produse ungurești la raft). Noi românii ne vindem până și terenurile agricole de proști ce suntem.
      • +3 (3 voturi)    
        ai dreptate partial (Marţi, 5 aprilie 2016, 16:47)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Ai dreptate ca statul are pretentii prea mari dar te inseli in privinta offshore-urilor, acolo sunt foarte putine afaceri, multe sunt tunuri.
      • -2 (2 voturi)    
        PXI (Marţi, 5 aprilie 2016, 21:07)

        NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Bancul tau imi aminteste ca esti prost
  • -5 (15 voturi)    
    Ce sunt taxele? (Marţi, 5 aprilie 2016, 9:50)

    Adrian C. [utilizator]

    Ar trebui spus si faptul ca taxarea este furt legalizat din partea statului, din banii munciti ai omului/firmei.

    Adica eu ca PF muncesc si platesc jdemii de taxe ptr ce? Daca am nevoie de ceva merg si cumpar, nu e nevoie sa fiu taxat inainte ptr asta (taxe sociale de ex).

    Ptr anumite servicii ca armata e OK sa platesc o mica taxa, dar in rest nu.

    De ce sa platesc de ex taxa pe proprietate? Adica eu muncesc, imi cumpar casa si apoi trebuie sa platesc impozit pe cladire ... de ce? Este exact ca o taxa de protectie luata de mafioti.
    • +3 (5 voturi)    
      panama papers e dovada (Marţi, 5 aprilie 2016, 10:48)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Pai tu trebuie sa platesti mai multe ca altii sa nu plateasca nimic.
    • +2 (4 voturi)    
      hmm (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:02)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Eu nu zic ca ai sau nu ai dreptate dar daca e strang mai multi cu aceleasi idei se poate face un Parlament care sa desfiinteze taxele.
      Fa-ti un partid si atrage-ti votanti spunand ca nu mai vrei taxe pentru scoli, pentru pensii, pentru spitale, pentru politie, pentru drumuri, pentru salubritate (tu poate vrei dar poate vecinul nu vrea), dai doar un pic pentru armata si-n rest ca-n VEstul Salbatic.
      Da' ai grija sa dai macar liber la port arma.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu ai inteles (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:55)

        Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Si spitalele trebuie sa fie private, si salubritatea, si scolile. Pentru ca daca nu mai platesti 80% impozite o sa poti cumpara de la privat toate aceste servicii.
        • 0 (0 voturi)    
          eu am inteles (Miercuri, 6 aprilie 2016, 22:00)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

          Si cand vrei sa pleci de acasa iti cumperi si ceva sosea. Si cand ai nevoie de politie te duci si cotizezi, in functie de mercurialul lor relativ la tipul de incident (gen: ti-a spart casa, te costa 500 eur/zi ca sa anchetam) ?
  • +2 (6 voturi)    
    Solutie e banala, dar nu e dorita (Marţi, 5 aprilie 2016, 12:08)

    sorin3 [utilizator]

    Pur si simplu se interzice operarea in Romania a persoanelor fizice cu actionariat/proprietar necunoscut si a actiunilor la purtator.
    O lege cu trei paragrafe rezolva problema.
    Plus ca se poate interzice operarea firmelor din paradisuri fiscale, transferul de bani din bancile din Romania(sau UE) catre paradisuri fiscale.
    Dar cine sa o dea?
    Dupa cum se vede politicienii din intreaga lume sint cei care au creat aceste paradisuri fiscale tocmai ca sa ascunda averi ilicite. Chestia cu evitarea taxelor e doar paguba colaterala.
  • 0 (0 voturi)    
    Genova (Marţi, 5 aprilie 2016, 14:09)

    dan.d [utilizator]

    sau Geneva? intreb si eu ...
  • +2 (2 voturi)    
    firme si firme (Marţi, 5 aprilie 2016, 19:44)

    muma_padurii [utilizator]

    pe cand era Guran la tvr1 l-am auzit mentionand o chestie interesanta - gasise o statistica conforma careia in Romania doar 20 de firme supravietuisera din 89-90 incoace... 20 au incercat timp de un sfert de secol sa ofere locuri de munca, sa incerce o continuitate , sa pluteasca prin hatisul legislativ de la noi si metehne pcr-iste.

    ..aici afli ca sunt 2500 de firme care... nu fac nimic, in afara faptului ca ofera unor indivizi sansa sa se joace de-a Monopoly , distrugand in proces industrii, comunitati, cariere , sperante... si asta in timp ce multora li se pare absolut normal sa existe genul asta de paradisuri fiscale unde opacitatea si secretomania ("confidentialitate" dupa unii) fac imposibila discernarea intre venituri legale si cele ilicite.