Oficiali ANAF: Am initiat demersuri pentru a obtine acces la toate documentele privitoare la romanii implicati in scandalul PanamaPapers

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2016, 12:42 Economie | Finanţe & Bănci

Dragos Doros, presedinte ANAF
Foto: NNDKP
"A.N.A.F. a initiat demersuri pentru a obtine acces la toate documentele referitoare la persoane fizice sau juridice din Romania, disponibile in cazul PanamaPapers. A fost precizat faptul ca prelucrarea acestor documente se va face cu respectarea confidentialitatii totale, specifice secretului fiscal", se arata intr-un raspuns transmis de Fisc la o solicitare a HotNews.ro.

Reamintim ca saptamana trecuta Fiscul anuntase ca a initiat un grup de lucru interdepartamental pentru verificarea implicatiilor fiscale ale informatiilor publicate prin proiectul de investigatie jurnalistica "PanamaPapers".

ANAF a alocat resurse pentru analiza datelor provenite din surse deschise, referitoare la identitatea persoanelor fizice si juridice, si corelarea acestora cu cele existente in bazele de date specifice, referitoare la conturi detinute, participatii in firme, tranzactii interne sau internationale.

In activitatea acestui grup de lucru vor fi implicati inspectori antifrauda, inspectori fiscali si inspectori specializati in verificarea veniturilor persoanelor fizice, gestionarea informatiilor fiscale si executari silite.

Dacian Ciolos a declarat martea trecuta ca nu a discutat cu seful ANAF despre dosarele Panama si a precizat ca inspectorii agentiei nu au nevoie de dispozitie de la primul-ministru pentru a-si face treaba daca ei considera ca s-a incalcat legea, transmite Mediafax.  

Premierul a facut aceste afirmatii in momentul in care jurnalistii l-au intrebat daca a discutat cu sefului ANAF, Dragos Doros, referitor la dosarele Panama, iar el a negat. 

"Nu, nu am avut, e problema lor. Nu au nevoie de dispozitie de la prim-ministru ca sa-si faca treaba acolo unde considera ca s-a incalcat legea", a spus Ciolos. 

Cititi si Horodniceanu: DIICOT analizeaza datele din Panama Papers, daca acestea pot ajuta in anchetele actuale

Paul Radu, jurnalist Rise Project:Avem deja peste 100 de nume din Romania




Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2949 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    Lista rusinii (Luni, 11 aprilie 2016, 13:04)

    DecePopescule [utilizator]

    Vrem o lista a rusinii cat mai repede posibil.

    Si sa nu ma luati cu texte de genul, bravo lor ca sunt baieti destepti, sau au bani si de aia au putut/facut.
    Cred ca orice mic intreprinzator isi putea permite o taxa de smecherie de 1800$ ca sa-si deschida o firma acolo si sa fenteze statul de plata unor taxe si impozite.
    Lista rusinii!!! in timp ce unii isi rup coatele si platesc impozite de 5-10x mai mari, vrem sa o lista a rusinii cu acesti indivizi/smecheri.
    • +2 (2 voturi)    
      Mandru Ca ii Roman (Luni, 11 aprilie 2016, 13:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DecePopescule

      parca si a luat casa ..de la un off shore...
      • 0 (0 voturi)    
        Institutia anaf (Luni, 11 aprilie 2016, 20:41)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        la fel de serioasa ca seful ei. Priviti-l numai pe sef...:)
  • +10 (10 voturi)    
    Opa...s-au trezit? Nu prea.. (Luni, 11 aprilie 2016, 13:13)

    titirica [utilizator]

    Pana la Panama Papers de ce nu luati voi frumusel toata arhiva WBS a lui Sima si vedeti acolo toti politicienii investitori la burse si mari finantisti de talie mondiala.

    E simplu: X politician a avut contul Y deschis la banca Z din strainate. Cerem la banca respectiva date despre cont Y si vedem rulajele ... si apoi cel putin pentru Romania povestea cu Panama o sa para o gluma.
    • +2 (2 voturi)    
      Ei si? (Luni, 11 aprilie 2016, 13:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      Obtineti lista, ei și? La ce folos? Vor anjuge citiva pe mina justitiei si de acolo scapa cu o condamnare cu suspendare sau cu 1-2 ani de puscarie, dar averea le ramine intreaga. ANAF, DNA etc sunt doar instrumente pentru populime, caci JUSTITIA ÎI APARA PE HOTI.
  • +9 (9 voturi)    
    dar pentru (Luni, 11 aprilie 2016, 13:29)

    victor L [utilizator]

    recuperarea banilor de la Felix, sau chiar de la Iohannis, pentru locuinta obtinuta cu acte false, cine se ocupa?
    • +4 (4 voturi)    
      este si CRESCENT (Luni, 11 aprilie 2016, 13:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pe rol, se aduna !
  • +2 (2 voturi)    
    Vor fi controlati si banchetii/bancile? (Luni, 11 aprilie 2016, 13:41)

    jackalphonse [utilizator]

    Ia uitati aici cum se doarme n papuci in timp ce Isarescu face avertizari de "sezatoare" menite sa ne bage in sperieti: "Vasilescu, BNR: ...BNR nu va efectua controale in banci in urma acestui scandal".

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20918374-vasilescu-bnr-scandalul-panama-papers-nu-are-cum-afecta-bancile-romanesti-bnr-nu-efectua-controale-banci-urma-acestui-scandal.htm

    Prin urmare, nea' Isarescu nu are niciun gand sa deranjeze vreo banca de la infruptat din profit ilegal, ca pana acum, de altfel. reusiti sa patrundeti si acolo?
    Bine ca isarescu incepe cu avertizari supermediatizate de teroare, in care noi trebuie sa tinem ciocu' mic, pentru ca se prabuseste "sistemul". Mesajul lui Isarescu a fost simplu: lasati bancile sa fure, ca sa mearga ca pana acum, ca UNS.
  • +1 (1 vot)    
    Nu (Luni, 11 aprilie 2016, 14:07)

    cu5clase [utilizator]

    mai latrati ! 16% impozit pe venit e ridicol sa va plangeti ca platiti taxe, e aproape paradis fiscal. Si mai puneti mana pe carte, prafuitilor. Patronul unei firme cu sediul in Panama trebuie sa plateasca impozitele aferente in Panama, inclusiv cel pe dividente. Asta pentru ca Romania ia doar in calcul veniturile realizate in Romania in conturi Romanesti. Deci, ciocu mic si spor la treaba! Voiculescu va fura si puscarie :)).
  • +2 (2 voturi)    
    vise, taică, vise... (Luni, 11 aprilie 2016, 14:10)

    IancuJianu [utilizator]

    O să vedeți voi conturile alea cind mi-oi vedea eu ceafa.
    Chiar credeți ca prin Panama sint ageamii ca-n politica dâmbovițeană?
  • +4 (4 voturi)    
    Dragi romani, nu mai platiti taxe. (Luni, 11 aprilie 2016, 14:23)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Daca munciti undeva (la privat), aveti salariul de 3-4000/luna, sunteti forjati la maxim pentru banii astia. Aproximativ 11-12 ore pe zi din 16 ore in care sunteti activi vi se iau. Celelalte le folositi doar sa mancati pentru a putea presta, sa va spalati pentru a putea presta, in rest zero pentru voi. Sunteti efectiv sclavi. Asta pentru ca aceeasi suma pe care o luati o dati ANAF si pe langa ea mai trebuie si banii pentru ANAF ai patronului si profitul lui! Deci munciti de 50.000 lei si primiti 3000.
    a. Daca aveti credit automat dati-l in plata!
    b. Mutati-va cat mai off the grid si ieftin posibil la tara.
    c. Agricultura de subzistenta + excese vandute pe bani pentru o vacanta, etc. Cat mancati de atat munciti, mult mai comod, statul mafiot nu mai primeste bani de la voi.
    2. Daca esti patron care dai bani statului pentru angajati si impozit pe profit si tu esti "fraier" nu ca "desteptiii" din Panama Papers, inchide-ti afacerea, vinde tot, retrage-te la tara. Ia-ti o suprafata decenta de pamant, fii complet off the grid, panouri solare, turbine eoliene, o masina electrica. Excese vei avea, le vinzi ca sa ai cash, niciodata nu vei mai contribui si ajuta statul mafiot.
    3. De ce? Pai, daca ANAF e atat de ingrijorat sa pastreze "confidentialitatea" Panama Papers, iti dai seama ca se fura cu ajutorul "statului" mafiot. Da-le cu flit mafiotilor!
    • -2 (2 voturi)    
      Si daca te muti la tara ... (Luni, 11 aprilie 2016, 16:10)

      Carcalete [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ... iti tragi si o instalatie artizanala de facut tuica si uite asa nu mai platesti nici accize pe alcool !!!
      Plus ca poti sa fumezi matase de porumb si ai scapat si de taxele pe tutun.

      Iar fitza-fitzei este mersul la closetul din fundul gradinii si stersul la c..r cu brusture ecologic.
  • +7 (7 voturi)    
    Bechtel? (Luni, 11 aprilie 2016, 14:34)

    ouyang [utilizator]

    Ati gasit cumva contractul? Parca NNDKP se “ocupase" de el. Pana la panamea e cale lunga pentru unii ce nu gasesc contracte in propriile dulapuri.
  • +2 (2 voturi)    
    Estecomplet legal sa-ti faci firma intr-o alta tar (Luni, 11 aprilie 2016, 14:44)

    Lucian Ilea [utilizator]

    mai ales daca in tara ta e plin de hoti care nu platesc taxe si impozite
    firmele mari straine nu platesc deloc
    cele autohtone mari platesc 1.5% taxa pe profit pe an
    deci daca imi iau cate 5 Mertane la fiecare angajat loial:))) rezulta ca statu tre sa-mi dea mie bani dupa ce am profit in vecinatatea lui minus infinit
    Petrom profit 0.1% alte fimrme din Cluj de la familia Rusu/Rus profit 0.2% pe an si asa mai departe
    cei cu profesiuni liberale gen avocati tot cam asa 2.5%
    si in timpul asta fraierii platesc 50% pe salar impozit
  • +2 (4 voturi)    
    hahahahha gluma zilei (Luni, 11 aprilie 2016, 14:58)

    xanti [utilizator]

    Pai voi nu sunteti in stare sa luati banii lui Felix,Ghita si Pinalti si le luati alora ca Tiriac??????
  • +3 (3 voturi)    
    ce treaba au dom'le documentele alea? (Luni, 11 aprilie 2016, 15:48)

    g01an [utilizator]

    ia lista de persoane de acolo si verifica-le finantele cu datele pe care le ai in romania si vezi de ce nu i-ai prins pana acum.

    daca este sa aplici legea, trebuie sa o faci cu legea in mana, si daca nu e buna trebuie sa vezi de ce nu ti-a permis pana acum sa te prinzi de aceste masinatii doar ulterior... imi vine greu a crede ca nu te poti prinde fara nevoie de indicii externe.

    cu finantele declarate si toate cartile pe masa, nu ai voie sa nu te prinzi cand apar discrepante intre declaratii si bani rulati. este contabilitate elementara. ca nu poti sa te legi de toti care au astfel de discrepante si ca vei incepe cu acele persoane care prezinta problemele cele mai mari, asta este parte a doua si tine doar de buna organizare.