Anca Dragu: Legea salarizarii bugetare inseamna suplimentar 300 de milioane de lei net, bani pe care ii avem

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 12 aprilie 2016, 13:14 Economie | Finanţe & Bănci

Anca Dragu, ministrul Finantelor
Foto: Hotnews
"Cheltuielile bugetare suplimentare pentru a aplica legea salarizarii bugetare sunt circa 300 de milioane de lei net in 2016. Avem acesti bani, desigur. Pentru anul urmator impactul este mai mare, de circa doua miliarde de lei pentru ca mai apar cresterea gradului de incadrare, ale sporurilor de vechime samd", a spus marti intr-o conferinta de presa Anca Dragu, ministrul Finantelor.


Intrebata daca legea salarizarii va tine cont si de productivitatea muncii, Dragu a explicat ca productivitatea muncii este un principiu analizt de regula in sectorul privat. entru sectorul public, analiza se face prin intermediul unor proxy-uri.

Oricum, a mai spus ministresa, nimeni nu va avea de pierdut prin aplicarea noii legi a salarizarii. "Cei cu salarii mari vor ramane la fel, vor creste salariile mai mici. Reforma salarizarii este una structurala, repara disfunctionalitati ale modului in care sunt acordate salariile", a mai spus Dragu.

Guvernul urmeaza sa aprobe o Ordonanta de Urgenta prin care sunt majorate salariile din sectorul bugetar, de la 1 august, cu procente cuprinse intre 5% si 20%. Actul normativ vizeaza inchiderea unor anomalii din sistemul de salarizare, iar asistentii sociali vor beneficia de majorarea maxima, pentru ca au cele mai reduse venituri, a declarat saptamana trecuta ministrul Finantelor.

In plus, baza de calcul din ordonanta este salariul minim pe economie majorat de la 1 mai, care va ajunge la 1.250 de lei.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
5696 vizualizari
  • -2 (4 voturi)    
    Bani pe care ii avem ... (Marţi, 12 aprilie 2016, 13:39)

    Spirt [utilizator]

    ... intrucat sugem mai mult de la cei care au fost suficient de prosti cat sa investeasca in Romania.(privati)
    • +2 (2 voturi)    
      300 mil. lei costa Localele si Parlamentarele (Marţi, 12 aprilie 2016, 14:34)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      Cei 300 milioane lei reprezinta costul alegerilor locale si parlamentare. Sigur ca nu sunt bani pentru salarii.

      Citat:
      "Anca Dragu: Legea salarizarii bugetare inseamna suplimentar 300 de milioane de lei net, bani pe care ii avem"
  • +3 (3 voturi)    
    Teoretic bani sunt (Marţi, 12 aprilie 2016, 13:39)

    Je__ [utilizator]

    Da cine are balls, sa restructureze, sa dea afara...si de banii economisiti sa dea maririle?
  • +5 (5 voturi)    
    parcă nu erau bani (Marţi, 12 aprilie 2016, 13:40)

    Un cititor [utilizator]

    pentru indemniziatia mamelor cu mai multi copii. sau nu?
    • +4 (6 voturi)    
      nu sunt domle bani decat de lefuri pentru putori. (Marţi, 12 aprilie 2016, 14:42)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ce nu intelegi? media de salariu la stat e mai mare ca in privat, dar nu e suficient. trebuie mai mult, chiriile sunt mari, mancarea mai scumpa decat in suedia sau danemarca. cum sa traiasca godacii?
      • -3 (3 voturi)    
        INADMISIBIL ! Revoltator ! (Marţi, 12 aprilie 2016, 15:50)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        INADMISIBIL ! Revoltator !

        Chiar asa, cum este posibil ca media salariala pentru profesori, doctori, politisti sa fie mai mare decat cea pentru vanzatorii la toneta? Ce tara e asta?
        • +2 (2 voturi)    
          ia mars moima. (Marţi, 12 aprilie 2016, 17:43)

          ouyang [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          nici profesorii nici doctorii nici chiar politistii nu trag media asta in sus. tocmai astia sunt cei neplatiti din sistem. of, uitasem de tovarasii tai doctori gen ponta oprea toba. da, astia sunt niste impostori ordinari demni de vandut bilete in tonete.
          • -1 (1 vot)    
            Prietene, (Marţi, 12 aprilie 2016, 20:08)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

            Prietene, imi pare rau ca ai baut cerneala si nu ai ajuns si tu un bugetar, la minim macar.
            Iti spun un secret: inainte de a deschide gurita, asigura-te ca nu ai o perla pe limba. Citeste, prietene, citeste, ca nu doare.
            Uite, cu referire la subiectul in cauza: "bugetarii", Ministerul de Finante - asta nou, Ciol(an)os - iti da cifrele:

            http://www.mfinante.ro/salariati.html?pagina=domenii

            In tabelul Excel afli ca numarul total al bugetarilor era (in februarie) de 1,186 milioane, iar dintre astia, cei mai multi sunt in invatamant, sanatate, MI si MApN.
            Asa ca mai usor cu "mediile", ca nu prea stii despre ce e vorba.

            PS: nici Ponta, nici altii numiti de tine nu mi-au fost tovarasi...si probabil nici nu-mi vor fi vreodata. Nu-mi dau cu presupusul privind doctoratul lor, dar e cert ca fata de astia ca tine au un deceniu de scoala in plus. Asa ca ...NE SUTOR ULTRA CREPIDAM!
  • +5 (5 voturi)    
    Sustineti cresterea natalitatii ca o sa fie groasa (Marţi, 12 aprilie 2016, 14:27)

    benicio [utilizator]

    Eu cred ca, daca tot sunt bani, atunci ar trebui aplicata fara probleme noua lege a indemnizatiilor pentru cresterea copilului. Pentru ca, in ritmul asta de spor negativ al populatiei, in 10-20 de ani n-o sa mai fie bani de pensii si sa vezi atunci deficit bugetar de doua cifre. Daca tot sunteti un guvern tehnocrat si temporar, atunci n-ar trebui sa va intereseze masurile astea pe termen scurt, ci mai mult cele cu bataie lunga. Faceti tot ce se poate pentru a reveni la spor pozitiv al populatiei, altfel o sa fie jale.
  • +3 (7 voturi)    
    si daca banii exista... (Marţi, 12 aprilie 2016, 14:43)

    ..13 [utilizator]

    .. atunci prioritate de top este cresterea salariilor bugetarilor???

    Bre, ma lasi?
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Marţi, 12 aprilie 2016, 15:33)

    SoulSearcher [utilizator]

    sunt bani pentru puturosii de bugetari

    dar nu sunt bani pentru viitorul tarii: COPIII

    multumim.
  • 0 (0 voturi)    
    D-na MINISTRU ANCA DRADU (Miercuri, 13 aprilie 2016, 10:39)

    jidanul [utilizator]

    Ce faceti la Ministerul de Finante, d-na ministru "2 lei" ? Dormiti ? Semnati transferurile de bani catre CEC Bank pentru titlurile de plata eliberate de ANRP la Legea 165 emise pana in prezent. Respectati drepturile cetatenilor romani, d-na ministru. Lucrati d-na ministru, lucrati, ca pana in prezent efectul prezentei dvs. in fruntea ministerului de finante este un mare 0 (zero). Ca bani pentru salarii-NU, bani pentru cresterea copilului-NU, bani pentru drumuri-NU.