Cu pasi marunti, leul isi continua deprecierea. Finantele au vandut joi obligatiuni mai putine fata de plan.Cererea slaba, probabil, o consecinta a adoptarii legii darii in plata (raport)

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2016, 13:13 Economie | Finanţe & Bănci

Leul isi continua cu pasi marunti deprecierea, urcand vineri la 4,4731 unitati in fata euro, dupa ce joi cotatia medie calculata de BNR fusese de 4,4714 lei/euro.  Economistii pun aceasta miscare pe seama efectelor adoptarii  legii darii in plata, un raport de vineri al unei banci comerciale atragand atetia ca Ministerul Finantelor a vandut obligatiuni cu scadenta in decembrie 2022 de numai 386 milioane lei fata de planul de 500 milioane lei. "Cererea slaba a fost, probabil, o consecinta a adoptarii recente a legii darii in plata, care ar putea afecta negativ fundamentele Romaniei", mai mentioneaza raportul citat..

Leul a inchis joi putin mai slab, langa 4,4740/EUR. In pofida apetitului pentru risc la nivel global, pastrarea incertitudinilor interne privind legea darii in plata, adoptata saptamana aceasta de Parlament, au dus la lichidari de detineri de obligatiuni suverane in lei, care par sa continue, impingand EUR/RON in sus, mai noteaza autorii raportului.

In opinia autorilor, demisia Ministrului muncii reprezinta un avertisment cu privire la posibile stiri negative pe plan fiscal. "Decizia a venit in contextul in care guvernul negocia cu sindicatele o noua lege a salarizarii bugetare, care ar fi dus la cresterea medie a salariilor cu 5% (cu majorari mai mari ale veniturilor mici). Masura putea fi acoperita de buget, conform ministrului de finante. Legea a fost retrasa la presiunea sindicatelor, probabil sprijinite de partidele politice in contextul alegerilor de anul acesta. Sindicatele vor cere probabil mai mult. Avand in vedere spatiul bugetar limitat (deficitul pentru 2016 este deja prognozat la -3% din PIB) , vedem riscuri in crestere pentru derapaje fiscale mari, mai ales in 2017. Presiunile tot mai mari asupra guvernului tehnocrat sa implementeze o agenda populista ridica si riscuri serioase pentru declansarea de alegeri anticipate (nu este scenariul nostru de baza). Totusi, partidele politice se chinuie sa isi gestioneze problemele istorice, investigate acum de catre principala institutie anti-coruptie, DNA. Pentru moment, credem in continuare ca noul guvern rezultat dupa alegerile de la finalul anului va demara un proces de consolidare fiscala. Totusi, exista posibilitatea ca deficitul prognozat sa fie prea ridicat la acel moment, fapt ce ar duce la nevoia adoptarii unor decizii dureroase", se mai arata in raport.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2409 vizualizari
  • +3 (17 voturi)    
    BNR se joaca cu focul (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:30)

    jackalphonse [utilizator]

    Au biciul paritatii monedei si acum cred ca ne arata ce inseamna sa fii baiat rau...
    • +1 (13 voturi)    
      Da sigur (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:53)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Si pentru cererea slaba de obligatiuni, tot BNR e de vina? In momentul in care iti permiti sa schimbi regulile in timpul jocului trimiti un mesaj clar negativ investitorilor si pietelor.
      • +1 (9 voturi)    
        sigur (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:32)

        cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        cum se face ca interbancar se tranzactioneaza sub 4.7 dar oficial e peste 4.7... ? "probabil" se incearca o influentarea din partea cuiva nu dam nume BNR?
        • +5 (5 voturi)    
          Stai putin (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:34)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

          Trecand peste faptul ca, cursul zilei e o medie si bancile tranzactioneaza +/- un anumit procent. Deci oficial mai mult? Asta e argumentul tau? Pai ideea era ca leul e tras in jos de catre noua lege.
          Tu stii care e rolul BNR? Ai auzit de ERM II?
          • 0 (4 voturi)    
            simplu (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:56)

            cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

            nu sunt asa de citit ca tine dar google zice ca inca nu am aderat la ERM II ..asa ca daca BNR si-ar dori ar putea sa faca o medie mai buna ...
      • -1 (5 voturi)    
        adica clientul sa fie furat ca inainte (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:19)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        ...ca sa dam semne bune. m ai spart...
  • +7 (11 voturi)    
    serios? (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:41)

    nocomment [utilizator]

    si cand a fost 4.5xxx ce s-a intamplat?
    adica cresc ultimele doua zecimale din 4 si iei deja trag concluzia asta?
    hai ca e trasa rau de par, ne cred prosti.
  • +4 (18 voturi)    
    Cred ca e momentul ca M. Isarescu sa plece ! (Vineri, 15 aprilie 2016, 13:47)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Sa termine cu santajul si activitatea duplicitara in favoarea bancilor straine .
    E momentul ca activitatea bancara sa fie corecta ,fara clauze abuzive ,la fel ca in celelalte state UE !!!
    • +3 (9 voturi)    
      Esti... (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:45)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      ...pesedist rau, nu? Ce e? Nu e Niki Vaca sau Florin Georgescu si suferi?
      • -3 (5 voturi)    
        Esti (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:04)

        Radiu [utilizator] i-a raspuns lui ac

        platit de banci bine, nu?
        • +2 (4 voturi)    
          Nu, nu sint. (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:41)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Radiu

          Tu de cine esti platit?
  • -7 (15 voturi)    
    Asa e (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:02)

    JohnR [utilizator]

    Adoptarea legii darii in plata trimite semnale negative in piata. Totul are un pret, iar pretul va fi mare.
    O sa beneficieze de ea exact 0.001% din cei care au luat credite: baietii destepti care au comandat-o. Legea asta nu s-a facut degeaba. S-au luptat mult pentru ea. Insa o sa sufere o intreaga generatie de tineri care nu o sa mai poata strange 30% avans si o sa stea in chirie.
    Romanii nerezidenti (capsunarii) si strainii cetateni EU vor cumpara case direct cu cash. Legea asta limiteaza tocmai romanii care traiesc in Romania si vor credite, deci nu e nici macar populista.
    • +1 (7 voturi)    
      Hai mai, chiar asa e? (Vineri, 15 aprilie 2016, 16:50)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Adica tu vrei sa spui ca sutele de mii de oameni care au luat credit de la banci in 2007 nu vor putea beneficia de legea asta? Sau il crezi pe isarescu cand spune ca sunt 20000?

      Adica tu insisti sa ne faci sa credem ca bancile vor da credite cu 30% avans?

      Hai sa o luat pe-ndelete:
      - oamenii care nu mai vor apartamentul il dau inapoi si vor fi multi (doar de aia le e frica bancilor, de aia e un risc sistemic, de aia plangi si tu)
      - oferta de apartamente creste rezultand in scaderea pretului imobiliarelor. Unii din reprezentantii bancilor vorbesc de 20% scadere de pret
      - bancile vand bani nu case. ei vor incerca sa scape cat mai repede oferind la vanzare casele primite inapoi -> presiune pe scaderea pretului
      - cererea, daca bancile aplica amenintarile, scade -> si mai mare presiune pe pret. de ce? pentru ca cei carora vor ei sa vanda casele primite inapoi sunt exact cei carora le solicita 30% avans. daca nu le dau credit, nu vand casa.


      Pretul "mare" despre care vorbesti este cel al imobiliarelor care a ajuns din nou la nivelul din 2007 ajutate si de un nou val de creditare fara limite.

      Daca chiar vor fi banci care vor ridica avansul acestea sigur vor avea un avans redus la apartamentele pe care le detin. Pentru ca mai bine dai apartamentul si sa primesti o rata decat sa stai cu el fara sa-ti produca nimic.

      Dar mai e mult pana departe. Acum trebuie sa vedem care politician isi risca pielea pentru niscaiva banuti de la banci. Lobby domnle ca nu se pune problema de trafic de inflienta sau mita.
      • +2 (4 voturi)    
        Da chiar asa este (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:59)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Sute de mii de oameni nu o sa beneficieze pentru ca nu se aplica la prima casa (majoritatea) si au trecut deja 9 ani din 2007. Si au crescut din nou preturile. Doar cei tineri (pana in 35) pot lua credite pe 30 de ani. Majoritatea au luat probabil pe 20 de ani ca medie si au platit aproape jumatate + avansul. Daca il dau in plata pierd banii si apartamentul. Mai bine il vinzi.

        Raiffeisen are deja 35% avans la lei şi la 40% la euro. Bankpost 33% avans la lei şi la 43% la euro. Unicredit se pregateste cu 25% pentru cumpararea primei locuinte si la 35% pentru cumpararea unei noi proprietati.

        Nu ma plang de risc sistemic am spus de nenumarate ori. Bancile nu vor pierde. Si chiar daca se ajunge acolo, bancile prin scrisoarea deschisa au avertizat pot da statul in judecata la curtile de arbitraj internationale si in plan european si platim toti.

        Nu cumpara numai cetateni romani rezidenti case in Romania si nu o sa scada preturile. Casele o sa se vanda la straini iar romanii o sa le plateasca chirie.

        Pretul mare al imobiliarelor e cauzat de 5 miliarde de euro anual (doar oficial) care intra de la nerezidenti (diaspora) si sunt investiti in fiecare an in imobiliare. Neoficial pot fi si 10 miliarde de euro anual. Si asta nu include strainii care au acces la finantare externa.
  • +7 (11 voturi)    
    prea multa isterie (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:25)

    jescu [utilizator]

    Legea darii in plata afecteaza fundamentele Romaniei ? lol :). Nu se estimeaza nici o "dare in plata" in masa. Nu renunta nimeni la casa dupa ce a platit 8-10 ani la credit. Daca vor fi 1% din case date in plata, adica cei care au cu adevarat nevoie, nu intra Romania in default. Si aia 1% nu sunt bani pierduti, casele alea se vand si se recupereaza mare parte din bani. Creditele de dupa 2009, date in majoritate prin prima casa nu sunt afectate(nu se aplica la prima casa).

    Daca ar fi sa intre Romania in default, n-ar da bancile asa multe credite, cum a crescut creditarea anul asta , ... ar sti ca in curand ar fi multi in imposibilitate de plata, nu ? . Sunt tot felul de intoxicatii de la BNR si banci, toate pentru profituri si mai mari. Unii de peste hotare poate chiar cred porcariile.
    • 0 (8 voturi)    
      Nu intelegi fundamentul (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:53)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      In momentul in care dai de pamant retroactiv cu regulile jocului in timpul jocului, investitorii o sa se intrebe ce minuni o sa se mai voteze pe viitor si isi pierd increderea. Cum te-ai simti daca ipotetic parlamentul ar vota impozitul pe aer 1000 Euro pe an si trebuie sa-l platesti retroactiv de cand te-ai nascut? Esti pus in fata faptului implinit. Alta e situatia in care esti anuntat ca de la anul se va introduce impozitul asta. Ai astfel posibilitatea sa alegi sa pleci din tara sau sa incepi sa platesti de la anul.
      • +1 (7 voturi)    
        Si Orban? (Vineri, 15 aprilie 2016, 16:55)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        In Ungaria au plecat bancile? Sau firmele mari? Vad ca Mercedes "nu se intreaba" ce legi o sa mai dea Orban desi a inghetat cursul franc/HUF la cursul istoric? Nu, ei extind in continuare fabrica lor, la fel ca Audi.

        Legea asta nu este retroactiva! Ai facut un credit cu ipoteca. Nu poti plati creditul, pierzi ipoteca. Simplu!
        Ca banca vrea sa te urmareasca sa iti ia tot ce mai ai acum si in viitor nu ti se pare la fel de problematic ca "retroactivitatea" ta?
        Unde este riscul bancii? Sau pentru banca nu ar trebui sa existe vreun risc?

        Cand bancile intra in default pentru ca risca banii pe care nu ii au cine plateste? Canta la alta masa te rog.
        • +2 (4 voturi)    
          LOL (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:52)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui justin

          Aha deci ai ajuns la Orban ca exemplu pozitiv. Nu mai am ce comenta. Ah si tu esti de parere ca daca cineva iti da bani imprumut trebuie sa impartiti riscurile? Esti chiar amuzant amice. Poate ca ti-ai gasit chemarea. Plictiseste pe altcineva te rog.
      • -2 (4 voturi)    
        nu s-a pus impozit pe aer (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:33)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Parca in Anglia o firma poate sa anuleze un contract daca dovedeste ca ii produce pierderi mari. Se rupe ceva retroactiv si e precizat in lege. Exista exemple. Falimentul personal exista in majoritatea statelor din vest, si nu e ceva de fatzada cum aveam noi inainte de legea asta. Au si dobanzi mici la banci, cum reusesc ?

        Bancile sunt prea ocupate sa dea credite de consum cu 9-10% dobanda, sau credite prima casa(risc mic, garantat de stat). Nu se uita pur si simplu la obligatiuni. O faceau pana acum in functie de cata lichiditate lasa/arunca BNR-ul in piata. Raspunsurile sunt la BNR si nu la efectele unei legi ca "darea in plata".
        • +3 (3 voturi)    
          Uite asa au dobanzi mici (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:57)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          Parlamentul lor nu da legi de genul si exista o stabilitate si maturitate a mediului de afaceri. Nu am nici o problems cu falimentul personal. BNR si-a spus punctul de vedere cu privire la legea darii in plata. Ala e raspunsul.
  • 0 (8 voturi)    
    Smecheria e superba.. (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:49)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... in sensul ca intr-adevar profita de aceasta lege baietii destepti, acei 0,001%, dar, dar... cei mai mari sustinatori au fost fraierii aia care nu vor beneficia de nimic !

    Aici e frumusetea smecheriei, iesi tu in față și combate bine ca să profit eu..

    Nimeni nu-si va vinde locuinta (dupa ce a mai platiti si jumatate) ca sa stea in strada. In schimb rechinii isi permit sa scape de imprumuturile speculative.
    • 0 (6 voturi)    
      Exact (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:37)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Asa e.
    • -3 (3 voturi)    
      ce inseamna imprumut speculativ? (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:02)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Doar de curiozitate, ce e aia? Unu care a luat bani gajand bunuri fara valoare? Pai banca ce facea? Unde sunt evaluatorii bancii? De ce au dat bani fara garantii suficiente?

      Daca sunt prosti, sa plateasca! Si eventual sa se intoarca impotriva evaluatorilor care au gresit pentru recuperarea banilor.

      Stiu ca in 2006-2007 era o adevarata "meserie" sa fii evaluator pentru banci. Nici nu veneau sa vada apartamentul. Cat ai nevoie nenicule? 60.000? Il evaluam la 80 sa fie bine, sa te incadrezi la cat ai nevoie. Si nenea evaluator era al bancii care era ahtiata sa dea creditul. Ce conteaza reglementarile la noi se face sa fie bine.

      Te intreb pe tine: tu daca ai 10.000 EUR ii dai cuiva care iti da ca si garantie o bicicleta? Doar intreb...
  • -3 (3 voturi)    
    se poate specula de ce ... (Vineri, 15 aprilie 2016, 15:13)

    ..13 [utilizator]

    ..nu a avut succes vanzarea obligatiunilor.

    Parerea celor de la MF care este fata de aceata situatiune? SAU ei nu au opinii???

    Important este de vazut ce vor face:
    1. membrii gubernului si cum vor modifica bugetul - poate il scot de tot din tatani din acest an...

    2. ce vor face cei care ar putea sa beneficieze de legea darii in plata

    3. ce vor face bancile atunci cand legea darii in plata va intra in actiune...

    Mai multe necunoscute si doar un rezultat - continua depreciere a leului...