Euro trece de 4,49 de lei si ar putea ataca pragul de 4,5/euro in cateva zile

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 13:22 Economie | Finanţe & Bănci

Darea in plata duce leul in preajma pragului de 4.5 in fata euro
Foto: sxc.hu
EUR/RON a inchis marti sedinta de tranzactionare marginal mai sus, langa 4,4920 iar miercuri la pranz, BNR a calculat o medie a tranzactiilor de 4.49 lei pentru un euro, nivel neatins din 9 februarie. Economistii cred ca e o chestiune de zile pana cand bariera de 4,5 lei pentru un euro va fi atinsa. Moneda romaneasca s-a ieftinit si fata de celelalte valute principale. Fata de francul elvetian leul a urcat la 4.09 lei iar fata de dolarul american leul a depasit pragul de 3.91 unitati.

"Vanzarile in comertul cu amanuntul de bunuri nealimentare si carburanti au scazut in martie 2016 fata de luna precedenta, in timp ce datele pentru februarie 2016 au fost revizuite in jos. Aceste informatii creeaza unele ingrijorari cu privire la consumul din T1 2016, care s-ar putea sa nu fi crescut atat de mult pe cat credeam, in pofida relaxarii fiscale. Desi vanzarile cu amanuntul totale au urcat cu 18,4% in ritm anual (fata de 16,8% in februarie 2016), rezultatul ramane puternic influentat de raportarea mai buna pe componenta alimentara pe fondul reducerii evaziunii fiscale si nu reflecta chiar atat de clar cheltuielile de consum, in opinia noastra. Datele de astazi ne fac sa
credem ca riscurile pentru estimarea noastra de crestere economica in T1 2016 de +1,1%/+3,8% in ritm trimestrial/anual, date care vor fi publicate saptamana viitoare, sunt mai degraba in jos, in pofida startului bun al anului". se arata intr-un raport al unei banci comerciale.

De joi, randamentul titlurilor la 10 ani a scazut constant, pierzand peste 10 puncte de baza si inchizand langa 3,57.% Acestea fiind zise, nivelul ramane destul de de departe de minimele din aprilie. Scaderea puternica a randamentelor titlurilor de stat din piete dezvoltate in contextul temerilor privind economia mondiala ar putea crea un context favorabil pentru datoria suverana in lei pe termen apropiat.

Randamentul pe termen foarte scurt s-a mutat mai jos, langa rata dobanzii la facilitatea de depozit a bancii centrale, de 0,25%, in timp ce segmentul 1M-3M a ramas neschimbat la 0,40-0,50% valori mid.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2231 vizualizari
  • -5 (13 voturi)    
    dar o sa o ducem (Miercuri, 4 mai 2016, 13:36)

    eu sunt [utilizator]

    toti mai bine acum de cand cu legea darii in plata... idiots!!!

    sa vezi de acum cresteri de costuri din cauza euro
  • -4 (10 voturi)    
    Darea in plata scade preturile la apartamente (Miercuri, 4 mai 2016, 13:45)

    Dl Capsuna [utilizator]

    Am inteles ca o sa scada preturile la apartamente odata cu aparitia Legii Darii in Plata. Era mai bine daca as fi cumparat un apartament de 50.000 EUR cand era cursul la 4,5 EUR/RON sau sa mai astept pana cand se va ieftini si o sa-l cumpar la pretul de 40.000 EUR la cursul de 5,5 EUR/RON?
    Ce ma sfatuiti? Sa mai astept?
    • +4 (10 voturi)    
      Intoxicații (Miercuri, 4 mai 2016, 14:02)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      Te sfătuiesc să-l întrebi pe ăla cu riscurile sistemice ce șpagă a ratat și cât mai vrea să ne arate pisica!
      Șantaj de prost gust!
    • 0 (2 voturi)    
      buna asta (Miercuri, 4 mai 2016, 14:49)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      pb e ca preturile la apartamente sunt din ce in ce mai sus... sunt oameni care investesc in apartamente in perioada asta pt a le inchiria...
  • 0 (2 voturi)    
    O sa dea in plata (Miercuri, 4 mai 2016, 14:34)

    cris 111 [anonim]

    vreo 2-3 mii de insi, din care cateva probabil sute de amarati si rest jmecheri in caz ca legea e constitutionala dar evident nu e..In schimb platim toti prostia unora si populismul parlamentarilor, cam asta-i. Iar cei ce vor un credit ca sa-l plateasca nu sa cerseasca ca astia cu darea n plata, se vor califica foarte greu.Ce santaj bau Kapsec visezi?
    • -1 (1 vot)    
      Nu v-a zis la latrina 3? (Miercuri, 4 mai 2016, 17:11)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui cris 111

      Știu că e greu printre atâtea minciuni țintite și sperieturi gogonate, dar adevărul e că grupul de interese al cămătarilor la costum e atins de această lege ca de agheazmă, și-atunci unealta lor - BNR pune gaz pe foc lăsând cursul la vale pentru a arăta pisica neagră populației după ce legea a fost adoptată și băncilor le-a fost dat peste degețelele cu care băgau mâna în buzunarele necăjiților cărora le luaseră și casele.
      Vă-ntrebați ce rost are după adoptarea legii? Are, că vin alegerile, iar cursul mare pune presiune pe viitorii aleși și pe partide.
      • +1 (3 voturi)    
        Deci cred ca tu habar n-ai cum merge treaba (Miercuri, 4 mai 2016, 20:28)

        cris 111 [anonim] i-a raspuns lui Kap

        Deci domnu, alo, BNR nu pune niciunn gaz pe niciun foc. E normal sa creasca euro ca astia investitorii ma ntelegi nu stau sa piarda bani ca s romanii jmecheri si legifereaza neplata datoriilor din contracte LEGALE! Atunci VAND lei si cumpara euro sa-i duca dracu din tara asta de smecheri ce s-au gandit sa fure cu legea in mana! Cat despre Antena 3 cred ca tu te uiti acolo la Zamfir si nevasta sa. Cursul comunicat de BNR e cursul pietei, nu BNR face cursul,
        • -1 (1 vot)    
          Fumigene și neadevăruri (Joi, 5 mai 2016, 10:18)

          Kap [utilizator] i-a raspuns lui cris 111

          Nu, BNR nu a apărat deloc interesele băncilor. Și nici nu are puterea să modifice cursul, din pielea celui mai mare jucător pe piață, nuu. Cine crede cu adevărat prostiile astea chiar e de haznaua 3.

          Adevărul e că fără Guran, care să pună degetul și să explice tuturor..... e mai greu cu cifrele astea și cine le mânărește.
          Contracte legale? Dar să evaluezi la un scor o casă ca să dai fraierului un împrumut exagerat (să iei tu bonusuri și comisioane) apoi când nu mai poate plăti să tai din preț câteva zeci de procente (și să-l hăituiești în continuare) E LEGAL? Asta în condițiile în care i-ai luat toate comisioanele din lume ca să acoperi orice risc, neprevăzut de adevărații jmecheri, costumații ăia plătiți ca fotbaliștii care au avizat cu amândouă mâinile creditul?

          Din păcate până acum a fost legal, iar îi mulțumim ăluia de la BNR, care e bun să conteste o lege poate cam strâmbă, dar 26 de ani n-a venit el cu alta mai bună.
          Or fi și profitori (în afara băncilor), dar nu cred că e mare ”jmecherie” să plătești ani de zile rate apoi să rămâi și fără ele și fără casă.