BCR: Pentru cazurile realmente sociale ne vom abtine de la a initia proceduri judiciare de contestare a notificarilor care intrunesc conditiile legii darii in plata

de DP     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 13:19 Economie | Finanţe & Bănci

Legea darii in plata ramane un subiect extrem de fierbinte
Foto: sxc.hu
Pentru cazurile realmente sociale, unde solutiile de restructurare clasice ori alte instrumente nu mai pot functiona, ne vom abtine de la a initia proceduri judiciare de contestare a notificarilor care intrunesc conditiile legii darii in plata, au transmis luni reprezentantii BCR. "Reiteram faptul ca respectam legile statului roman, insa convingerea noastra ferma este ca Legea Darea in Plata incalca Constitutia, iar din acest motiv vom solicita verificarea constitutionalitatii legii", mai spun acestia.

In tot acest context, auaga oficialii Bancii Comerciale, tot ceea ce putem remarca este faptul ca o altfel de abordare, incluzand deduceri fiscale pentru reducerea soldurilor debitorilor supra-indatorati, ar fi evitat masurile nesustenabile si efectele negative ale legii Darea in Plata. Din pacate, cel mai notabil dintre aceste efecte, blocarea curenta a pietei creditelor ipotecare, deja afecteaza in mod negativ mii de clienti.

"Experienta ne-a demonstrat ca reducerea poverii financiare a clientilor supraindatorati poate fi facuta intr-un mod sustenabil, prin solutii comerciale.  

BCR a oferit astfel de solutii pentru mai mult de 150.000 de clienti, care si-au redus ratele lunare cu 20% pana la 50%, in functie de caz si tipologie a creditului.

Am oferit solutii comerciale inclusiv pentru clienti cu intarzieri de plata semnificative, astfel incat acestia sa revina la un calendar normal de plata si, mai ales, sa nu isi paraseasca locuintele.

Din acest motiv, reiteram convingerea noastra ferma ca Legea Darea in Plata nu reprezinta o solutie. Pentru clienti, Legea Darea in Plata este o lege a evacuarii locuintei, iar pentru piata bancara si pentru siguranta economica a tarii, in general, Legea Darea in Plata este un factor major de risc si incertitudine", se arata in mesajul transmis de reprezentantii BCR.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
2598 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    Legea DIP nu e sociala! (Luni, 30 mai 2016, 13:33)

    Fides [utilizator]

    De ce vorbesc bancile despre cazuri sociale? Nu e trecut niciunde in Lega Darii in Plata despre faptul ca debitorul da locuinta doar daca e un caz social. Ciudata abordare, mai ales ca si Ministrul de Finante vorbeste despre reducerea impozitului (o abordare la fel de ireala) pentru cazurile sociale ale celor care dau in plata - din nou un non sens, cand nici nu ar trebui sa existe vreun impozit.
    Si atunci te intrebi - daca tot o dam pe abordarea cu cazurile sociale - de ce nu renunta bancile la clauzele abuzive? De ce nu au venit bancile cu oferte viabile de la sine, inca nu e tarziu?
    Oare nu mai cumpara nimeni creditele neperformante? Si de ce ati scumpit creditele iptecare, de ce nu abordati o politica similara cu Creditul Prima Casa?
    Zi de zi acesti bancheri isi dau cu stangul in dreptul... este timpul sa vina si la noi o banca adevarata, nu camatari cu licenta.
    • +3 (5 voturi)    
      cam multe intrebari (Luni, 30 mai 2016, 16:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Prin fraza aia cu "cazurile realmente sociale", BCR vrea sa isi creeze ceva imagine. Care or fi cazurile respective? Alea care oricum nu mai puteau fi urmarite pentru recuperarea prejudiciului, sau unde costurile generate de urmarirea veniturilor depaseau suma recuperata? E doar un joc de glezne de imagine.

      De ce nu renunta bancile la clauzele abuzive? Depinde ce consideri abuziv. Dar a renunta la niste clauze pentru 10% din portofoliu genereaza pe3ricolul ca ceilalti 90% buni platnici sa vina furiosi la tine si sa te intrebe de ce lor nu li se aplica chestia aia.

      Dece s-au scumpit creditele ipotecare?!? Pai e la mintea cocosului. Pentru ca prin lege s-a crescut riscul recuperarii in caz de neplata. Banca nu poate estima ce se va intimpla in 2026 un apartament care in 2008 valora 100k eur si in 2016 valoreaza 50k. va valora iar 100k? Va valora 80k? Sau vine o criza si mai mare si ajunge lka 25k... Si atunci banca isi ia masuri de precautie suplimentare, in principal prin scaderea sumei imprumutate raportat la valoarea de piata actuala a imobilului.

      Prima casa e garantata de stat, deci banca isi vede banii inapoi in caz de default.

      Cit despre bancile adevarate la care visezi tu, alea care sa dea credite cu 3% si avans 5% iar tu sa poti da in plata cind nu-ti mai convine rata... alea nu vor veni niciodata. Unde se dau credite cu 3% dobanda, acolo rata de default e infima, volumul de credite per angajat al bancii e de citeva ori mai mare decit la noi, locurile de munca sunt mult mai stabile, salariile mult mai mari, oamenii mult mai seriosi si responsabili. In Germania, spre exemplu, in ultimii 20 de ani preturile la imobiliare au crescut cu 20% in total iar salariile cam tot cu 20%. Si aia intr-adevar isi permit dobanda mica pentru ca piata e previzibila. La noi cum au fluctuat preturile la imobiliare si salariile in ultimii 20 de ani?!?
      • -1 (1 vot)    
        Legea e lege nu caz social. (Marţi, 31 mai 2016, 9:11)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu trebuia sa te simti cu musca pe caciula si sa gasesti raspunsuri la intrebari care aveau ca tinta segmentul bancar - dar na poate faci parte din el.
        Bancile - atat alea mari cat si cele care un simplu birou ori au externalizat creditele - trebuie sa aplice legea - nu sa bata campii.
        Daca se va ajunge la Curte va fi si mai tare - ultimel decizii ale acesteia arata ca au evoluat judecatorii.
        Apropo Bogdan 1477 - Ce mai zice UE de legea Darii in Plata? Nu pune de un infringment?
        • +1 (1 vot)    
          vezi cam multe muste imaginare pe caciula (Marţi, 31 mai 2016, 11:59)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Nu prea pari sa citesti cometarille la care raspunzi, bag seama.
          Infringement de la CE nu prindem, dar ceva procese pierdute de statul roman pe la tribunalele internationale, avem toate sansele sa prindem. In tarile cu apa calda schimbarea unei intelegeri private prin lege nu face parte din com,portamentele acceptate. Iar de platit ghici cine va plati...
          • -1 (1 vot)    
            Dream on. (Marţi, 31 mai 2016, 12:44)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Pana acolo e drum lung - cu procesele nu stii niciodata, ca si la noi se schimba foia si castiga pe banda debitorii - asa ca redescopera apa calda si fii mai optimist.
            Partea tare e ca in toata lumea bancile au facut ce au vrut ele - dar surprize-surprize dincolo de spuza trasa pe turta cu bail-in, bail-out si alte cele, mustele nu mai trag la ele, asa ca vor ramane cu caciula in mana (cacofonie intentionata).
            • 0 (0 voturi)    
              o fi drum lung, dar astia cu bani au timp (Marţi, 31 mai 2016, 16:51)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fides

              Iar noua ne va veni nota de plata peste 5-10 ani. Si pina atunci poporul va fi si uitat cui trebuie sa-i ureze ceva de frupt pentru peirderi.
  • +2 (14 voturi)    
    Ce sanse reale aveti sa castigati la CC? (Luni, 30 mai 2016, 13:44)

    luavardna [utilizator]

    Cu alte cuvinte, pentru BCR si ceilalti bancheri legea este optionala in Romania!
    • +3 (5 voturi)    
      nu e optionala (Luni, 30 mai 2016, 16:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui luavardna

      Doar ca banca poate fi de gasca si accepta darea in plata. Sau poate sa n-o accepte si sa te poarte prin tribunal citiva ani. Ca sa n u mai spun ca la CCR sansele-s mari sa se admita exceptie pe retroactivitate, principiu de baza in capitalism de altfel.
  • +4 (12 voturi)    
    Sună prost (Luni, 30 mai 2016, 14:01)

    Tescovin [utilizator]

    Automat rezultă că BCR este gata să conteste alte notificări (cazuri ne-sociale) care întrunesc toate condițiile legii.
    Dacă întrunesc condițiile legii, de ce ai face contestație ? Pe motiv că „n-am chef azi” ?
    • -1 (3 voturi)    
      exact (Luni, 30 mai 2016, 16:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      pe motiv ca da-ma in judecatqa daca nu-ti convine.
  • -1 (3 voturi)    
    Bancile (Luni, 30 mai 2016, 15:02)

    icsulescu99 [utilizator]

    ar trebui sa fie mai interesate si sa vina cu solutii reale catre cei care vor sa dea in plata.

    Putine sau deloc, sunt situatiile in care oamenii care dau in plata nu sunt disperati.
    • +3 (3 voturi)    
      nu vor veni (Luni, 30 mai 2016, 16:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

      Fix asta nu se va intimpla. Pentru ca odata facut pasul asta cu cei 10-20% din clientii rau-platnici, se vor trezi a doua zi cu ceilalti 80-90% bun-platnici care vor vrea si ei aceleasi facilitati. Iar banca ar pierde infinit mai mult relaxind conditiile la toata lumea decit acceptind darea in plata, facind tot posibilul ca procesul sa fie cit mai costisitor si de lunga durata, fix ca sa descurajeze eventuali misterii care inca stau in dubii.

      Asha ca... cei care sperau ca prin legea asta bancile vor negocia mai flexibil ar fi bine sa nu-si puna mari sperante in varianta asta. Nici o banca nu va face asha ceva pentru ca si-ar taia craca de sub picioare.
      • 0 (2 voturi)    
        De acord cu tine, insa... (Luni, 30 mai 2016, 17:06)

        luavardna [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ...cum de in SUA functioneaza acest principiu?

        Un prieten al meu a avut vreo 4-5 carduri de credit la tot atatea banci (e drept, vorbim de alt tip de finantare) pe care nu le-a mai achitat. Insa, dupa vreun an de zile, a cazut de acord cu aceste banci ca in schimbul platii a circa 20-30% din soldul restant, sa se stearga orice pretentie a acestora.

        La noi nu se poate, ca de...e hazard moral!
        • +1 (1 vot)    
          nu stiu cum merge in state.. (Luni, 30 mai 2016, 22:16)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui luavardna

          Desi sistemul bancar ddin SUA nu e tocmai cel mai nimerit exemplu de buna practica...

          Dar in Romania nici o banca nu va accepta hazardul moral al negocierii cu rau-platnicii. Parerea mea. Vom trai si vom vedea.
      • -1 (1 vot)    
        Sunt satul de banci (Marţi, 31 mai 2016, 9:03)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu vor una, nu vor alta, nimic sa nu li se aplice, legea sa nu o respecte, totul li se cuvine.

        Sa plateasca, asta merita.

        In orice tara din lumea asta bancile pot sa-si bata joc de oameni, nu este mai educat financiar mecanicul neamt sau englez decat romanul, sunt toti la fel, dar acolo BNR-ul lor le da peste nas cand fac prostii. Ei au ales estul Europei, pentru ca suntem corupti BNR-ul nu este in mana lor si este usor de manipulat.
  • -1 (5 voturi)    
    atitudine tipica de borfas de dupa blocuri (Luni, 30 mai 2016, 15:47)

    tudormed70 [utilizator]

    nu conteaza ca e lege si ca oamenii indeplinesc toate conditiile pentru a beneficia de ea, eu nu vreau sa o respect si am sa fac orice ca sa n-o pun in aplicare.
    uite asta-i de fapt atitudinea care a adus bancile in situatia care sunt acum.
    oare aia de PR nu au vazut ce aberatie emit ?