Cercetatorii ar putea fi scutiti, de la 1 august, de la plata impozitului pe venit

de CP     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2016, 16:57 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Dacian Ciolos a anuntat marti ca Executivul propune ca cercetatorii sa fie scutiti de la plata impozitului pe venituri. "Ne propunem ca persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor din activitati de cercetare si dezvoltare aplicativa sau dezvoltare tehnologica sa fie scutite de la plata impozitului pentru aceste venituri", a spus Ciolos.

In cazul in care Guvernul va aproba aceasta masura in sedinta de marti, scutirea de impozit s-ar putea aplica incepand cu veniturile aferente lunii august.

Ciolos considera ca printr-o astfel de facilitate ar putea fi stimulat sectorul de cercetare, care "este inca subdimensionat".

Premierul a mai spus ca in Romania, se cheltuieste pentru cercetare si dezvoltare, pe cap de locuitor, de aproape 20 de ori mai putin decat media europeana.


Citeste mai multe despre   









3053 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    asa da (Marţi, 28 iunie 2016, 17:35)

    zigot [utilizator]

    nu pensii speciale ptr parlamentari, militari si alesi locali;
    acest lucru este intr-adevar EXTRAORDINAR de important ptr tara
    bravo dle Ciolos
  • +6 (8 voturi)    
    best idea ever (Marţi, 28 iunie 2016, 17:41)

    AureliusM [utilizator]

    Cea mai buna idee de pana acum. Daca nu se face nimic pentru cercetare, cei plecati afara nu se vor intoarce niciodata in Romania.
    Fiindca, fara cercetare esti condamnat la statutul de cosnumator sau de prestator de servicii. Nu de productator. Pentru ca nu poti sa produci cu technologii din trecut, nici macar din prezent.

    Ar fi cea mai inteligenta miscare a unui guvern din Romania. Si sectorul IT e scutit de impozite in anumite conditii, cercetarea trebuie pusa in aceasi categorie.

    Go for it!
  • +5 (7 voturi)    
    Corect (Marţi, 28 iunie 2016, 17:43)

    JohnR [utilizator]

    Bravo Ciolos!
  • -3 (11 voturi)    
    iar sunt unii mai cu mot (Marţi, 28 iunie 2016, 17:55)

    rockdani [utilizator]

    Softistii, cercetatorii, etc. De ce trebuie ca statul roman sa elibereze de obligatii fiscale anumite categorii de producatori de venit, in dauna altora? Impozitul e oricum mic in Romania, poate sa-l plateasca oricine are o activitate de sine statatoare sau un antreprenoriat.
    In Germania, scutirile de impozit se aplica doar la cifrele mici de afaceri, pana la un anumit plafon si nu exista discriminare profesionala, in sensul acesta. De ce ar exista in Romania? Poate fiindca exista un lobby in acest sens?
  • -4 (12 voturi)    
    o tara frumoasa..pacat.. (Marţi, 28 iunie 2016, 18:00)

    exilatul [utilizator]

    ca e locuita de imbecili....nicaieri in lume un om al muncii , indiferent de ramura, nu este scutit de impozitul pe venit....hai sictir ca prea suntei prosti...
    • +4 (6 voturi)    
      Ba exista (Marţi, 28 iunie 2016, 19:15)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sunt state in care nu se platesc impozite pe venit; statele respective isi asigura veniturile din taxele pentru companii si din taxele pe vanzari (salex tax). Dar da, tara de imbecili cand fiecare politician mai inventeaza o exceptie de la regula, de avem o legislatie stufoasa doar pentru ca sunt mai multe exceptii decat reguli.
      • +2 (2 voturi)    
        daca esti asa.. (Marţi, 28 iunie 2016, 22:03)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        "citit" , poate dai si exemple..
    • -6 (6 voturi)    
      DE MAINE MA INCADREZ CA.. (Marţi, 28 iunie 2016, 19:37)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Cercetator!
      Pa, fraierilor!
  • -4 (6 voturi)    
    Este o eroare (Marţi, 28 iunie 2016, 19:08)

    Prostu' satului [utilizator]

    In limba de lemn moderna se cheama "hazard moral".
    De ce doar softistii si nu si cercetatorii?
    De ce doar softistii si cercetatorii si nu si doctorii?
    Dar profesorii ce au, ei au lefuri prea mari??? N-ar merita si ei?
    Samd.
    In plus, daca ultimele doua categorii mentionate au macar meritul ca pot fi clar definite, ramane de vazut cum se stabileste cine e cercetator si cine nu.
    Daca povestea asta se pune in practica, o sa se dubleze/tripleze/quadrupleze peste noapte numarul de cercetatori si firme care au astfel de activitati ca obiect principal de activitate.
    Ca sa dau doar un singur exemplu, cred ca nu e o singura universitate (atat privata, cat si de stat) care sa nu aiba cercetarea de toate felurile la loc de frunte. Despre rezultate, numai de bine...
    Imi pare rau, dar - desi e limpede ca intentia e buna si laudabila - dl. premier a fost prost sfatuit. Si sunt surprins ca nu si-a dat seama.
    Iar graba e si ea suspecta - dupa ce un sfert de secol ne-a durut fix in pix de soarta cercetarii romanesti, acum musai trebuie s-o rezolvam intr-o luna - intamplator chiar in timpul vacantei.

    Se pot imagina multe alte modalitati de a sprijini cercetatorii veritabili si activitatea in sine, pe cea care chiar creeaza valoare.