Adevarul trist spus de INS: ​Peste jumatate dintre romani nu sunt conectati la sistemele de canalizare

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 10:05 Economie | Finanţe & Bănci

Mai putin de jumatate dintre romani au fost in 2015 conectati la canalizare
Foto: sxc.hu
Cantitatea de apa potabila distribuita consumatorilor din toata tara a fost  anul trecut de 744 milioane metri cubi, cu un sfert de milion de metri cubi mai putin decat in 2014, a transmis luni Institutul National de Statstica. Din aceasta cantitate, trei sferturi a fost distribuita pentru uz casnic (561,3 milioane de metri cubi). Partea proasta este ca mai putin de jumatate dintre romani sunt conectati la sistemele de canalizare.  INS spune ca in 2015 doar 47,7% din populatia rezidenta a Romaniei (circa 9,4 milioane de locuitori) aveau locuintele conectate la sistemele de canalizare.

 In anul 2015, activitatea de evacuare a apelor uzate din gospodariile populatiei si din unitatile economice si sociale, precum si tratarea lor in statii de epurare, s-a desfasurat in 313 municipii si orase si in 809 comune. Reamintim ca Romania are 320 orase si municipii, 2861 comune si circa 13.000 de sate.

In ceea ce priveste epurarea apelor uzate, populatia cu locuintele conectate la sistemele de canalizare prevazute cu statii de epurare (SCE) a fost de 9.089.707 persoane, reprezentand 45,7% din populatia rezidenta a tarii.

Daca ne uitam la consumul de apa per capita pe judete, lucrurile arata ca mai jos (click pe imagine pentru a o mari)





Necesarul de baza (in ceea ce priveste nevoile umane) de apa, care include apa potabila, cea pentru spalarea rufelor, pentru pregatirea hranei si pentru igiena personala si a gospodariei este intre 25 si 100 de litri de apa pe persoana pe zi, in functie de clima, de dieta, de activitatea desfasurata. De exemplu, cantitatea minima de apa necesara pentru baut pentru o persoana care efectueaza munca normala variaza de la aproximativ 2 l in zonele cu clima temperata, la aproximativ 4,5 litri pe zi in zonele cu climat cald.

Cat priveste canalizarea, problema este veche si am mai scris despre asta. In localitatile urbane 9 din 10 familii ocupa locuinte dotate cu bai/dusuri si grupuri sanitare situate in interior. La tara insa, e dezastru. Acolo, din cinci case, trei au WC la curte.


Citeste mai multe despre   









6597 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Capitala Europeana, Bucuresti... (Luni, 18 iulie 2016, 10:23)

    gigikent08 [utilizator]

    Stau la 2 strazi de Bucuresti, mai exact langa Prelungirea Ghencea, Bragadiru, si nu suntem conectati nici la apa, nici la canal...Se baga canalizare pe camp, pentru a se majora pretul terenului, dar unde sunt deja locuitori, nu-i mai intereseaza!!! Alooo...Primariaaaa!!! Cimpoieru....DNA-uuu!!! Faceti ceva...Pana nu ne mor copiii din cauza apei din fantana, nu se va face nimic!!!!
    • +11 (11 voturi)    
      Ar tre demarat........... (Luni, 18 iulie 2016, 11:16)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui gigikent08

      ............ un program ..@prima fosa ecologica@ !!!! Suntem de rasul lumii.......cu wc-uri turcesti !!!
      • +4 (8 voturi)    
        Da si nu (Luni, 18 iulie 2016, 11:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Bunica-mea la tara are WC cu baie, dus, cada si fosa septica de peste 10 ani. Dar inca nu le bagasera canalizare pe vremea aceea, am facut noi fosa septica in curte si alimentarea cu apa de la fantana (cu hidrofor). Statistic ea figura fara acces la canalizare si apa curenta prin retea. Practic le avea pe amandoua, pentru ca am facut noi.
        In acesiasi situatie sunt multi: au baie si alimentare cu apa, dar de la fantana cu hidrofor, iar evacuarea se face in fosa septica.
        • +6 (6 voturi)    
          mai mult "nu" decat "da" (Luni, 18 iulie 2016, 12:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Accesul la canalizare este doar o parte din poveste. In datele INSSE mai sunt doi indicatori pe care ii pot controla mult mai usor decat numarul de fose septice din dotare: dotarea utilitara - CAV102M (baie/dus si grup sanitar). In 2011 s-a facut recensamantul populatiei si locuintelor, care a verificat (daca mai are nevoie) aceste date.

          Deci stim exact cate locuinte au in dotare o baie si o toaleta moderna... Toata Europa stie: http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=ilc_mdho03&lang=en

          Situatia se amelioreaza de la an la an, dar 33% tot este un procent urias fata de media zonei Euro (0.5%) sau chiar a intregii UE.
          • +3 (3 voturi)    
            mda... (Luni, 18 iulie 2016, 13:19)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Stiu si eu case la tzara cu baie, wc etc. "in casa" dar care NU au alimentare cu apa (de canalizare sau fosa nici nu mai vorbesc!!:). Nici macar cu hidrofor, cara apa de la fantana cu galeata si fac baie in lighean, cu apa incalzita pe plita >:
            Dar stiu proprietarii ca "uamenii adevarati" au baie "in casa" - asa ca... de ce sa nu-si faca si ei? >:
    • +4 (8 voturi)    
      Bucurestiu s-a extins haotic... (Luni, 18 iulie 2016, 11:55)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui gigikent08

      Majoritatea ati cumparat pamant extravilan in realitate dar modificat cu spaga in intravilan. Ati acceptat acel compromis de a va muta intr-o zona ieftina, fara canal,apa si electricitate in speranta ca autoritatile se vor misca repede. Tzeapa! autoritatile se misca tot in stilul caracteristic ... cine sare cu banu' misca si functionaru'.
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Luni, 18 iulie 2016, 12:57)

        gigikent08 [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        Cum s-a ridicat ansamblul de vile, nu ma intereseaza! Da, am acceptat acel compromis de a ma muta "la tara", avand motivele mele!! Eu doar am vrut sa subliniez faptul ca se trage teava de canal si apa PE CAMP, unde nu e absolut nimic construit.. Care sunt interesele, stim si noi!! Asa ca lasati-ma cu "majoritatea" si cu faptul ca s-a construit haotic!! Nu e deloc construit haotic, doar ca primaria ar trebui luata putin la puricat!!
    • 0 (2 voturi)    
      Si erai legat la ochi cand ai cumparat acolo? (Luni, 18 iulie 2016, 12:59)

      dynno [utilizator] i-a raspuns lui gigikent08

      Sau ti-a pus cineva pistolul la tampla ca sa te muti acolo
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Luni, 18 iulie 2016, 13:09)

        gigikent08 [utilizator] i-a raspuns lui dynno

        ...interesele voastre sunt altele!!! Se vor schimba lucrurile, nu va faceti griji!!
    • +5 (5 voturi)    
      Intrebarea e alta (Luni, 18 iulie 2016, 13:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigikent08

      Intrebarea e de ce se dau autorizatii de construire in zone fara utilitati.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Luni, 18 iulie 2016, 14:05)

        gigikent08 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        E o intrebare foarte buna!! Asa fac tarile civilizate, dar noi nu ne incadram in categoria asta!!
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo. Cel mai bun comentariu de pina acum. (Luni, 18 iulie 2016, 14:08)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Bravo. Cel mai bun comentariu de pina acum.

        "De ce se dau autorizatii de constructie in zone fara utilitati?"
      • +1 (1 vot)    
        pt. ca (Luni, 18 iulie 2016, 14:37)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pt. ca unii fac bani din asta
  • +9 (9 voturi)    
    La țară? Dar există și în Capitala Țării!! (Luni, 18 iulie 2016, 10:26)

    Laurone [utilizator]

    Ce vorbim de lipsa canalizării la țară? Aici, în București, în sectorul în care Piedone cel iute împodobitor se umfla în pene că a asfaltat și asfaltul, există zone neatinse de miradcolul canalizării și a asfaltului.
    Zona Odei- Dealu Babii este una din năpăstuite. De zece ani ne rugăm de toți primarii care s-au perindat pe la conducere, poate-poate intrăm și noi în rândul populației urbane! Rezultatul? Aceleași noroaie iarna și același praf vara!
    • +1 (9 voturi)    
      Pai e logic, pestele de la cap se impute (Luni, 18 iulie 2016, 11:16)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Laurone

      Nu e nimic de mirare aici. Bucurestiul e cel care trage tara in jos.
    • 0 (0 voturi)    
      180 de strazi neasfaltate in Bucuresti. (Luni, 18 iulie 2016, 17:46)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Laurone

      In 2014, in Bucuresti mai erau 180 de strazi neasfaltate.

      http://www.ziare.com/sorin-oprescu/primar-general/cate-strazi-neasfaltate-sunt-in-bucuresti-1339296
  • -1 (13 voturi)    
    ref. la apa curenta (Luni, 18 iulie 2016, 10:27)

    Toni_Romania [utilizator]

    La tara doar 15% din case au apa curenta. Si multe fantani au apa nepotabila sau semi-potabila. Evul Mediu. macar in RSR la tara erau dispensare si biblioteci/camine culturale.
    Democratii le au desfiintat si pe alea.
    • +5 (5 voturi)    
      Care democrati bre? (Luni, 18 iulie 2016, 13:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Astia care ne conduc de 26 de ani sunt nivelul 2-3 din RSR. Cu exceptia ceausestilor si a primei linii din conducerea RSR, toti se gasesc in conducerea de azi, votati de voi. Inainte de ai lauda comunismul n-ar strica sa faci un inventar al tarilor cu nivel de trai mai bun ca la noi si sa vezi cite-s conumiste si cite-s capitaliste.

      De vina e populatia, care voteaza ca oile, cu oricine ii mituieste cu un kil de ulei si-o tsuica. Politicienii sunt doar oglinda societatii.
      • -1 (3 voturi)    
        aspecte (Luni, 18 iulie 2016, 14:36)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        1-Unde pana mea laud eu comunismul cand doar CONSTAT ca RO post-decembrista e praf, si ca in 1990 tara inca mai era functionala?
        2-De unde ai dedus ca am votat eu pe cineva? Sunt si multe milioane care nu au votat.
        • +1 (1 vot)    
          mmm (Luni, 18 iulie 2016, 15:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          1. in '90 tara era functionala?!? La revolutie tara era in faliment de ceva timp... Daca ai teleporta pe cineva din '90 in 2016 si i-ai spune ca unii se pling ca era mai bine in '90 ti-ar zice sa mergi la un control la cap.
          2. bun , accept critica, reformulez: votat de NOI. Si cei care-am votat cu Iliescu, si cei care-am votat cu Ratiu, si cei care n-am votat. Noi toti suntem responsabili de cum arata tara asta ldupa 26 de ani de democratie.
          • +1 (3 voturi)    
            In 1990 (Luni, 18 iulie 2016, 16:09)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Tu traiesti in RO? Daca da, probabil ca ti e bine azi.
            In 1990 erau 10 milioane salariati in tara. Care de bine de rau aveau acces la o paine cinstita. Azi mai sunt 4 milioane (si 4 milioane plecati de foame in alte tari) .
            Fata de 1990 preturile au crescut de MII de ori, iar lefurile doar de cateva ori.
            etc
            • 0 (0 voturi)    
              esti departe de adevar (Marţi, 19 iulie 2016, 10:02)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Confunzi salariatii cu populatia ocupata.

              Pe vremea lui Ceausescu, de exemplu, taximetristii erau salariati, azi sunt PFA-uri.

              Uite aici un link cu structura populatiei romaniei:
              http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2014-10-31-18417844-0-30-forta-munca-romania-ocupare-somaj-trimestrul-2-anul-2014-romana-1.pdf (pagina numerotata 21 - a 16-a din pdf)

              Populaţia ocupată e de 8.678.000 persoane. Aici intra si munca la negru, si liber-profesionistii, si patronii (inclusiv miile de chioscari), si avocatii,

              Diferenta fata de '90 e ca azi daca vrei sa cistigi bani trebuie sa te adaptezi la piata muncii, nu sa astepti sa vina statul sa-ti dea casa, serviciu, concediu la eforie. Asa e in capitalism. Trebuie sa te adaptezi la piata muncii, sa te muti acolo unde gasesti de lucru, sa inveti o meserie cautata. Daca tu esti lacatus mecanic la Birlad si cele doua fabrici care aveau nevoie de lacatusi mecanici s-au inchis... iar tu astepti acasa sa vina cineva sa faca o fabrica pentru lacatus-mecanic, probabil vei ramane somer pe viata.

              In capitalism, cine stie sa faca ceva cautat pe piata muncii o duce bine, cine nu, o duce rau. Si asta se intimpla si in Germania, si in SUA, si in Australia.

              Iar afirmatia ta ca preturile au crescut de mii de ori iar lefurile de citeva ori... nici macar de poveste pescareasca nu e buna. Dupa afirmatia ta s-ar putea crede ca in '90 cistigai intr-o zi cit azi intr-un an.
    • +1 (1 vot)    
      Vai vai (Luni, 18 iulie 2016, 14:38)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Comunistii nu a facut canalizare in 40 de ani de glorioase realizari la sate, tu vrei sa le strice astia statistica dupa 25 de ani.
      Cine te-a mintit fraiere!???
      • -2 (2 voturi)    
        precizari (Luni, 18 iulie 2016, 16:11)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Rali

        -Nu au facut canalizari, ok, dar AU FACUT altele (investitii sociale babane, pt. amarati, de miliarde de Usd - intreaba pe taticu tau)
        -Fraier esti tu.
    • 0 (0 voturi)    
      vai de tine (Marţi, 19 iulie 2016, 5:04)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ceausescu a facut blocuri cu buda in curte la sate , daca nu crezi ti le arat.
  • -14 (18 voturi)    
    Idem (Luni, 18 iulie 2016, 10:31)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Asa li s-a spus si grecilor ba ca n-au canalizari ba ca n-au strazi ..azi isi vand insule si concesioneaza tot camatarilor. Daca -i intrebi pe greci de UE nici nu vor sa mai auda..mai saraci ca oricand
    • +8 (10 voturi)    
      Spune-mi, te tog (Luni, 18 iulie 2016, 12:11)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Tu esti aceeasi persoana cu Mazeta ? Numai ala mai stringe aproape 100% voturi negative, si totusi insista si insista...
      • 0 (2 voturi)    
        Crezi (Luni, 18 iulie 2016, 15:52)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Ca este greu sa-ti faci 100 de conturi cu 100 ip-uri fictive?
    • -1 (1 vot)    
      Pai cateva decade aia au trait pe datorie (Luni, 18 iulie 2016, 15:35)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      High rollers. Toti erau angajati la stat pe salarii babane si beneficii babane sau aveau o ghereta in turism unde nu plateau nici o taxa. Nu le-a facut ue nimic in afara sa le dea bani cu nemiluita.
      • 0 (2 voturi)    
        Mergi la pas in Grecia (Luni, 18 iulie 2016, 15:49)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        S-au facut strazi pe insule dar pe care grecii nu le-au dorit..astazi sunt sclavii turistilor servindu-i cu dispret. Nu poti plati datoria ce se acumuleaza constant pentru ca turismul este doar 3 - 4 luni /an. Inainte foloseau barca ca mijloc de transport si spun ei era mai bine. "Elita" corupta i-a indatorat pe viata. UE nu este ceea ce se vrea a fi , pentru ca nu tine cont de oameni ci doar de interesele magnatilor
  • +8 (10 voturi)    
    Asa este, (Luni, 18 iulie 2016, 10:36)

    PetruLuca [utilizator]

    dar "bravul" roman Ponta ,fost prim-ministru cu pretentii de presedinte , spunea ca ,in Romania ,copiii ar putea face scoala fara manuale ,pe tablete..... !!!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Dar (Luni, 18 iulie 2016, 10:53)

    tudor74 [utilizator]

    Dar avem 18.000 de biserici, 50.000 de popi si Catedrala de 200 milioane de euro, toate cu bani de la buget, avem !
    • +6 (6 voturi)    
      Exact !!!!! (Luni, 18 iulie 2016, 11:15)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Ai perfecta dreptate,......
    • +7 (7 voturi)    
      sa privim partea buna.. (Luni, 18 iulie 2016, 12:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      macar se mai spala cand trebuie sa mearga la biserica!..
      • +3 (3 voturi)    
        asta s-o crezi tu! (Luni, 18 iulie 2016, 13:21)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        N-ai auzit ca spalatul e periculos? ce te imbolnavesti? >:)
        • +4 (4 voturi)    
          dezinformare (Luni, 18 iulie 2016, 13:32)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          spalatul pe cap e periculos , racesti , in rest e doar nenecesar!
  • -5 (13 voturi)    
    ... (Luni, 18 iulie 2016, 10:59)

    dragos234 [utilizator]

    N-au canalizare pt rahat dar se plang ca sunt nusce germeni prin spitale. Fara conditii elementare dar cu pretentii cat cuprinde.
    • +2 (2 voturi)    
      aici e fix pe dos (Luni, 18 iulie 2016, 13:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Faptul ca n-au canalizare ii face mai imuni la conditiile de ev mediu din spitale. Daca ai inlocui pacientii cu buda in curte cu niste nemti sau francezi, 80% ar muri de la infectiile intraspitalicesti.
    • +4 (4 voturi)    
      Niște nesimțiți, Nicule! (Luni, 18 iulie 2016, 14:20)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      N-au canalizare dar se așteaptă să nu muară prin spitale? Maare nesimțire!

      ...Să mănânce cozonac!!!
  • +2 (6 voturi)    
    termenul CANALIZARE prea specific (Luni, 18 iulie 2016, 11:40)

    cladob [utilizator]

    mai corect este sistem de "EPURARE A APELOR MENAJERE". Canalizarea e doar una din solutii si utila poate in cazul aglomerarilor urbane, unde multi oameni le folosesc.

    Ce curge prin canal are nevoie de o anumita lighiditate care sa functioneze tot timpul, altfel se usuca si cu timpul se blocheaza. Atunci trebuie deschisa si curatata, ceea ce costa timp si bani. Lighiditatea aceea se mentine de obicei cu apa care si ea costa.. Deci canalizarea e un lux dar are si costuri "ascunse" ..

    In zonele cu populatie mica si mai intinsa cum e "la tara" ar trebui considerate si folosite si ALTE sisteme, alegerea lor tinand cont de zona, mediul inconjurator.

    exista o expozitie international organizata anual in pe diferite continete unde firme in domeniul acesta ofera solutii, produse, servicii

    http://www.ifat.de/index-2.html

    Cunosc deja case izolate, lanaga padure undeva la munte unde au toaleta, dus, cada in casa si apele menajere sunt facute folosind un sistem propriu. E adevarat ca necesita intretinere la doi, trei ani dar costurile sunt mai mici sau mai controlabile decat un sistem global..

    Canalizare sau nu la tara toaleta poate fi in caza cu ultimul racnet de dus si cada :)
  • +8 (10 voturi)    
    si hartie? (Luni, 18 iulie 2016, 12:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    cati folosesc? se sterg cu mana , dupa care se scarpina in cap si isi spun cu mandrie ca ponta e cel mai intelectual roman.
    • +2 (2 voturi)    
      Utilitati scumpe (Luni, 18 iulie 2016, 15:56)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      In vest sunt oameni ce renunta la utilitatile extrem de scumpe amenajandu-si fose ecologice cu deversare intr-o concavitate cu stuf.
  • +5 (5 voturi)    
    Exemplu concret (Luni, 18 iulie 2016, 12:11)

    akros [utilizator]

    Informatii dintr-un articol redactat in campania electorala:
    Intr-o comuna din Caras-Severin primaria a intocmit un studiu de fezabilitate pentru canalizare şi apă curentă pentru care nu poate atrage bani europeni.
    "Valoarea cumulată a celor două investiţii este 3,5 milioane euro. Trebuie însă să căutăm altă sursă de finanţare, căci nu îndeplinim criteriul numărului de locuitori”, acesta fiind criteriul de acordare a banilor europeni. Sunt considerate aglomerări de populaţie localităţi cu minim 2.000 de locuitori, condiţie pe care multe comune din judeţ nu o îndeplinesc.
    Din punctul meu de vedere exista o solutie foarte simpla si normala: desfiintarea comunei si contopirea cu una vecina. Altfel nu am niciun motiv sa locuiesc sau sa investesc intr-un sat de ev mediu cu drumuri pietruite, fara apa si canalizare...
  • +3 (3 voturi)    
    Concluzie discutabila (Luni, 18 iulie 2016, 12:50)

    buncrestin [utilizator]

    Citind direct de la sursa comunicatul INS reiese ca in perioada 2014 - 2015, lungimea totala a retelei de canalizare a crescut cu 10%! Este o cifra enorma, pentru ca infrastructura de genul asta nu o poti dubla de la an la an.

    Probabil ca, rata de crestere n-a crescut niciodata atat de mult si atat de repede, ca in ultimii ani, dar autorul nu vede asta si a ales sa nu publice toate datele din comunicatul INS. Era foarte relevant, in cazul asta.

    Ca jumatate din populatie nu are canalizare nu este un "adevar trist", este o constatare, sau mai bine zis este un progres, in conditiile in care anul trecut erau 10% mai multi, iar acum vreo 25 ani eram la pe la doua treimi fara canalizare.

    Da, este un fapt ca suntem foarte in urma, dar asta stiam deja, noutatea este ca in ultimii ani creste sustinut acoperirea nationala a sistemelor de canalizare. Aici merita spus mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Luni, 18 iulie 2016, 13:18)

    tirolez [utilizator]

    Daca nu au canalizare, nu inseamna ca au wc in curte, cum implica poza.
  • 0 (0 voturi)    
    simplist articolul (Luni, 18 iulie 2016, 13:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ar fi fost mai rezonabil sa inlocuiti "canalizarea" cu existenta unei bai in casa cu chiuveta/dus/wc. Eu de exemplu nu am canalizare, am fosa ecologica (din aia cu incinta de decantare, tub de dren, cu toate avizele de mediu, nu incinta betonata de 3x3 gaurita cu bormasina in partea de jos). Si nici nu vreau sa trec pe canalizare in viitorul apropiat, pentru ca canalizarea e sensibil mai scumpa decit fosa. Pe fosa dau maxim 200 de lei/an vidanjarea, iar canalizarea m-ar costa undeva la 500 de lei pe an.

    Asha ca... nu toti cei fara canalizare au buda in fundul curtii si se spala cu apa incazita pe plita.
  • 0 (0 voturi)    
    consumul de apa (Luni, 18 iulie 2016, 13:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Graficul ala cu consumul de apa n-are nici o relevanta in privinta bucurestiului versus restul tarii. E total incorect sa masori un oras, cum e bucurestiu, cu un judet, unde 30-40% din populatie locuieste la oras.

    Si chiar si asha... nu-mi spuneti mie ca un bucurestean se spala de 3 ori mai des decit un clujean sau un timisorean sau un uesean. Eu mai degraba as crede ca diferenta aia vine de la peirderile de apa din retea...
  • +2 (2 voturi)    
    - (Luni, 18 iulie 2016, 14:21)

    seoirse [utilizator]

    cartier, orasel mic, supralaudat ca frumos touristic bla bla bla. bicuitat acum 2 ani. strada ridicata in ultimii ani cam la un metru fata de cat era inainte de a trebuit sa construim rampa de beton sa iesim din curte si cand ploua tare vine apa rau de pe strada. canalizare si apa pe strada noastra proiectate mai sus decat nivelul curtii si casei bineinteles de mult invatatii patriei. noroc ca avem 2 hidrofoare si fosa septica.acum vine obraznicia autoritatilor care vor sa platim canalizarea! deci nu ne putem racorda pentru ca au fost idioti dar sa platim ca vezi doamne apa ce o scoatem noi si cea de ploaie merg in canalizarea lor. cat tupeu si obraznicie. mama le-a zis ca poate vor sa puna contorul pe hidroforul nostru cand ne taxeaza sa fie neobrazarea si hotia lor si mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    INS-ul condus de omul PSD-ului si al lui Ponta! (Luni, 18 iulie 2016, 14:58)

    Miky60 [utilizator]

    Se stie ca INS-ul este condus de omul PSD-ului si al lui Ponta si se ocupa doar cu dezinformari pentru a face manevrele ciumei rosii!
  • +1 (1 vot)    
    Unde esti potaissa, ca aveai dreptate ieri (Luni, 18 iulie 2016, 15:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Puteeee baaaaah.