Atributiile viceguvernatorului Bogdan Olteanu, preluate de ceilalți membri ai conducerii executive

de DP     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2016, 10:16 Economie | Finanţe & Bănci

Bogdan Olteanu
Foto: Rompres
Atributiile viceguvernatorului Bogdan Olteanu vor fi preluate de ceilalti membri ai conducerii executive, a anuntat vineri Banca Nationala a Romaniei intr-un comunicat de presa remis HotNews.ro. "In legatura cu retinerea domnului Bogdan Olteanu, Banca Nationala a Romaniei precizeaza ca ancheta DNA vizeaza activitatea acestuia desfasurata inainte de incredintarea de catre Parlament a mandatului de viceguvernator al BNR. BNR mentioneaza ca activitatea institutiei se desfasoara normal, atributiile domnului viceguvernator urmand a fi preluate conform procedurilor interne in vigoare de catre ceilalti membri ai conducerii executive", se arata in comunicatul citat.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
2682 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    bnr (Vineri, 29 iulie 2016, 10:28)

    silviust [utilizator]

    Lucrul ăsta e mai grav decât acuzaţiile DNA. Olteanu chiar avea atribuţii la BNR?
  • +10 (12 voturi)    
    Atributiile inteleg ........ (Vineri, 29 iulie 2016, 10:29)

    polonyca [utilizator]

    Da .....menajerele filipineze.......pe alea cine o sa le ..."preia"..????
  • +8 (8 voturi)    
    Interesant... (Vineri, 29 iulie 2016, 10:36)

    Lawrenciu [utilizator]

    Dar aceasta persoana nu poate fi demisa din functie?
    Avand in vedere faptul ca atributiile sale au fost "preluate de ceilalti membrii ai conducerii executive", este clar ca nu va pleca foarte repede din fuctie, domnul Bogdan Olteanu.
    • +7 (7 voturi)    
      cred ca pleaca foarte repede (Vineri, 29 iulie 2016, 11:14)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

      spune presa ca omul a recunoscut ca a vorbit cu SOV = e terminat ... daca a vorbit despre mita pt numirea Guv DD
      nu BNR l-a ales pe Oteanu - asta a facut-o Parlamentul

      BNR a facut ce puteau sa faca acum - i-au luat atributiile si i-a lasat posibilitatea sa-si dea demisia, chiar daca nu a luat banii
      mai exact: daca a vorbit cu SOV despre o mita, chiar daca inca nu s-a dovedit ca a luat-o, este obligatoriu sa-si dea imediat demisia

      ca va fi sau nu condamnat - asta e altceva / probabil ca daca ies la iveala mai multe lucruri nasoale din ancheta, iar Olteanu nu-si da demisia, Isarescu va cere public asta !
  • +1 (7 voturi)    
    CINE URMEAZA (Vineri, 29 iulie 2016, 11:00)

    jidanul [utilizator]

    Cine mai urmeaza de la BNR ? Dece nu se baga Kovesi cu DNA-ul un pic si prin activitatea BNR-ului ? De unde salarii de zeci de mii de euro si limuzine de lux ? BNR-ul e firma privata a lui governatore Benerel Vinarescu si gasca ? Autoturismele produse de producatorii de automobile din Romania nu le cad bine ? Ii doare dosul si nu pot gandi cum si cat sa mai ciordeasca ?
    • 0 (2 voturi)    
      S-avem pardon (Vineri, 29 iulie 2016, 12:08)

      SorinPietrar [anonim] i-a raspuns lui jidanul

      Stimabile,hai să nu fim mai catolici decât papa...BNR este o instituție autonomă,din ce știu eu...asta înseamnă că ea se descurcă singură,adică se autofinanțează...credeți că n-ar avea de unde să-și ia limuzine sau să dea salarii ?? unde aș umbla eu mai degrabă ar fi la legea de organizare și funcționare,care permite in staff-ul băncii niște politruci incompetent și corupți
      • 0 (0 voturi)    
        D-le Sorin Pietrar (Vineri, 29 iulie 2016, 13:09)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui SorinPietrar

        Din ce bani se autofinanteaza ? Se finanteaza singura, dar din banii romanilor si ai Romaniei. Orice banca centrala administreaza banii acelui popor si ale acelei tari. BNR este o institutie publica a Statului Roman. BNR lucreaza cu banii romanilor si ai Romaniei, NU este o persoana juridica privata, BNR nu lucreaza cu banii lui Isarescu, Olteanu, Lazea si ceilalti din gasca, BNR lucreaza cu banii nostri si cu banii Romaniei si din pacate si din nefericire cam de mult timp BNR nu mai lucreaza in interesul romanilor si ai Romaniei. Este greu de crezut dar, asta-i adevarul.
  • +11 (11 voturi)    
    Băi fraților (Vineri, 29 iulie 2016, 11:13)

    SorinPietrar [anonim]

    Mă întreb și eu,ca tot românul ,ce naiba știe să facă un om numit politic în BNR ? adică,vreți să spuneți că dacă ești membru de partid,brusc îți apar așa,niște cunoștințe economice și de strategie monetară ???? pe bune ??? BNR e o instituție super-specializată...ce decizii competente poate lua un politruc ordinar și șpăgar ???
    • +7 (7 voturi)    
      Ce intrebare e asta ?????? (Vineri, 29 iulie 2016, 11:25)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui SorinPietrar

      Pai , uite......tocmai am vazut ce decizii lua.....pacaliciul asta !!! :)
    • +3 (5 voturi)    
      COMPETENTE ??? (Vineri, 29 iulie 2016, 11:50)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui SorinPietrar

      Pai in gasca BNR-ista sa fi ordinar si spagar e o competenta, de aia au preluat ceilati atributile lui Oltean. Iar, dovada este ca Governatore la primit si l-a pus pe postul de vice-guvernator, adica al doilea la hotie dupa el. Asta-i BNR-ul real, numai ca acum dupa ce a duhnit rahatul incepe sa se descompune si curge de sub covoarele unde a fost ascuns de un sfert de veac.
  • 0 (0 voturi)    
    partea neplacuta a problemei este ca... (Vineri, 29 iulie 2016, 14:04)

    ..13 [utilizator]

    Acum structura de conducere a BNR-ului este puternic dezechilibrata - partea FSN/P$Dista devine mai puternica in influentarea deciziilor...

    Atributiile lui Bogdanel putand sa fie preluate fie de Liviu Vionea, fie de FG - dpua floricele din acelasi buchet - nu imi plac cum miroase treaba...

    Aici vad o problema...