BCR micsoreaza avansul solicitat pentru creditele ipotecare de la 35 la 25%. Deocamdata, masura e valabila doar in cele mai mari orase din Romania

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 7:26 Economie | Finanţe & Bănci

Sergiu Manea, CEO BCR
Foto: BCR.ro
La doar 3 luni dupa ce a crescut avansul necesar pentru a obtine un imprumut ipotecar, BCR revine asupra deciziei si taie de la 35% la 25% banii solicitati ca avans, masura operand deocamdata doar in cele mai mari orase din Romania, se arata intr-un comunicat al celei mai mari banci din tara, transmis marti seara. Potrivit oficialilor bancii, principalele 3 argumente care au sustinut aceasta decizie sunt: dinamica accelerata a pietei imobiliare din orasele medii si mari, pe fondul unei lichiditati crescute, cei mai multi clienti ai bancii sunt concentrati in orase medii si mari si, nu in ultimul rand, nivelul mare al avansului solicitat in termeni nominali. Pentru un credit de 60.000 de euro, un tanar ar fi avut nevoie de un avans de 21.000 de euro, bani destul de greu de economisit de un tanar.

In 9 mai banca anunta cresterea avansului la 35% ca urmare a aparitiei legii darii in plata, dar nu a fost prima banca ce a scumpit avansul. In ianuarie 2016, Raiffeisen Bank anunta ca a marit avansul solicitat doritorilor de credite ipotecare la 35% pentru imprumuturile in lei si la 40% pentru cei care vor credite in euro.

Orasele in care banca va percepe avans incepand de la 25% sunt: Cluj-Napoca, Timişoara, Iaşi, Constanţa, Craiova, Braşov, Galaţi, Ploieşti, Oradea, Brăila, Arad, Piteşti, Sibiu, Bacău, Târgu Mureş, Baia Mare, Buzău, Botoşani, Satu Mare sau Bucureşti

"De regula, inainte de a anunta o crestere a avansului sau masuri similare, are loc o intalnire a comitetului de risc, caruia CEO-ul ii cere o analiza de impact a unei legi (in cazul acesta, darea in plata) asupra portofoliului bancii. Se fac calcule cu privire la expunerea suplimentara a riscului, iar acesta se redistribuie prin cresteri ale costurilor. Pot fi cresteri de dobanda, de avans, sau alte speze pe care banca le incaseaza", a explicat pentru HotNews.ro seful unei banci din sistem.

La scurt timp, aproape toate bancile au urcat avansul solicitat clientilor, ceea ce a dus la o strangulare a pietei creditului. S-a ajuns la situatia disperata in care una dintre bancile foarte mari din tara acordau 2-3 credite pe saptamana in toata tara, fata de cateva sute, in perioada "buna" a bancii. Practic, ajunsesera sa obtina imprumutul mult visat doar cei care aveau parinti sau rude care sa le sustina financiar efortul sau clientii de top (manageri in multinationale, antreprenori  etc).

Deocamdata e greu de anticipat cate dintre bancile locale vor replica decizia BCR, fiecare avand proria sa strategie. Sunt banci care vor de pilda sa se situeze mai confortabil pe piata creditului de consum, piata pe care cresterea avansului a avantajat-o (multi doritori de locuinte dintre cei care nu au suficienti bani pentru avans, mai fac si un imprumut de nevoi personale).

"In acelasi timp, subliniem inca o data problemele de constitutionalitate, de risc financiar si de efect economic negativ al Legii Darea in Plata. In termeni de politici publice, care sa sprijine calitatea si accesibilitatea locuirii, legea Darea in Plata a fost o lovitura pentru toti clientii din Romania. Studiile noastre de impact au demonstrat amanarea cu pana la 8 ani a achizitiei unui camin. Consideram aceasta situatie inacceptabila in comparatie cu realitatea si nevoile tinerilor din Romania. Credem ca este nevoie de responsabilitate, echilibru si solutii realiste in ce priveste legislatia in acest domeniu", se mai arata in comunicatul BCR de marti seara


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
4209 vizualizari
  • +5 (15 voturi)    
    Ce oameni buni... (Miercuri, 3 august 2016, 8:19)

    agentia_cagebista [utilizator]

    cum se gandeste bancherii sa nu distruga visele tinerilor. De asemenea observ simpatia imensa a autorului pentru acesti "oameni" extraordinari.

    Nici un cuvant in schimb despre faptul ca peste tot dobanzile la rezerve la bancile nationale sunt negative sau aproape de zero, ca testul de stres de anul asta din zona euro a fost o bataie de joc, ca actiunile la banci pe burse sunt cele mai joase din toate timpurile iar bancile au o nevoie imensa de capitalizare.

    Asta inseamna sa fii obiectiv ca DP, si dezinteresat ca bancherii. Jos palaria pentru toti.
    • 0 (8 voturi)    
      cand citesc asta (Miercuri, 3 august 2016, 8:37)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

      " peste tot dobanzile la rezerve la bancile nationale sunt negative sau aproape de zero, ca testul de stres de anul asta din zona euro a fost o bataie de joc, ca actiunile la banci pe burse sunt cele mai joase din toate timpurile iar bancile au o nevoie imensa de capitalizare."

      am impresia ca te bucuri... problema e destul de grava si te va afecta inclusiv pe tine in cazul in care niste banci se duc in cap... doar sa fii sarac lipit sa nu te afecteze. altfel e nasol.

      deci mai usor cu bucuria asta legata de faptul ca bancile o duc prost... nu de alta dar si la criza din 2008 lumea era bucuroasa ca s-au dus in cap bancile si dupa aia s-au vazut urmarile.
      • 0 (2 voturi)    
        Nothing is too big to fail!!! (Miercuri, 3 august 2016, 11:19)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Dar vezi tu, nimeni nu zice că e de bine, dar băncile nu prea încercă să își rezolve problemele sctructurale. Propun o comparație: băncile sunt ca clădirile din centrul Bucureștiului, majoritatea au bulină roșie sau sunt pe aproape.
        • +3 (5 voturi)    
          BNR unde e ??? (Miercuri, 3 august 2016, 13:14)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

          Faptul ca unele banci acepta avansul de 25-35% in mare parte din credite de consum, face defapt ca intreg systemul bancar sa devina fragil. In curand o sa auzim numai "de bine" despre acele banci. Din pacate bosorogii de la BNR de la supraveghere bancara isi dau seama ultimii, abia dupa ce ultimul om de pe strada are certitudinea ca se poate intampla ceva rau. Cum a fost la credit cu buletinul, ...dupa ce a luat toata lumea credit cu buletinul au venit si ei si au dat niste norme. Eu am mari indoieli despre pregatirea, si capacitatea acelor oameni de la BNR. Probabil angajati pe pile, relatii, cunostinte, politic ...prin anii '90.
      • +4 (4 voturi)    
        Propaganda bancilor... (Miercuri, 3 august 2016, 15:17)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        S-au vazut urmarile tocmai pentru ca nu au fost lasate bancile sa se duca in cap. S-a servit vrajeala cu "too big to fail" si, in loc sa se opereze chirurgical pe bancile neperformante prin intrare in faliment, acoperirea depozitelor conform limitelor legale, arestarea vinovatilor (cum a fost in Islanda) si curatarea sistemului de cancer (ma intreb cator bancheri li s-au retras licentele dupa ce s-a intamplat in 2008-2009?), s-a ajuns la situatii aberante de banci salvate cu bani publici in timp ce managerii luai bonusuri de "performanta".

        Faptul ca sunt in continuare in galeata multe banci dovedeste ca nu s-a invatat nimic din criza. Dar nimic. Acum se doreste cel mult aruncarea poverii din spatele contribuabililor in spatele celor care au economii (deci din spatele prostilor in sens larg in spatele prostilor in sens restrans). Managementul nu are in continuare nici o responsabilitate.

        Sistemul bancar a crescut prea mult. Mult prea mult. Si este strans ca intr-o menghina intre tiparnita de bani (cum e cea a BCE-ului) si clientii care nu prea mai vor credite. Pana cand nu se reformeaza in sensul redimensionarii si orientarii spre sprijinirea antreprenoriatului si tranzactionare si mai putin (spre deloc) a consumului / imobiliarelor nu vad sistemul bancar bine deloc.
    • +2 (8 voturi)    
      DP (Miercuri, 3 august 2016, 8:38)

      yoko ono [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

      ți-am acordat un +1. perfect de acord cu ce spui

      DP o fi luat niște mici, cu muștar, de la băncile astea amărâte.. și un cola la jumate

      am renunțat de multă vreme să-l mai citesc pe DP.
      Info ok se găsesc și în altă parte
    • 0 (0 voturi)    
      capitalizare? (Joi, 4 august 2016, 12:29)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

      Au bani cât cuprinde (uită-te la .

      Problema este că nu găsesc la cine să dea credite cât mai bănoase pentru a face și mai mulți bani.
  • +2 (12 voturi)    
    bancile au practicat un santaj (Miercuri, 3 august 2016, 8:23)

    vrednic [utilizator]

    cu acordul si sustinerea bnr. in cateva luni vor reveni la avansul solicitat "in vremurile bune".
  • +7 (17 voturi)    
    HA HA HA! (Miercuri, 3 august 2016, 8:25)

    nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator]

    Ati vazut ca nu e dracul atat de negru? Ati facut valva si gargara cu legea darii in plata, ati platit atatia postaci sa va faca propaganda degeaba.

    Stiu ca nu erati obisnuiti sa va asumati niciun risc, dar e ca atunci cand erai mic si-ti spunea mama "las' ca-ti trece pana te insori".
    • -3 (7 voturi)    
      deocamdata piata e blocata (Miercuri, 3 august 2016, 8:38)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

      deci nu mai fi tu atat de optimist. mai vedem efectele peste 1 an 2 max
      • -1 (3 voturi)    
        da da da (Miercuri, 3 august 2016, 10:23)

        nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        e blocata in capul unora ca tine. oricum majoritatea tranzactilor erau cu prima casa, la care nu se aplica legea darii in plata.
        • +1 (3 voturi)    
          te contrazici singur.. (Miercuri, 3 august 2016, 11:26)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          deci "nu e dracul atat de negru" pentru ca legea DIP nu se aplica la programul Prima Casa.
          dar daca s-ar aplica?...

          oricum, fondurile pentru Prima Casa s-au epuizat in aprilie. guvernul le-a suplimentat cu 500 de milioane, care s-au evaporat pana in iunie. deci costul DIP este de sute de milioane!.. si cei care cumpara tot nu sunt protejati in cazul in care le scade venitul.
          lege scrisa de hoti pentru prosti.
        • 0 (2 voturi)    
          pai si e corect asa ? (Miercuri, 3 august 2016, 16:22)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui nu ma face sa ma ridic la tine

          legea asta pe cine protejeaza pana la urma? In ultimii 6 ani s-au cumparat 90% din locuite prin programul Prima Casa... sau astia cu prima casa is barosani si nu au nevoie de protectie...

          NU vedeti ca legea e facuta pt smecheri ?

          Si piata e blocata. Ti-o spun in cunostinta de cauza.
          • 0 (2 voturi)    
            Initial legea a cuprins (Miercuri, 3 august 2016, 17:06)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            si prima casa dar Olteanu cu Isarescu au sarit ca arsi, deci lor trebuie sa le multumim.

            Piata e blocata din 2008 nu de acuma.
          • 0 (2 voturi)    
            nu protejeaza pe nimeni.. (Miercuri, 3 august 2016, 20:44)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            cel care renunta la locuinta pierde, banca pierde.. doar speculatorii imobiliari care au ramas cu locuinte pe stoc in 2008 castiga. unul din ei este Robert Negoita, primarul sectorului 3. puteti verifica in declaratia de avere cate apartamente a pierdut prin executare silita si ce datorii are.
  • +2 (4 voturi)    
    Se mai baga cineva la BCR? (Miercuri, 3 august 2016, 9:29)

    Pac-pac [utilizator]

    Dupa cate au patit oamenii cu BCR-ul, se mai baga cineva la un "parteneriat" pe 25-30 de ani cu astia?
    Pe Volksbank (campionii magariilor) i-a luat BT dar astia au ramas...Si desi sunt pe tobogan in jos, nu pare ca scapam prea usor de ei...
    • -2 (4 voturi)    
      zici ca a venit banca cu mitraliera (Miercuri, 3 august 2016, 16:23)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      peste oameni. cam asa suna comentariul tau. My friend, daca te bagi in hora si nu te tine mai bine nu te bagi
  • +1 (7 voturi)    
    DIP si bancile (Miercuri, 3 august 2016, 9:51)

    CetateanC [utilizator]

    Bancile accepta DIP doar acolo unde le convine (adica ies pe plus). Unde nu ies in avantaj contesta prin justitie tot ce misca inventand motive abuzand legal de toate drepturile juridice. Ceea ce fac este HAZARD MORAL. Ele vorbesc de un astfel de hazard atunci cand refuza sa publice cifre cati clienti au negociat cu banca si au obtinut conditii mai bune, cati clienti au fost acceptati cu DIP, cati clienti au castigat in justitie pe clauze abuzive. Nu de alta dar sa nu vina si altii si sa-i oblige sa faca business pe o temelie sanatoasa si corecta. Nu mai bine dam tunuri groase la fraieri avadn clauze abuzive, dobanzi exagerate etc. - iar cand conditiile nu le convin apeleaza ca niste INFRACTORI ce sunt la SANTAJ.
    Bancilor faceti un business sanatos si corect - mai micsorati procentul de profit ca e loc ca sa castigati clientii prin onestitate.
  • +4 (8 voturi)    
    S-au facut de ras bancile, cu totul (Miercuri, 3 august 2016, 10:58)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Au santajat ordinar opinia publica prin scenarii apocaliptice propagate nerusinat in massmedia, scenarii legate de acesta idee monstruoasa de 'dare in plata'.
    Era evident ca 35% avans este o prostie fara margini, ca oamenii normali nu au zeci de mii de euro in conturi ca sa-i dea avans la o casa.
    Nu pot sa uit ziua cand CEC, prin securistul Ghetea, a crescut avansul la 35%, facand jocul sistemului bancar.
    Daca si o banca romaneasca a trecut la santaj, atunci ce pretentii mai ai de la straini ?
    Acum, dupa cateva luni de stagnare completa, a inceput sa le fileze lampa bancherilor, nu tu credite, cu tu comisioane, nu bonusuri de performanta.
    Astept scaderea avansului la maxim 15% si evaluarea corecta a propietatilor de catre banci.
    E plin Bucurestiul de case de epoca lasate in paragina, in zone centrale, in cartiere frumoase. De ce ? Pentru ca bancherii au supraevaluat toate propietatile acordand lejer in trecut credite mari pe maghernite de apartamente. Acum poate ca, odata reasezate preturile, vor putea si oamenii cu venituri de cateva mii de euro pe luna sa achizitineze o propietate de tipul acesta, la un pret corect.
  • +2 (4 voturi)    
    Incet incet spre normalitate (Miercuri, 3 august 2016, 13:59)

    MPopa [utilizator]

    Inca nu-mi vine sa cred cat de amatoristic au gestionat bancile chestiunea darii in plata. Daca ar fi fost mai cooperanti nu-si pierdeau in asa hal reputatia, acum sunt ca un caine care a latrat la gard si-apoi se baga inapoi in cusca cu fundul inainte. Oricum, e de notat cum corporatiile critica mereu guvernul pentru incapacitate manageriala dar cand sunt puse in situatii delicate se comporta la fel.
    Macar acum ar putea da dovada de mai multa transparenta, sa spuna exact cati oameni au recurs la darea in plata, la cati li s-a acceptat, la cati s-a contestat, care e impactul financiar si cat se estimeaza sa se recupereze din valorificarea garantiilor. Dar, desigur, nu se oboseste nimeni sa furnizeze asemenea cifre.
  • +2 (2 voturi)    
    Santajul a scazut si vor sa faca profit (Miercuri, 3 august 2016, 16:57)

    icsulescu99 [utilizator]

    Pana la urma bancile isi dau seama ca DIP nu este o lege chiar asa de rea.
    Ar fi bine sa invete sa evalueze corect imobilele, adica daca proprietarul cere 100.000 pe o garsoniera la marginea orasului, banca poate sa zica d-le. mai mult de 35.000 nu valoreaza si asta e.
    Dar la cat de mult vor sa vanda credite, nu vor aplica metoda de mai sus.
    In spatele unui credit de orice fel este un sistem prea complicat si banca nu pierde niciodata.
    Povestea cu banii deponentilor este praf in ochi, de multe ori "deponenti" sunt bancile care pot sa tipareasca bani fara acoperire.