UPDATE Cine e cel mai bine platit dar si cel mai modest remunerat guvernator de banca centrala din lume. Vezi in text un grafic cu salariile  a 12 guvernatori

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 10:53 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
Putine sunt tarile europene in care salariul Guvernatorului Bancii Centrale e tinut la secret. Daca e sa ne uitam doar la vecinii nostri, nici in Ungaria si nici la bulgari nu e un secret cat castiga "Isarestii" locali. In Ungaria, Parlamentul stabileste salariul, iar la bulgari, "secretul" nu mai e secret din iulie 2015. Dar sa dam riguros, cifrele.

  • Ungaria. Salariul guvernatorului era fixat prin legea votata in Parlament la 8000 de euro. Asta  pana in martie 2016 cand Parlamentul a votat dublarea lui, ducand remuneratia la 16.000 de euro/lunar. Viceguvernatorii pot lua maxim 90% din salariul guvernatorului, adica 14.400 de euro. Membrii Comitetului de politica monetara din Banca Ungariei au plafonat e salariile la cel mult 9600 euro/luna.E drept, mai sunt si alte diferente fata de Romania. La maghiari, Guvernatorul e numit de presedinte la propunerea premierului,un mandat avand 6 ani.  Din 6 in 6 luni, Guvernatorul inainteaza Parlamentului un raport de activitate. In plus, Ungaria publica minutele discutiilor din Comitetul de politica monetara. Aici puteti citi Statutul MNB.   Sursa.
  • Bulgaria. In Bulgaria, guvernatorul Dimitar Radev si-a taiat singur salariul la aproape o treime fata de cel al predecesorului sau. Radev ia 7857 de euro lunar, fata de peste 22.000 de euro cat lua fostul guvernator. Sursa. La bulgari, Guvernatorul si viceguvernatorii sunt alesi de Parlament, dar ceilalti 3 membri ai boardului sunt numiti de Presedinte. Potrivit Statutului bancii centrale.
  • Mario Draghi, seful Bancii centrale Europene a castigat in 2015 circa 385.860 euro. Benoît Coeuré a primit 275.604 euro, la fel ca Peter Praet, Yves Mersch, Sabine Lautenschläger (toti membri ai Directoratului BCE).
  •  Mark Carney, guvernatorul Bancii Angliei, este probabil cel mai bine platit guvernator, el castigand anul trecut putin peste un milion de euro.
  • In schimb, sefa celei mai mari banci centrale din lume, FED, Janet Yellen, s-a multumit cu 201.700 dolari in 2015. Salariul nu si-l da singura, ci e votat de Congresul american.




La noi, Guvernatorul ia anual 163.000 de euro, daca venitul declarat de 13.600 de euro e mentinut constant in toate cele 12 luni.


Citeste mai multe despre   









34624 vizualizari
  • +4 (22 voturi)    
    brut sau net? (Joi, 11 august 2016, 10:58)

    J_W [utilizator]

    Pt ca parca de Isarescu se vorbea de sume nete. Diferenta e foarte mare, pt ca in unele din tarile mentionate taxele si contributiile sociale ajung si la 50% din salariu.
    • -1 (21 voturi)    
      Isarescu (Joi, 11 august 2016, 11:55)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui J_W

      acum intelegem si noi de ce ;i-au tinut secrete salariile BNR din Romania.
      • +1 (29 voturi)    
        Isărescu si BNR reprezintă stabilitatea (Joi, 11 august 2016, 12:41)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

        Sa nu uitam ca timp de peste douăzeci de ani guvernatorul BNR a reprezentat o ancoră de stabilitate în viața României. Nu înțeleg de ce atâta ură împotriva unuia care n-au făcut decât bine.
        • -2 (8 voturi)    
          Pai parca Isarescu l-a salvat pe Felix Voiculescu (Joi, 11 august 2016, 23:43)

          DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          In 1990 si a facut pierduti banii de la Crescent ,vreo 200 mil. Usd.Cat i-a dat Voiculescu ...?
        • +1 (3 voturi)    
          confunzi (Vineri, 12 august 2016, 13:50)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          institutia BNR cu seful sau.
          politica si deciziile BNR nu apartin doar guvernatorului.
        • +2 (2 voturi)    
          Isarescu si BNR ? (Sâmbătă, 13 august 2016, 12:26)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          De parca s-ar spune ,,PCR si Ceausescu''.
          Toti ciolanarii care il sustin pe Iasarescu vorbesc de parca, daca nu ar fi existat Isarescu, Romania nu ar fi avut Banca Nationala !.
          De un sfert de secol Isarescu reprezinta degenerarea BNR-ului si linguseala politica pe langa prim- ministrii pentru a fi pastrat sef al BNR-ului.
          El incaseaza de la STATUL ROMAN mult peste 163.000 Euro, daca se adauga alte sporuri si prime! . Care nu figuraza in acest grafic! . Din ce a aparut in presa este vorba peste 40.000 Eu lunar, adica un total de 1/2 milioane Eu pe an ! . Adica el de fapt nu mai are,, un salariu'' . Are un ,,procentaj'' din bugetul national ! Ca la camatari !.
          Si ce face ,,domnul '' isarescu pentru asta ? A scos anul acesta (2016) o noua moneda de 50 de bani cu chipul lui Iancu de Hunedoara !.
          De ce abia acum, dupa 25 de ani de sefie la Banca Nationala, a pus pe moneda un Voievod al Transilvaniei ? Simplu ....Pentru ca Ciolos este transilvanean si are sanse mult mai mari ca Boc sa fie prim ministru in continuare si este bine sa-l linguseasca cu ocazia asta !
    • -1 (27 voturi)    
      La Isarescu "se vorbea" de salariu, nu de venit! (Joi, 11 august 2016, 12:08)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui J_W

      Probabil venitul este mai mare decat al lui Mark Carney, dar salariul este cat "se cade". Deci nu doar ne jefuieste si distruge tara, dar este foarte bine platit sa o faca. Iar noi, noi sa ii facem temenele pentru ca "fara el nu mai existam ca tara", de aceea cine il critica "destabilizeaza tara" si ar fi bine sa fie sanctionat cumva pentru ca vrem sa incepem sa muncim "in liniste"! Sa terminam cu "provocatorii"!
    • 0 (4 voturi)    
      asta e salariul de baza (Vineri, 12 august 2016, 8:02)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui J_W

      dar sa ne spuna si sporurile, bonusurile (pentru buna performanta cind economia mergea prost ori luate din fonduri europene), meritele deosebite pentru protejarea bancherilor ci nu a populatiei, etc
    • +3 (5 voturi)    
      e stupida comparatia (Vineri, 12 august 2016, 13:43)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui J_W

      fie ca-i brut fie ca-i net.
      la o mare multinationala de la noi, directorul general, care era si director regional, lua salar putin mai mult decat un inginer obisnuit la aceeasi multinationala in vest.
      un director de banca comerciala de la noi nu ia cat un director la aceeasi banca in vest.
      un presedinte de tara la noi nu ia cat un presedinte de tara din vest.
      la fel primul ministru si orice alta demnitate in stat.
      si motivul, pentru toate astea, e ca nu avem economie ca-n vest.
      si atunci de ce, in tot peisajul asta, Isarescu e singurul care tre' sa castige ca-n vest?
      sincer, astept cu nerabdare o lege a salarizarii unitare, care sa-i aseze pe toti bugetarii in raporturi salariale corecte UNII FATA DE ALTII.
      adica, exact ca-n vest !!!
      • -1 (3 voturi)    
        Mentalitate de sclav... (Vineri, 12 august 2016, 22:58)

        CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        in loc sa ne luptam (cu proprii sefi) sa avem cu totii salarii ca-n vest, ii tragem in jos pe aia care reusesc ...
        Ma rog, el e platit de stat, insa, daca reuseste sa aduca profit suficient incat sa justifice salariul, de ce nu?
  • -9 (29 voturi)    
    Campania continua.. (Joi, 11 august 2016, 11:01)

    Lok [utilizator]

    Asadar mizeria e mare extinsa si adanca.
    • +18 (46 voturi)    
      mizeria din capul tau e mare (Joi, 11 august 2016, 11:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Tu ai impresia ca daca pe tine nu te plateste nimeni cu mai mult de 1000 de eli pe luna, la fel ar trebui sa cistige toti, ca pe vremea comunismului. In orice domeniu, daca vrei sa fii performant, trebuie sa platesti salarii in media pietei domeniului privat in acel sector. Altfel, daca tu iti platesti angajatii cu 1000 de euro si bancile private cu 5000, in mod firect toti aia buni se vor duce la bancile private. iar tu la BNR vei ramane cu toti incompetentii. Exact cum in domeniul medical platim salarii de rahat si dupa aia ne miram ca se fac transfuzii de singe cu grupa gresita, asha s-ar intimpla si la BNR, unde la un atac speculativ ca cel din 2009, ne-am trezi ca s-au scos de pe piata citeva sute de milioane de euro. In loc sa te apuci de revolitii ale proletariatului mai bine ai pune mina pe carte si ai invata sa faci ceva cu valoare adaugata mare si cerut de piata.
      • -7 (23 voturi)    
        Evaziune pe toata linia (Joi, 11 august 2016, 12:17)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Bogdane - Domeniul tau privat ce l tot lauzi (ma ref. la marile multinationale vest instalate in RO, banci incluse) face evaziune fiscala big time. Cum zicea Ilie Serbanescu se pare ca e vba de 50 miliarde euro pe an, scosi afara din tara inainte de fiscalizare. In clipa asta 80% din economia tarii e la multinationalele vest (moca). In clipa asta in Europa numai in eurozone sunt peste 22 milioane someri. Dupa tine, toti sunt niste natarai fara studii , nu?
        • +9 (15 voturi)    
          Oare n-ar fi mai bine? (Joi, 11 august 2016, 12:48)

          grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Să alungăm toate multinaționalele și să facem noi o economie rofitabilă? Nu de alta, dar românii au cel puțin 50 de ani de experiență în economii glorioase.
        • +10 (12 voturi)    
          de ce ti se pare atat de imposibil?.. (Joi, 11 august 2016, 13:07)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          340 de milioane de locuitori.. 22 milioane someri. jumatate din ei sunt Grecia si Spania, tari care a caror economie a crescut ani la rand pe spinarea sectorului constructiilor (alimentat cu bani din investitii straine). crezi ca in constructii 90% sunt ingineri?

          economia tarii e la multinationale din vest? nu e adevarat. in top 10 angajatori din Romania sunt doar 2 companii private - OMV pe locult 4 si Dacia pe locul 6. Celelalte 8 sunt "nationale".. si produc? gauri negre la buget!

          daca domeniul privat face evaziune "big time" si totusi tara asta plateste peste 1 milion de bugetari si 6 milioane de pensionari din taxele sectorului privat in care lucreaza doar vreo 4 milioane de salariati, eu cred ca ar trebui sa fim recunoscatori... daca toti amaratii aia cu 2 clase care fac agricultura de subzistenta ar ajunge salariati in sectorul privat si ar plati taxe, Romania ar avea un pib/capita cat media europeana.
        • +5 (7 voturi)    
          ce treaba are una cu alta? (Joi, 11 august 2016, 15:08)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Spui ca multinationalele fac evaziune. OK, sa zicem ca fac. Dar inainte de multinationale cum era? Firmele alea dinainte de a aparea multinationalele plateau cumva salarii pe cartea de munca? Plateau TVA? Astia sa zicem ca isi externalizeaza profitul spre paradisuri fiscale. Dar platesc corect tot ce inseamna taxe pe munca, TVA. Ba mai mult, toti furnizorii lor sunt fortati sa ofere factura pe orice, si tot asha. Nu spun ca mutinationalele trebuie ridicate in slavi, dar fata de ce era inainte, cind nimeni nu declara salarii, sau cine le declara nu platea impozite un an, falimenta firma si deschidea alta cu toti angajatii transferati, multinationalele sunt parfum.Iar daca sursa ta de informatii e Ilie Serbanescu.... e cam grav.... Lasa antena3 si RTV, informeaza-te din surse independente nu de la televiziunile puscariasilor, deschide ochii. Daca vrei sa traiesti mai bine invata sa faci ceva cu valoare adaugata mare, in loc sa stai la tv la antene si sa astepti sa iasa dragnea victorios si sa alunge multinationalele care fac evaziune din tara.
        • +5 (7 voturi)    
          Si apropos, (Joi, 11 august 2016, 15:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Daca tot vorbim de multinationale, vezi cit cotizeaza la buget OMV, Dacia sau Kaufland (alese aleator) si cit cotizeaza la buget Oltchim, CFR marfa sau orice ata firma de stat.
          • +2 (2 voturi)    
            logica gresita (Vineri, 12 august 2016, 8:07)

            IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            pe "linia cu petrol" este monopol. Iar daca OMV ar plati impozite triple si tot nu se "recupereaza" valoarea reala a Petrom - extractie, prelucrare, distributie, concesiunile din Kazahstan, dată de Bombonel doar pe o șpagă grasă.
            • 0 (4 voturi)    
              esti belea (Vineri, 12 august 2016, 12:06)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

              Bine, hai ca-s de acord cu tine despre Petrom (desi realitatea e cu totul alta). Zi-mi despre celelalte: cite taxe crezi ca plateste Kaufland per produs si cite plateste magazinul de la coltul blocului? Cine face evaziune mai mare la kilul de cartofi vinduti?
      • +4 (14 voturi)    
        Corect, pana la un punct! (Joi, 11 august 2016, 13:00)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Punctul fiind cel in care vorbim despre "performantele" BnNnR!
        Atunci se cam rupe argumentatia si ar cam trebui sa vina cu bani de acasa sa-si acopere gafele!
        A, si apropo: in afara de Bulgaria si Ungaria celelalte exemple sunt din tari cu economii puternice si banci centrale pe masura, comparatia este absolut irelevanta!
        "Logica" "daca Draghi castiga 400k e normal sa castige si isarescu 200k" e cel mult o gluma, la fel ca si comparatia ECB/BNR!
        • +4 (10 voturi)    
          pe ce te bazezi? (Joi, 11 august 2016, 15:16)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          Eu iti dau doua exemple de performanta BNR:
          1. rezerva valutara, de la zero in '97 la 32-35 mld eur in 2015
          2. atacul speculativ din 2009 in care BNR a pus atacatorii cu botul pe labe, determinindu-le pierderi de citeva sute de mil de euro, comparativ cu atacul pe forint si zlot care a reusit. Aceiasi atacatori, mari banci din UE prin filialele locale.
          3. in 26 de ani n-ai auzit de vrun scandal de coruptie la BNR. Si e institutia care invirte de departe cei mai multi bani. Compara de exemplu cu ce-a facut conducerea ASF in doar citiva ani.

          Da-mi tu citeva exemple de pilsa de performanta a BNR

          Si... daca inafara de Bulgaria si Ungaria comparatia ti se pare hilara, atunci hai sa comparam cu Bulgaria si Ungaria. Compara evolutia rezervei ca procent din PIB in ultimii 20 de ani cu salariul guvernatorului.

          Daca tu crezi ca poti da salarii la jumate fata de mediul privat si sa ai si oameni performanti, ai o problema.
          • +2 (6 voturi)    
            Sigur! (Joi, 11 august 2016, 20:14)

            Garett [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Cu ce vrei sa incepem? Cu falimentele bancare in lant ale anilor '90? Cu politica haotica de creditare de dinaintea crizei? Cu reducerea fara sens a RMO-ului in plina criza?
            Sau poate vrei sa vorbim despre cum BnNnR tinea cu dintii de dobanda de referinta in timp ce toate bancile centrale o scazusera la 0.25% ca sa restarteze economia!
            Vrei sa vorbim despre cum a pus guvernatorul productia de aur a Romaniei pe butuci invocand "superstitii" aiuristice?
            Sau poate ai uitat de lobby-ul fatis in favoarea bancilor comerciale, cu orice prilej si cu orice pret!
            Hai sa nu ne prefacem ca suntem naivi ascunzand mizeria sub pres!
            • +2 (4 voturi)    
              adauga si dublarea francului elvetian (Vineri, 12 august 2016, 8:10)

              IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Garett

              la care BNR a dormit intentionat in bocanci
              • -2 (4 voturi)    
                asha, zi-le (Vineri, 12 august 2016, 12:21)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

                Probabil BNR trebea sa tipareasca franci si sa-i vinda ca sa tina francul devalorizat. Chestie pe care de altfel a facut-o banca elvetiei cit de mult a putut. Tu esti exemplul tipic de roman mindru ca e roman, care dupa ce semneaza un contract ca oaia, fara sa priceapa o iota din ce semneaza, bucuros ca a pacalit banca si i-a luat banii, cidn treab se nasoleste, are pretentia ca cineva sa dea o lege ca sa-l sscape pe el de raspundere. ca doar asha ii sadew bine romanului responsabil, destept, frumos si devreme-acasa.
            • -1 (3 voturi)    
              pai (Vineri, 12 august 2016, 12:17)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

              1. Ce atributii avea BNR in controlul bancilor in '90?
              2. politica haotica de creditare dintintea crizei a fost mai degraba "meritul" lui Tariceanu, care dubla salariile si pensiile la fiecare 6 luni.BNR a incercat sa tempereze creditarea, inclusiv prin RMO -ul de 40%
              3. Scaderea RMO-ului in criza a fost poate cea mai buna miscare a BNR. Inainte de criza prin 40% RMO a obligat bancile sa puna o gramada de bani deoparte, iar in criza, cind finantarile de la bancile mama au fost taiate, parte din banii aia le-au ajutat sa supravietuiasca. Fara scaderea RMO era foarte probabil ca pe de o parte unele banci sa trebuiasca ajutate de la buget, cum sa intimplat la altii, si pe de alta parte statul n-ar mai fi avut de unde se imprumuta.
              4. Dobanda de referinta are efect direct asupra inflatiei. la o inflatie mare, daca scazi dobanda de referinta, nu faci altceva decit sa cresti inflatia si sa incurajezi speculatorii. Cind inflatia ajuns precum in UE, si dobanda de referinta a scazut. E din ABC-ul finaintelor...
              5. Rolul BNR nu e de a asigura cerere pentru rezerva in aur. Uita-te ce rezerve au tarile din UE raportat la PIB, si vei vedea ca a noastra e cea mai mare. Ca sa nu mai spun ca aurul genereaza doar costuri, nu si dobanda.
              6. Loby-ul fata de banci despre care vorbesti e reactie normala pentru oricine gindeste logic. Legea darii in plata, aplicata retroactiv, ne-a plasat in rindul tarilor cu comportament inresponsabil, care fac efectiv pipi pe un contract semnat. Si pentru asta vom plati mult timp de-aici incolo. Ca ca nu mai spun ca BNR tre sa apere si depozitele deponentilor, nu doar interesele celor care au luat credite in mod inresponsabil inainte de criza, si care acum , in loc sa-si asume responsabilitatea pentru propriile timpenii, vin cu cersitul la tatuca politicianul sa dea o lege prin care ei sa scape de raspundere.
              • 0 (4 voturi)    
                pai2 (Vineri, 12 august 2016, 14:33)

                Garett [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                1. Fix acelasi atributii de avizare si control pe care le are si acum, doar nu iti imaginezi ca deschideai o banca de capul tau in anii '90!
                2. Fals! Orice banca are obligatia de a obtine avizarea oricarei oferte de creditare de la BNR inainte de a o scoate pe piata.
                3. Scaderea RMO a fost o prostie, a venit pe fondul unui imprumut de la FMI, cu dobanda de 2.5-3%, pentru "consolidarea monedei nationale". Reducand concomitent RMO, BNR a transferat practic acea suma bancilor comerciale (RMO a fost redusa fix cu cuantumul imprumutului) care banci au folosit sumele respective INCLUSIV (dar nu numai, o buna parte a fost scoasa din tara in favoarea bancilor-mama) pentru a imprumuta statul la dobanzi de 6-7%!
                4. Tot din ABC-ul finantelor este si termanul de deflatie...
                Reducerea dobanzii de referinta duce automat la scaderea costului finantarii si la restartarea economiei. Inflatia nu mai e demult o problema pentru Romania, subdezvoltarea economica da!
                5. Rolul BNR este de a constitui rezerve INCLUSIV IN AUR. In contextul existentei atat a resurselor aurifere cat si a unei industrii extractive si prelucratoare dezvoltate decizia de a nu cumpara aur a fost complet stupida! Mai ales pe fondul cresterii accelerate a pretului pe uncie!.
                6. Depinde in favoarea cui se presupune ca ar trebui sa functioneze BnNnR, in favoarea bancilor comerciale sau in favoarea ROMANIEI si cetatenilor sai! A functiona EXCLUSIV in favoarea bqancilor nu face decat sa dezechilibreze o piata pe care si asa bancile au toate atuurile iar cetatentii obisnuiti exclusiv toate riscurile si pierderile.
                Cat despre "protectia" deponentilor, "bail-in" iti spune ceva?
                Orice depozit este "garantat" doar in valoarea hartiei pe care este scris contractul de depozit. Azi "garantia" este de 100.000 maine poate fi 1000 sau doar 100, cu binecuvantarea aceleasi banci "nationale"!
                • -1 (3 voturi)    
                  pai nu (Vineri, 12 august 2016, 15:29)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

                  1. vrei sa-ti enumar toate bancile aparute ca ciupercile dupa ploaie prin anii '90. Ba da, iti cam faceai banca cind si cum voiai, iar atributiile BNR era aproape de zero in controlul bancilor. Daca azi orice manager de banca are nevoie de avizul BNR pentru a fi instalat, in anii aia BNR nu putea face mai nimic. Un exemplu din memorie: https://ro.wikipedia.org/wiki/Banca_Interna%C8%9Bional%C4%83_a_Religiilor
                  2. Asha, si? da pe google un "bnr prudenta 2007" si vezi care era curentul dinspre politica si banci pe atunci si cum sareau toti la gitul BNR ca frineaza creditarea si pune conditii prea dure pentru crredite. Acu, dupa razboi, e simplu sa te dai viteaza...
                  3. RMO erau banii bancilor, nu ai BNR. Erau bani returnati de BNR pentru ca bancile sa poata credita statul, cum zici si tu. Dar la momentul ala statul nu se putea imprumuta decit de pe plan intern, deci asta ne-a facut sa trecem peste 2009 cu bine. Iar afirmatia ca banii au fost scosi din tara nush de unde o ai. Eu stiu ca la Viena fix asta au promis toate bancile mama, ca nu scot banii din tara. Asha ca iar, nu inteleg care e problema? Bancile au fost recapitalizate cu proprii bani pe care in perioada de veselie au fost fortati sa-i depuna la BNR. Ca au imprumutat statul cu 6-7%, asta e alta discutie, inc are trebuie adaugat si un procent de risc, si niste inflatie, si tot asha.
                  4. Pai hai sa ne lamurim. cdobanda de referinta era mare cind inflatia era mare si a scazut cind inflatia a scazut. Tu-mi argumentezi dobanda de referinta din 2009 cu inflatia din 2016??? Esti caraghios
                  5. mestere, argumenteaza. A turui tot felul de lozinci pe post de argumente n-are nici o valoare. Repet, rolul BNR nu e de a cumpara excedentul de eur de pe piata iar rezerva de aur e cea mai mare raportat la PIB din UE. Industria aurifera n-are decit sa-si caute clienti daca vrea, nu sa astepte sa-i cumpere BNR inflatia. Argumentul tau e pur si simplu stupid.
                • -1 (3 voturi)    
                  continuare (Vineri, 12 august 2016, 15:36)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

                  6. tot romani sunt si deponentii bancilor, si aia care vor azi sa-si ia credite si se trezesc ca peste noapte avansul s-a dublat. Nu doar cei care si-au luat credite ca oile in 2007 sunt romani, ci si ceilalti. Iar BNR e interesata de stabilitatea sistemului bancar, nu de rezolvarea problemelor alora care nu mai au chef sa-si plateasca creditele. Ca cine nu si-a putut plati, deja e executat. Darea in plata se aplica alora cu ratele la zi. Cit desp[re garantarea depozitelor... acolo e un fost care face fata in momentul in care o banca are probleme. Cind pica 4-5 banci, fondul ala nu acopera nici depozitele peste 10.000 de euro. Iar daca vorbim de interesele Romaniei ca tara, darea in plata ii face atit de mult rau pe planul credibilitatii externe, incit nu vad cum sustinerea unei legi care modifica contracte semnate intre entitati private poate fi in interesul romaniei. legea aia a fost in interesul electoral al initiatorilor, in interesul personal al citorva samsari imobiliari, si pur accidental in interesul citorva sute/ mii de cetateni care nu mai aveau chef sa-si plateasca ratele. Aia cu probleme reale ori fusesera deja executati, ori au datorii prea mari ca sa poata beneficia de darea in plata. Asha ca... asta cu interesul ROMANIEI e demagogie in stare pura.
                  • -2 (2 voturi)    
                    Angajat direct la bnr? (Vineri, 12 august 2016, 17:44)

                    Garett [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                    Sau doar la o banca comerciala (are si cacofonia meritele ei!), prestand "intru apararea reputatiei" din esprit de corps?
                    Daca incepi sa recurgi la "argumente" gen "caraghios", "stupid" etc incheiem discutia aici, nu tine faza cu "cine tipa mai tare si arunca mai multe invective castiga", sorry!
                    • +1 (1 vot)    
                      gresit (Marţi, 16 august 2016, 10:00)

                      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

                      Nici BNR nici banci. Si sa stii ca pentru romania corporatiile nu-s nici pe departe cel mai mare rau. Si-or fi externaliind ele profitul, dar salarii platesc pe cartea de munca, factureaza tot, platesc tva si taxe. Spre deosebire de patronul roman, care nu da factura pentru nimic si are angajati doar la negru sau in cel mai bun caz cu salariul minim pe hirtie. Sau alternativ, da factura, dar nu plateste taxele, falimenteaza firma si pria activitatea pe alta firma. Dar romanul mindru ca e roman tre sa dea vina pe cineva dinafara pentru viata lui ratata. Ca doar n-o fi el vinovat, cel mai frumos, destept si devreme-acasa.
        • -4 (6 voturi)    
          Bine punctat cu "performantele" BNR (Joi, 11 august 2016, 15:34)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          Ca sa aduca bani de acasa:
          Isarescu mai imbuteliaza cate o sticla de vin si face rost de bani.
          Olteanu mai ia 1-2 mil. euro - scuze asta nu mai este
          Vasilescu are numai performante verbale, e batran si il iertam dar sa i se taie primele si jumate din salariu.

          Performanta BNR se vede azi in imaginea si increderea pe care o are cetateanul despre sistemul bancar. Incerci sa te feresti de ei ca dracu de tamaie.
          • -1 (3 voturi)    
            voi, generatia antena 3... (Vineri, 12 august 2016, 12:24)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

            ... aveti impresia ca reprezaentati toata tara. Daca tu ai fost suficient de inconstient/iresponsabil/limitat intelectual si ai luat credit aiurea de la banca, asta nu inseamna ca toti romanii fug de banci. Poate tu si cu prietenii tai faceti asha, dar daca te uiti la volumul de credite, de exemplu, el a crescut dupa 2011. Nush cine v-a spus voua astora cu capsa pusa pe banci ca voi reprezentati toata populatia...
  • +12 (12 voturi)    
    163.000 euro nu lei (Joi, 11 august 2016, 11:01)

    george1977 [utilizator]

    "La noi, Guvernatorul ia anual 163.000 de lei, daca venitul declarat de 13.600 de euro e mentinut constant in toate cele 12 luni."

    Guvernatorul ia anual 163.000 euro, nu lei.
  • +14 (22 voturi)    
    e ok :) (Joi, 11 august 2016, 11:04)

    Mihai2580 [utilizator]

    daca nici cele mai intalnte functii n-ar fi remunerate foarte bine, atunci de ce ar mai aspira cineva la ele pentru altceva decat interese duplicitare?
    • +2 (10 voturi)    
      Corect rationamentul dar incomplet (Joi, 11 august 2016, 12:19)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2580

      De ce poti gasi informatii asa de usor despre cu cat sunt platiti alti guvernatori iar la noi a fost nevoie de aceasta emulatie? Si totusi de ce nu ni se arata declaratia totala de venituri de la BNR a guvernatorului? Si cu cat a crescut din 2008 pana in prezent... niciun jurnalist nu a schitat macar aceste intrebari.
      Continuand in cheia asta, BNR se face mai rau de rusine, iar arestarea lui Olteanu va trece in plan secund...desi poate ajuta si el in viitorul apropiat cu cateva ponturi parchetele.
  • -9 (9 voturi)    
    platit versus remunerat (Joi, 11 august 2016, 11:07)

    Eugenn [utilizator]

    Explicati va rog titlul, caci e cel putin neclar...
  • +10 (18 voturi)    
    irelevant (Joi, 11 august 2016, 11:08)

    stefansb [utilizator]

    irelevant, daca nu sunt luate in calculsi bonusurile. daca e adevarat ca ajunge la 40000 euro pe luna cu bonusuri devine al doilea cel mai bine platit din lume. Mult peste seful FED (cu care are salariu sensibil egal doar luand in calcul salariu fix).
    ceea ce nu este in regula e ca un functionar public, oricare ar fi el, sa poata sa-si stabileasca singur salariul sau bonusurile
    • +1 (17 voturi)    
      mai gandeste-te (Joi, 11 august 2016, 12:35)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Salariile la BNR sunt platite din profiturile BNR nu de la bugetul de stat.
      E o mare diferenta.
      Nici nu cred ca sunt mai mult de cateva institutii publice/ intreprinderi de stat care produc profit.
      • 0 (2 voturi)    
        pai si banii BNR de unde provin, nu din buget? (Vineri, 12 august 2016, 8:13)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        ca doar nu e Isarescu SRL sa vinda vin.
        • +1 (1 vot)    
          niciodata! (Vineri, 12 august 2016, 20:12)

          nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          BNR nu se regaseste nicaieri in buget la cheltuieli. POATE citesti legea BNR??
      • -1 (1 vot)    
        BNR nu e privat ! (Vineri, 12 august 2016, 18:29)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        .
  • -12 (22 voturi)    
    Isarescu trebuie schimbat ! (Joi, 11 august 2016, 11:09)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...
    • +10 (16 voturi)    
      Ti-ai ales bine nick-ul ... (Joi, 11 august 2016, 11:23)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Ilustreaza perfect modul in care-ti argumentezi afirmatiile.
    • +11 (13 voturi)    
      cu dema-gogu (Joi, 11 august 2016, 11:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Sa aibe si "gura lui ce sa maninca"
    • +9 (9 voturi)    
      exact ! (Joi, 11 august 2016, 12:35)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Te asteptam pe tine sa-l schimbi ...cand se uda.
      • -2 (4 voturi)    
        Daca esti subalternul lui Isarescu ,ii stii dosul (Joi, 11 august 2016, 23:09)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        foarte bine .., zilnic,nu-i asa ?!
        Campanie de dezinformare din partea angajatilor BNR,care doresc instituirea monarhiei familiei Isarescu ,la conducerea Bancii Nepotismului din Romania.
        Grija mare ,sa nu va inruditi intre voi , baietii..., ca deja sunteti rude ,mai pezevenghilor!
  • +8 (8 voturi)    
    163.00 de euro (Joi, 11 august 2016, 11:15)

    cinevaundeva [utilizator]

    "La noi, Guvernatorul ia anual 163.000 de lei, daca venitul declarat de 13.600 de euro e mentinut constant in toate cele 12 luni."
    Euro nu lei, ca nu castiga mai putin ca mine :)
  • +3 (15 voturi)    
    Este groasa rau (Joi, 11 august 2016, 12:01)

    Fides [utilizator]

    Este ireal cat de proasta poate fi strategia de comunicare a BNR si cat de mare este ecartul fata de cerintele simple ale momentului:
    1. Cati lei duce Isarescu lunar de la job acasa (totalizand salar, prime, bonificatii etc.) ca omul a vorbit numai de salar, poate pe langa mai are si un spor?
    2. Au crescut veniturile (salarii, prime, bonificatii, sporuri etc.) din 2008 pana in prezent si cum a fost efectuata aceasta crestere?
    3. De ce se comunica si celelate salarii din BNR? Ca doar nu depinde de votul dintre ei aflarea acestora.
    4. Cate tone de aur se afla in afara tarii?
    Una peste alta, nu pot sa nu remarc faptul ca locul lui Mircea Sandu de la FRF, ex-responsabil cu circul in Romania, a fost finalmente ocupat de eternul de la BNR - se impunea circul pe foametea asta bancara in care statul da garantii unor banci abuzive. Da nu e chiar asa nasol, in fond omul nu mai este demult responsabil cu painea, cel putin nu a noastra.
  • +4 (6 voturi)    
    se putea face un top... (Joi, 11 august 2016, 12:04)

    kutez [utilizator]

    dacă autorului nu îi era lene... Asta sugerează titlul...
  • -6 (14 voturi)    
    BNR - o institutie iresponsabila (Joi, 11 august 2016, 12:14)

    SkyDan [utilizator]

    Isarescu castiga mai mult decat conducatori de banci centrale responsabile si de 100 de ori mai mari.

    Uitati-va la CV-urile celor care conduc FED, Banca Anglei, Banca Canadei si vedeti de ce se justifica salariile.
    In acele tari un medic specialist face de 2 -4 ori mai mult decat guvernatorul.
    Isarescu - un economist modest la un institut comunist ajuns in varful unei institutii cu raspudnere maxima pentru binele acestei tari.

    Cum s-a pozitionat fata de darea in plata?
    Cum incurajeaza dezvoltarea businessurilor romanesti? Ce reguli impune zecilor de banci straine ce au invadat Romania? Intr-un no man's land bancile si farmaciile fac regula.
    Cum mentine moneda? Are o rezerva de 30 miliarde de euros. De ce, cat produc acei bani ' la saltea"?

    Nu numai Isarescu e depasit, ramolit si incompetent dar si intreg CA-ul bancii ca sa nu mai vorbim de vice-guvernatori ( exceptie Georgescu). Vasilescu? Un cu-cu!
    • +3 (13 voturi)    
      Cat mai e CHF azi? (Joi, 11 august 2016, 12:25)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Ti-ai platit rata sau ai dat in plata? Ca vad ca stai si o arzi scriind prostii, pesedeaua cheala cu guler gri.
    • +11 (13 voturi)    
      rezerva valutara (Joi, 11 august 2016, 12:30)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Ti-am mai explicat o data ca cele 30 de miliarde de euro sunt rezerva valutara NATIONALA. Deci nu trebuie sa "produca" ci sa asigure stabilitatea, adica sa nu sara leul la 10 lei in 3 saptamani sau sa scada euro la 50 de bani.

      Vad ca ai lasat-o mai moale cu prostia ca "Isarescu e platit mai bine si decat Bernanke, guvernatorul Federal Reserve" de cand ti-am atras atentia ca bati campii.

      Repet, aia 30 de miliarde de euro"s" nu trebuie sa produc asa cum crezi tu "produc acei bani ' la saltea"?". Daca nu pricepi cum merge treaba macar nu miniti si nu comenta.
      • -5 (5 voturi)    
        Corect! (Joi, 11 august 2016, 13:01)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Dar lasa rezerva valutara, mai bine povestete-ne despre cea de aur!
      • -1 (1 vot)    
        30 mild euro e nimic... (Vineri, 12 august 2016, 8:17)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        ...pe linga ce s-a furat de la lovilutie si pina acum. Pe linga faptul ca valoarea euro/leu este mentinuta artificial, acest curs NU are acoperire in economie.
  • -8 (12 voturi)    
    Ce mai conteaza? (Joi, 11 august 2016, 12:21)

    Toni_Romania [utilizator]

    Oricum Romania traieste in clipa asta din banii Fmi. Ca nu mai produce nici macar piuneze. Se pare ca daca Fmi se roieste, in secunda doi 1 euro devine 7 lei. Economic RO nu mai exista. Dar cei ce au leafa net de peste 3000 lei nu simt asta. Ei sunt boieri.
  • -1 (5 voturi)    
    MDA... (Joi, 11 august 2016, 13:19)

    solar [utilizator]

    CHIAR AȘA ! Pana nu dispare acest mod de a gandi banul si lumea, in Ro nu ne putem astepta la nimic altceva decat la PSD -primus inter pares ! Comunisti au fost, comunism e inca! E valabil si pentru preafericitul autor al articolului ”mesio” DAN POPA !! (VIVAT;CRESCAT;FLOREAT)
  • -1 (1 vot)    
    Romania (Joi, 11 august 2016, 13:21)

    IulianaSoiu1 [anonim]

    traim in Romania ce asteptari sa avem
  • +1 (11 voturi)    
    old dog new tricks? (Joi, 11 august 2016, 13:37)

    talos [utilizator]

    Problema nu e cat castiga pe luna (ne facem ca nu stim nimic de bonusuri) ci ce face de banii aia si de cand face... 26 de ani in aceeasi functie sunt multi, multi de tot! FED-ul a schimbat 3 presedinti din '90 pana acum. O fi vinul vechi bun dar cu cat e mai vechi cu atat e mai mare riscul de "otetire".
    Chapeau pentru activitate et (faire un) pas de côté. De la o varsta e mai bine sa fii consultat decat sa consulti...
  • 0 (12 voturi)    
    NU MA INTERESEAZA CAT CASTIGA ALTII... (Joi, 11 august 2016, 13:54)

    schroedinger [utilizator]

    Ma deranjeaza ca tipu' asta este pe viata, se pare! Mai ceva ca un rege! Chiar nu mai exista altcineva?
    ASTA E PROBLEMA!
    • +3 (9 voturi)    
      mi se pare ciudat... (Joi, 11 august 2016, 15:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      De ce discutam acum despre o alta persoana???
      Isarescu si-a terminat mandatul cumva si io nu stiu?
      Isarescu a dovedit ca nu a executat corect mandatul sau?

      Se repeta situatia din 1995/1996 din parlamentul RO cand FG ii vroia scaunul - unii chiar atat de inconstienti????

      Tin sa le readuc aminte ca FG a fost de toata rusinea la MF, Ixarescu a relansat economia cand a preluat mandatul de PM intr-o relativ extrem de scurta perioada - ceea ce spune multe despre capacitate sa intelectuala si puterea de a conduce...

      Nu sunt ruda si nu am interese legate de Guvernator.
      Atat am avut de scris.
  • +2 (6 voturi)    
    . (Joi, 11 august 2016, 15:08)

    g01an [utilizator]

    salarii in functie de performantele financiare ale institutiilor conduse in europa. iar isarescu se incadreaza dupa cum te-ai astepta daca ai face clasamentul pe tari al performantelor bancilor centrale. sa mai inchidem gura la carcotasi cu interese cu cifrele pe masa!
    • -1 (3 voturi)    
      Bine, dar... (Joi, 11 august 2016, 18:45)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Daca n-ar fi romanasii de pe afara care pompeaza miliarde de euro lunar, sustinand prin asta `artificial` cursul, BNR ar avea o rotatie de sefi, guvernatori, samd, de nu ne-ar veni sa credem. Deci, individul asta, cu podgorii si pretentii de mare stapan, nu face decat sa stea la o tastatura si sa dea click pe `cumpara`. Si o maimuta, sau mai bine si mai ieftin, un program de calculator ar putea face asta, si ar putea sa-i de-a timp lui Isarescu sa faca vinuri mai bune, nu?
  • +1 (13 voturi)    
    am un sentiment de jena... (Joi, 11 august 2016, 15:33)

    ..13 [utilizator]

    Am impresia ca ne intoarcem acum in urma cu 26 de ani cand multi spuneau ca astia cu studii superioare nu fac nimic si numai muncitorii fac si dreg...

    Fac parte din categoria celor care au invatat si au studii superioare - facute pe bune, fara copy-paste.

    Am avut meciuri cu clasa muncitoare si pana la urma am castigat - stiinta bate orice bariera.
    Unii vor sa aiba si capra vecinului dar fara sa o merite.

    De ce nu urlam ca marile companii multi-nationale isi permit sa plateasca mai mult decat cele nationale???

    Sunt lucruri diferite care cred ca s-ar putea pune in discutie.
    1. extrem de important este legat de ceea ce se face la BNR - este bine sau nu este bine, si daca nu este bine ce se poate face pentru a se face mai bine?
    2. este Isarescu indreptatit la pozitia de guvernator - DA sau NU? acum, dupa toate legile si rezultatele obtinute mie personal mi se pare ca este indreptatit si ca a primit aceasta functie conform legii.

    Daca ne uitam in urma de unde am plecat si unde am ajuns cu BNR-ul cred ca trebuie sa vedem meritul echipei de la BNR. Unde este bunul simt - bun simt pe care Isarescu a dovedit ca il are si pe care l-a demonstrat de nenumarate ori - as vrea sa vad si pe altcineva care in situatii de risc maxim se comporta la fel...Nu cred

    Abjecte, dpmdv, aceste discutii - pentru ca sunt discutii punctuale/ personalizate.
    Nu se discuta despre salariile din BNR - ci despre salariul Guvernatorului.

    Desigur ca fiecare poate sa discute ce vrea si cum vrea, dar tonul/continutul face muzica.

    Cum putem sa facem comparatie intre 2 institutii daca nu le comparam mandatele?
    Daca au responsabilitati diferite putem compara merele cu perele??? Doar pentru ca ele sunt tot fructe le putem compara???


    Cum putem sa il comparam acum pe Mugur Isarescu cu cel din Bulgaria, tara care la un moment a fost nevoita sa accepte un consiliu care sa ii conduca politica monetara???

    Fratilor - zic ca este bine sa ne privim lungul nasului si mai apoi sa scriem/vorbim.
    O parere doar
  • -1 (5 voturi)    
    FED-Janet Yellen vs. BNR -MUGUR ISARESCU = 1:1 ?? (Joi, 11 august 2016, 22:45)

    JohnAnticoruption [anonim]

    De cand castige Isarescu cat Yellen ??? Produce BNR cat FED ul ???

    --BNR nu este Stat in Stat si va PUBLICA SALARILE platite de Poporul Roman !!!--

    BNR va publica in viitor toate salarile platitet de Poporul Roman . Contractele facute pe SPAGA si CORUPTIE cu PROTECTIE de Partid nu sant valabile si trebuie verificate si evaluate de Guvern -Justitie .

    De cand castiga Guvernatorul BNR mai mult decat Presedintele al Romaniei sau Prim Ministru si sa da rotund dupa ce a permis zeci de ani superdobanda pe piata Bancara platita de Popor cu contracte frauduloase impuse de BNR la comanda Bancilor Private ???


    Comparatie cu salarile din UE nu se pune la BNR asa cum nu se pune comparatie cu venitul a lui Angela Merkel vs. Klaus Johannis sau a unui functionar Frances cu cel al unui Roman .
    • -1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 12 august 2016, 8:19)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui JohnAnticoruption

      ei vorbesc numai de cifre absolute nu si de o raportare procentuala la eficienta.
  • -2 (6 voturi)    
    163.000 euro (Vineri, 12 august 2016, 6:50)

    popaliviu61 [utilizator]

    Salariul lui Isarescu este aproximativ egal cu salariul lui Yellen, dar pentru ce merite ?
    Noi am avut dobanzi de 150 la % pe an de an pentru o perioada de 15 ani. Asta ne.a pus pe chituci toata economia privata, si a distrus tzara. Ne.au plecat toti oamenii de calitate, ne.a ruinat viatza acest nenorocit , si a amanetat viitorul nostru strainilor.
    Acest individ trebuie sa putrezeasca in iad, e doar un gunoi ordinar de aceiasi teapa cu Voiculescu, Patriciu sau Tziriac. Un golan securist...
    • 0 (2 voturi)    
      dezinformare crasa (Vineri, 12 august 2016, 13:08)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui popaliviu61

      .
    • +2 (2 voturi)    
      cine produce inflatie? (Vineri, 12 august 2016, 20:18)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui popaliviu61

      cand un guvern oarecare mareste cheltuieli curente cu un miliard cine produce inflatie? cand creste masa salariala la "neproductivi" cine produce inflatie? cand cresc taxe cine produce inflatie?
      de care din cele trei exemple e responsabila BNR?
  • -3 (3 voturi)    
    Nu sta nimeni pe salariu (Vineri, 12 august 2016, 8:23)

    AndreiCosmin1 [anonim]

    Daca ai ajuns in functia aia si ai acces la toate miscarile bancii centrale, tre sa fii idiot sa nu faci insider trading si sa-ti mai scoti macar cateva milioane pe an. Jegosul de Olteanu pentru ce credeti ca a lasat politica s-a dus acolo??
  • 0 (4 voturi)    
    frustratilor (Vineri, 12 august 2016, 8:56)

    levierul [utilizator]

    Astia care aveti probleme cu cat castiga alti, nu sunteti decat niste frustrati incapabili. Voi nu aveti valoarea necesara si apoi nu puteti decat sa aruncati cu rahat in cei care si-au dovedit valoarea. Imi amintesc de vremea in care ati avut aceeasi reactie fata de castigurile din Romatsa. Exista insa si ceva adevar printre aceste frustrari. Sunt situatii in care oameni incompetenti conduc societati neperformante. Acolo revolta voastra este partial justificata. In cazul lui Isarescu, chiar nu aveti de ce sa va revoltati.