Romania a pierdut in 2015 peste 110.000 de cetateni. Vezi cum a evoluat numarul romanilor care emigreaza din 2009 incoace

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 10:04 Economie | Finanţe & Bănci

La 1 ianuarie 2016 populatia rezidenta a tarii era de 19,76 milioane persoane, in scadere cu 110.700 de romani fata fata de 1 ianuarie 2015, au anuntat luni oficialii Institutului Nationalde Statistica. Cauza principala a acestei scaderi o reprezinta sporul natural negativ (responsabil pentru contractia populatiei cu 75.655 persoane).
Fenomenul de imbatranire demografica s-a accentuat, ecartul dintre romanii de  65 ani si pcei cu varsta de 0-14 ani crescand la aproape 400.000 de persoane (3, 4 milioane de varstnic la 3,05 milioane de tineri sub 14 ani).

Indicele de dependenta demografica a crescut de la 48,1 la 49,0 persoane tinere si varstnice la 100 persoane adulte.






Indicele de imbatranire demografica a crescut de la 109,6 (la 1 ianuarie 2015) la 112,3 persoane varstnice la 100 persoane tinere (la 1 ianuarie 2016).

Ponderea populatiei de 0-14 ani in total populatie s-a pastrat constanta (15,5%) in ambii ani, dar ponderea populatiei de 65 ani si peste in total populatie a crescut de la 17,0% in 2015 la 17,4% la 1 ianuarie 2016. Astfel, indicele de dependenta demografica a crescut de la 48,1 (la 1 ianuarie 2015) la 49,0 persoane tinere si varstnice la 100 persoane adulte (la 1 ianuarie 2016).

Romania continua sa fie o tara de emigrare. Soldul migratiei internationale in anul 2015  a fost negativ, numarul emigrantilor depasind numarul imigrantilor cu  aproape 58.000 persoane.





In cursul anului 2015, spre deosebire de anul 2014, barbatii au emigrat intr-o proportie mai mare decat femeile (50,9%). Si in randul imigrantilor, barbatii au fost majoritari (53,6%).


Citeste mai multe despre   









1558 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Cum sunt numarati? (Luni, 29 august 2016, 10:10)

    mike_ms [utilizator]

    Am si eu o curiozitate: cum au fost calcuati cei 110.000? Intreb pentru ca si eu am emigrat, dar nu am zis in tara "nimanui". Mi-am dat demisia de la locul de munca, am plecat din tara si m-am angajat. La cetatenie nu am renuntat ca nu aveam cum sa dobandesc una noua in asa putin timp, la cartea de identitate nu aveam cum sa renunt deoarece imi foloseste la calatorie. Deci din punctul meu de vedere, oficial inca mai figurez in Romania, probabil ca "fara ocupatie". Exista vreo agentie de byebye care sa-si fi dorit sa o anunt ca plec?
    • 0 (2 voturi)    
      buna intrebare (Luni, 29 august 2016, 11:04)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui mike_ms

      Foarte buna intrebare.
      Si eu mi-am dat demisia in 2015 si am plecat la munca in UK, insa eu inca apar ca rezident in Romania.

      Sunt tare curios daca apar sau nu in statistica asta.
    • -5 (5 voturi)    
      Au aflat ei, nicio grija (Luni, 29 august 2016, 11:05)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui mike_ms

      Exista organe cu atributii... :)
      • -1 (1 vot)    
        ...? (Luni, 29 august 2016, 12:10)

        mike_ms [utilizator] i-a raspuns lui mcris

        concret...cum? ca asta sunt curios. dar fara scenarii de genul ca tipul care aseara fuma o tigara in fata blocului era trimis sa imi dea de urma si sa ma de-bifeze.
        • +2 (2 voturi)    
          Ai iesit cu avionul din tara? (Luni, 29 august 2016, 16:34)

          mcris [utilizator] i-a raspuns lui mike_ms

          Sau cu masina, ai fost controlat la frontiera de acte? Totul se inregistraza. Dar va rog, mai dati-mi minusuri.
          • 0 (0 voturi)    
            Mai degraba se schimba informatii (Luni, 29 august 2016, 19:50)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mcris

            Odata ce ai domiciliul stabil sau rezidenta fiscala in alta parte probabil ca esti considerat ca si plecat. Aste-s cifre cat de cat oficiale, sunt destui care muncesc la negru si stau in chirii tot la negru. In realitate cifra ar trebui sa fie chiar mai mare.
    • -1 (1 vot)    
      Mda, exista (Luni, 29 august 2016, 15:14)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui mike_ms

      O cheama ANAF si cica ar trebui sa declari cu 30 zile inainte s-o tulesti. Dar nu vrea sa stie de dragul tau ci de dragul banilor tai.
  • 0 (6 voturi)    
    ??? (Luni, 29 august 2016, 10:43)

    falcoind [utilizator]

    Cauza principala a acestei scaderi o reprezinta sporul natural negativ (responsabil pentru contractia populatiei cu 75.655 persoane). De unde ati optinut aceste date ??? .

    2015nascuti 2015 decedati

    ian 16740 24402
    feb 14078 23680
    mar 15147 25864
    apr 15178 23233
    mai 14877 20482
    iun 16630 19747
    iul 20540 20426
    aug 21051 19277
    sep 19686 18779
    oct 17478 21167
    nov 14438 21689
    dec 17212 23482
    Total
    203055 262228

    spor natural -59173 persoane
    asta e statistica INS diferența prezentata e prea mare. Is chiar curios de ce la noi nu se poate o statistica în timp real (săptămâna) a populației.
  • +3 (7 voturi)    
    Si vor mai pleca (Luni, 29 august 2016, 10:50)

    SoriBuh [utilizator]

    Pentru ce sa mai stam aici, noi astia tineri si unii chiar realizati? Ca sa isi bata altii joc de noi, munca noastra, banii nostri (si nu putini - in cazul in care castigi destul de ok, dupa ce ai invatat o gramada - statul ia si de la tine si de la firma ca deh - trebuiesc multi intretinuti ...), nervii nostri? Eu una le zic si prietenilor care au mai ramas, haideti fratilor sa plecam ca ii ducem in spate degeaba. Da, platim pensiile parintilor, dar noua oare cine ni le plateste? Unii nici nu vor mai ajunge la pensie (vad asta mereu la cei de varsta alor mei - 60 de ani - au ajuns sa se stinga inainte de vreme sau chiar putin dupa pensie - deci bani raman statului din nou :))) ). SI sunt multe de spus... Cateodata e mai usor si mai civilizat printre straini decat cu ai tai concetateni ...
  • +3 (3 voturi)    
    Ar fi interesant (Luni, 29 august 2016, 11:05)

    UpNext [utilizator]

    de publicat o sinteza a fenomenului migrational post decembrist in Romania, cu cifre cat de cat valide privind structura si volumul acestuia (cat mai exact posibil).

    Sunt vehiculate foarte multe cifre privind volumul total al emigrantilor romani, care "joaca" intre 3 si 4,2 milioane, incluzand ilegalii din tarile actuale de rezidenta, temporara sau definitiva. Deci, un set de valori clare, evental cu elemente comparative pentru alte tari UE ar fi util.
  • 0 (2 voturi)    
    realitatea este departe .. (Luni, 29 august 2016, 11:47)

    ..13 [utilizator]

    De datele statistice prezentate...

    dupa evidenta asta sa ne spuna DP cati romani se afla, de exemplu, in Italia si apoi sa vedem daca realitatea cifrelor de la statistica bate cu realitatea din teren.

    Spor la treaba!

    Pe de alta parte, se pot identifica romanii din strainatate - nu este mare lucru - trebe numai capul sa te duca si sa faci o munca sisifica cu statele unde se afla in marea or majoritate emigrantii nostri - dar ai cu cine???
  • +5 (5 voturi)    
    byebye Romania (Luni, 29 august 2016, 12:15)

    gnd [utilizator]

    Din ce in ce mai multi tineri de rang doi (peste 30 ani) isi pun problema sa plece din tara chiar daca financiar le este bine aici.
    Noi avem putin peste 30, avem cariere si o situatie financiara foarte buna insa nu vrem sa ne crestem copilul in Romania, ne-am pierdut speranta ca lucrurile vor evolua pozitiv, se pare ca asta este potentialul maxim pe care il poate atinge tara asta care voteaza actuala clasa politica, unde se moare in spitale si unde nu se poate construi infrastructura metrou autostrazi si o amarata de centura la capitala de 30 de ani, pentru ca se fura.
    • +1 (3 voturi)    
      dupa (Luni, 29 august 2016, 13:10)

      Kwisatz [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Daca si pers ca dvs. realizate in tara aleg sa plece atunci sa nu ne miram prea tare ca in tara raman doar cei care nu prea au forta sa schimbe rapid lucrurile.
      Daca toata ''crema'' alege sa emigreze atunci la ce draq tot criticam pe forumuri si peste tot ca in tara voteaza lumea cum voteaza si ca nu prea se schimba lucrurile suficient de repede...
      Eu inteleg ca fiecare cautam sa ne aranjam dar totusi sa nu fim ipocriti.
      Macare de am avea o diaspora ca unita daca tot suntem asa multi in exterior...
      • 0 (0 voturi)    
        Pai e simplu (Luni, 29 august 2016, 15:18)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz

        Cand cei ramasi in tara sunt:
        - angajati la stat
        - pensionari
        - asistati sociali

        Atunci se duce dracu si "elita politica". Probabil cum s-a intamplat recent in Bolivia, numai ca o sa-i si gateasca aia morti de foame.

        Ce m-a surprins e insa ca vorbind cu tineri de pana in 40 de ani cu o oarecare cariera in spate observ cu stupoare acelelasi idei vehiculate pe la anumite televiziuni. Deci s-ar putea sa dureze ca-s unii tineri care inca mai cred in povesti cu Mos Craciun.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce sa schimbi, sistemul mafiot? (Luni, 29 august 2016, 19:52)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz

        Mai nou nu pleaca doar "crema", pleca si tarani, la crescut porcii altora, la plivit buruienile altora.
  • +3 (3 voturi)    
    Rezidenti? (Luni, 29 august 2016, 13:08)

    V.M.C. [utilizator]

    Nu stiu daca statistica a fost facuta tinandu-se cont de numarul cetatenilor plecati sau al celor care mai au domiciliul in Romania. Eu am emigrat acum 5 ani si am renuntat la domiciliul din tara, implicit si la cartea de identitate. In schimb am primit un pasaport CRDS. Deci, practic nu mai figurez ca rezident.
    Dar majoritatea celor plecati, mai ales in Europa, si-au pastrat cartile de identitate si figureaza cu domiciliul in RO. S-ar putea ca realitatea sa fie mult mai dramatica decat spune statistica INS.