Diferenta dintre venitul Guvernatorului anuntat de BNR, de 16.000 de euro/luna si cel de 21.000 de euro/luna anuntat de ANI provine din bonusul de 12 salarii primit la implinirea varstei de pensionare

de DP     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2016, 13:24 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
  • Potrivit unui anunt postat chiar pe siteul Bancii Centrale, "salariatii Bancii Nationale a Romaniei beneficiaza de o indemnizatie de pensionare, egala cu 12 salarii, calculata la nivelul ultimului salariu primit, cu conditia ca salariatul respectiv sa fi lucrat, fara intrerupere, minimum 6 ani in cadrul bancii." Intrucat Isarescu indeplinea in 2014 aceasta conditie (de a-si fi petrecut cei 6 ani anteriori in banca), s-a calificat pentru cele 12 salarii, bani care i-ar fi intrat in cont in 2015 si 2016, potrivit purtatorului de cuvant Dan Suciu.

"Datele facute publice de catre Agentia Nationala de Integritate privind veniturile cuprinse in declaratiile de avere ale conducerii BNR (guvernator, prim-viceguvernator, viceguvernatori, membri neexecutivi ai CA ai BNR) sunt venituri nete anuale totale. Acestea nu difera de datele privind veniturile curente facute publice de BNR in comunicatul din 1 septembrie a.c.

De exemplu, in ceea ce priveste conducerea executiva a BNR (guvernator, prim-viceguvernator, viceguvernatori), veniturile din declaratia de avere cuprind totalitatea veniturilor obtinute in anul 2015.

Aceste venituri anuale totale nete sunt prezentate defalcat in comunicatul CA  al BNR din 1 septembrie, dupa cum urmeaza:
  • veniturile lunare nete standard ale conducerii executive a CA (salariul net lunar si indemnizatia lunara neta primita in calitate de membru al Consiliului de Administratie) inmultite cu 12 luni; indemnizatia anuala de vacanta  in cuantum de 100% salariu lunar net (fara indemnizatia de membru CA); alte drepturi banesti, acordate anual, in cuantum total de maximum 1,6 salarii lunare nete (fara indemnizatia de membru CA);  participarea la profitul realizat de BNR in anul precedent (100% din venitul lunar); indemnizatia de pensionare obtinuta in 2015 (numai in cazul dl. Guvernator, Mugur Isarescu, care a implinit varsta de pensionare in iunie 2014).
  • Prin adunarea acestora se obtine venitul net anual total.

Veniturile nete anuale totale, impartite la 12 luni, nu reprezinta veniturile nete lunare standard, pentru ca suma rezultata  nu se obtine in fiecare luna, fiind  doar o medie aritmetica. Aceasta medie aritmetica poate cuprinde venituri ocazionale fara caracter repetitiv, (cum ar fi indemnizatia de pensionare) sau participarea la profit (care depinde de rezultatul exercitiului financiar anual). Toate sumele anuntate public in euro pentru facilitarea comparatiilor s-au obtinut prin conversia la un curs de 4,5 lei pe euro", a transmis vineri Banca Centrala printr-un comunicat.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
2309 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    si ANI CE FACE (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:35)

    vodatepes [utilizator]

    Si ANI ce face? Nu e fals in declaratii domnilor de la ANI? Nu va autosesizati?
  • +6 (10 voturi)    
    pai inteleg (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:44)

    andrei1245 [utilizator]

    sa le ia daca s_a pensionat si a plecat acasa, nu sa ramana si sa ia in continuare salariu.

    este un mare abuz ce se intampla la BNR.
    • +7 (7 voturi)    
      Peste alti 65 de ani... (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:30)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      ... cand Mugur Isarescu va fi in continuare Guvernatorul BNR, va mai primi o indemnizatie de pensionare. Si tot asa..
    • -2 (6 voturi)    
      nu e abuz (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      dl guvernator are dreptul sa isi termine mandatul cu care a fost investit de Parlament. Pana in dec 2017 are tot dreptul sa ramana in functie.
      Este ca la presedintie: daca presedintele Romaniei face varsta de pensionare in timpul mandatului, inseamna ca trebuie sa se pensioneze in mod automat? nu isi termina intai mandatul de 5 ani?
      • +2 (4 voturi)    
        mda (Vineri, 2 septembrie 2016, 15:21)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        si intrebarea fireasca este: si presedintele are astfel de bonus de pensionare in timpul mandatului ??

        evident ca nu.

        bonusul se da in functie de perfomante, nu ca devii senil ca ai atins varsta pensionarii
  • +8 (14 voturi)    
    Luati cu toate mainile, nesatulilor !!! (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:50)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Luati zeci de mii de euro, sute de mii de euro, imbuibatilor. Nu va mai ajunge.
    Intr-o tara saraca, cu venituri medii salariale de 200-300 de euro pe luna, voi va acoperiti de bani.
    Va votati limuzine luxoase, farfurii suflate cu aur si bonusuri anuale in anii de criza.
    Adica Isarescu primeste 12 luni de salarii suplimentar pentru ca a iesit la pensie ? Ce insemna aberatia asta ?
    Daca esti pensionar, stai frate la pensie. Daca vrei sa ramai salariat, ramai salariat dar nu cere BNR sa te bonuseze pentru asta.
    Tatal meu a lucrat 50 de ani si are pensie de 1200 de lei. E multumit, se descurca.
    Sunteti niste ciocoi, ati parvenit si stoarceti tara asta de resurse.
    Domnul Vasilescu, la cei 80 de ani ai domniei sale, nu crede ca ar putea sa lase locul unui tanar ? Pana la urma, tinerii unde sa munceasca daca cei de 80 de ani tin cu dintii de locurile lor caldute de munca ?
  • +4 (8 voturi)    
    Nesimtirea.... (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:58)

    Costello [utilizator]

    ...a ramas la romani si este endemica la parveniti!
  • +6 (10 voturi)    
    nu are importanta (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:05)

    Gobelin [utilizator]

    si aia 16.000 euro pe luna tot e mult.
    unde mai pui ca mai primeste inca 2-3 salarii lunare, in decursul anului, din diferite prime si bonusuri.
    prea mult pentru Romania.
    salarizarea guvernatorului BNR ar trebui sa fie undeva la nivelul sefilor celorlalte institutii fundamentale (Justitie, Presedentie, Guvern, etc...) adica undeva pe la 2-3000 de euro.
    • -2 (4 voturi)    
      nu te supara, (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      dar 2000 euro are un sef de serviciu de la o banca medie din Romania...e prea putin pentru un guvernator de banca centrala.
      • +5 (7 voturi)    
        mda (Vineri, 2 septembrie 2016, 15:25)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        nu te supara dar salarii trebuie conditionate de performante si de situatia financiara a tarii

        asta cand vorbim de bugetari...

        daca vorbim de sectorul privat, poate sa aiba un director de banca si 1 milion de euro salar, nu priveste pe niciun platitor de taxe si impozite acest lucru.

        ne raportam rapid la sectorul privat... dar performanta se face la fel ? un bugetar nu va munci NICIODATA la fel de eficient cat unul de la privat.
        • -5 (5 voturi)    
          avand in vedere ca avem o inflatie de sub (Vineri, 2 septembrie 2016, 17:03)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          1%, rezerve de 30mld euro si un curs de schimb stabil, este performanta, zic eu. Sa nu uitam anii 1990, 1995, cnad aveam inflatie de 180% an.
          • +1 (1 vot)    
            26 de ani (Vineri, 2 septembrie 2016, 17:45)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Si in '95, in '97 cine o fi fost guvenator. Nu tot Mugur?
            Daca nu era el de vina atunci, nici acum nu e meritul lui.
      • +2 (2 voturi)    
        nu te supara tu (Vineri, 2 septembrie 2016, 18:13)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        dar n-are nici o relevanta.
        deca daca nu cumva esti agentul de PR al BNR.
        aparuse pe HN o informare chiar din partea BNR despre politicile de transparenta si nivelurile salariale ale conducerilor unor banci centrale din Europa.
        si surpriza, toate sunt corelate cu nivelul de salarizare in celelalte institutii fundamentale.
        in Franta de pilda, presedintele bancii nationale castiga cat ADJUNCTUL sefului Inaltei Curti.
        Numai la noi exista aberatii de tip ASF si BNR cu castiguri de 10 ori mai mari decat ale presedintelui.
        cica au profit ! te apuca plansul, zau! au profit dintr-o activitate reglementata, nu din ceea ce fac ei acolo.
        nu activitatea lor produce profitul, ci legea care le reglementeaza activitatea si care obliga entitatile supravegheate sa cotizeze!
  • +1 (1 vot)    
    E oficial! (Vineri, 2 septembrie 2016, 17:39)

    agentia_cagebista [utilizator]

    Mugur Isarescu e cel mai bine platit guvernator de banca centrala din lume, relativ la salariile conationalilor sai. Uite asa suntem si noi primii la ceva ... clonati'l si la urmatoarea clona sa'i dublati salariul ...
  • +1 (1 vot)    
    Ne enervam inutil (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 23:46)

    Prostu' satului [utilizator]

    Cine-mparte, parte-si face, zice o veche vorba romaneasca. La altii, acelasi fenomen se numeste "fat cats".
    E foarte rezonabil ce scrie cineva mai sus, ca nu e OK sa salarizezi guvernatorul bancii centrale cat un bancher oarecare. Nu stiu totusi nici daca e rezonabil sa-l salarizezi de zece ori mai mult.
    In fond, sa ma iertati - daca 1. omul e chiar atat de bun si 2. doar banii conteaza, ce l-a impiedicat (vreme de un sfert de secol) sa se duca in sectorul privat, unde n-ar mai fi avut nimeni nimic de comentat?
    Rationament valabil pentru multi altii - presedinti, ministri, inalti functionari samd. Imi imaginez, in naivitatea si prostia mea, ca astfel de oameni au (sau ar trebui sa aiba) si-un alt gen de motivatie pentru a prefera o cariera in sectorul public uneia mult mai bine platite in sectorul privat. Si ma consider privilegiat sa cunosc cativa astfel de Oameni.
    Altfel, sunt si alte lucruri iritante in toata povestea asta, nu doar suma. Pe langa salariul in sine, cu care traiesc milioane de romani si miliarde in toata lumea, vedem ca dl. guvernator (si presupun ca si altii de la BNR) primeste si:
    1. indemnizatie CA.
    2. indemnizatie de vacanta (?) - deci nu numai ca e vb de concediu platit, dar mai e si bonusat (note to self - sa nu uit sa-i spun asta patronului meu, cred ca n-a stiut pana acum, saracul...), un fel de-al 13-lea salariu.
    3. alte drepturi banesti (???), inca 1,6 salarii lunare.
    4. participarea la profit, inca un salariu lunar.
    5. indemnizatie de pensionare, 12 salarii lunare (sau un salariu pentru urmatorii 12 ani). Cate s-au facut pana acum, ca le-am pierdut sirul? 16-17 salarii pe an?
    6. Sa nu-mi spuna cineva ca d-nii bancheri centrali vin cu metroul sau cu masina personala la serviciu, sau ca se duc la Sinaia si isi platesc camera la hotel. Mai punem un salariu?
    Iar lucru cel iritant este ca aceiasi domni, in frunte cu dl. Vasilescu, fac apologia ascetismului si a taierii salariilor. Taierii salariilor ALTORA, fireste.

    Pisici obeze.