Proiect al Ministerului Finantelor: Se dubleaza contributiile de asigurari ale angajatilor, dispar contributiile platite de angajatori, se majoreaza salariile brute. Vor fi afectate PFA

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:14 Economie | Finanţe & Bănci

UPDATE 12.05: Ministerul Finantelor a respins proiectul, printr-un comunicat de presa. Ministrul Anca Dragu a anuntat la Digi 24 ca in cateva zile pe site-ul Ministerului Finantelor va fi pus in consultare publica un proiect asumat de Minister prin care se urmareste "doar simplificarea legislatiei fiscale".

Contributiile de asigurari sociale (CAS) ale angajatului vor fi majorate de la 10,5% la 21,7%, iar pentru sanatate (CASS) de la 5,5% la 8,9%, potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta a Guvernului pentru modificarea Codului fiscal obtinut de Profit.ro. Potrivit acestuia, angajatorii vor fi scutiti de CAS pentru conditii normale de munca, precum si de CASS. In schimb, vor fi obligati sa majoreze cu 21% salariul brut lunar de baza pentru toate salariile brute lunare mai mici sau egale cu 5 castiguri salariale medii brute pe economie, arata ZF.ro. Pentru restul salariilor, angajatorii vor trebui sa le majoreze cu 2.815 lei.

Cota de contributii a angajatorului va fi de 4,2% din fondul de salarii doar la conditii deosebite de munca si de 8,4% la conditii speciale de munca.

In acest moment contributia individuala de asigurari sociale este de 10,5% din salariul brut la angajat si 15,8% din fondul de salarii la angajator pentru conditii normale de lucru, in total 25,8%.

Practic, conform propunerii, cota totala ar urma sa scada la 21,7% din salariul brut, platita integral de catre salariat, iar angajatorul nu va mai fi obligat sa plateasca niciun fel de contributie sociala la conditii normale de lucru, dar va trebui sa majoreze salariul brut cu 21%.


Citeste mai multe despre   









18178 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    :D (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:21)

    Nevermind [utilizator]

    Misto ideea. Poate asa cei obisnuiti numai cu diferenta dintre brut si net, afla si de o parte din restul procentelor. Numai ca in dulcele stil romanesc tip "taxa drum", parca vad ca se vor reintroduce la angajator unele, pe langa cele deja mutate la salariat.
  • +3 (5 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:21)

    HP [utilizator]

    Deci ramai cu mai multi bani in mana, sau mai putini ?
    • -3 (9 voturi)    
      mda (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:31)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui HP

      cu mai putini, pentru ca se mareste brutul si iti ia si impozit la cotele pe care oricum ti le ia
    • -2 (6 voturi)    
      Multi (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:37)

      BjornTuroque [utilizator] i-a raspuns lui HP

      La un salariu brut de 10,000 pare ca ar iesi un plus la net de vreo 13%.
    • +6 (10 voturi)    
      ramai cu exact aceiași bani (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:42)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui HP

      din pacate articolul nu prea e clar. taxele care erau platite separat de angajator vor fi trecute in salariul brut. salariile brute ale angajatilor cresc (pe hartie), taxele platite de angajati cresc (pe hartie), sumele fizice platite si /sau primite de toate partile implicate raman identice
    • -2 (4 voturi)    
      In principiu, (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:59)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ar trebui sa ramai cu mai multi, daca tii cont ca taxele cresc cu 14,6 % iar salariul brut va trebui sa creasca cu 21%.
  • -7 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:22)

    SoulSearcher [utilizator]

    buna treaba... scoatem platile de la angajator, il fortam sa mareasca brutul, ca sa avem ce impozita din brut...

    practic incurajam si mai mult ca angajatorul sa scada numarul orelor pe hartie de la 8 la 4 sau de la 4 la 2

    si sa-i dea angajatului restul banilor la negru in plic

    astia de la finante ori sunt tampiti, ori sunt nebuni

    in loc sa se incurajeze munca, sa faca angajatorul si angajatii sa fie legali, ca asa apara si mai multi contribuabili din zona gri si neagra...

    ei vor sa micsoreze zona alba (aia angajati cu norma intreaga si cu salarii brute mari) in zonele gri (norme putine pe hartie cu banii in plic) sau zonele negre (aia "angajati" ca zilieri sau cu, contracte de prestari servicii sau donatii)

    only in rumanien
    • +2 (2 voturi)    
      Dumneata ai idee cum se calc. impozitul (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:15)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ? Din brut se scad toate contributiile legale obligatorii si apoi se aplica impozitul 16%
  • -7 (13 voturi)    
    mda... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:33)

    liviu_ [utilizator]

    deci campania electorala, eliminarea impozitelor la pensii duc la asta

    daca chiar o sa se dea aberatia asta... prevad ca in 3-4 ani de zile Romania intra in faliment... sa vezi atunci ce o sa moara mosii de foame!

    deja in ultimu timp (cum avem o crestere economica) se intrec toti in cresteri de salarii, scaderi de taxe etc... de ce nu investeste unu in locuri de munca, in infrastructura?! sigur... rezultatele se vad mai greu, dar acolo vei putea creste tot sustenabil... fara un deficit care nu o sa fie ok pe termen lung...
    da ce conteaza... pacalim prostii?! mai furam 4 ani?! dai inainte!

    daca chiar fac asta... (presupunand ca se face si la privat) cred ca multe firme se vor cara... unele dintre ele cu angajati cu tot... sa vezi distractie... si daca renunta si la scutirile de impozit pt ITsti... deja punem cruce la tara asta!
    • +8 (10 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:30)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu se mareste si nu se schimba nimic real, ci doar scriptic, nici romania nici angajatii nici salariatii nu pierd și nu castiga niciun ban.
      Taxele care acum sunt platite separat de angajator vor fi introduse in salariul brut. Taxele platite catre stat raman identice in cuantum. Salariul net primit de angajat ramane identic in cuantum. Singura diferenta va aparea in fluturas: angajatul va vedea un salariu brut mai mare, și taxele reale, mari, pe care le vireaza catre guvern.
      Din punctul asta de vedere s-ar putea sa fie o problema, poate explodează mamaliga cand va vedea romanul ca de fapt jumate din banii pe care îi produce munca lui se duc ca taxe la stat.
      • +2 (2 voturi)    
        exact (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:12)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui zet

        abia acum vor intelege oamenii cat din banii lor se duc la stat si cat li se intorc si la ce calitate.
        Cand o sa vada un om ca la 1500 bani in mana, se mai duc la stat vreo 1100 sa vezi galceava.
      • +2 (2 voturi)    
        ok... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 12:02)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zet

        greseala mea...
        merci de lamurire...

        in legatura cu oamenii.... ce sa zic... poate ar trebui sa inteleaga putin cum merge economia... si faptul ca aia care dau pomeni electorale nu ii ajuta cu nimic... dimpotriva...
  • -1 (1 vot)    
    PS: (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:34)

    liviu_ [utilizator]

    nu inteleg exact din articol.. se aplica DOAR PFA sau SI PFA...
    inteleg ce prevede, dar nu inteleg eact cui se adreseaza... presupun ca tuturor...
    • +3 (3 voturi)    
      Tuturor! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:03)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De acum salariatii vor vedea cu adevarat, dand ei din manuta lor tremuranda, cat dau borfasilor si mafiotilor autointitulati STAT!
      Vor avea salariul de 2000 de leisi vor lua in mana de la angajator 1000.
      Eu personal as fi fost mai extremist, as fi dat salariatului banii in mana si apoi l-as fi pus pe el sa plateasca! Sa se oftice ca da din buzunar! Sa nu mai stea ca gloaba idioata cand fura borfasii care alcatuiesc statul! Sa iasa in strada!
  • -5 (9 voturi)    
    pfoaa! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:37)

    CRMS [utilizator]

    Un adevarat Guvern liberal!. In acest fel contributiile pentru PFA vor ajunge la 30%.
    Sa adaugam 16% impozit pe profit si 22% TVA si ajungem la 68% taxe catre stat.
    Intr-adevar merita sa traiesti si sa muncesti in RO unde statul iti ia peste 2/3 din ce castigi!
    • +3 (3 voturi)    
      ??? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:03)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      S-a majorat TVA-ul?? :)))
  • -8 (10 voturi)    
    Creste economica ZERO. Marire impozite. (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:44)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Sa tehnocratim bineeee !
    • +6 (8 voturi)    
      Habar nu ai ce vorbesti! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:26)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Sumele o sa fie aceleasi, salariul in mana ramane la fel, doar se muta contributiile la angajat care va trebui sa se invete sa raspunda pentru el si sa-si platreasca contributia la pensie.
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:49)

    Bulan [utilizator]

    Ar fi interesant de vazut un exemplu cu aceste cote, cum se modifica efectiv un salariu?!
    • +2 (6 voturi)    
      Toate sumele raman identice. Se schimba scriptic (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:36)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

      Netul (primit in mana de salariat) ramane identic.
      Taxele reale primite efectiv de stat raman identice.
      Cheltuielile reale, platite de angjator, raman identice.
      Singura schimbare este trecerea pe fluturasul angajatului a taxelor platite separat de angajator, prin marirea salariului brut scriptic.
      Articolul este destul de confuz, cred ca redactorul nu a inteles foarte bine ce se intampla.
  • +8 (8 voturi)    
    deci, ca sa inteleg? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:49)

    moka [utilizator]

    Legea va obliga pe angajator sa mareasca salariile brute (baza) astfel incat nici un angajat sa nu piarda ceva fata de momentul actual?
    Daca-i asa, e OK.
    • 0 (0 voturi)    
      DA (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:32)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      DA
    • -3 (7 voturi)    
      sa mori de ras... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:48)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui moka

      NU poate sa existe o astfel de lege. Ar fi o aberatie mai ceva ca Legea darii in plata aplicata reotroactiv.
  • +20 (20 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:50)

    zet [utilizator]

    O aberatie introdusa de pe vremea lui Vacaroiu, care a distorsionat complet piata muncii, a afectat fiecare salariat din romania, si culmea despre care lumea nu prea este constienta.
    Azi in romania, asigurarile sociale sunt platite fifty fifty - jumate plateste salariatul, jumate plateste angajatorul. În cifre, asta se traduce asa: angajatorul te angajeaza pe un salariu brut de 2000 de lei, din care iti retine taxele tale 500 de lei, iti vireaza salariul net 1500 de lei, si SEPARAT el mai plateste inca 500 de lei taxe pentru tine. În total cheltuieste 2500 de lei, 1500 lei net + 1000 de lei taxe, dar salariatul consideră ca cheltuielile firmei cu el sunt doar 2000 de lei, salariul lui brut.
    Motivul pentru care a fost creat sistemul asta este ca salariatul să aibă impresia că plateste taxe mai mici, sa nu se ingrozească de sumele imense pe care le da guvernantilor spre furt :)
    Inutil să spun că și jumatatea cealaltă, care nu apare pe fluturaș, o plateste tot salariatul. Taxele sunt pe munca angajatului, și nimic altceva.
    Probleme pe care prostia asta le-a creat: unii angajatori nu vireaza partea lor de taxe, și angajatii se trezesc că desi au lucrat legal nu li se recunoaste la pensie. -infinitele probleme cu salariul pe hartie / in mana - oricat ameninti angajatorii cu sanctiuni, ei tot salariul mai mic trec in acte pentru că li se pare unfair să plateasca ei niste taxe pentru angajati, taxe de care angajatii nici macar nu sunt constienti!
    Un sistem mult mai bun este in America: angajatii primesc de la angajator intreg salariul brut, nici macar un dolar nu este retinut de angajator pentru taxe, este obligatia angajatilor lor sa isi plateasca taxele, o data pe an isi depun declaratia, isi calculeaza deducerile, etc. Asa e corect - eu cheltuiesc 2500 de lei cu tine, te rog frumos sa primesti suma intreaga si completa
    • +1 (1 vot)    
      De acord cu tine (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:55)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Insa acum eu sunt foarte curios daca salariile angajatilor vor scadea. Spun asta deoarece nu vad nicio baza legala ca angajatorul este obligat sa mareasca salariile angajatilor cu 21%.
      • 0 (0 voturi)    
        e prerogativa legiutorului să reglementeze ... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 12:52)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        ... modul de calcul.
        Cu alte cuvinte legiuitorul (in cazul de fața guvernul) obliga angajatorii ca de acum încolo să calculeze salariul brut asa și nu altfel.
        Salariile negociate în contractele de munca raman identice.
        Un angajator care s-ar trezi sa spuna: eu nu modific salariul brut, ca nu vreau eu, mi-ar placea ca de maine sa raman cu mai multi bani, in schimb modific taxele platite de angajati prin noua lege, ca e treaba angajatilor, pai angajatorul ala ar fi pur si simplu in afara legii, ar incalca si ordonanta asta și toate legile in vigoare despre relatiile de munca si probabil ar primi o amenda de vreo 50.000 de lei, inchisa firma etc. ar fi precum conu leonida fata cu reactiunea, care vroia si sa nu mai plateasca nimeni taxe, dar sa si primeasca in continuare pensie după legea veche :))
    • +1 (1 vot)    
      Pai da , dar (Joi, 8 septembrie 2016, 15:00)

      EuIoan [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Nu i se va da angajatului nici un ban . El in Romania , nu stie cat are sal brut . Nu stie decat Net-ul ...
      Si aici vbim de marea masa , nu de cei cativa corporatisti care stiu sa citeasca un stat de salarii .
      Pana la urma , tot angajatorul plateste , din contul lui , taxele , ca si pana acum , dar va creste salariul minim ceea ce se traduce printr-o miscare strict contabila si o majorare a taxelor platite de catre angajator . Repet ..angajatul habar nu are cate taxe se platesc pentru el .
  • -8 (14 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:50)

    HP [utilizator]

    Astia-s nebuni ? Pai daca se aplica asa ceva, creste contributia cu 30%, dar salariul brut cu 20%, adica o taiere de 10% din net.

    Daca e pe bune, ce a facut Boc cu bugetarii e pistol cu apa, iasa lumea in strada, TOATA lumea.
    • +2 (6 voturi)    
      De unde scoti cifrele alea? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:51)

      Anathema [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Contributiile cresc cu 14,6%. Mai calculeaza o data.
      • -2 (4 voturi)    
        Rectificare: (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:13)

        Anathema [utilizator] i-a raspuns lui Anathema

        14,6 puncte procentuale.
      • 0 (2 voturi)    
        Cum de unde (Miercuri, 7 septembrie 2016, 18:44)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Anathema

        "Contributiile de asigurari sociale (CAS) ale angajatului vor fi majorate de la 10,5% la 21,7%, iar pentru sanatate (CASS) de la 5,5% la 8,9%"

        21.7% + 8.9% = 30.6%

        Iar salariile cresc cu 21%.

        DACA cresc, ca nu ai cum sa obligi angajatorul privat sa creasca salariile, de aia avem salarii minime.

        Pur si simplu va plati salariatul tot, la acelasi brut.

        Adica o taiere masiva.
  • +6 (8 voturi)    
    o măsură buna? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:51)

    Alex1512 [utilizator]

    O bună parte dintre patroni își platesc oficial angajații cu salariul minim pe economie, pentru a plăti bani mai puțini la stat, iar restul banilor ii platesc "la negru". Din păcate această practică este atât de răspândită încât oricât de mult ar scădea taxele pe muncă, tot nu-i va determina pe mulți angajatori să intre în legalitate.
    Această măsură pare că vine in ajutorul angajaților care sunt in situația aceasta. Dacă e așa, atunci trebuie mediatizată foarte mult, pentru că este una dintre puținele măsuri luate de oricare guvern luate într-adevăr pentru oameni. Pe de o parte vor crește sumele încasate la buget si pe de altă parte angajații vor contribui cu mai mulți bani la buget si teoretic vor avea o pensie mai bună, în raport cu munca pe care o depun.
  • +2 (2 voturi)    
    Ministerul Finantelor este predictibil (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:55)

    tropotaru [utilizator]

    pentru ca schimba codul fiscal cel putin o data pe an.

    Impredictibilitatea ar insemna sa nu faca modificari in lege.

    Ciolos, te lupti cu morile de vant: ANAF si CNADNR sunt stat in stat.
  • +1 (7 voturi)    
    Și cum se gândesc ei (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:00)

    AdiSto [utilizator]

    să oblige patronul să mărească salariile?
    • +1 (1 vot)    
      Asa cum l-a obligat (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:18)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      sa mareasca salariul minim.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu-i tot aia (Miercuri, 7 septembrie 2016, 17:42)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

        Salariul minim are rol de protectie sociala.
    • 0 (0 voturi)    
      buna intrebare (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:23)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      dar practic angajatorul trebuie sa accepte de buna voie acest lucru atata timp cat nu este vorba despre cheltuieli suplimentare pentru el, ba mai mult, este vorba de o simplificare administrativa deoarece nu mai este nevoie de 2 calcule pentru acelasi salariu (unul pentru angajat si unul pentru angajator). In acelasi timp este o simplificare si pentru ANAF care nu va mai incasa si tine evidenta pentru 2 contributii aferente aceluiasi lucru.
      Practic nu-l obliga la o cheltuiala in plus pe patron ci doar la schimbarea modului de evidenta a taxelor.
  • -7 (7 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:04)

    DrPepper [utilizator]

    Deci in loc sa scada darile se dubleaza!!
    Ca sa nu mai zic un lucru: cum ramane cu cei care vor fi proaspat angajati?? Acei angajati vor semna ce li se ofera sau ca sa inteleaga lumea.. ma scap de angajatii vechi la care legea ma obliga sa le majorez salariul si angajez altii noi fara obligatia legala de a da mai mult.
    Iar de cei care muncesc pe salariul minim pe economie nici nu mai zic nimic...
    Cea mai idoata propunere.
  • +7 (11 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:13)

    denvarel [utilizator]

    Asa da.

    Cea mai buna masura cu impact real in economie. Cand angajatii vor vedea cu ochii lor cat anume le ramane net dupa plata taxelor si contributiilor vor deveni mai responsabili. Atat fata de angajator cat si fata de functionarii statului.
    Cam cum credeti ca se va comporta romanul mediu cand vede lunar cati bani da la sanatate si ce primeste in schimb.
  • -5 (13 voturi)    
    Deci se dubleaza CASS+CAS (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:18)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Pana acum angajatul platea din brutul lui 32.5% statului (CASS+CAS+Impozit) acum va plati asa:
    21,7% (CAS) + CASS (8,9%) + Impozit (16%) = 46.6%
    Deci ajungem mai rau ca-n tari cu impozitare progresiva. Uite de aia romanii plecati in strainatate sa lucreze nu se vor mai intoarce NICIODATA in Romania. Prefera sa traiasca printre teroristi islamisti decat sa fie terorizati anual de ploticieni prin cresterea birurilor.
    • +3 (5 voturi)    
      ai uitat de TVA (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:55)

      Crinulet [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Pai, avand in vedere ca din aproape tot salariul net vei plati si 20% TVA cand cheltui banii (plus accize pe benzina, tigari, cafea, etc) , atunci sari binisor de 65% din brut...

      Bani pentru ghiolbani !
  • +2 (2 voturi)    
    Cu ocazia asta (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:22)

    tanar_pensionar [utilizator]

    o sa dispara de fapt si aiureala cu parte din taxe platite de angajator si parte platite de angajat (salariatul ia salariul net si nu plateste el personal nimic). Salariul o sa fie unul brut si taxele vor aparea in clar cca 60% asa cum este si acum, numai ca sunt impartite PE HARTIE, pentru a parea mai mici. Oricum toate sunt platite de angajator din cheltuielile lui cu salariile.
  • +1 (1 vot)    
    O analiza asupra modificarilor putem avea? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:28)

    adinico [utilizator]

    Ma asteptam de la hotnews sa apara chiar daca posteaza mai tarziu informatia, cu o analiza a acestor modificari. Care va fi diferenta .....
    Dezamagine
    Cautam pe alte site-uri
  • +5 (7 voturi)    
    O revolutie ! Foarte bine! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:35)

    fdaniel [utilizator]

    O măsura cu impact direct dar mai ales indirect. Este absolut normal ca omului să i se plătească salariul brut și el (ca un om major, responsabil, așa cum NU sunt majoritatea) să-și plăteasca pensie, șomaj, sănatate, etc... adică să aibă grijă de viitorul lui.

    Din comentarii văd ca lumea habar nu are cum se calculeaza și plătesc contribuțiile (in afara de postacii roșii) și au înțeles toți ca se maresc contribuțiile.

    Eu zic ca nu se măresc, se mută doar de la angajator la angajat.

    Efectul direct (minor și nu atat de important) este că se simplifică munca celor de la Personal.

    Efectul major este că angajații vor vedea cu ochii lor cât le ia Statul din munca lor și atunci poate or să fie mai grijulii cu alegerile lor și cu modul in care aleșii cheltuie bani pe pomeni electorale.

    În al doilea rând asta deschide calea spre posibilitatea de a alege între mai multe fonduri de pensii.

    Nu cred că se va aplica însă :( ... Partidele "tradiționale" vor să-și păstreze electoratul captiv plus că nu cred că populația e în stare să-și gestioneze acest mecanism: o să primească mai mulți bani și o să-i bea în prima zi.
  • +5 (5 voturi)    
    De ce cresc taxele la PFA ? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:38)

    IonutSC [utilizator]

    Sa explicam clar:

    Acum un PFA plateste doar partea angajatului:

    5.5% sanatate + 10.5% pensie + 16% impozit pe profit = 32% impozit (din profit sau norma)


    Modificarile in discutie maresc strict partea angajatului. Deci un PFA va plati urmatoarele taxe taxe:

    8.9% + 21.7% + 16% = 46.6%.

    O crestere de app 43% de pe o zi pe alta, o nimica toata.

    Contractul dintre un PFA si un beneficiar este pe suma bruta, putin ii pasa peneficiarului de taxele PFA-ului. Deci nu se poate revizui suma din contract cu aceleasi costuri pentru beneficiar pentru ca PFA-ul sa ramana cu acelas net dupa taxe deoarec il in afara de tariful platit PFA-ului, beneficiarul nu mai plateste nici o taxa.

    Imi este greu sa cred ca PFA-urile si profesiile liberale nu sunt targetul principal al acestor modificari.

    Stau si ma intreb retoric :oare cum poti sa ai un guvern si tehnocrat si socialist in acelasi timp ?
  • +3 (7 voturi)    
    Angajatii sunt in castig (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:46)

    vma [utilizator]

    Un exemplu clar pe un salariu brut de 1000 RON.

    acum:
    angajat 16% plateste 160RON
    angajator 21.5% platea 215 RON

    ANGAJATUL RAMANE CU 840 RON IN MANA
    ANGAJATORUL PLATESTE IN TOTAL 1215 RON

    viitor:
    salariul brut devine 1217 RON
    angajat 30.6% plateste 372.4 RON
    angajator 0%

    ANGAJATUL RAMANE CU 844.6 RON IN MANA
    ANGAJATORUL PLATESTE IN TOTAL 1217 RON

    de fapt legea ii tinteste pe cei care au ales sa lucreze ca si PFA desi au statut de angajat. Se vor angaja cu totii pentru ca nu mai merita.
    vor fi afectati si cei ai caror patroni se vor face ca uita sa le mareasca salariile cu ce 21.7 bucurosi ca si-au marit profiturile.
    vor fi fericite firmele de contabilitate ca se vor simplifica declaratiile putin
    • 0 (0 voturi)    
      De unde stii tu... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:01)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui vma

      Apropo de unde stii tu ca salariul brut devine XXX? NU am vazut nicio lege sa oblige angajatorul la asta. Asa cum spui tu la sfarsit multi patroni vor "uita" sa mareasca salariile cu 21% si vor da vina pe guvern ca le-au marit taxele si ei trebuie sa le suporte acum.
    • 0 (0 voturi)    
      aproape corect :) (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:27)

      MihailS [utilizator] i-a raspuns lui vma

      Cresterea salariala conform proiectului va fi de 21% (nu 21.7%) ceea ce ar insemna ca angajatul va fi usor in pierdere.
  • +2 (2 voturi)    
    PFA e toast... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:49)

    demaGOGU [utilizator]

    ...practic se vad cu taxele dublate dintr-o lovitura de ...pix.

    plecati, cei care nu ati facut-o deja.
  • 0 (0 voturi)    
    Contributii majorate pentru ce ? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:49)

    cvladici [utilizator]

    Masura este pentru a incasa mai usor banii din contributii
    statul nu e sigur pe contributiile platite de angajator, dar de la angajat incaseaza sigur

    iar majorarea contributiei la sanatate cred ca are legatura cu majorarea salariilor medicilor

    iar daca urmeaza alte mariri de salarii contributia va creste din nou

    nu e normal ca un PFA sau un salariat sa plateasca aproape 10% din venit la sanatate
  • +2 (2 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:52)

    EuIoan [utilizator]

    De fapt , in economia reala , angajatii habar nu au cati bani castiga brut . Ei stiu doar cat anume au salariul net - cash daca se poate .
    Orice ati face cu taxele , ii deranjeaza doar pe contabili pentru ca imparteala asta aberanta . Cat da angajatul si cat da angajatorul este de ochii lumii si atat .
    Angajatul vrea o anumita suma neta . Nu stie si nici nu il intereseaza cat plateste taxe . Oricum taxele se platesc doar din contul angajatorului .
    Vreti sa faceti angajatul responsabil ? II dati Salariul BRUT - TOT ( INTREG ) si asteptati sa isi plateasca el taxele . O sa vedeti voi atunci evaziune :)
  • 0 (0 voturi)    
    ceva e in neregula.... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:55)

    chirvasamar [utilizator]

    cu stirea asta. Am vazut detaliile pe profit.ro, si acolo spune ca se modifica art. 64, ceea ce nu are logica deoarece art. 64 se refera la cota impozitului pe venit. Cotele CAS si CASS sunt stabilite la art.138, respectiv 156. Logic ar fi sa se modifice aceste articole si nu art. 64.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! Eu as fi mers MAI DEPARTE! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 10:58)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In sensul ca i-as fi dat CASH bizonului sa amusine banii si apoi la sfarsitul anului sau trimestrului sa se duca sa plateasca el cash sau card banii in contul ANAF-ului! Adica la angajator sa nu mai fie notiunea de brut/net. Angajatorul sa dea 2000Euro pe luna. Bizonul sa plece cu tescalaul in buzunar, sa stea 3 luni, sa consume 5000 si apoi sa afle ca are de dat la stat 3000. Si sa vada ca Oprea cumpara masina cu masaj la c##ie, Pontalaul scuteste KAZMUNAIGAZ de jumatate de miliard de euro dati la stat si C#caC#la plateste taxe de 10.000Euro pe an in Romania si el da 12000, o singura persoana!
    E ca o trezire!
  • 0 (0 voturi)    
    Contra vantului . (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:03)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Smecherii din astea au tot incercat guvernantii , ma rog , finantistii , pentru a le fi lor mai bine . Adica , sectorului bugetar. Iei de la cei care fac banul ,de la privati si dai la bugetari . Asta-i scopul , in final , numai ca asa se vor tot '' robotiza'' locurile de munca si daca cineva va avea timpul sa contabilizeze corect forta de munca ocupata pe bune , va vedea ca numarul celor care muncesc se reduce . De ce ? Celor mai multi patroni le-a ajuns lehamitea la gat si se gandesc de o mie de ori daca mai angajeaza pe cineva . Vom trai si vom vedea .
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar . . . (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:16)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu vede nimeni ca e o facatura? Proiectul asta contine termeni atat de aberanti incat pur si simplu provoaca rasul! Auzi ,dublarea contributiei angajatului si disparitia contributiei angajatorului. Asta este clar de speriat masa de alegatori. Probabil ca va sari PSD acum si ii va linisti ca atat timp cat exista el. PSD, acest lucru nu se va intampla. Si cand te gandesti ca mai sunt doua luni pana la alegeri! Vom fi bombardati cu minciuni si promisiuni zilnic daca nu din ora in ora. Incepe circul!