UPDATE Reteaua de bancomate, POS-urile, platile cu cardul si serviciul de internet banking ale ING au cazut sambata. Serviciile au redevenit functionale dupa aproape 11 ore/ "Problema tehnica nu a pus niciun moment in pericol datele si banii clientilor", spune banca

de D.P., V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 17:47 Economie | Finanţe & Bănci

Clientii cu conturi la ING au avut o surpriza neplacuta sambata dupa-aiaza
Foto: Hotnews
Mai multi cititori ne-au sesizat ca reteaua de bancomate a ING Bank este nefunctionala, lucru confirmat si de un reporter HotNews.ro. "E o problema tehnica. Nu merg nici POS-urile, nici ATM-urile si nici Home'Bank (sistemul de Internet banking furnizat de banca). Sistemul a cazut din cauze naturale, neputand fi vorba de un atac. Avem mai multe echipe care lucreaza simultan, si speram ca pana la ora 18.30 cand ne vom reuni sa va putem da o veste buna", au transmis HotNews oficialii bancii.

De cateva ore, clientii bancii nu pot sa faca plati cu cardul, la magazine sau pe internet, si nici nu-si pot accesa online conturile. Oficialii bancii spun ca sistemele informatice au cazut si ca se fac eforturi pentru restabilirea lor cat mai curand. Nu se precizeaza motivul care a dus la aceasta situatie, a transmis Digi24.

UPDATE 00.00 ING Bank anunta ca "toate serviciile ING sunt din nou functionale". Anuntul a fost facut si pe pagina oficiala de Facebook.



UPDATE 19.35 - ING Bank anunta intr-un comunicat remis redactiei ca problemele au aparut la "sistemul de stocare a datelor" si ca lucreaza impreuna cu furnizorii sistemului afectat "in regim de maxima urgenta" pentru remedierea situatiei. "Aceasta problema tehnica nu a pus niciun moment in pericol datele si disponibilitatile banesti ale clientilor ING, care sunt in deplina siguranta", precizeaza ING.

Comunicatul ING:

"Va informam ca astazi, 10 septembrie, orele 13.00, sistemul de stocare a datelor a inceput sa genereze erori in operare. Ca urmare a acestei situatii tehnice neprevazute, atat reteaua de ATM-uri, sistemele de acceptare a cardurilor ING cat si serviciul Home'Bank au devenit indisponibile.

Lucram impreuna cu furnizorii sistemului afectat in regim de maxima urgenta pentru remedierea acestei situatii in cel mai scurt timp posibil. Aceasta problema tehnica nu a pus niciun moment in pericol datele si disponibilitatile banesti ale clientilor ING, care sunt in deplina siguranta.

Vom informa periodic clientii cu privire la stadiul remedierii acestei situatii neplacute.

Ne cerem scuze pentru toate neplacerile create si va asiguram ca, impreuna cu furnizorul platformei tehnice afectate, tratam rezolvarea acestei problema in regim de maxima prioritate."



Citeste mai multe despre   









24993 vizualizari
  • +44 (52 voturi)    
    wtf? (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    "Sistemul a cazut din cauze naturale, neputand fi vorba de un atac. "

    ce naiba inseamna cauze naturale ? procesoarele au imbatranit si decedat ? ram-ul a inchis ochii si a trecut in nefiinta ?

    mai bine ne spuneti ce date au reusit sa ia ...
    • +26 (30 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:23)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Cauze naturale inseamna probabil vreun Dorel care a taiat vreun cablu prin Bucuresti pe unde au ei serverele.
      • -13 (21 voturi)    
        Well ... cepeuul a iesit la o tigara (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:17)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Well ... Cepeuul a iesit la o tigara, acum ca nu mai poate fuma in "biroul" lui.

        Acolo s-a intalnit cu Ebusu si Mnemoria si au ramas la shueta in trei, cu cafea de la aparat.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
      • +13 (17 voturi)    
        re (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:10)

        JaxSoaSoa [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

        dorel sambata seara...ti ai gasit...lol
        mai bine ar fi corecti si ar spune adevarul...ca poate niste baieti destepti le-au trasa-o la maxim.
      • +1 (1 vot)    
        Aviz amatorilor (Duminică, 11 septembrie 2016, 11:51)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        E bine sa ai macar doua carduri de la banci diferite la tine.
    • -17 (23 voturi)    
      9/11 sept (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Will be fallen...
      • +9 (11 voturi)    
        vorbesti serios? (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:59)

        UltimulStingeLumina [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        daca da ... ai o problema
    • +10 (16 voturi)    
      Alte cauze naturale (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:54)

      goguduru [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      - a varsat cineva cafeaua pe un server
      - s-a impiedicat cineva de un fir
      - a cazut un meteorit pe un data center
      :)

      Acu serios, daca au luat lista de IDuri si au spart tokenul e cam nashpa.
      • +2 (4 voturi)    
        hehe (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:31)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

        serverele alea care stocheaza datele sunt in camere speciale unde intra doar administratorul de retea cind vrea sa schimbe o componenta defecta.
    • +15 (15 voturi)    
      Bine, bine, dar ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:50)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ... hackerii sunt si ei oameni ca toti ceilalti, nu entitati metafizice supranaturale.

      Deci eventualii pirati se asimileaza la cauze naturale.
  • +13 (17 voturi)    
    Ingrijorator ! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:23)

    Sparafucile [utilizator]

    Parca de asa ceva n-am auzit sa se fi intimplat pe la alte banci . Adica sa cada TOATE formele de accesare a banilor . Daca gresesc , rog sa fiu corectat fara menajamente . Dar sper sa nu mi se vina cu exemplul Marmorosch Blank din 1929 .
    • +10 (12 voturi)    
      frightening, isn't it? (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:06)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      " sa cada TOATE formele de accesare a banilor"

      ...sa nu lase si ei o portita hotilor sa acceseze banii clientilor, zau asa, ce oameni fara inima....
    • +10 (10 voturi)    
      S-a mai intamplat exact la fel si la Raiffeisen (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:07)

      Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      acum 2 luni dar s-a rezolvat in aproximativ o ora.
    • +6 (22 voturi)    
      Oh...da (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:15)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Mai acum cateva saptamani toate ATM, POS si autorizarile cardurilor BT au fost cazute timp de 2-3 zile, dar nu am vazut articole in presa sa se scandalizeze nimeni.

      O fi avut reporterul hotnews card la ING si o zis sa scrie si el un articol, sa manance o paine.

      Cel mai probabil au planificat un upgrade ceva in weekend, care cel mai probabil a mers prost si acum se chinuie ori sa-l patch-uiasca si sa ramana online, sau pur si simplu fac roll back si restaureaza vechiul sistem.
      • +3 (3 voturi)    
        plauzibil (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 21:03)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Pare perfect plauzibil ce spui.Sa speram ca asta a fost si nimeni nu pierde din conturi.
    • -10 (16 voturi)    
      e clar... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:16)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ING are probleme de cash flow.
      • +16 (18 voturi)    
        pai daca (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:30)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        ai vrut sa-ti scoti tot salaru de'odata....
        • +4 (6 voturi)    
          ba nu... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 21:37)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          am fost la cumparaturi la Paris.
        • -3 (5 voturi)    
          Aoleu... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:42)

          ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          La 1200 lei cat are el, crezi ca se sesizau?
    • +5 (9 voturi)    
      S-a mai întâmplat (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:17)

      Pinochio [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Tot la ING si tot in weekend. Acum un an doi.
    • +4 (6 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Le-a cazut baza de date cu clienti si conturi. In conditiile astea e normal sa nu mai mearga nimic...
      Problema e cum de nu aveau redundanta suficienta incit sa ramana in picioare sistemul. Si la Google si la Amazon si la bancile romanesti, peste tot mai cade cite un HDD, cite un CPU, cite un chip de memorie. Dar sistemul e facut in asha fel incit instant un sistem de back-up sa preia controlul.... Poate ar trebui ca baietii astia sa investeasca nitel mai mult in infrastructura...
    • +1 (1 vot)    
      cred ca da (Duminică, 11 septembrie 2016, 8:53)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      INtr-adevar, alte banci ANUNTAU lucrari de mentenanta in weekend, ce afecteaza, de exemplu, cardurile. Nu si internet bankiingul! Si desigur nu afectau operatiile cu numerar facute de la ghiseele bancii.
      Dar ING nu are decat doua casierii "cu oameni", asa ca daca sistemul nu merge ...
      De Marmorosch Blank de unde stii? Chiar parintii mei m-am mirat ca stiau, erau copii mici pe vremea ai, nu aveau bani la banca ...
  • +5 (17 voturi)    
    ING, parere proasta in ultima vreme (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:56)

    justinme [utilizator]

    Acum 3-4 saptamani m-am trezit ca mi-au virat in cont vreo 60 de mii de euro. Nici nu stiam cum sa calculez suma de pe sms.

    Am intrat pe homebank si surpriza, eram pe minus vreo 40 de mii de lei noi. Cu un mesaj acru "Va rugam sa depuneti imediat suma in cont... bla bla"

    Am sunat la ei, si se balbaiau toti, ne cerem scuze, rahaturi de-astea.. va rugam sa nu va atingeti de bani ca nu sunt ai dvs... sa mori de ras.

    Zic "bai prietene" daca in 5 minute nu am banii mei in cont, ma duc si iau toate bancomatele la rand si scot cati bani pot si plec in Malaesia.

    Zice "nu, nu, nu!" va rugam sa stati linistit ca vom rezolva problema...

    Sincer, am avut o parere nu buna, ci foarte buna despre ING, pana acum cativa ani... probabil de cand toate unitatile sunt franciza...

    In fine... vai de capul lor.
    • -1 (9 voturi)    
      Amice mare fraier (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:43)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui justinme

      eu luam banutzu si le trimiteam o carte postala din Tahiti
      Ma scuzi
      sint doar sincer
      dupa parerea mea cine reseste plateste
      asa ca daca au greit ei trebuia sa ii faci sa plateasca
      :)
      • 0 (2 voturi)    
        cine e oportunist trebuie sa plateasca (Duminică, 11 septembrie 2016, 13:29)

        Palax [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        Deci sa inteleg ca daca tu gasesti o femeie dezbracata si drogata tu profiti de ea prin faptul ca nu exista repercursiune pt tine?
    • +1 (1 vot)    
      NOROCOSULE! (Duminică, 11 septembrie 2016, 9:05)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui justinme

      Pe mine Raifaissen m-au anunta numai DUPA ce au remediat situatia.
      Si nu, nu merita sa fug in Tahiti cu banii, deoarce suma suplimentara era de numai ... 7 lei si 40 de ani!!!
      Desigur, daca banca POATE sa imi extraga din cont 7.40 lei fara acceptul meu, nu ar putea sa lichideze intreg contul curent, sau depozitele?!
      Si inca mi-e team sa nu primesc citattie de la ANAF, pentru venitul nedeclarat!
      Tu, Justinme, ce ai facut?!
      Chiar daca doar pentru cateva ore, ai avut in cont 60.000 E nejustificati! Crezi ca ANAF nu a aflat de asta?!
  • +11 (13 voturi)    
    s-a mai intemplat asta... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:09)

    liviu_ [utilizator]

    acu o saptamana si ceva... cel putin cu plata cu cardul si home bank. nu stiu daca si cu posurile...
    tot la ing bineinteles...
  • +8 (10 voturi)    
    Varza, e ora 19:45 si nu merge (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:45)

    Gica PetreschPetrescu [anonim]

    Varzaaaaaaa
  • +14 (18 voturi)    
    Aiureli... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:49)

    Zarathustra [utilizator]

    ..."cauze naturale" e formularea gasita de PR-ul bancii pentru a explica faptul ca le-a cazut curentul in centrul de date si ca n-au reduntanta ori copii de siguranta. Lucrez cu infrastructura ING din Amsterdam si s-a declarat deja intrerupere de serviciu (cea mai grava forma de incident IT) de pe la 3 dupa-amiaza, ai nostri in schimb... ca brazii: e weekend, persoana de serviciu e incompetenta iar strategia de disaster-recovery la ING complet inexistenta. Deci greu la deal cu boii mici. Asteptati-va la alte surprize neplacute in urmatoarele zile.
    • +4 (6 voturi)    
      Ma bucur ca avem info (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:46)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Zarathustra

      din interior
      cum sa vina "expertii" aia la lucru sambata ca ei nu sint platiti
      am si eu o intrebarica intrebaroasa
      astia de la support
      au linie de on call permanenta 24/7?
      poate stii cumva
      mie personal nu mi se pare corect sa fiu lasat sa ajung la pagina cu pricina sa incerc sa ma loghez securizat si sa astept ca fraieru sa se incarce pagina fo juma de ora
      din punctul meu de vedere e BRESA de securitate
      si baietii din domeniul bancar ar trebui sa stie mai bine cu ce se mananca asta
  • +11 (13 voturi)    
    de 4 ore ma rog (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 19:57)

    Jaj [utilizator]

    sa aveti salvari periodice la datele stocate....daca nu ati avut atata cap sa aveti un cluster....
    cauze naturale ... virus... suc de portocale... semen ....:)
  • +5 (41 voturi)    
    aoleo (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:01)

    Mazeta [utilizator]

    Sper că nu mi-a furat cineva creditul de la ING.
    • +3 (7 voturi)    
      credit (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 21:04)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce naiba si ING-ul da credite in ruble !!!???!!! :))))))
    • +4 (6 voturi)    
      :))) (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 21:38)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Epic!
    • -1 (9 voturi)    
      Nu-ti permiti tu credite, (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:12)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la cat te plateste FSB-ul.
    • +7 (13 voturi)    
      Huh (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:12)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nici cand faci un banc reusit nu esti de incredere... Bleah!
    • 0 (6 voturi)    
      Hmmm..... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:45)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De cand da ING credite in ruble?
    • +2 (8 voturi)    
      Huh.. (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:46)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Stai linistit, mazeto, ca e vorba de ING... nu de Sberbank. Si oricum nu aveai de ce sa-ti faci griji, ca e tactu' Phutin guvernator acolo.
    • +1 (3 voturi)    
      in mod normal nu (Duminică, 11 septembrie 2016, 9:09)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In mdo normal, desigur ca nu are sens sa "discuti" cu trollul kremlinist, insa in acest caz, ne-a tras-o!
      Este mai destept decat noi toti: pai noi ne facem griji ca a fost compromis sistemul ING, si risca sa ne dispara banii din conturi sau depozite.
      Dar daca ai la ei un CREDIT (din acela pe repede inainte), si se sterge harddiskul, cine iese in castig?!
      • 0 (0 voturi)    
        Si daca ai... (Luni, 12 septembrie 2016, 19:30)

        gamoto [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

        ...creditul, nefolosit sau in parte folosit, pe un card ING si dispare suma? Cine plateste?
  • +6 (6 voturi)    
    Le-a picat baza de date (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:30)

    IonutSC [utilizator]

    Si dupa cum se misca se pare ca nu au nici un mecanism de Disaster recovery pus la punct.
  • +5 (7 voturi)    
    HomeBank-ul merge acum (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:39)

    Razvan S. [utilizator]

    HomeBank-ul merge acum (cel puțin cu Digipass), dar mai sunt probleme cu SMS-urile.
    • +1 (3 voturi)    
      Poti sa vezi si lista (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 21:02)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Razvan S.

      cu ultimele tranzactii?
      :)
      sper sa stai bine cu .....ceasu
      • +1 (1 vot)    
        Lasand gluma la o parte (Duminică, 11 septembrie 2016, 9:12)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        L a ING, intram cu homebank si vedeam rapoartele lunare de tranzactii. Dar daca le-a picat baza de date, sau au fost hackeriti, in caz de nevoie cum pot eu sa dovedesc ca am avuta ATAIA bani la ei, si ca nu eu mi-a lichidat depozitul ieri dupa-amaiza?!
  • +8 (10 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:48)

    Nevermind [utilizator]

    Citisem intr-un comentariu o intrebare a unui client ref cum recompenseaza ing acest incident. Pai... fair ar fi sa dea pentru o zi dobanda la nivelul perceput pentru depasire neautorizata, pentru sumele aflate in conturile clientilor :D
    • +1 (1 vot)    
      se recompenseaza... (Duminică, 11 septembrie 2016, 10:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      cu sincere regrete...
      cand le-a mai picat odata (online cel putin) am pierdut juma de ora din viata mea cu reincercat tranzactia, telefoane la emag sa schimb comanda etc,
      daca e omu undeva unde trebuie sa plateasca si nu are decat card (gen restaurant, hypermarket etc) ce face?! pierte timp, bani si nervi si ingu isi cere scuze... mergi...
      • 0 (0 voturi)    
        i know (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:47)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cu emag/ing m-am distrat si eu acum cateva zile. A trebuit sa pierd timpul pe telefoane pentru aflare problema, retrimitere link plata, etc.
  • -1 (3 voturi)    
    Merge o laie (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:59)

    SomeoneToGive [utilizator]

    Site-ul da rateuri. Nu merge.
  • +3 (3 voturi)    
    Am vazut (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    La supermarket se circula bara la bara.
  • +7 (9 voturi)    
    Penibil (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:36)

    Mirciulin [utilizator]

    Aiurea, nu merge nici acum. Abia am fost la un magazin să-mi fac cumpărăturile de seară, şi sistemul era dus - cel puţin în Constanţa. Am şi căzut în penibil, că nu mai aveam decât 10 lei cash la mine, a trebuit să returnez mare parte din cumpărături şi, cel mai grav, nu mi-am mai putut lua ţigări :)
    • 0 (0 voturi)    
      vezi... (Duminică, 11 septembrie 2016, 10:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mirciulin

      ing tine la sanatatea ta :P
  • +6 (10 voturi)    
    Pff... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 22:39)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Am fost la Mega Image, si nu am putut sa platesc cu card BT pentru ca ei au POS-uri ING... Vai mama lor de olandeji...
    • 0 (0 voturi)    
      ei na! (Duminică, 11 septembrie 2016, 9:15)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      Am carduri de la mia multe banici, insa evident ca in mod normal NU ma plimb cu toate cardurile la mine.
      Dar la Mega, nu se poate sa nu vezi ca la casa au nu un singru POS, ci vre-o sapte, de la diferite banci. Deci daca tu ai card de la BT sau de la BNR, nu conteaza ca nu merge POS-ul de ING, foloseau alt POS, daca nu aveau chiar pentru banca ta ...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu peste tot e la fel (Duminică, 11 septembrie 2016, 11:16)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

        Unele Mega au POS-uri de la ing la casa. Ieri a fost haos, nu le mergea nimic.
  • +17 (19 voturi)    
    King Cash (Duminică, 11 septembrie 2016, 0:18)

    Anarb [utilizator]

    Uita d-asta nimic nu e mai sigur decat niste bani la tine in buzunar. Unde sint aia care tipau cat de rapide si sigure sint platile cu cardul s-au limitat platile in numerar? Ia sa-i vad cand vine chelnerul cu nota si cardu' tot da eroare-n POS sau cu coada-n spate si cosu' plin la casa si nici macar c-o sticla de apa nu poti sa treci.
  • +3 (3 voturi)    
    Oare merge? (Duminică, 11 septembrie 2016, 9:28)

    Observator roman [utilizator]

    La un Mega Image din Bucuresti unde am fost de dimineata afisul cu "Ne cerem scuze, etc." inca era prezent la casa. Am intrebat de ce, doar se anuntase de aseara ca problema s-a remediat.
    "Nu, tot nu merge", mi-a spus casiera. "A incercat o doamna inaintea dvs sa plateasca cu cardul ING si nu mergea..."
    Am platit cash cele doua croissante :) si m-am intrebat: CARE-I ADEVARUL?
  • +2 (2 voturi)    
    interesant... (Duminică, 11 septembrie 2016, 10:37)

    liviu_ [utilizator]

    conform unui raspuns de pe ING Nederlands ING olanda si ING Romania sunt 2 entitati separate care nu coopereaza

    wtf?!?!?!?!1

    "Dee Norbert ING Romania is down!!!!!
    Unlike · Reply · 1 · 16 hrs

    ING Nederland Hi Dee, sorry to read that ING Romania has been down yesterday. I'm sorry, we cannot help you since ING Romania en ING Holland are two seperate companies, we don't cooperate. I hope it works again! ^Roos"
    • 0 (2 voturi)    
      acum sincer... (Duminică, 11 septembrie 2016, 11:42)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sper ca nu vrei ca ING Olanda sa resolve problemele de mentenanta ale ING Romania. Si ca un IT-ist sa iti dea raspunsuri legate de actionariatul companiilor- pe Facebook :)

      PS: nici mie nu mi-a mers Homebank in dimineata asta (puteam sa ma loghez dar mergea foarte greu si nu ma puteam deloga decat fortat- nu din butonul de Logout), am dat mesaj pe FB la ING WebCafe si s-au msicat foarte repede si au rezolvat,
      PS2: evenimentul in sine nu e ceva extraordinar, am patit chestii similare si cu alta banca mare europeana (nu in Romania). a durat vreo 12 ore pana si-au rerutat serverele, au repornit si asta a fost. Problema la ING a fost putin legata de comunicare, putin panicarda.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar ca.... (Luni, 12 septembrie 2016, 1:31)

      _Andrei [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Interesant, pentru ca ce au in Romania e sucursala a ING Amsterdam, asa ca... sunt fix aceeasi entitate.

      Probabil ca PR-ul din Olanda este la fel de bun (sau varza - cum preferi) ca cel din Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Fals (Duminică, 11 septembrie 2016, 10:56)

    TeodorGugiu [anonim]

    Nu e adevarat ca au repornit serviciile. Eu inca nu ma pot conecta la homebank.
  • +2 (2 voturi)    
    Ma intreb ca prostu (Duminică, 11 septembrie 2016, 10:57)

    feisbuk [utilizator]

    Oare pe septembrie voi vedea pe extras Taxa Mentenanta Homebank?
  • +5 (5 voturi)    
    Banii pe card (Duminică, 11 septembrie 2016, 13:21)

    Robert M [utilizator]

    Banii tinuti pe card nu sunt ai detinatorului, sunt ai bancii.
    Este suficient sa ai o data nevoie de ei si sa nu ii poti accesa.
    Oamenii trebuie sa inteleaga ca banii electronici nu pot inlocui niciodata banii fizici.
    Cardurile trebuie folosite doar atunci cand avem neaparat nevoie de ele, nu pentru orice cumparatura.
    • -8 (8 voturi)    
      Asta e, unii din noi nu vor (Duminică, 11 septembrie 2016, 17:03)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      sa coboare din copac.
      Daca vrei faci legaturi cauza-efect gresite, n-ai decat. Dar faptul ca un datacenter a cazut nu inseamna ca e vina ideii de card ci felul cum a fost implementata in acest caz.

      E ca si cum ai spune: se intampla accidente, masinile trebuie eliminate, hai sa mergem cu caruta.

      Nu, daca suntem oameni rationali, vedem de ce se intampla accidentele si actionam in sensul reducerii cauzelor.
      • +7 (7 voturi)    
        Ei lasati, ca au mai tras si altii concluzii (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:27)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Vezi marele studiu ca numerarul aduce evaziune. Ce n-a spus studiul e cum Germania, Austria, Elvetia, Japonia, toate tari in care cashul e cam 70%, au evaziunea la piciorul broastei. Si da, ar cam trebui si nemtalaii, si elvetienii, si japonezii sa se mai dea jos din copac; au ramas in urma si cu educatia, si cu tehnologia. ;)
        • -3 (3 voturi)    
          I-auzi ? (Luni, 12 septembrie 2016, 1:56)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

          De-aia au ei card si in tramvai ? De aceea cand vad o bacnota de 100 EUR se uita ciudat la tine. chiar daca te vad turist ?

          Sau, de aceea mafiotii fug de carduri ca dracul de tamaie, ca ei sunt oameni cinstiti si nu vor sa faca evaziune... :)

          Get a life. Sau mai bine spune ca esti un comerciant din ala cu chioscul de la colt care nu are chef sa-si puna POS si sa plateasca comisionul bancii in locul clientului. Mai bine sa se duca la bancomat si sa vina cu cash-ul.
          • +3 (3 voturi)    
            Ei cine? (Luni, 12 septembrie 2016, 8:10)

            ids [utilizator] i-a raspuns lui clint

            Tramvaiele cu care am mers eu in Germania, Austria, Elvetia si Italia n-aveau POS. Uite nu mi-aduc aminte in Olanda...
            Iar in Japonia iar nu e POS in tren sau metrou. Mai mult, au bancomate in 7/11 si chiar si-n S/bucks.
            Cred ca tu ar trebui sa-ti iei o viata ca ai vreo 10 postari pe subiect. Cam mult pt cineva care-si da si el cu parerea...
            • -1 (1 vot)    
              Intr-un fel iti dau dreptate. Mai bine tac. (Luni, 12 septembrie 2016, 13:25)

              clint [utilizator] i-a raspuns lui ids

              Totusi, ca sa vezi incotro se indreapta lucrurile, chiar si intr-o tara fosta comunista:

              http://www.czech.cz/en/Business/Public-transport-systems-to-get-handy-contactless
          • +1 (1 vot)    
            De unde le scoti, prietene? (Luni, 12 septembrie 2016, 11:28)

            Anarb [utilizator] i-a raspuns lui clint

            La mine nu s-a nimeni niciodata ciudat in Germania cand am scos 100 de euroi. Poate vroiai tu sa cumperi o guma cu hartie de 100, ca asa se uita ciudat si in Romanica.
          • +1 (1 vot)    
            Ti-a scapat porumbelul! (Luni, 12 septembrie 2016, 11:47)

            Iomen [utilizator] i-a raspuns lui clint

            Realitatea e ca micile magazine nu pot suporta la marja mica in care i-au inghesuit marile lanturi un comision de 1-2% la card si sa primeasca banii in 3-4 zile. D-asta nu accepta carduri, nu din alte motive.
            Culmea e ca la marile lanturi bancile merg cu conditii muuult mai bune si uite asa au creat singure un cerc vicios in care doar comertul modern are card, dar dau vina cu nerusinare pe evaziune si forteaza legislativ intrarea POS-urilor in buticuri. E o interventie in piata libera ca sa-si pastreze ele marja.
      • +6 (6 voturi)    
        Cat plateste banca ? (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:37)

        Robert M [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Este bine sa iti aperi locul de munca dar trebuie sa intelegi ca uneori poti gresi.
        Angajatorul tau, banca, nu ofera un serviciu indispensabil omenirii.
        Oamenii pot trai fara banci dar bancile nu ar putea exista fara clienti.
        Nu incerca sa jignesti atunci cand iti sustii punctul de vedere pentru ca vei fi depistat rapid ca sustii partea hotilor.
        • -1 (1 vot)    
          Nu lucrez la banca si nici nu sunt (Luni, 12 septembrie 2016, 1:51)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

          vreun mare fan al bancilor. Vezi celealte comentarii ale mele pe tema asta. Stiu ce e in banci, ce pile si beizadele conduc ostilitatile, dar nu e problema mea. Discutia e ampla despre cum bancile ne afecteaza pe toti:

          E ciudat nu, majoritatea socialistilor urasc visceral bancile care sunt emblema capitalismului salbatic. Dar, nu e chiar asa, din contra.

          Deficitele bugetare, de 2-3% ( ~10 % la greci in "vremuri bune" sau 7% la noi pe vremea lui Tariceanu ) sunt suportate prin inprumuturi de la banci. Adica statul ia o parte din bani de la "bogatii lacomi", via banci. Vei spune ca daca nu s-ar fura, nu ar fi nevoie, dar eu zic ca mai avem pana atunci si chiar si cand nu va mai fura, statul tot va cheltui mai mult decat poate colecta, asta vedem in strainatate.

          Pe scurt, cu ajutorul bancilor, tot ce se produce se consuma, iar redistributia e in floare, cum nici nu visau comunistii.
          Problema e ca bogatii, care n-ar trebui sa se mai imbogateasca in conditiile in care averea le e tocata de statul populism, totusi prospera. "Gaselnita' este deficitul bugetar, adica cu cat le cresc averile, cu atat creste si datoria statului ( fata de ei ). Noroc ca ei sunt bogati si n-au nevoie de bani efectiv ci doar scriptic, asta le da putere relativa, fata de alti bogati si asta e tot ce ii intereseaza... Evident ei sunt bogati doar pe hartie, dar pana ne vom prinde noi, iata ca socialistii viseaza sa le dea in cap si sa le ia ... caii de la bicicleta.

          Exista multe probleme cu modelul asta, dar sincer, redistribute ca acum nu s-a mai facut. Fara banci, poate si bruma de medici ar pleca, iar cei care ar sta la coada la Dristor la saorma ne-ar da in cap...

          Asa ca eu m-as mai gandi la treaba cu bancile.
  • 0 (4 voturi)    
    Eliberarea de gaz împotriva incendiilor (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:54)

    Mihai S. [utilizator]

    Cauza centrului de date ING nefuncțional a fost eliberarea gazului INERGEN într-o simulare pentru stingerea incendiilor. INERGEN reduce cantitatea de oxigen din încăpere sub 15%, astfel că focul se stinge.

    Eliberarea gazului din buteliile cu presiune creează unde de presiune și de sunet care pot afecta funcționarea hard-discurilor.

    ANSUL produce echipamente pentru stingerea incendiilor și scrie în documentația gazului INERGEN că simpla introducere a gazului într-un spațiu cu hard-discuri nu le afectează funcționarea, dar nivelul mare de decibeli cu sunet de înaltă frecvență pot să facă asta. https://www.ansul.com/en/us/DocMedia/F-2012095.pdf

    Alte discuții despre evenimente similare:

    http://itknowledgeexchange.techtarget.com/itanswers/inergen-release-associated-with-acute-hard-drive-failure-rate-what-effect-causes-the-damage/

    https://vpsboard.com/topic/3193-mass-drive-failings-linked-to-accidental-gas-fire-suppression-release-in-sydney-data-centre/
  • -1 (3 voturi)    
    Vibratiile acustice pot fi o cauza (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:35)

    goguduru [utilizator]

    Si eu am ajuns la ac concluzie dupa 10 min de search pe net. Sunt zeci de surse care explica ce se intampla la un discharge de Inergen si cum vibratiile acustice pot genera anomalii in functionarea HDD.

    Insa eu tot am niste nedumeriri.

    1. Cum de nu stiau asta si cei care au facut testul si l-au facut pe serverele live? Mi se pare un nivel de incompetenta greu de atins simultan la cei 3-4 oameni, cel putin, implicati in aceasta decizie. Vorbim de oameni din IT platiti cu mii de euro/luna.

    2. Daca acesta este adevarul, de ce nu au dat un comunicat pe la ora 3 de genul. "Ne cerem scuze, in urma unui test planificat sunt probleme in utlizarea serviciilor ING. etc".?

    Eu prefer ING in loc de berede si daca stiu ca tot ITul lor e un Pentium 2 intr-o debara. :)

    Da, sunt foarte neplacut surprins de ce s-a intamplat ieri cu Banca Mea Online.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred... (Luni, 12 septembrie 2016, 19:34)

      gamoto [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

      ... ca SSD e prea scump pentru banci! Costa prea mult asa ca lasa-i pe fraieri sa se chinuie, ca trebuie platite primele de realizari managerilor bancilor!?!
  • 0 (0 voturi)    
    ING si hakerii (Duminică, 11 septembrie 2016, 23:58)

    MisuG [utilizator]

    Eu cred ca ne mint si ca au fost hackeri, nu teste programate.
    O multime de banci din strainatate ai fost atacate in ultimele luni!
    Am fost cumva norocos ca nu am avit nevoie de bani in perioada in care le-a picat sistemul, altfel ii reclamam de nu se vedeau.
    BNR ar trebui sa faca un control la ei urgent sau daca sunt sub autoritate olandeza, atuncii banca centrala din Olanda trebuie sa o faca!
    • 0 (2 voturi)    
      BNR nu are nimic de zis (Luni, 12 septembrie 2016, 1:29)

      _Andrei [utilizator] i-a raspuns lui MisuG

      ING Romania este sucursala a ING Amsterdam, asadar BNR nu are nimic de verificat deoarece sucursala intra sub jurisdictia celor din Olanda (ce banca nationala au acolo).