Serverele ING, blocate sambata de un test planificat pentru sistemul de stingere a incendiilor. Banca va returna clientilor comisioanele pentru retragerile de la alte banci

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 11 septembrie 2016, 13:35 Economie | Finanţe & Bănci

Clientii cu conturi la ING au avut o surpriza neplacuta sambata dupa-aiaza
Foto: Hotnews
ING Romania va returna comisioanele aferente retragerilor de numerar de la bancomatele altor banci, efectuate sambata de catre proprii clienti, si va suporta costurile aditionale generate de indisponibilitatea platilor cu cardul, in urma problemelor tehnice survenite timp de mai multe ore, se arata intr-un comunicat de presa al bancii, citat de Agerpres. Banca precizeaza ca blocajul serverelor bancii si sistemul de stocare a datelor a fost provocat in urma unui test planificat efectuat in centrul de date al ING, pentru sistemul de stingere a incendiilor.

Amintim ca in cea mai mare parte a zilei de sambata, reteaua bancii nu a putut fi efectuata nicio operatiune de plata atat in online, cat si la comercianti sau prin bancomatele bancii.

"Sambata, 10 septembrie, in timpul unui test planificat in centrul nostru de date pentru sistemul de stingere a incendiilor, procedura de eliberare a gazului Inergen a afectat in mod sever si neasteptat mai multe servere si sistemul de stocare a datelor. Primele probleme au inceput sa apara dupa ora 13:00. Au fost afectate toate serviciile conectate sistemului de stocare a datelor, respectiv tranzactii cu cardul, operatiuni la bancomat, serviciul de internet banking, sistemele de comunicare si website-ul www.ing.ro. In consecinta, o mare parte din tranzactii nu au putut fi procesate si comunicarea cu clientii a fost intarziata (...) Ne cerem scuze, inca o data, pentru situatiile neplacute pe care le-au intampinat clientii nostri si ne asumam responsabilitatea pentru problemele cauzate. Astfel, vom returna clientilor comisioanele aferente retragerilor de numerar de la bancomatele altor banci efectuate ieri. Avem, de asemenea, in vedere acoperirea costurilor aditionale generate clientilor afectati de indisponibilitatea platilor cu cardul. In ciuda acestui incident exceptional si fara precedent in istoria ING Romania, prioritatea noastra ramane asigurarea de servicii financiare la nivelul inalt de asteptari cu care ne-am obisnuit clientii de-a lungul anilor", se arata in comunicarea bancii.

Potrivit sursei, in consecinta, la momentul aparitiei incidentului, au fost activate de urgenta procedurile si planurile de recuperare prevazute pentru astfel de situatii.

"Toate echipele relevante din IT, suport pentru clienti, management al produselor, comunicare si conducerea bancii au fost mobilizate pentru rezolvarea cat mai rapida a situatiei. De asemenea, furnizorul extern al sistemului afectat a tratat cu prioritate zero restaurarea serviciului. Din cauza magnitudinii si complexitatii defectiunilor, din pacate timpul necesar pentru restaurarea activitatii prin sistemul de back-up a fost mai lung decat in cadrul testelor pe care le efectuam regulat. Mai mult decat atat, pentru a asigura deplina integritate a datelor, am efectuat o copie aditionala a bazei de date inainte de a incepe restaurarea sistemului, ceea ce a prelungit perioada de indisponibilitate a serviciilor"', precizeaza ING Bank Romania.

Reprezentantii bancii mentioneaza ca "la ora 21:15 am restaurat serviciul de online banking ING Home'Bank, iar tranzactiile cu cardul la comercianti si la bancomate au redevenit functionale incepand cu ora 23:00', iar 'in prezent, finalizam analiza diagnostic a acestui eveniment exceptional, monitorizam indeaproape evolutia situatiei impreuna cu furnizorii si luam masuri aditionale pentru a asigura derularea normala a operatiunilor".

De asemenea, ING Romania noteaza ca lipsa de comunicare catre clienti, in primele momente de la aparitia problemei, a fost cauzata tot de incidentul respectiv.

"Ne pare rau ca am dezamagit, pentru ca nu am comunicat proactiv in primele ore. Defectiunea sistemelor de comunicare (website, sms,mail-uri) a afectat transmiterea mesajelor catre clienti", mentioneaza sursa citata.

ATM-urile, sistemele de acceptare a cardurilor ING, cat si serviciul Home'Bank, au fost indisponibile sambata, timp de mai multe ore, pentru clientii bancii, din cauza unor erori in sistemul de stocare a datelor. Reprezentantii bancii au precizat ca problema tehnica nu a pus niciun moment in pericol datele si disponibilitatile banesti ale clientilor ING.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11127 vizualizari
  • -21 (35 voturi)    
    Nenorocire (Duminică, 11 septembrie 2016, 13:52)

    EugenEugen1 [anonim]

    Urmeaza ca toti retardatii sa povesteasca cam cat au avut ei de suferit sambata din cauza nefunctionarii serviciilor ING .. unul nu si-a putut cumpara tigari, altul nu si-a putut plati shaorma .. etc
    • +8 (24 voturi)    
      Ei bine priveste te in Oglinda (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Ce ai vazut ? Un calugar ? Sau ...cum ai etichetat tu consumatorii nmentionatinde tine ? Patetic comentariu de salariat "aiengi " !
    • +1 (15 voturi)    
      sambata am cumparat o carte (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:05)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      de pe amazon pe kindle.
      dupa ce am terminat de citit cartea, am vazut mesajul cu plata refuzata (tot pe kindle).
      azi am intrat la ei pe suport sa le explic ca stiti, ca banca nu merge, uitati linkuri, va rog asteptati pana luni, etc.
      pana la urma li s-a facut mila si mi-au dat un voucher sa-mi platesc cartea.
      m-am simtit ca un kk..
      • -13 (25 voturi)    
        ... (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:17)

        EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui giigi

        Probabil fiindca asta esti
        • -3 (3 voturi)    
          :))) (Luni, 12 septembrie 2016, 10:18)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

          Right to the point!Mi-a placut replica! :)))
    • -2 (6 voturi)    
      iar cei neretardati? (Luni, 12 septembrie 2016, 8:51)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Va rog sa explicati dece ne-retardatii nu au avut probleme sambata?!
      Singura expilicatei rationala ar fi c a"numai retardatii si-au facut cont/card la ING", oamenii cu IQ normal evita aceasta banca!
    • +3 (5 voturi)    
      au aparut si postacii ING (Luni, 12 septembrie 2016, 8:58)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      amice, tocmai ti-ai dat o palma cu piciorul in fund. Practic ai reusit contraperformanta sa iti superi si mai tare clientii.
      Sa inteleg ca nu mai avem voie sa ne impartasim problemele pe forum,aici ? Ne lasi doar sa iti laudam franchiza adica ? Te intelegem, e posibil sa nu iti iei bonusul. Sau ti-a afectat gazul inert capacitatile cognitive cand te plimbai cu surubelnitza dupa ureche prin datacenter cand cautai de unde "se da mai tare aeru conditionat".Da, asa e, ai ghicit - datacenter e camarutza aia unde-s cutiile alea 2 mari negre cu multe beculetze unde-si ascunde femeia de servici galeata si T-ul cand iese la tigara in spate.
      Si ca o lectie personala pentru tine - nu conteaza cum bagi cablu n priza ca nu are "+" si "-". Verifica mai bine si capatul celalalt daca e bagat in aparat. Da, stiu, ai dreptate sa fii nemultumit. S-a taiat frate bugetu si n0ati mai apucat sa schimbati la cablele astea, batu-le-ar. Ati ramas cu medelele astea vechi, cu "doo" capete.
      Inchei aici. Sper sa nu-mi dai "minusuri" frate Eugene. Ca n-am scris nici de tigari si nici de shaorma.
  • -4 (34 voturi)    
    Eu unul chiar sunt ING-sheep (Duminică, 11 septembrie 2016, 13:56)

    Tibi. [utilizator]

    Asa cum sunt spalatii aia la creier apple-sheep care sunt in stare sa dea 500 dolari pe un rahat cu mot daca are sigla apple, eu unul chiar sunt hardcore cu ING. In sensul ca am avut conturi la majoritatea bancilor din top 10, dar dupa 3 ani la ING mi se pare absolut epoca primitiva la toti ceilalti. In toti acesti ani nu am vazut functionar ING la fata, dar am facut poate 100 de depuneri numerar. La 1 noaptea, la 6 dimineata. Culmea, acum 1 saptamana a trebuit (e adevarat, intr-o sambata) sa fac un transfer cuiva, neaparat intr-o sucursala raiffaisen. Am stat 40 minute la coada sa pun niste bani intr-un cont. Eu invatat sa rezolv chestiilea astea in maxim 3 minute, mi s-a parut epoca primitiva. Dau 6 lei pe luna la ING pt administrare si homebank, dar as da si 15 lei, sincer, sau 20.. sper sa nu citeasca vreunu` de la ei :)) dar pur si simplu pt mine e priceless libertatea de a depunde bani in cont si rezolva cand vreau eu, ce problema vreau, tocmai ca lucrez cu sume mai mici, dar mai dese.. as fi innebunit sa stau mereu la ghiseu la coada.

    ce pot sa sper este ca si restul bancilor sa inceapa cu conceptul asta de self-banking (stiu ca mai sunt mai nou, dar au 1-2 automate in tot bucurestiul, adica degeaba), astfel incat sa fie concurenta. In rest, bancile clasice cu functionare la ghiseu cu care sa ma cert 10 minute ca nu imi seamna perfect semnatura, asta cand vroiam sa IMI DEPUN BANI IN CONTUL meu ( da, am inchis contul in ziua aia, la transilvania se intampla) ei bine, o amintire horror, nu exista decat ING pt mine acum..sper in viitor sa mai apara si altele.
    • +8 (20 voturi)    
      Haha (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:01)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      adica ti faci self-banking la automate, de-aia ti se pare ING ani lumina ?

      Eu fac de-acasa, de pe calculator, la vreo 3 alte banci tot ce am nevoie in materie de banking.

      A, si daca esti atat de bun in ale online banking-ului, de ce ai stat 40 min la coada la ghiseu ca sa faci un transfer bancar, se rezolva in mod normal din 3 click-uri, la orice alta banca. Iar sambata cand doar vreo 2 sucursale sunt deschise in tot orasul, ce te asteptai, de ce vrei sa manipulezi si sa spui ca asa ar fi mereu ?

      Inca un exemplu ca ING PR is full of shit.
      • -3 (13 voturi)    
        oare? (Duminică, 11 septembrie 2016, 17:24)

        Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Hai sa vedem cum rezolvi tu urmatoarea problema (caz real care mi s-a intamplat mie).
        Intr-o sambata la ora 18:00 iti dai seama ca trebuie neaparat sa-ti cumperi bilet de avion cu cardul de firma de la ING DAR nu ai banii in contul de la ING ci la o alta banca (deoarece ING-ul are singurul defect al cursului de schimb valutar prost). Cum faci sambata sa ajunga banii in ING? Pai simplu, mergi cu cardul de la banca X retragi banii cash, ii depui fizic (singur) la bancomatul ING tot in contul tau si cumperi biletul de avion.
        Nu vreau sa iti mai povestesc de faptul ca iti activezi conventii de direct debit direct din aplicatia lor de HomeBank nu ca la alte banci (nu dau nume) unde trebuie sa mergi la furnizor dupa o hartie si apoi si la banca. Stai la 2 cozi cand la ING rezolvi in 20 secunde comod de acasa. Mai putem adauga "abonamentele" de asigurare de viata tot asa direct din aplicatie.
        Si tot pentru ca mi-a mai venit una in minte, faptul ca iti pozi deschide cont nou (in valuta de exemplu) direct din aplicatia de HomeBank. E drept ca la inchidere trebuie sa mergi in sucursala. Si cu mersul in sucursala as puncta programul pana la ora 19:00 in timpul saptamanii si sambata (pentru cei care lucreaza de la 09:00 la 18:00).
        Daca ar avea si cursul de schimb valutar mai bun, ar fi clar cea mai buna banca.
        • +3 (9 voturi)    
          Boss (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:44)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

          Raiffeisen are automate de cash: baneasa, victoriei, unirii, pe astea le-am folosit eu, o mai fi si altele :)) Acum stam sa laudam ING pe gratis? :)))
          • -2 (6 voturi)    
            Ete fss... (Luni, 12 septembrie 2016, 8:32)

            ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

            E, pe gratis. E platita reclama, stai tu linistit.

            Cum spunea cineva mai sus, ING PR is full of shit!
      • +11 (13 voturi)    
        N-ai stat la rind... (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:48)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui clint

        ... la BRD, sa inteleg. Acolo si daca ma duc sa ii intreb cit e ceasul imi fac o copie (ilegala) la CI.
        • +4 (4 voturi)    
          confirm!!! (Luni, 12 septembrie 2016, 8:53)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui ac

          Confirm faza cu copia dupa cardul de identitate!
      • +2 (2 voturi)    
        sa bagi bancnotele (Luni, 12 septembrie 2016, 11:06)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui clint

        in unitatea de CDrom, nu e self-banking, man...
    • +8 (18 voturi)    
      Pt berbecul de la ING (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:14)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      Pentru astfel de comentarii acolo la ING ? Problema este ca au fost afectate si POS-urile marilor magazine care lucreaza cu ING, nu doar clientii care depun bani la orice ora in cont. Ce vina am eu ca si client al BT, BCR sau BRD ca ING-ul s-a trezit sa faca un backup de date in miezul zilei, ce a mers extrem de prost ? Pe astia care nu sunt clienti ai lor cum ii despagubesc ? Poate ca aveau prea multi si doreau sa mai scape de ei....dar minciuna asta cu Inergen e maxima, dar buna de spus la berbecutii pe care-i au drept de clienti.
      • -1 (1 vot)    
        un berbecutz (Luni, 12 septembrie 2016, 8:59)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Da, sunt unul din berbecutzii ce au cont la ING.
        Prin 2000 m-au sedus cu faptul ca erau singurii ce aveau Self-Banking.
        Bancile obisnuite au un program extrem de neprietenos cu cei care merg la lucru (or fi numai pentru pensionari? asistati socia? parlamentari?): sunt deschise doar 91-7, iar sambata nu lucreaza cu publicul!
        " Poate ca aveau prea multi si doreau sa mai scape" - sa stii ca ast apare plauzibil, in mai m-au anunta ca dobanda la depozite, si asa infima, scade. Comisioanele de adminsitrare evident ca nu scad. Iar dobanda ai minuscul se acorda numai daca ai sume MAI MICI de un milion. Nu am avut niciodat un milion de lei noi, dar mi se pare foarte, foarte stupid sa fii PENALIZAT daca depui la ei o suma mare!!
        Vor sa scape de clienti?
        • 0 (0 voturi)    
          cum adica in 2000? (Luni, 12 septembrie 2016, 18:37)

          tba [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

          in 2001 se puteau deschide conturi la ing in Romania, NUMAI daca estimai cifra de afaceri la 10 milioane US dollars.
          stiu asta sigur pentru ca m-au trimis acasa cand le-am spus ca estimez ca rulez 800.000.

          oricum, la acea vreme aveau numai clienti persoane juridice.
          iar asta cu self/web/internet sau altceva la acel moment este vrajeala.
    • +3 (17 voturi)    
      Avem o nedumerire (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:23)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      Deci , dai 6 lei pe luna pentru administrare si home-bank dar cind vrei sa depui bani la ei ii depui cash la automat ? Inseamna ca home-bank-ul iti serveste doar ca sa verifici ca ti-au intrat banii in cont dupa ce i-ai incarcat in automat . Caci altminteri i-ai depune prin transfer bancar , cu ordin de plata , contra unui comision derizoriu . Sau inseamna ca asa iti cistigi banii - cash . Nu e de condamnat , fireste , dar de mirare tot e . Si chiar si depunerea aia la Raiffeisen o puteai face prin ordin de plata din contul tau de ING in contul beneficiarului . Altminteri cum beneficiezi de internet banking daca tot cu cash in mina umbli ?
      • +5 (11 voturi)    
        .. (Duminică, 11 septembrie 2016, 17:09)

        Tibi. [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

        "Sau inseamna ca asa iti cistigi banii - cash"

        Ai intuit foarte bine, aia e "probelema" mea.

        Da, normal, daca aveam un salariu lunar imi era absolut suficient internet banking-ul.. Dar cum eu functionez ca un PFA ce fac livrari si la fiecare 2-3 zile incasez cash, din care o parte am nevoie sa ii rulez prin banking (eg, sa platesc un adwords, sa platesc alte servicii/facturi online, etc), am nevoie sa ii pot depune usor. Daca altora le este fix pix acesta posibilitate, precum am spus pentru mine este killer-feature si imi doresc mai multe banci asa destepte.

        Legat de plata la raifaissen, toata lumea presupune ca sunt idiot ca de ce nu am platit prin banking.. ei bine, eu am platit ochelarii lui maica-mea, de fapt a doua rata, iar inteligenta pe care am sunat-o sa ii spun "doamna, dati-mi va rog un cod iban sa fac plata online, nu ma ajuta numele si banca la care aveti contul".. mi-a raspuns "eu am mai multe carduri si nici nu stiu eu toate cifrele alea de pe ele, mergeti va rog la sucursala si platit urgent, va rog frumos, da?"... ce sa discut cu o astfel de persoana care nu stia diferenta dintre numar de cont, numarul cardului atasat, iban.

        Cel mai tare mi se pare faptul ca vad ca lumea considera ca sunt vreun angajat ING, sau mai stiu eu... simt si eu ce simt unii "postaci" care sunt acuzati ca sunt postaci desi nu sunt :))
        • +5 (7 voturi)    
          Lucrurile s-au lamurit (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:14)

          Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

          Si iti multumesc pentru explicatii . Am pus intrebarile pentru ca eram realmente nedumerit . Iata ca nu strica niciodata sa mai cunosti o felie si din viata altora - te face mai destept si mai intelegator fata de realitati .
        • 0 (2 voturi)    
          postaci (Luni, 12 septembrie 2016, 9:01)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

          Sa fim seriosi, daca O DATA tu zici foarte bine de ING, si mai alesexplici de ce, nu te acuza nimeni!
          Daca cineva in toate mesajele lauda pe Copy-Paste sau Federatia Mujica, atunci concluzia este evidenta!
          • +2 (2 voturi)    
            Cum bre nu (Luni, 12 septembrie 2016, 11:48)

            Tibi. [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

            Nu vezi ca sunt 2-3 persoane mai sus care mi-au spus negru pe alb ca eu fac parte din departamentul PR al ING. Ma gandesc sa le emit factura, daca tot am "prestat" un serviciu astora..sau sa nu mai platesc un an comisioane, ne intelegem noi cumva, ca oameni suntem.

            Ma rog, sanatate si virtute. In dimineata asta am facut livrari, am incasat cash, am fost la cumparaturi in Carrefour si la iesire am depus 100 lei in contul meu ING la automat ca sa platesc un advertorial pentru site-ul meu.

            Precum am spus, pana nu mai apare alta banca la care sa pot face asta (cu zeci/sute de automate la dispozitie ma refer, nu 3-4 cate unul la 2 cartiere) nu exista pentru mine decat ING.

            Mai pot spera ca intru in politica si imi umplu conturile de milioane de euro, si atunci nu mai sunt nevoit sa ma cacai cu d-alde depunere de 100 lei :))
  • 0 (18 voturi)    
    comisionum (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:02)

    Ciprian2020 [utilizator]

    ce bune erau niste banci romanesti
  • -2 (26 voturi)    
    Bancuri de adormit copii (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:10)

    MoemBius [utilizator]

    Non tehnici
    Mai ales asta imi place rau de tot.
    " Mai mult decat atat, pentru a asigura deplina integritate a datelor, am efectuat o copie aditionala a bazei de date inainte de a incepe restaurarea sistemului, ceea ce a prelungit perioada de indisponibilitate a serviciilor"
    Bine ca nu au dat vina pe aia cu baza de date....mai stim noi niste cazuri pe la Casa de Sanatate unde se trimiteau fitile .....peste ocean.
    Un full backup dureaza maxim 45 de minute (full backup cu sistem de operare cu tot)
    Numai baza de date e mult mai putin.
    Si asta cu gazul Inergen "procedura de eliberare a gazului Inergen a afectat in mod sever si neasteptat mai multe servere" fiind vorba de un gaz INERT si nu e spuma e GAZ.....s-au blocat ventilatoarele de la procesor? a ramas procesorul fara ....aer?
    Au procesoare BIOLOGICE?
    Vai si amar
    Haios
    Baaaaaaa ....v-ati facut de ras
    Rad si curcile de motivele voastre de 2 lei.
    Gazul Inert Nu reactioneaza cu nimic ca de aia e inert.
    si viteza cu care efectuati voi o copie a unei baze de date de fun milion juma de clienti e mai buna si in Africa acolo de unde inca mai coboara astia saracii din bananieri
    • +1 (15 voturi)    
      Baza de date e Access sau cum ? (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:50)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Adica baza aia nu era deja distribuita ? Brrr...
      Au tras-o pe dischete, de aia a durat atat de mult.
      • +3 (13 voturi)    
        sa stii (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:23)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui clint

        ca la versiunea ....pe discheta nu m-am gandit
        da probabil asa au facut
        si a trebuit sa schimbe cele 186385 de dischete
        cool
        • +2 (2 voturi)    
          un milion de dischete (Luni, 12 septembrie 2016, 9:11)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

          Chiar un milion de dischete nu am avut niciodata, dar prin 1995 Ofiice pentru Winows (inca foloseam versiunea 3.1) venea pe 28 de dischete!
          Era imposbil ca una din dischete sa nu dea eroare la citire, trebuis sa reiei instalarea ...
    • +12 (22 voturi)    
      Usurel (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:05)

      pag [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      cu presupunerile. Stii tu cati GB/TB are baza aia? Esti tu sigur ca sistemele automatizate de PSI nu au taiat curentul? Sau tu crezi ca daca ai un incediu intr-un datacenter doar arunca gazul ala fara sa taie curentul (de la care probabil a pornit incendiul) si, mai ales, fara sa taie climatizarea? In definitiv sistemele de aer conditionat merg tot cu gaze inerte, nu? Cam cat crezi ca pot merge serverele alea fara instalatia de climatizare?

      Ca s-au facut de ras, asta e adevarat. Puteau sa aiba un failover in alt datacenter. Dar asa se intampla cand pui toate ouale intr-un singur cos.
      • +6 (10 voturi)    
        Mda... (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:34)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui pag

        1. Daca era de la curent, era simplu, reporneau curentul si gata. Nu lua 12 ore si nici nu trebuiau sa faca backup.

        2. Exista si backup incremental. Nu trebuie sa copiezi totul de la zero, trebuie sa ai un plan de backup regulat si sa investesti in tool-uri "de firma" ca sa zic asa. Dar nu e prima oara cand aud ca adminu' din banca crede ca backup inseamna sa copiezi un fisier dintr-o parte in alta, de unde si problemele cu "fisierul" de j de mii de TB pe care nu il suporta filesystemul...


        Povestea cu climatizarea e o gogoasa pe care nici ... ING nu o mai crede, la fel ca si aia cu vibratiile, si tot ce debiteaza
        "aparatorii" bancii, impreuna cu PR-ul falimentar :). Nu cred ca sistemul de la ING este nici artizanal, nici unicat sa nu se cunoasca problemele astea, gazul ala e special facut pentru datacentere si ce sa vezi, numai la ING a stricat HDD-urile !
        • +2 (2 voturi)    
          Exact (Luni, 12 septembrie 2016, 10:07)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Asta cu alarma de incendiu e o mare gogoasa. Si, chiar daca ar fi asa (ceea ce, repet, nu este), ar fi foarte rau - ar insemna ca in caz de incendiu real, toate informatiile bancii s-ar duce dracu'.

          Nu exista banca fara sisteme de backup, redundanta, sisteme failover sofisticate, etc, etc.

          Asa cum spune ING inseamna ca daca intra in "camera" aia tanti de la curatenie si da cu un spray model nou, pune banca pe butuci :-))

          Este ING prima banca din lume care face un exercitiu de alarma de incendiu ? Sa fim seriosi.
      • +7 (7 voturi)    
        Evident (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:50)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui pag

        Poate sa fie orice, hardware fail, DNS mort, DB-ul pe 99% etc. Dar baietii astia stiu tot. Au dat-o-n gard si ING-ul, evident. Da' aia cu full backup 45 de minute e monumentala.
        • +2 (6 voturi)    
          Amice "ac" (Duminică, 11 septembrie 2016, 21:24)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ac

          Facem proba oricind vrei tu
          Daca ti face impresia ca glumesc
          Cam cati TB zici tu ca pot fi copiati in 45 de minute de pe un hdd( SAS la 15000 rpm) sau ssd. ....asta dintr-un datacenter care se respecta?Ai vazut macar vreodata o configuratie de asemenea amploare ?
          considerind aca ai un sistem cu 256 Gb de RAM minim si 32 de procesoare cu 4 core uri?
          ai facut vreodata asa ceva?
          Poate te mai gandesti
          Eu asta fac de vreo 16 ani.Da marog poate tu esti chiar ala care a inventat metoda de FULL backup si stii mai bine
          Te foarte salut jos palaria.Putem dovedi oricand
          Nu mai comentez nimic pentru ca ad ca sint inconjurat numai de "experti" pe aici.Ar fi frumos daca ai sti cum sa coshi un cluster macar unu simplu asa ....georedindant macar numai 4 mashinutze dastea unde aici am descris doar una...pret de achizitie o mashinuta 1M5 Euro
          • +3 (5 voturi)    
            Desigur (Duminică, 11 septembrie 2016, 23:27)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

            Da, am vazut. Datacenterul de la noi e din 2 cladiri de sase etaje. Eu personal n-am facut asta, ca nu sint la IT. Metodele de backup sint diverse, tin de contracte, de politica chioscului, de legislatie (ai idee in ce fel sint obligati unii de la o banca in ce fel se face backup), de ce anume s-a intimplat etc. Cu exemplul meu, daca s-a dus DNS/DHCP/VPN in cap, ce becup mai faci? O placa obosita de retea dintr-un router vital e suficient sa iti taie macaroana de 45 de minute.
            Ideea e ca, in afara de cazul in care lucrezi la IT la ING, ce faci tu la work s-ar putea sa nu se potriveasca cu ce au ei acolo.
            FYI - cleanset-ul de la noi are 40 TB. Cam cum crezi ca se pot copia 40 TB de sampleuri clean sau infected? Asa, bagi mufa-n disk si copii un milion de fisiere infectate? Sint diverse protocoale care difera de la chiosc la chiosc.
            • +2 (2 voturi)    
              Corectie (Luni, 12 septembrie 2016, 14:34)

              ac [utilizator] i-a raspuns lui ac

              Petabytes, nu terabytes.
      • +10 (12 voturi)    
        Uite d-asta (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:45)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui pag

        banii electronici nu trebuie sa inlocuiasca niciodata numerarul. Plasticele pot fi o alternativa, dar statul trebuie sa asigure mentinerea cashului si sa sprijine dezvoltarea metodelor moderne de plata numerar. Sigur, bancile or sa guite prin armate de postaci, dar realitatea e ca piata trebuie lasata libera, iar cardurile trebuie sa convinga consumatorul, nu sa fie impinsa de la spate de legislatie.
        Dupa un astfel de eveniment eu ma gandesc foarte serios sa-mi diversific sursele de plata din portofel.
      • 0 (0 voturi)    
        poate (Luni, 12 septembrie 2016, 9:13)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui pag

        Poate ca a taiat curentul, poate ca nu aveau surse auxiliare.

        Insa nu este PRESUPUNERE, chiar ei au zis faza cu gazul inert!

        Atentie, nu au spus ca "simularea de incendiu a fost de vina", ceea ce era plauzibil, ci au zis explicit ca gazul INERT a afectat serverele, ceea ce este absurd!
      • 0 (0 voturi)    
        poate (Luni, 12 septembrie 2016, 9:13)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui pag

        Poate ca a taiat curentul, poate ca nu aveau surse auxiliare.

        Insa nu este PRESUPUNERE, chiar ei au zis faza cu gazul inert!

        Atentie, nu au spus ca "simularea de incendiu a fost de vina", ceea ce era plauzibil, ci au zis explicit ca gazul INERT a afectat serverele, ceea ce este absurd!
    • +6 (12 voturi)    
      Mihai S (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:26)

      Mihai S. [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Precizare: nivelurile de sunet cu frecvență înaltă și de presiune ridicată create la eliberarea gazului pot afecta hard-discurile. Gazul în sine nu.

      Nu e exclus ca baza de date de la ING să ocupe zeci de TB. Am lucrat cu baze de date care nu încăpeau pe niciun hard-disc din firmă.

      Nu vreau să mă gândesc la o astfel de bază de date distribuită pe 20 de servere, toate picate! În 45 de minute nici nu poți înlocui 20 de hard-discuri.
      • +5 (9 voturi)    
        Te auzi ce spui ? (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:39)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

        Cu alte cuvinte ING are un sistem unicat pe care nimeni nu l-a testat vreodata, pana intr-o sambata cand s-a hotarat sa vada ce si cum. Si ce crezi, au pocnit toate serverele, "de la presiune si vibratii". Iar atunci, ce sa vezi, baza e prea mare si nu incape pe stick !
        Haha ...

        Incercand sa luati apararea bancii, nu faceti decat sa o puneti intr-o lumina si mai proasta. Mai bine lasati-o asa.
      • +6 (8 voturi)    
        Si chiar se intimpla (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:52)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

        Sub ochii mei au picat 3 RAID-uri (acum multi ani) intr-un singur minut. Si nu erau DB-uri acolo, ci SVN-ul, si tot a durat trei ore.
      • +5 (5 voturi)    
        Mihai (Duminică, 11 septembrie 2016, 21:38)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

        nu te contrazic in ceea ce priveste Hard discurile obisnuite.
        Timpii de access sint slightly diff atunci cind ai SAS la 15k rotatii / min ca sa nu punem in discutie ce impact ar putea avea sunetul ala de inalta frecventa cum spui tu pentru SSD uri (adica ZERO)
        Si daca cumva nu stii cum sa faci un hardisk mai mare incearca sa vezi configuratii RAID0 sau eventual RAID 1+0 unde ai una cu mirror.
        Daca reusesti tu sa busesti si Pala activ si mirroru in acelasi timp ...ti ai gresit meseria si presupun ca ale tale conturi din banca au deja cam 8 cifre intr-o valuta liber onvertibila puternica.
        Sa stii ca serverele de la firme cu renume sint putzin Plug and play (sau mai bine zis HOT Swappable) si poti sa le schimbi cam 1 la 5 secunde intr-un disk array *tot ce ai nevoie e sa le ai la indemana " Daca ai fost baiat istet sa ai RAID 1+0 dupa ce scoti afara raid ul faci 1 (Mirror ul activ si dupa accea considerand 1(mirrorul activ) pe care le re mirror -uiesti pe cele 20 de SAS uri hot swappable.
        da ma rog probabil ca depinde pe ce servere ai incercat tu baza aia de date care nu intra pe un hard disk.Sint de exemplu si servere care au DISK ARRAY uri separate.Multa bafta la "priceputi".Daca Mirror ul a fost inlocuit (cu cel care nu era activ in momentul crash ului (creearea unui nou mirror dureaza aprox 45 de minute pentru exact 48 de SAS uri de 1,2Gb) full 76%.Asta in cazul in care ai un server.Daca ai un cluster atunci sa se defecteze si al doilea server din cluster e .....comic.Si daca cuva e si site Georedundant in alta localitate atunc probabilitatea de fail e quasi ZERO.
        Dar probabil ca nu au baietii astia de la o banca atatia bani incat sa poata face asta.
        • -1 (1 vot)    
          priceputule! (Luni, 12 septembrie 2016, 12:16)

          tba [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

          te-ai "calificat" la locul de munca?
          sau faci colaje din paragrafe cautate pe google?
          au dat-o in bara rau de tot la ing dar asta nu inseamna ca tu esti calificat a da afaturi din strada.
    • 0 (4 voturi)    
      @Moembius (Duminică, 11 septembrie 2016, 17:39)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      NU gazul a defectat HDD-urile...

      citeste ce spun unii mai destepti ca mine:

      http://www.datacenterjournal.com/inert-gas-data-center-fire-protection-and-hard-disk-drive-damage/
      • +3 (3 voturi)    
        Sa inteleg (Duminică, 11 septembrie 2016, 21:46)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        ca acuma conversez chiar cu cel care a creeat GOGORITA cu Incendiul de la ING Data Center?
        Pot sa intreb de ce nu aveti Georedundanta pe un ALT site in alta localitate care ar fi trebuit sa preia SERVICIILE Instantaneu FARA a fi afectat nici macar o tranzactie? Poate doar cu 5 secunde de delay dar fara sa fie rejectata nici o tranzactie.
        Sau doar atata merita clientii de la ING .....UN SITE? Fara Geo Redundanta? Daca iti spune oarecum ceva termenul.
        • +1 (1 vot)    
          va rog! (Luni, 12 septembrie 2016, 9:26)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

          Va rog sa fim un pic realisti!
          Intreruperea la ING a durat o zi, iar unii se plingeau si Duminica de functionarea defectuoasa.
          Nu este vorba de comutare INSTANTANEE, si nici macar de zeci de secunde (o tranzactie esueaza? nu-i nimic, mai incerci o data, pina bagi din nou datele de identificare, au trecut doua minute!)
          Este vorba ca nu s-a putut face nici macar o preluare MANUALA de catre alt centru de date, daca doar 2-3 ore a r fi durat indisponibilitatea, nu iesea scandal asa de mare!
        • 0 (0 voturi)    
          @Moebius (Luni, 12 septembrie 2016, 11:43)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

          Ai inteles gresit... NU lucrez pt ING, am cardu' la B*D si cinstit, mi se rupe de ce au patit aia.

          Si nu stiu ce este aia Geo Redundanta, dar o sa dau un goagle.
    • +4 (4 voturi)    
      aproape corect (Luni, 12 septembrie 2016, 9:09)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      NU sunt de acord ca "Un full backup dureaza maxim 45 de minute", in rest, ai perfecta dreptate!
      In special mi-a sarit in ochi faza cu "procedura de eliberare a gazului Inergen a afectat in mod sever si neasteptat mai multe servere"!
      Nu stiu ce ste Inergen, inainte de 1989 la centrele de calcul sisteul de stingere era cu CO2, ceea ce putea fi foarte neplacut pentru operatorii prinsi inauntru, insa este evident ca un gaz INERT special conceput pentru tehnica de calcul NU ARE CUM sa afecteze serverele!!!
      Doar daca, asa cum spui, au trecut al procesoare biologice!!
  • -2 (18 voturi)    
    da da da (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:12)

    rei [utilizator]

    adica mai pe scurt, inergen-ul v-a anihilat oxigenul din datacenter si s-au sufocat serverele?.......ale voastre nu se alimenteaza cu energie electrica?sau mai si respira?

    site-ul DR pt ce il aveti?(sper ca aveti) si ala a ramas fara oxigen din cauza inergenului?

    ma bucur ca aveti bani de descarcat butelii de inergen.....doar platim comisioane

    si ~12 ore pentru a ridica sistemul e un pic prea mult.....(am mai vazut si pe la altii care nici nu stiau ca le-a picat sistemul macar)

    ING ai strike 2....iti imaginezi ce urmeaza la urmatorul :)
  • -1 (15 voturi)    
    aici e o proba LIVE (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:14)

    MoemBius [utilizator]

    cum se comporta gazul INERGEN

    bataie de joc ....cu probe
    aia sint vii in sala si respira cu ce anume poate afecta un procesor :)



    https://www.youtube.com/watch?v=--11P6TxZ_U
    • +8 (12 voturi)    
      Se poate respira într-o încăpere cu INERGEN (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:15)

      Mihai S. [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Procentul de oxigen din aer la nivelu mării este 21% și el scade cu altitudinea. Focul alimentat cu materiale solide (lemn, plastic) se stinge de la sine dacă nivelul de oxigen din aer scade sub 15%.

      Inergen asta face, scade acest nivel prin eliberarea cu presiune a unui compus de gaze din buteliile respective.

      Organismul poate respira și trăi la niveluri și mai joase de oxigen, având în vedere că la 2500m altitudine nivelul de oxigen scade la 15% și la 5000m scade la 11%.

      Efectul INERGEN-ului este că focul nu se mai întinde. În plus, INERGEN conține și 8% CO2 care stimulează/accelerează respirația, pentru ca oamenii să respire mai des din aerul mai sărac în oxigen.

      Acum... care este bătaia de joc și devine video-ul postat o probă? Informațiile de mai sus sunt accesibile pe site-ul producătorului gazului INERGEN și pe alte forumuri care discută despre evenimente similare.
      • +1 (1 vot)    
        Foarte interesant! (Luni, 12 septembrie 2016, 9:31)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

        Credeam ca gazul inert folosit pentru stingerea incendiilor este foarte daunator pentru fiintele vii, care nu mai pot sa respire.
        Dar ai dreptate, pe varful Moldoveanu poti respira foarte bine - limita ar fi pe la 4.500m, fara antrenament nu poti respira fara masca de oxigen la 5.000 m altitudine! Deci gazele inerte folosite la stingere NU trebuie sa coboare procentul de oxigen sub 15%, pentru oameni va fi un pic neplacut, dar nu daunator ...
        Oricum, discutia este academica, un gaz special conceput pentru stingerea focului la ECHIPAMENTE ELECTRONICE nu aere cum sa afecteze serverele!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte interesant! (Luni, 12 septembrie 2016, 9:31)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

        Credeam ca gazul inert folosit pentru stingerea incendiilor este foarte daunator pentru fiintele vii, care nu mai pot sa respire.
        Dar ai dreptate, pe varful Moldoveanu poti respira foarte bine - limita ar fi pe la 4.500m, fara antrenament nu poti respira fara masca de oxigen la 5.000 m altitudine! Deci gazele inerte folosite la stingere NU trebuie sa coboare procentul de oxigen sub 15%, pentru oameni va fi un pic neplacut, dar nu daunator ...
        Oricum, discutia este academica, un gaz special conceput pentru stingerea focului la ECHIPAMENTE ELECTRONICE nu aere cum sa afecteze serverele!!!
  • +1 (17 voturi)    
    Aviz Amatorilor ! (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:29)

    un domn [utilizator]

    Banca cu pricina NU este sub supravegherea BNR !, Este O Sucursala !!!!
    • +1 (7 voturi)    
      Hopa (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:24)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de unde e informatia asta
      ca eu unul habar nu aveam?
      ceva detalii?
      • +1 (9 voturi)    
        Documentează te (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        Ceva insule olandeze,găzduiesc căsuțe postale.. .citeste, nu casca gura...
    • +6 (14 voturi)    
      Si nu vad problema (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:33)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Avand in vedere ca este vb de ING (apropo ING este cea mai mare banca olandeza, detine aproape 50% din piata financiara olandeza) nu-mi fac probleme in privinta banilor. Mai degraba mi-as face probleme in cazul altor banci BCR, CEC, etc unde banii au fost furati de angajati din conturile deponentilor. Si culmea acele banci erau sub supraveghere BNR.

      Dupa acest incident stupid vor cadea cateva capete manageriale :). Probleme de genul asta se tot intalnesc pe la majoritatea bancilor nu-i nimic nou.
      • +2 (10 voturi)    
        Pai problema e ca (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:14)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        nu au nici o treaba cu ING din Olanda. Un cititor a primit de la ING Olanda raspunsul ca "ING Olanda si ING Romania sunt doua firme diferite si nu colaboreaza".

        Pai atunci cum? Nici supravegheata de BNR dar nici legata legal de filiala olandeza?

        Ooops, eu chiar sunt ingrijorat ca nu e supravegheata de BNR...ca am conturi acolo.. :|
        • +2 (6 voturi)    
          Serios (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:54)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          https://www.ing.ro/ingb/ing-in-romania/despre-noi.html

          "ING Bank Romania este parte a ING Group,"
        • 0 (2 voturi)    
          raspunsul acele era la misto (Luni, 12 septembrie 2016, 9:33)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          Indiferent de forma concreta de organizare, foarte posobil sa fie entitati diferite, dar faza cu "nu colaboreaza" suna aiurea!
      • +3 (7 voturi)    
        Alt salariat aiengi (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        Care devine somer ?
  • +3 (11 voturi)    
    homebank (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:44)

    mihaidf [utilizator]

    ING a anuntat ca probleme au fost remediate.
    Informatia este partial falsa.
    Sistemul HOMEBANK merge foarte prost, este imposibil sa interoghezi tranzactiile efectuate.
    • +2 (2 voturi)    
      mai bine asa (Luni, 12 septembrie 2016, 9:35)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui mihaidf

      O sa incerc si eu acum, dar poate este mai bine asa, daca PUTEAI sa interoghezi, riscai sa ai o surpriza foarte neplacuta, vazand cati bani mai sunt in cont ...
      Poate ca sistemul este doar suprasolicitat, la proiectare nu s-au gandit ca TOTI clientii la-ar putea accesa simultan, ingrjorati de soarta banilor din conturi ...
  • +4 (16 voturi)    
    Nu are nici o noima ce spun, dar ma rog, (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:46)

    clint [utilizator]

    trebuiau sa spuna si ei ceva si adevarul ar fi fost mult prea jenant...

    Dar si asa, sa zici ca ai facut un back-up manual al bazei de date dupa incident sau in timpul sau, suna foarte-foarte neprofesionist. Cand deja incidentul s-a produs, datele trebuiau sa fie deja in siguranta in multe alte locatii, ca de altfel in orice alt moment, mai ales ca e vorba de miliarde de euro.

    Nu ma pricep prea mult la servere, dar e ca si cum banca ar avea un singur datacenter pentru toate serviciile care poate fi ingenunchiat de o simulare de incendiu, deci zero disaster recovery. Nu vreau sa ma gandesc la vreun incendiu real sau alt dezastru, doamne-fereste, ci ca vreun Dorel le taie intr-o zi cablul...

    De asemenea ma gandesc cu multa compasiune la oamenii plecati in strainatate/delegatie cu banii pe cardul ING...
    • +3 (7 voturi)    
      ! (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:23)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Doamne fereste de un razboi.
      Serverele oricarei banci se vor comporta la fel
    • +1 (7 voturi)    
      care alte locatii (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:27)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ca nu au decat un server
      cel putin asa ziceau aseara cind am sunat sa le umplu frigideru cu ......cereale
      Oricum numai de la mine au de mancare fo 500 de ani asa
      Mai tarziu s-au facut smecheri ...pe mai mult servere
      Au fo 500 asa pentru CEL MULT 2.000.000 de clienti
      pe fiecare server tin 40.000 de clienti
      E de .......culoare maro asa
    • +1 (1 vot)    
      exact! (Luni, 12 septembrie 2016, 9:37)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui clint

      "un singur datacenter pentru toate serviciile care poate fi ingenunchiat de o simulare de incendiu"

      asta m-a gandit si eu, redundanta zero, orice sa- intamplat la simularea de incendiu, chiar daca exploda o bomba acolo, nu avea cum sa afecteze TOATE centrele de date din atra sau backupurile din strainatate!
      O intrerupere sesizabila serviilor ar fi fost de intels, dar indisponibilitaea nu a durat doua ore, ci doau zile!!!
  • +5 (9 voturi)    
    INERGEN poate afecta funcționarea hard-discurilor (Duminică, 11 septembrie 2016, 14:59)

    Mihai S. [utilizator]

    Cauza centrului de date ING nefuncțional a fost eliberarea gazului INERGEN într-o simulare pentru stingerea incendiilor. INERGEN reduce cantitatea de oxigen din încăpere sub 15%, astfel că focul se stinge. Sigur că hard-discurile nu merg cu oxigen, dar o undă de șoc de presiune le poate afecta.

    Eliberarea gazului din buteliile cu presiune creează unde de presiune și de sunet care pot afecta funcționarea hard-discurilor.

    Producătorul gazului INERGEN scrie în documentație că simpla introducere a gazului într-un spațiu cu hard-discuri nu le afectează funcționarea, dar nivelul mare de decibeli cu sunet de înaltă frecvență pot să facă asta. https://www.ansul.com/en/us/DocMedia/F-2012095.pdf

    Alte discuții despre evenimente similare:

    http://itknowledgeexchange.techtarget.com/itanswers/inergen-release-associated-with-acute-hard-drive-failure-rate-what-effect-causes-the-damage/

    https://vpsboard.com/topic/3193-mass-drive-failings-linked-to-accidental-gas-fire-suppression-release-in-sydney-data-centre/
    • +1 (1 vot)    
      asta e site ul cu (Duminică, 11 septembrie 2016, 21:55)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

      Data Centeru cu prcina?
      Masinutze Virtuale?
      Cool

      http://www.cisco.com/c/dam/en/us/solutions/collateral/data-center-virtualization/ING_Romania_case_study.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      interesant! (Luni, 12 septembrie 2016, 9:40)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

      Nu, nu este plauzaibil, dar e o buna idee pentru momentele in care nu am ce face la servici: sa verific cat de TARE trebuei sa zbier la harddiskuri, ca sa se defecteze!
  • 0 (10 voturi)    
    Teste scapate de sub control... (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:17)

    Nirolfb [utilizator]

    Din ce in ce mai multi cretini (din toate domeniile) fac teste care le scapa pur si simplu de sub control. Acestor cretini, le spun doar atat : si Cernobil s-a datorat unui test scapat de sub control !! (nu a fost e eroare in functionare etc ci un test condus gresit de un dobitoc care le stia pe toate).
    Asa ca idiotilor, un test e ceva ce trebuie planificat cu foarte mare atentie, e un proiect deosebit de complex. Daca nu sunteti siguri, NU faceti nici un test !!!!
    Imi cer scuze pentru limbaj - dar la 30 de ani de la cernobil situatia se repeta din ce in ce mai des si incepe sa-mi fie teama si de testele care le mai fac aia cu sistemele de eliminare a tantarilor (sau whatever) de la silozurile de rachete nucleare...
    • 0 (0 voturi)    
      2 centi (Luni, 12 septembrie 2016, 12:05)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui Nirolfb

      amice esti idiot, nu esti din domeniu taci.
      ca axioma iti zic: toate sistemele IT daca pot pica VOR pica in moduri la care nici nu te gandesti. Important e sa fii pregatit ce faci atunci.
      Partea buna acum la ING e ca au ce se gandi pentru 1 an de acum incolo.
      Si garantat data viitoare cand se va intampla ceva vor fi pregatiti. La alte banci poti sa spui acelasi lucru?
  • +4 (10 voturi)    
    Tragem o concluzie uluitoare (Duminică, 11 septembrie 2016, 15:39)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ? Ca scapau mai ieftin cu un incendiu adevarat . Asa , simularea aia i-a pus pe butuci de le-au mers fulgii .
  • +5 (9 voturi)    
    pentru lămurire (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:03)

    Whatsupdoc [utilizator]

    efactuați o cautare: inergen gas hard disk failure
    comentați dupa.
    • +3 (3 voturi)    
      daca sunt atat de comune (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:52)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      cu atat mai rau pt cei care au proiectat datacenterul, ar fi trebuit sa stie de probleme.

      daca au vrut sa-si strice hdd-urile ieri, f. bine, dar nu pe banii clientilor, puteau macar back-up sa faca inainte...

      si sunt multe, multe alte probleme aici...
      • 0 (0 voturi)    
        backup se face (Luni, 12 septembrie 2016, 12:32)

        firstfb [utilizator] i-a raspuns lui clint

        *backup se face probabil full weekly si incremental daily, asta daca nu e ceva DB care face si la loguri in permanenta.

        Ce vrei tu sa zici de fapt e ca inainte de testul acesta la datacenterul principal puteau sa failover la sisteme in datacenterul secundar. Daca au ;) daca nu, foarte rau, inteleg ca au trebuit sa faca un Disaster Recovery scenario
    • +2 (4 voturi)    
      Asta ar trebui sa fie lamuritoare (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:56)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      http://nemski.tumblr.com/post/73342059786/how-a-fire-suppression-system-caused-more-damage
    • +1 (1 vot)    
      tot pentru lamurire (Duminică, 11 septembrie 2016, 21:43)

      rei [utilizator] i-a raspuns lui Whatsupdoc

      cauta site DR...si eventual ce se testeaza la instalatia cu buteliile inergen

      si comentam impreuna dupa
  • +2 (4 voturi)    
    "Even soulless machine cant work properly (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:50)

    jiji7 [utilizator]

    when it`s being shouted at" ca sa citez pe cineva care comenteaza la filmultetul urmator - urmariti-l, e tare!
    Shouting in the Datacenter
    https://www.youtube.com/watch?v=tDacjrSCeq4

    Explicatia fenomenului produs e foarte simpla daca ai idee ce e aia presiune
    https://en.wikipedia.org/wiki/Pressure,
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_pressure
    la care mai adaugam minime cunostinte (wiki) despre mecanica unui HDD; oricum, filmuletul arata tot.
    Inergenul, si numele spune tot, e amestec de gaze, multe inerte (nu prea interactoneaza - grupa a 8-a a tabelului lui Mendeleev - au electronii grupati, "dezinterasati", completati). Dar te poti sufoca, cred ca depinde de cat volum de gaz se elibereaza, pentru ca e mai greu decat compozitia utila respiratiei si sta ca ceata, aproape de sol.
    • +2 (2 voturi)    
      informatie nu conspiratie (Luni, 12 septembrie 2016, 10:30)

      jiji7 [utilizator] i-a raspuns lui jiji7

      Pentru cei interesati cautati "Silent Extinguishing" pe Google pentru ca nu cred ca pot da aici numele companiei (multinationale sic!) care face teste in 2015 apropos exact de problema asta. Cei tehnici (deci neconspirativi) vor citi, ceilalti...

      Eu, daca as fi fost in locul lor, nu as fi cerut atatea scuze. Nu are cine sa inteleaga, iar daca dai prea multe detalii cred ca devine o problema de securitate - ce configuratii de backup ai, cu cate datacentere lucrezi...sau mai apare cate unul (a se vedea mai sus) sa zica ca echipa e la strand (!?!) si atunci chiar ca nu mai este OK pentru banii clientului ing.
      Oricum multa simplitate in gandire aruncata in maldarul de comentarii. Eu, daca as fi in situatie, nu prea m-as uita la CV-urile de pe aici.
  • -2 (10 voturi)    
    Eșec uriaș / Big Fail (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:17)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Această bancă este o căpușă utilizată de niște foști "se-kur-ici"
  • 0 (4 voturi)    
    Test?! (Luni, 12 septembrie 2016, 7:13)

    Soljenitin [utilizator]

    In cadrul carui test deverseaza cineva buteliile de inergen? Costa vreo 4000€ reumplerea unei butelii medii iar un data centre este dotat cu vreo 10-15, pe putin. Ca sa nu mai zic ca exista riscul ca imediat dupa test, cand butelile sunt goale, sa apara un incendiul real.
    Exista metode de a simula deversarea inergenului, insa nimeni nu cred ca va fi atat de stupid incat sa arunce inergenul in cadrul unui test.
    Pare cusuta cu ata alba povestea.
  • +2 (6 voturi)    
    Team Building ING (Luni, 12 septembrie 2016, 8:45)

    xnetxnet [utilizator]

    Fratilor, sambata echipa ING era la Popasul Pescarilor la sprit, ii durea la basca de securitatea serverelor... nimeni nu zice de treaba asta
  • +3 (5 voturi)    
    varza (Luni, 12 septembrie 2016, 8:47)

    razeshu [utilizator]

    Am avut un interviu la ei de curand. Pareau cam stresati, nu foloseau nici un soft pentru version control si ma intrebau ce le recomand. Sau daca se merita sa faca unul in house. La fel si in cazul altor softuri de infrastructura, de baza intr o organizatie ca a lor. Se grabesc sa mute totul in cloud. Spera ca aia sa fie solutia "silver bullet" pentru problemele care par sa creasca pe parte de Data Center. In concluzie nu ma mira ce s-a intamplat ci faptul ca nu a aparut mai devreme.
    Probabil vor fi unii penalizati dar nu trebuie sa ne asteptam la minuni. Olandezii sunt zgarciti si la ei acasa iar aici in colonie unde se fac profiturile nu vor investi niciodata serios. Salariile pe parte de IT sunt foarte mici pentru piata noastra, ii atrag doar pe cei care vor un loc caldut si putin stress.
    As fi curios sa aflu daca BNR le impune anumite criterii de performanta pe parte de "availability", DR,.. . Mi se pare de bun simt sa ai un Dc localizat in alt loc in tara. Cel putin companiile de Telecom o fac.
    Una peste alta chiar imi pare rau de ei pentru ca, dupa experiena cu celelalte banci, pot spune ca le prefer interfata de la homebank si POS urile inteligente( mai inteligente si decat unii oficianti din pacate) .
    Despre intamplari hazlii cu oficianti ING(si nu numai) poate in alta postare. Pana atunci va doresc happy banking! Si nu puneti toate ouale in acelasi cos. Fiti georedundanti cu banii vostri(ca sa parafrazez pe cineva de aici) :)
    • +1 (3 voturi)    
      sa inteleg (Luni, 12 septembrie 2016, 12:24)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      ca ti-au dat pas la interviu
      • +1 (1 vot)    
        no inside info (Luni, 12 septembrie 2016, 17:05)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui tba

        Daca eram angajatul lor nu as fi dat din casa astfel de informatii. Am mentionat interviul ca sa prezint sursa informatiilor. In contextul discutiei de aici nu e relevant cum de nu am mai ajuns la ei. Pot detalia dar nu aduce vreun plus informatiei de mai sus.
  • +1 (5 voturi)    
    Asociatia "doi conectori" (Luni, 12 septembrie 2016, 9:46)

    Crioan [utilizator]

    Un pic OT, dar una din concluzii a fost ca si componentele electronice au simtire, harddiskurile se blocheza daca strigi tare la ele!
    Propun infiintarea unui ONG denumit "Doi conectori" sau ceva de genul asta, care sa potejeze echipamentele electroncie importiva abuzurilor!
    De ce numai javrele maidaneze sa aiba aparatori?
    Haideti sa protejam si serverele, ca "si ele este vii"!
  • -2 (4 voturi)    
    numai saracii cu banii pe card pe aici (Luni, 12 septembrie 2016, 10:38)

    DrDorel [utilizator]

    saraciilor voi cu bani in buzunar nu mai umblatz?
    • +1 (5 voturi)    
      surpriza (Luni, 12 septembrie 2016, 11:01)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui DrDorel

      Deh, nu toti suntem platiti in mana, la negru.
      • -3 (3 voturi)    
        ce treaba are platitul la negru cu ce am zis eu? (Luni, 12 septembrie 2016, 11:10)

        DrDorel [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        nu e vorba de platit la negru sau nu. e vorba de faptul ca nu scoateti bani suficienti de pe carduri si va bazati prea mult pe bucata aia de plastic. daca pica sistemele bancilor o zi, stati si sugeti din degete ca muriti de foame. eu de exemplu mereu imi scot 3-400 lei si ii tin in portofel. si eu platesc cu cardul des dar mereu am cascaval fizic in portofel. :D
        • +2 (2 voturi)    
          Ei lasa, nu mai muri de grija noastra. (Luni, 12 septembrie 2016, 12:38)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui DrDorel

          Lasa-ne sa mai facem si foamea, nu asta e problema. Daca vrei sa platesti comision la bancomat, do it, e alegerea ta. Eu daca platesc cu cardul la comerciant nu platesc vreun comision, il plateste el. De-aia comerciantii tzapari nu vor avea POS. Adevarul e ca la pitipoance da mai bine un portofel doldora de bani, pe langa lantul de doua kile de la gat. Numai sa nu umbli pe autobuze cu ele, "prietenii stiu de ce".
          • 0 (2 voturi)    
            Despre ce vorbim? (Luni, 12 septembrie 2016, 13:26)

            DrDorel [utilizator] i-a raspuns lui clint

            Adevarul e ca niste bani in buzunar nu strica niciodata. Cat despre pitipoance si lanturi? De ce insinuezi ca sunt genul ala de om? Fiecare e liber sa faca ce vrea, eu merg pe principiul ca 'ce-i in mana, nu-i minciuna!' si folosesc si eu cardul la plati tot timpul dar mereu am si bani deoparte cash.
            • +1 (1 vot)    
              la cum scrii si te exprimi, nu ar fi (Luni, 12 septembrie 2016, 16:05)

              clint [utilizator] i-a raspuns lui DrDorel

              exclus, n-am inteles, ai vrut sa scrii "săracilor" sau "sărăciilor". Orcium, ai grija cu i-urile, stiu ca e un typo sistematic, dar asa spun toti... saracii.
          • -1 (3 voturi)    
            poate ar trebui sa incerci ING (Luni, 12 septembrie 2016, 13:57)

            Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui clint

            comisionul de retragere la bancomat si multe altele sunt 0 (zero) + alte facilitati utile si unice pe platforma online. Cu toate supararile si dezamagirile momentului, cine face cu adevarat banking, a fost client ING si-a incercat apoi alternative, s-a intors la ING, inclusiv eu.
            • +1 (1 vot)    
              Depinde de card. (Luni, 12 septembrie 2016, 16:08)

              clint [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

              Exista comision 0 si la alte banci de ex la Raiffeisen, dar nu la Visa Electron cum au majoritatea, de-aia ziceam ca nu e o idee buna sa ii trimiti la bancomat. Eu unul platesc oricum cu cardul oriunde e posibil.
        • +1 (1 vot)    
          bine ca esti tu destept (Luni, 12 septembrie 2016, 17:19)

          razeshu [utilizator] i-a raspuns lui DrDorel

          si le stii pe toate, mare sfetnic. Poate ma lamuresti cum cele 3 milioane din buzunar ma ajutau sa fac un transfer interbancar. Ai o atitudine tipic romaneasca "dottore Dorel": VICTIMA E DE VINA. C'asa e n tara asta. Nu conteaza ca le pica sandramaua alora. Ca nu dau un estimat cu privire la durata revenirii sistemului. Ca au un singur datacenter. Ei bine nu, noi astia care nu am avut mintea ta sa bagam in buzunare cele 3 milioane salvatoare suntem adevaratii vinovati. Tu ori nu ai minte sa intelegi ca nu toti avem aceleasi nevoi si asteptari, ori tot bugetul tau de cheltuiei se incadreaza linistit in cei 400 Ron lunar, pe noi astia restul nu ne priveste. Stai tu fericit in lumea ta acolo si lasa-ne pe noi astialaltii sa carcotim cand pica sistemul bancii unde avem conturile si cardurile, OK ?
          Promitem sa te ignoram si sa nu ti cerem voie sa postam pe viitor cand avem chef sa criticam ceva.
          • 0 (0 voturi)    
            Pace si fericire (Luni, 12 septembrie 2016, 22:57)

            DrDorel [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

            Tulai domne! Ia un extraveral si o gura de apa rece! Sanatate numa' bine!