​Pozitie-soc a unui membru in CA al BNR. Daniel Daianu recomanda Raiffeisen sa renunte la a da Romania in judecata si spune ca socul legii darii in plata poate fi amortizat de catre banci

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 20 septembrie 2016, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci

Daniel Daianu
Foto: Agerpres
"​Bancile gresesc daca ameninta statul roman cu judecata, invocand tratate internationale ce protejeaza investitii facute in Romania, faptul ca Legea darii in plata ar avea aplicabilitate retroactiva, ca s-ar modifica implicit planuri de afaceri, instabilitatea cadrului normati, scrie Daniel Daianu intr-un text aparut marti dimineata pe site-ul Ziare.com. Potrivit membrului CA din BNR, socul legii darii in plata poate fi amortizat de catre banci. "Se vede si din profiturile din ultimul exercitiu financiar al bancilor", scrie Daianu, in totala contradictie fata de pozitiile exprimate public de conducerea Directiei de Stabilitate cat si de Guvernator. In mod constant, oficialii BNR au sustinut ca legea darii in plata poate atrage Romania intr-un proces international si ca darea in plata are probleme de constitutionalitate.
 
"Sper ca bancile ce au asemenea intentii sa renunte, fiindca, daca, intr-un anume scenariu, ar avea castig de cauza, ar pierde, cred, pe alte planuri si nu putin", mai scrie Daianu.

Este cel putin ne-uzual ca din pozitia pe care o ocupa, Daianu sa exprime asemenea puncte de vedere, parasind astfel terenul neutru pe care il presupune functia sa.

Notificarea Raiffeisen se discuta marti dupa amiaza in Comisia de Buget a Senatului.

"In ultimele sase luni s-au intensificat initiativele legislative care isi propun sa reglementeze domeniul financiar-bancar, prin interventia in contractul dintre banci si clienti. Una dintre ele este Legea darii in plata, iar in ultima forma adoptata sunt amendamente care corecteaza o parte din elementele semnalate, dar ramane chestiunea de fond, pe care o reprezinta retroactivitatea, care se mentine, dar si stabilitatea si credibilitatea cadrului legislativ", a declarat Mugur Isarescu, la 7 aprilie.

"Una peste alta, bancile, peste tot, trebuie sa elimine din trufie, din ceea ce americanii numesc "hubris". La cate nereguli au fost gasite pe pietele financiare in lume, atitudinea publica a bancilor trebuie sa fie alta, smerita. Este greu, daca nu imposibil, sa ceri cetatenilor sacrificii cand practicile de business sunt certate in mod sistematic cu legea, cu morala chiar a afacerilor. De ce mai vorbim atunci de responsabilitate sociala?", se intreaba Daianu.

Citeste textul scris de prof. Daniel Daianu pe Ziare.com.


Citeste mai multe despre   









3046 vizualizari
  • -8 (18 voturi)    
    Daianu se vede Bancher SEF al BNR (Marţi, 20 septembrie 2016, 10:46)

    Susufler0 [utilizator]

    cu suport pesedist !

    Nu-i de mirare deci ca aceasta veritabila "coloana aVa"
    ,caruia nimeni nu-i cunoaste meritele in domeniul bancar, care sa-l fi cocotat in pozitii si cu ambitii atat de inalte, da sfaturi impotriva intereselor bancilor comerciale, interese sustinute chiar de BNR !

    PS. Cum incep "sacalii" sa se invarta in jurul "leului batran" !
    • +2 (8 voturi)    
      nu e vorba despre asta (Marţi, 20 septembrie 2016, 10:51)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      poate ca pot poate ca nu pot. Este vorba de un principiu incalcat. Daca la anul se voteaza ceva ce nu poate fi amortizat?
      • +3 (7 voturi)    
        corect! (Marţi, 20 septembrie 2016, 11:20)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Atentie, eu sustin ca darea in plata este o lege necesara (in principiu, in practica este posibil sa genereze abuzuri).
        Eu cred ca bancile NU au dreptate!
        Dar mi se pare INADMISIBIL sa interzica cuiva, persoan particulara sau juridica, accesul la Justitie!
  • +4 (14 voturi)    
    Daca bancile vor castiga, tot ar pierde (Marţi, 20 septembrie 2016, 11:03)

    Fides [utilizator]

    Citat din Daianu - „Sper ca bancile de la noi, care nu ar pregeta sa duca Romania in fata unor instante internationale din cauza Legii darii in plata, sa renunte la asemenea intentii. Asa ar fi intelept.”
    Vom vedea cata intelepciune mai exista in sistemul bancar, insa voi cei de la BNR (si nu numai) sunteti principalii vinovati de faptul ca le-ati permis sa creada bancherilor ca pot face orice-oricui fara consecinte, intr-un dispret absolut fata de consumatori, legi si norme de creditare.
    Nu cred insa ca bancile au inteles ceva, poate de aceea in aproape toata Europa, nu doar la noi, si trebuie amintite doar tari precum Ungaria, Polonia, Croatia etc. - bate vantul schimbarii vizavi de banci si activitatea credite. Nimeni nu trebuie sa fie parte a unui contract ce contine clauze abuzive.
  • +4 (14 voturi)    
    retroactivitatea ca falsa problema (Marţi, 20 septembrie 2016, 11:12)

    Razvan_M [utilizator]

    Orice lege din zona falimentului este data pentru a debloca o situatie existenta. Daca aceasta lege nu s-ar aplica contractelor existente, atunci situatia care trebuie deblocata - si care a permis aparitia unei clase de recuperatori extrem de agresivi - ar continua.
    Parlamentul Romaniei, atata timp cat da o lege in favoarea cetatenilor, isi indeplineste functia de baza. Legea darii in plata este o lege excelenta daca scoate din ciclul datoriilor cateva mii de familii.

    Sistemul bancar functioneaza in Romania pentru ca in perioada de criza romanii au salvat bancile de la faliment. Aroganta de care dau dovada bancile dovedeste ca cei ce conduc sistemul bancar sunt niste ticalosi nerecunoscatori.
    • -2 (8 voturi)    
      Iar fratele initiatorului legii, (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:46)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      numitul Theodor Cosmin Zamfir, se judeca cu Credit Europe Bank pentru un credit nerambursat ce depsea, daca-mi amintesc corect, 700.000 Euro. Niciun fel de interes personal nici pentru initiatorul legii si nici pentru av. Piperea, coautorul ei.
      • 0 (0 voturi)    
        cati cetateni primesc 700k euro credit? (Vineri, 23 septembrie 2016, 12:00)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui CaiusCosades

        In primul rand suma de 700k euro nu se incadreaza in prevederile legii darii in plata. Dar sunt si alte slabiciuni in logica ta.

        Ca sa iei un credit de 100k euro trebuie sa poti plati intre 600 si 1000 euro pe luna rata.
        Ca sa iei un credit de 700k euro, rata lunara este intre 4000 si 7000 euro, iar garantia trebuie sa fie de cel putin 1 milion de euro. Ca sa iti poti permite sa platesti rata lunara intre 4 si 7000 euro, banca iti cere un venit de peste 4 ori peste rata - si codebitori. Cel mai probabil cel ce ia un asemenea credit este persoana juridica, iar bancile trebuie sa analizeze cu foarte mare atentie solvabilitatea acestora si istoricul lor pe o perioada de cel putin 3 ani. In tarile anglo-saxone se cheama "due diligence".
        Cu acest paragraf as vrea sa stabilim ca ai deviat de la subiectul legii darii in plata si vorbesti despre altceva.
    • -2 (8 voturi)    
      Iar fratele initiatorului legii, (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:46)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      numitul Theodor Cosmin Zamfir, se judeca cu Credit Europe Bank pentru un credit nerambursat ce depsea, daca-mi amintesc corect, 700.000 Euro. Niciun fel de interes personal nici pentru initiatorul legii si nici pentru av. Piperea, coautorul ei.
      • +3 (3 voturi)    
        Am inteles (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:47)

        Radiu [utilizator] i-a raspuns lui CaiusCosades

        Dar nu trebuia scris comentariul de doua ori. Sau se plateste per comentariu?
  • +5 (11 voturi)    
    Am zambit. (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:02)

    Al_de_sus_Et_III [utilizator]

    „Este cel putin ne-uzual ca din pozitia pe care o ocupa, Daianu sa exprime asemenea puncte de vedere, parasind astfel terenul neutru pe care il presupune functia sa.”
    Ce pot sa inteleg din aceasta fraza? Ca daca zici ceva de banci nu mai esti neutru? Sau neutru inseamna sa tii partea bancilor? Sau neutru inseamna sa iti tii gura si sa nu comentezi nimic, singurul care poate face asta fiind Isarescu?
    Comic.
    PS: pana acum cand BNR tinea pe fata partea bancilor, tot neutralitate se numea?
    • +2 (4 voturi)    
      Mare caracter,depinde unde "joaca " (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:19)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Al_de_sus_Et_III

      "Pentru mine a fost un moment foarte, foarte dificil si imi cer iertare ca am acceptat aceste prime. (...) Disconfortul a fost teribil pentru mine si, de aceea, am si facut acest gest (returnarea primei – n.r.), care in engleza se spune «redemption» (reparare, compensare - n.r.). Intr-un fel, cer iertare cetatenilor pentru un salariu, pentru castiguri pe care le am, nu printr-o decizie arbitrara, individuala a lui Daianu la ASF, ci printr-o decizie colectiva, care a avut in vedere un act normativ de infiintare a ASFului " (apud Gica Popescu in varianta Daianu !!!!)
  • +7 (11 voturi)    
    pamflet (Marţi, 20 septembrie 2016, 13:59)

    lenderDK [utilizator]

    Asociatia imobiliara "Smecher de Smecher" recomanda:
    - nu mai invatati tinerii ce inseamna economie si capitalism
    - nu mai spuneti tinerilor ca bancile ii abuzeaza
    - nu mai spuneti tinerilor ca au drepturi ca si consumatori
    - tinerii trebuie sa creada ca li se face un bine cand li se da credit
    - tinerii trebuie sa semneze contractele de credit fara sa le citeasca
    - tinerii nu trebuie sa fie informati cu privire la dobanzi si comisioane, ar putea sa se razgandeasca
    - tinerii trebuie sa fie grabiti sa semneze contractele prin diverse tehnici de marketing: semneaza azi ca maine nu mai sunt fonduri, se termina prima casa, pierzi o mare ocazie ca se vinde etc
    - in fiecare zi sa li se repete tinerilor dictoanele noastre: cererea depaseste oferta si preturile caselor vor creste.

    Semnat,
    Stampilat,
    Aprobat.
  • 0 (12 voturi)    
    Cantec de sirena esuata (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:08)

    Plagarus [utilizator]

    Raiffeisen are argumente sa castige domnule profesor
  • +3 (9 voturi)    
    Daianu ar trebui sa renunte la procesul cu Sima (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:13)

    tropotaru [utilizator]

    cel care i-a pierdut vreo suta de mii de euro pe bursa.

    De ce sa renunte? Pentru ca socul pierderii pe care a suferit-o poate fi amortizat. Si asta se vede din declaratia sa de avere, din evolutia profesionala, etc.
    • +3 (5 voturi)    
      366.506,23 $ / 300.000 de euro WBS Holding (Marţi, 20 septembrie 2016, 16:57)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Harnicul Daianu a reusit sa incaseze nu mai putin de 109.000 de euro in doar 6 luni din 2013, plus inca doua bonusuri de 34.000 de euro,de la ASF.
      Profesor universitar la SNSPA (Stefan Gheorghiu de tip nou), membru corespondent al Academiei Romane, fost eurodeputat si ministru al Finantelor. Ma-sa, locotenent-colonel de Securitate, tac-su colonel, tac-su mare — ilegalist............el "paznic " la BNR in tandem cu eminentza Bogdan Olteanu