Valeriu Stoica, fost ministru de Justitie: Legea darii in plata este un exempu de tradare a rolului pe care il are legiuitorul. Este o anomalie juridica

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 7:38 Economie | Finanţe & Bănci

Valeriu Stoica
Foto: HotNews.ro
"Una din exemplele de tradare a rolului pe care il are legiuitorul este chiar legea darii in plata. Nu am ezitat niciodata sa spun despre aceasta lege ca este o anomalie juridica. Exista si posibile corectii pentru aceasta anomalie. Fara indoiala ca atunci cand legiuitorul isi depaseste functie pe care o are si se abate de le legea fundamentala, in acele momente trebuie sa intervina Curtea Constitutionala. Nu intotdeauna o face insa. Cred insa ca exista o forta in Romania, o forta foarte puternica de natura sa corecteze –nu imediat, ci in timp- anomaliile pe care legiuitorul le introduce in sistemul de drept. Aceasta forta este comunitatea juridica din Romania", a declarat miercuri dupa amiaza fostul ministru al Justitiei, Valeriu Stoica in cadrul unei conferinte organizate de Juridice.ro si Casa de Avocatura Stoica si Asociatii.

Cu cat aceasta comunitate este mai puternica, cu atat are mai multe sanse sa corecteze erorile pe care le face legiuitorul, a adaugat fostl ministru de la Justitie.

Stoica s-a declarat insa un optimist. "Am doua motive sa fiu optimist. Cat timp exista o ordine cosmica avem un bun temei pentru optimism. Cat timp exista stabilitatea, predictibilitatea si armonia cereasca nu putem fi decat optimisti. Al doilea temei al optimismului meu este Dreptul. Pentru ca Dreptul incearca sa introduca in societate o ordine ca reflex a ordinii cosmice. E adevarat ca Dreptul nu are aceeasi forta pe care o are mecanica cereasca. Ordinea sociala e mult mai vulnerabila si in mod paradoxal, cea mai mare primejdie la ordinea pe care Dreptul o creaza este chiar legiuitorul. Paradoxul e numai aparent pentru ca in realitate, daca legiuitorul si-ar respecta functia pe care o are, aceasta primejdie nu ar exista. Din pacate legiuitorul crede de foarte multe ori ca este destept si ca poate sa inoveze, sa inventeze, sa introduce peste noapte reguli noi, neverificate niciodata in practica sociala. De fapt legiuitorul ar trebui sa fie doar un codificator. Sa adune si sa legifereze tot ceea ce este bun, ceea ce e déjà verificat in practica, ceea ce s-a dovedit a fi bun prin repetarea in timp a unor solutii", a mai spus Stoica.

​Inainte cu 3 saptamani ca judecatorii Curtii Constitutionale sa dezbata exceptiile de neconstitutionale privind legea darii in plata, conferintele pe aceasta tema se aglomereaza. Miercuri dupa amiaza, Juridice.ro si Casa de Avocatura Stoica si Asociatii au organizat conferinta "Legea darii in plata-argumente si solutii". Urmatoarea dezbatere publica va fi cea organizata de chiar initiatorul legii, Dan Zamfir, in 28 septembrie, ocazie cu care profesorul Piperea va sustine tema constitutionalitatii legii, iar in 5 octombrie urmeaza o alta dezbatere organizata de Institutul pentru Politici Publice.

"La initiativa dlui deputat Dan Zamfir, miercuri, 28 septembrie 2016, se va organiza o dezbatere publica relativa la rezultatele celor 4 luni si ceva de aplicare a legii darii in plata. Dezbaterea se va tine la Camera Deputatilor, la sala Comisiei de Cultura, intre orele 11 si 13. Participarea este libera, dar sunt asteptati sa participe consumatorii, asociatiile pentru protectia drepturilor lor, reprezentanti ai ANPC, executori, notari si avocati, bancheri si asociatii de lobby ale lor, reprezentanti ai BNR, deputati, senatori si jurnalisti. Voi fi prezent si eu, cu o tema care, cu siguranta, va va interesa : constitutionalitatea legii darii in plata", scrie profesorul Piperea pe pagina personala de Facebook.
 

Decizia finala privind constitutionalitate-partiala sau totala a legii o va avea insa Curtea Constitutionala, care va dezbate pe 11 octombrie exceptiile de neconstitutionalitate ridicate, pana in acest moment fiind depuse la CCR peste 250 de sesizari din partea bancilor, care se opun modului de aplicare al legii.

Printre bancile cu cele mai multe sesizari se afla Raiffeisen, Bancpost, Banca Transilvania, Banca Romaneasca si OTP.

In unele dosare au fost ridicate exceptii de neconstitutionalitate cu privire la Legea darii in plata in ansamblu, insa majoritatea se refera la cateva articole precise. Printre cele mai contestate prevederi din lege se afla cea privind aplicarea legii atat asupra contractelor de credit aflate in derulare la momentul intrarii in vigoare a darii in plata, cat si asupra contractelor incheiate dupa aceasta data. Bancile ar putea invoca astfel elemente de neconstitutionalitate cu privire la un posibil efect retroactiv al legii, fapt interzis de Constitutie.

O alta prevedere contestata este cea prin care darea in plata devine posibila prin derogare de la dispozitiile Legii nr. 287/2009 privind Codul civil.

Bancile au ridicat exceptii de neconstitutionalitate si cu privire la articolele care stabilesc pasii de urmat pentru deschiderea unei proceduri de dare in plata, precum si cu privire la criteriile de eligibilitate.




Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
3282 vizualizari
  • 0 (22 voturi)    
    mda (Joi, 22 septembrie 2016, 8:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    altu` care a primit un banut de la bancheri sa zica ceva...

    oare mai exista vreun patriot in tara asta ? care sa nu fi fost induplecat cu concedii la monaco sau dividente in portofoliu ?
    • -1 (9 voturi)    
      Care e diferenta intre un televizor si o casa? (Joi, 22 septembrie 2016, 9:59)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Serviciile financiare viciate nu trebuie sa fie o pedeapsa pentru clientii lor!

      Chiar trebuiesc amendate toate bancile care au dat creditele in franci elvetieni, pentru a fi convinse sa accepte darea in plata!
  • +1 (19 voturi)    
    Si o mare IDIOTENIE (Joi, 22 septembrie 2016, 8:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mafia parlamentara asta stie sa faca: legi idioate, populiste, redactate pe genunchi si care sa serveasca clientela. Daca Ro va pierde procesul, nu hotii din parlament vor plati, ci populimea. PE buna dreptate: ea i-a votat, e vremea sa plateasc. Platim furtul, icompetenta, lipsa infrastructurii, invatamintul mizerabil, mortii din spitale etc etc.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce EU? (Joi, 22 septembrie 2016, 16:49)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pardon!

      daca a fost atacata pana la CCR atunci altii ar trebui sa plateasca - dar mai este mult pana departe!
  • -3 (27 voturi)    
    darea in plata ar trebui sa se extinda si la al!!! (Joi, 22 septembrie 2016, 8:36)

    MirceaIo [utilizator]

    Am cumparat un tel mobil, si nu mai imi place. Oricum am dat o groaza de bani pe el si acum nu mai valoareaza aproape nimic. Platesc rate la banca si as vrea sa scap. Mai am un an de plata. As vrea sa il dau "in plata". Rog pe domnii parlamentari sa voteze si pentru noi, cei cu telefoanele mobile o lege similara. Vrem sa dam in plata!!!!
    • +2 (10 voturi)    
      Comentariul lunii de pe Hotnews : )) (Joi, 22 septembrie 2016, 9:59)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      .
    • -2 (8 voturi)    
      Cand ai facut imprumutul la Banca ai fi (Joi, 22 septembrie 2016, 10:12)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      putut sa cumperi cu acei bani o trusa de unelte de reparatii si sa-si castigi painea cu ea !!
      Dar tu ai preferat sa-ti iei un telefon (inutil pentru Banca) ...atunci plateste riscul asumat doar de tine!!
    • +4 (10 voturi)    
      logica de 2 lei! (Joi, 22 septembrie 2016, 11:00)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Tu ai garantat imprumutul cu telefonul?
      Te-ai dus la banca si ai luat un imprumut special de telefon?
      Banca ti-a zis ca daca nu mai platesti ratele ..vine si te executa pe telefon? Si dupa ce il va vinde la licitatie cu 2 lei(unei firme agreate de banca..) te va executa toata viata pe restul de bani+ penalitati?
      Daca da , ar fi buna o lege si pentru telefoane...
      Daca nu ...incerca sa intelegi mai bine situatia...
    • +1 (5 voturi)    
      prostie (Joi, 22 septembrie 2016, 11:57)

      getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Este o imbecilitate ce ai scris aici

      Tu compari un bun imobil cu un telefon care aproape fi considerat un produs consumabil?
      • 0 (0 voturi)    
        frate (Joi, 22 septembrie 2016, 18:38)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

        eu am un nokia de 19 ani..mai multi ani decat ai tu casa..ce consumabil?
    • -1 (5 voturi)    
      nu e acelasi lucru (Joi, 22 septembrie 2016, 12:22)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Nu e acelasi lucru, sa cumperi telefoane sau nasturi si sa-i dai in plata. Pentru locuinte bancile trebuie sa aiba o responsabilitate sociala din moment ce oamenii care sunt dati afara din casa au probleme sociale mari. Ca atare trebuie sa-si calculeze bine pentru fiecare client cat poate lua si ce avans trebuie sa aiba pentru o anumita locuinta. Un profit frumos pentru banca poate avea in spate probleme sociale foarte mari pentru client. Daca pentru telefon ar confisca si casa clientului si acesta ramane dator in continuare atunci e moral ca sa fie considerata casa data in plata si datoria stearsa.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Joi, 22 septembrie 2016, 18:40)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        nu vrei sa am eu responsabilitate sociala pe banii tai?da-mi tu frumos banii tai si cand o sa vii sa-i ceri inapoi de la mine sa incep sa-ti vand gogosi ca banii tai i-am socializat la altii
  • +5 (17 voturi)    
    Cica la Valeriu Stoica : (Joi, 22 septembrie 2016, 10:01)

    Carpi [utilizator]

    "Una din exemplele de tradare a rolului pe care il are legiuitorul este chiar legea darii in plata.”
    Unde ai fost tu Valeriu Stoica ?, cand ,,legiutorul” a permis ca bancile, cand au imprumutat cu bani un cetatean , sa pretinda sa cumpere neaparat cu acei bani o anumit apartament !!!
    Cetateanul putea cumpara utilaje agricole cu acei bani , sau putea sa cumpere un atelier de reparatii auto si sa-si castige existenta ! ...... Dar nu si nu !! !........ Banca in mod abuziv l-a obligat sa cumpere un anumit apartament pentru ca este sigur pentru banca in privinta riscurilor platii datoriei !!.
    Deci asta inseamna ca este normal ca banca sa-si asume riscul, si cand cad preturile la apartamente, sa preia darea in plata a aprtamentului !
    Apropos de anomalii juridice: Interzicerea comercializarii heroinei si cocainei este si asta o anomalie juridica !. Pe cetateni nimeni nu i-ar obliga sa cumpere si sa consume droguri !
    Chiar si interzicerea constitutionala a pedepsei capitale pentru coruptii si complicii lor, si pe care ii apara Valeriu Stoica in calitate de avocat, este tot o anomalie juridica !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Argumente? (Joi, 22 septembrie 2016, 10:02)

    Arminius [utilizator]

    O declaratie fara argumente. Numai acuzatii si concluzii. Domnul DP, l-ati cenzurat pe fostul ministru sau atata poate?
  • +5 (11 voturi)    
    Ordine cosmica? (Joi, 22 septembrie 2016, 10:05)

    Fides [utilizator]

    In opinia acestui domn mecanica cereasca a functionat ireprosabil atunci BNR trebuia sa supravegheze activitatea bancara insa a inchis ochii la toate matraplazacurile acesteia, atunci cand bancile au dat pe banda rulanta credite ce contin clauze abuzive, atunci cand orice lege creata nu de noi ci de UE si care avea menirea sa corecteze erorilor bancilor - a se citit ororilor- a fost franata sau trantita pe toate caile de sistemul bancar+BNR.- vezi legea falimentului personal, OUG 50 si lista poate continua...si se mira de a aparut DIP.
    Este simplu: nu s-a putut, nu a fost permis altceva. Surprinzator este insa ca romanii - avizi sa detina proprietati - au inteles mai repede decat sistemul bancar ca DIP reprezinta singura scapare dintr-un credit gandit parandarat de banci si special sa nu fie dus la indeplinire.
  • +4 (10 voturi)    
    sssi bancruta frauduoassssa ce eee domnule fost m (Joi, 22 septembrie 2016, 10:06)

    vodatepes [utilizator]

    Daaaa brancruta frauduloasssa ce domnule ssss fossst minissstru al jusssstitiei? Cine a anulat acesssst fapt? Nu matale? Vii aici sssi dai lectiiiii. Crezi ca am uitat ce ai facut cat ai fossst minisssstru? Mai bine taci si ssstai in banca ta.
  • +7 (13 voturi)    
    Alta metoda de responsabilizare a bancii, Valerica (Joi, 22 septembrie 2016, 10:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Si renuntam la legea asta. fara niciun risc din partea bancii, banca isi permitea sa sugrume clientul si sa i ia proprietatea, pentru care ii pastra ratele la aceleasi cote. uite asa am ajuns sa avem comisioane ciudate si umflate, credite cu buletinul samd.
    Legea este buna:
    -limiteaza creditarea facuta fara cap (se pare ca bancile nu au in cap decat primele directorilor)
    -responsabilizeaza banca pentru creditul dat si mai pierd din profituri recuperatorii de creante.

    Pe scurt, legea face ca o banca sa fie o entitate de creditare respectabila, nu un camatar intr un castel de sticla. Pe de alta parte, clientul are un avans, o demonstratie a faptului ca stie sa faca economii si are posibilitati sa o faca. Una peste fund bancii, alta clientului si unde da legea, creste drept.
  • +8 (10 voturi)    
    pamflet (Joi, 22 septembrie 2016, 10:43)

    lender-dk [utilizator]

    PENTRU UZUL INTERN AL AGENTIILOR IMOBILIARE
    (A NU SE VEDEA DE CATRE CLIENTI)

    In lupta cu multiplele legi care se dau in ultimul timp, asociatia imobiliara "Smecher de Smecher" recomanda agentiilor partenere:

    1. Trebuie distrasa atentia de la informatii economice. Oriunde se vede un tanar ca citeste informatii ce ar putea sa il luminize, sa vada adevarul, neaparat trebuie actionat urgent. Se va folosi orice truc, orice minciuna ca tanarul sa uite ce a citit. Spre exemplu: se insista pe cat de bogate sunt vedetele, aluzii la ce case au aceste vedete, ce lux, ca tinerii sa fie cat mai frustrati.

    2. Trebuie deturnata atentia si de la casele goale care nu se vand de ani de zile. Si aici trebuie manipulat, trebuie ascunsa aceasta informatie cat mai mult, trebuie inventate niste minciuni. Spre exemplu: proprietarii sunt in vacanta in Bahamas/Caraibe; tocmai a fost vandut; este in renovare/zugravire, reamintim ca nici o minciuna nu este prea mare pentru a fi spusa! Neaparat trebuie pastrata impresia ca "cererea depaseste oferta" se vor da cat mai multe interviuri si comunicate in acest sens!

    3. Se pare ca anunturile false/duplicate postate de agentii, adica 99% din piata, nu mai sunt suficiente pentru a ascunde faptul ca apartamentele nu se vand. Se va proceda la marirea de 10 ori a anunturilor false/duplicate cu preturi cat mai mari. In acest fel nici proprietarii nici cumparatorii sa nu mai stie situatia reala. Fiecare anunt din argus/pitagora va fi multiplicat de cel putin 100 ori: se vor fura pozele si se va inlocui numarul de telefon al proprietarilor, iar pretul cat mai sus! Mare atentie: Indicii de preturi nu trebuie sa cada, este foarte importanta ca preturile sa fie umflate in fiecare zi!
  • +2 (6 voturi)    
    lol (Joi, 22 septembrie 2016, 12:00)

    getmyextip [utilizator]

    Vorbeste valeriu stoica, unul dintre cei mai mari ticalosi care a avut pe mana ministerul justitiei...
    Tin sa reamintesc ca acest individ avea un proces pentru care trebuia sa plateasca o taxa de timbru foarte mare. Ce a facut? Ca ministru al justitiei a suspendat taxa de timbru pana a inceput procesul lui, dupa care a introdus-o imediat la loc.
    Asa ca lasati ce zice nea gulie asta, mai bine nu s-ar mai aduce aminte de el.
  • +3 (7 voturi)    
    Blocul ilegal di Cotroceni domnule, aia situatie (Joi, 22 septembrie 2016, 12:09)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Ala e o incalcare brutala a bunului simt si a legii. O hardughie de prst gust, intr-un cartier istoric facuta cu incalcarea grosolana a legii. Ok, ai tegiversat in instanta, te-ai folosit de pilele tale politice si ai castigat.
    Tu nu ai caderea morala si nici nu cred ca intelegi ce insemna sa cumperi o casa de 60.000 de euro pe 30 de ani.
    Tu esti un milionar filtrat prin politica si nu ai cum sa simti drama oamenilor normali, cei caraora li s-a triplat rata la banca si care nu mai au bani de mancare.
    Mai bine taceai din gura.
  • 0 (0 voturi)    
    Bani murdari pentru vremuri grele (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:05)

    Florin61 [anonim]

    Banii murdari ai bancilor a mai murdarit un domn , asa zis onest, care ai aduna cu ardoare pentru vremurile grele ce vor veni .