​Darea in plata- 5 luni dupa intrarea in vigoare. Viziunea autorilor legii

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2016, 11:29 Economie | Finanţe & Bănci

Gheorghe Piperea si Daniel Zamfir, autorii Legii DIP
Foto: Hotnews
La cinci luni dupa intrarea in vigoare a legii darii in plata, constatam ca multe dintre reactiile si declaratiile apocaliptice au fost infirmte la scurt timp chiar de emitenti, a spus joi Catalin Zamfir, unul dintre initiatorii acestei legi, cu ocazia unei conferinte pe aceasta tema care are loc la Parlament.La conferinta sunt prezenti -alaturi de Gheorghe Piperea si deputatul Zamfir, reprezentanti ai Uniunii Nationale a Notarilor Publici, ai executorilor judecatoresti, ai Ministerului Finantelor si analisti economici independenti. HotNews.ro a transmis LIVE TEXT aceasta conferinta


deputatul Catalin Zamfir:
  • Toate profetiile potrivit carora va desparea programul Prima Casa, ca legea reprezinta un risc sistemic sever, toate acestea au fost contrazise de realitatea economica
  • Creditarea a ajuns la o desfasurare normala, cu avans firesc. Bancile asta trebuie sa faca, sa dea credite

Gheorghe Piperea:
  • Cea mai bizara luare de pozitie luata este a d-lui Eugen Radulescu din BNR, care dupa ce atat domnia sa cat si alti oficiali din BNR au spus ca daca se adopta darea in plata, Prima Casa va deceda. Exista si un viceguvernator care acum e la pastrare si care a spus ca moare Statul roman daca apare darea in plata.
  • Dl Radulescu spune acum un lucru uluitor: ca Prima Casa nu a disparut exact pentru ca exista darea in plata
  • Parlamentul ar trebui sa il cheme in Parlament pe dl Guvernator pentru ca ne punem intrebarea daca BNR mai este un furnizor de informatii publice, dupa cate incoerente a furnizat

deputatul Catalin Zamfir:

  • Am identificat petru probleme la aplicarea legii. Prima, legata de impozitul pe tranzactie la darea in plata. Aici vreau sa apreciez deschderea Ministerului Finantelor care a emis o Ordonanta prin care darea in plata e scutita de impozit
  • Ce nu e clar in acest moment este taxa pe care consumatorilor li se cere sa o achite la ANCPI (Autoritatea de Cadastru si Publicitate Imobiliara- n.red) . Aveam si problema taxelor notariale care e lamurita doar pe jumatate si aici avem de-a face cu o mare restanta a Guvernului, mai exact a Ministerului Justitiei
  • Notarii au decis in iunie sa reduca onorariile notariale cu 50%.  Din pacate, un Ordin in acest sens nu a fost publicat de catre d-na ministru al Justitiei.
  • Executorii judecatoresti au luat si ei decizia de a veni in sprijinul consumatorilor. Practic, executorii vor notifica atat creditorul cat si angajatorul ca respectivul consumator beneficiaza de Legea 77 si cred ca lucrurile vor merge mai bine , mai ales in teritoriu.

Gheorghe Piperea:

  • In aceasta vara la cererea Asociatiei Parakletos am facut o cercetare sociologica cu privire la perceptia modului in care consumatorul se simte protejat de autoritati.
  • Pentru omul de rand a ajuns sa conteze mai mult abuzul de ptere al agentilor economici decat abuzul de putere administrativa. Cand vorbesc de agenti economici ma refer nu la magazinul din colt  ci la marile entitati comerciale(retele de telefonie, banci etc) care isi impun vointa inclusiv pe plan juridic fata de oameni care nu prea au de ales
  • Desi 80% dintre romani se simt vulnerabili, 80% nu au apelat niciodata la autoritati pentru a se proteja de abuzul economic.
  • Judecatorii pot sa fie de acord cu legea darii in plata dar nu are voie sa nu aplice legea
  • Judecatorul nu are voie sa spuna despre o lege ca legea e o anomalie
  • Ceea ce s-a intamplat saptamanile trecute, conferinte la care au participat zeci de judecatori, ar trebui sa atraga atentia CSM
  • Pana cand Curtea Constitutionala nu decide daca e sau nu constitutionala, aceasta lege nu trebie discutata de instante
  • Din pacate unii experti au spus ca suta la suta aceasta lege va fi declarata neconstitutionala
  • Daca legea va fi declarata neconstitutionala, cei care au livrat certitutidini in mod propagandistic vor trebui sa plateasca
  • Nu mai poti spune ca legea este pentru niste invartiti, pentru samsarii imobiliari, pentru ca faci si o greseala de logica juridica.
  • Pentru ca legea se aplica doar consumatorilor

Lucian Isar, analist economic:

  • As dori sa ma referla cele 6 teze lansate in lupta impotriva darii in plata de cativa corifei din BNR, dublate de cativa oameni din bancile comerciale si care fac parte dintr-o tehnica de manipulare
  • Pentru a manipula, e nevoie de un mediu propice, iar aceatsa este lipsa unei educatii financiare. BNR si bancile comerciale au controbuit la mentinerea unei stari precare a educatiei financiare
  • Pentru a intelege cum a aparut darea in plata trebuie sa recurgem la istoria recenta
  • O banca trebuie sa-si tina aproape clientii, daca vrea sa fie pe piata o lunga perioada de timp, nu sa includa clauze abuzive in contracte
  • Sistemul bancar in Romania este subdezvoltat pentru ca a fost tinut inchis pana in 2005. Dupa 2005, populatia care lucreaza in banci s-a dublat. E normal ca dubland numarul de angajati, calitatea acestora nu a fost intotdeauna la cel mai inalt nivel.
  • In momentul in care au fost creionate produsele bancare pentru populatie, acestea au fost de inspiratie americana
  • Contractele au fost depuse la BNR, aceasta le-a aprobat si abia apoi au putut da credite.
  • Au fost si situatii de concurenta neloiala pentru ca BNR acorda aprobari cu viteze diferite pentru banci diferite
  • In creditarea persoanelor fizice, analiza nu e una particulara"taylor made"
  • Darea in plata este doar ceea ce s-au angajat bancherii ca vor face.
  • Daca nu ar fi introdus legea, peste o vreme am fi putut vedea procese prin care bancile ar fi putut fi acuzate pentru imbogatire fara justa cauza

Enache Jiru, secretar de stat Finante:

  • Ar fi interesant de vazut cum ar fi evoluat creditarea cu si fara legea darii in plata.
  • Prima Casa nu ar mai fi fost atractiv oentru banci daca il includeam in legea DIP
  • Ceea ce ne intereseaza pe noi este impactarea bugetului de stat, daca ar urma chemarea Romaniei la tribunale arbbitrale gen ICSID.
  • Legea romaneasca nu ofera instrumente de intelegere amiabila.





Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3131 vizualizari
  • +3 (15 voturi)    
    Morala? (Joi, 6 octombrie 2016, 11:38)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Toti din BNR care au facut campanie anti DIP ar trebui concediati de Parlament, intrucat nu au urmarit interesul celor care-i platesc, celor care detin BNR: poporul roman. Isarescu, Vasilescu, Radulescu, toti ar trebui sa se duca acolo unde le este inima: la bancile comerciale, sa le dea privatii 20.000Euro pe luna!
    • -4 (6 voturi)    
      ce destept esti (Joi, 6 octombrie 2016, 14:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Parlamentul are doar dreptul de a numi consiliul de administratie al BNR, nu de a concedia oameni... Si asha se intimp,a in toate tarile cu apa calda. Doar in tarile totalitare parlamentul poate face orice il taie capul. Da' na, pentru o parte din romani ala e tipul de guvernare convenabil: un tatuc care sa dea de toate la toti si sa le rezolve tuturor timpeniile
  • +1 (9 voturi)    
    Legea putea să fie bună. (Joi, 6 octombrie 2016, 11:39)

    asavreau [utilizator]

    Dacă autorii ar fi acceptat o dezbatere civilizată,legea ar fi rezolvat niște probleme.Încăpățânarea și îngâmfarea autorilor au făcut să iasă o lege proastă.
    • +5 (5 voturi)    
      Serios? (Joi, 6 octombrie 2016, 20:39)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Păi culmea e că inițiatorii au aceptat dezbatrea, dar reprezenanții băncilor și BNR-ul au refuzat-o susținând că singura lor poziție e neadoptarea legii. Singurele lor amendamente au fost făcute după dezbatere. Deci, cine nu a acceptat dezbaterea civilizată?
  • +1 (11 voturi)    
    DIP după 5 luni.. (Joi, 6 octombrie 2016, 11:43)

    yoko ono [utilizator]

    cum d-le autor de articole ?
    Acum 5 luni ne prezentati o viziune f sumbra ..
    Muntii se vor prabusi
    Oameni vor muri
    planetele isi vor schimba axele
    galaxii intregi vor sucomba

    de bien, de rau .. nu s-au prea intamplat..

    Am avut noi un noroc prost sau .. a fost altceva ?!
  • +3 (7 voturi)    
    pamflet (Joi, 6 octombrie 2016, 12:17)

    lenderDK [utilizator]

    Prea multe informatii sunt date tinerilor
    Prea multe drepturi pentru tineri.
    Tinerii trebuie sa stie doar ca bancile le fac un bine cand le da un credit, ei trebuie sa fie umili fata de banci.
    Tinerii trebuie sa fie recunoscatori si agentilor imobiliari care ii pacalescu cu oferte din pitagora si argus.
    Va rugam imperios sa lasati tinerii sa se crediteze!
    Dragi tineri: Tara va vrea creditati!

    Asociatia "Smecher de Smecher".
    • -1 (5 voturi)    
      hehe (Joi, 6 octombrie 2016, 14:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lenderDK

      aia e valabil pentru cei care s-au inghesuit ca oile sa-si ia credit pe repede inainte in perioada de boom. iaia au fost inconstientii care n-au citit contractul de credit si si-au tras apartament de 2 camere la 100.000 de euro, repede, repede ca miine se scumpeste. Tinerii din ziua de azi stiu mult mai bine ce semneaza si nu arunca cu sacul de euroi pe o cutie de chibrite comunista. Da' ce e funny e ca tot fraierii care s-au ars in 2005-2008 vin acu si dau lectii despre banci si imobiliare.
      • +2 (4 voturi)    
        Capcane financiare (Joi, 6 octombrie 2016, 16:21)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Păi da, pentru că dincolo de prostia lor inițială, ei sunt cei ce s-au ars și au văzut exact câte parale face ”expertiza” bancherilor și costul real al ”dobânzii 0” sau al altor minciuni de marketing.
        Mai bine ne-am întreba de ce de la păgubiți vin mai multe informații utile decît de la bănci? E retorică, bancherii n-au înțeles nimic, maschează în continuare costuri și vor tot să jumulească apoi se miră de ce sunt priviți pe bună dreptate ca niște tâlhari.
        • -1 (3 voturi)    
          nu-i adevarat (Joi, 6 octombrie 2016, 16:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          Nu mai tin minte exact cum era in 2007, dar acum exista DAE care trebuie raportat de orice banca in oferta de credit. Ce mai fac unele banci e sa nu bage asigurarile obligatorii (imobil/viata) in DAE. Desi alea mari nu mai fac asha ceva de mult.
          Ca sa nu m ai spun ca azi exista, si probabil existau si-n 2007), site-uri gen finzoom.ro unde iti setezi tipul de credit si vezi ofertele in ce ordine doresti. Trebuie doar sa vrei sa te informezi, nimic mai mult.
          Ca asha, tsepe sunt si acum. Un exemplu de care m-am lovit cu un an in urma si vad ca e inca valid e creditul auto de la BDR, care are dobanda de 7%, in media pietei, plus un mic comision de administrare lunar, de 0.4%, de care majoritatea nu stiu ca se inmulteste cu 12 luni ca sa vezi dobanda anuala. Si ajunge la un DAE de 12%, mult pe ste ce dau alte banci credit de nevoi personale pe repede inainte. Si in conditiile in care media pietei e de 7% pe credit auto. Da' na, cine nu stie, se frige. Dar stii cum se zice... prost e ala care da, nu ala care cere.... Ca asha si-n piata poti gasi morcovi cu 20 de lei kilul...
  • +3 (7 voturi)    
    Piperea un analfabet financiar,dar cu mari ifose (Joi, 6 octombrie 2016, 12:44)

    Plagarus [utilizator]

    "Bine ca-i avocat, ca daca era medic,aveam o populatie la nivelul Bulgariei".(spaurake)
    In SUA, aceasta situatie a “darii in plata” e intalnita in doua state, Arizona si California, insa mecanismul este prevazut in contractul initial (deci agreat intre creditor si debitor!), impreuna cu costurile aferente, iar cei care recurg la acest instrument sunt raportati la un birou de credit, datele fiind stocate pe o perioada mare de timp (intre 4 si 7 ani).
    Si mai exista si in Spania, insa in conditii extrem de restrictive, ceva care ne duce inapoi la spiritul Legii Insolventei Persoanelor Fizice,
    • -2 (2 voturi)    
      De fapt, e avocat! (Joi, 6 octombrie 2016, 15:19)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Un avocat sustine interesele clientilor sai. Deci, chiar daca stie ca realitatea obiectiva este alta, el tot sustine ce vor cleintii lui.
      Asa ca, sunt convins ca Piperea isi cam da seama ca economic si financiar nu merge, dar, odata ca s-a ales cu niste clienti care au anumite interese, pe aceia ii sustine, ca altfel nu ar mai putea sa se astepte la onorarii de la respectivii.
  • 0 (6 voturi)    
    Interesul personal te face sa porti fesul (Joi, 6 octombrie 2016, 13:44)

    CaiusCosades [utilizator]

    populismului bezmetic. Acesti haiduci moderni, initiatorii legii, clameaza ca ar fi o lege promovata in folosul celor care din motive independente de vointa lor ar fi ajuns in incapacitate de a returna ratele creditelor contractate. Poate e asa, insa imi pare ca mult mai pregnant a fost interesul extrem de personal pe care cei doi (si familiile lor) l-au avut in promovarea ei.
  • -1 (9 voturi)    
    alo DNA alo DANa Kovesi ne auzi (Joi, 6 octombrie 2016, 14:00)

    vodatepes [utilizator]

    Alo DNA,alo DANa Kovesi ne auzi? Parca prin codul penal exista o infractiune ce se numeste abuz in serviciu, adicalea un angajat al statului ia o masura prin care creaza lui sau altei personae fizice sau juridice un avantaj nemeritat.Adicalea domnul Isarescu nu a luat dobanda de pe urma aurului de la Londra, nu a initiat demesurile privind recuperarea datoriei istorice de la Germania, a facut lobyy sistemului bancar privind darea in plata. Deci prin comportamentul BNR s-a creat prejudice Romaniei aducand benefici nemeritate celor de la Londra prin neplata unei dobanzi catre BNR, Germaniei prin ne solicitarea dotoriei istorice, sistemului bancar Deci alo DANa Kovesi ai niste clienti la BNR pe ei
    • 0 (4 voturi)    
      daca taceai.... (Joi, 6 octombrie 2016, 15:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Tu te auzi ce zici?!?
      1. Cum crezi tu ca cineva poate face profit prin depozitarea unei cantitati de aur undeva?!? Adica Banca Angliei de ce ar plati pentru a-si ocupa depozitele cu aurul BNR?!? Are cumva voie sa-l traficheze, sa-l vinda? Cum ar face banca Angliei bani de pe urma unui morman de aur depozitat in beciurile sale??? Astea-i aiureli de-ali lui Isar...
      2. BNR ar trebui sa initieze demersuri pentru recuperarea unei presupuse datorii istorice?!? Tu ai idee care-s atributiile unei banci centrale?!?!?!?

      Sfatul meu e sa lasi deoparte antenele si irealitatile (incluzindu-i aici pe Isar si Citu) si sa te documentezi singur despre realitatea inconjuratoare.
      • +1 (5 voturi)    
        daca nu stii taci (Joi, 6 octombrie 2016, 15:39)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        1) Bulgaria si Polonia au luat bani din depozitele de aur de la Londra Daca uni pot noi de ce nu putem?
        2) Datoria istorica este catre BNR stimabile, deci BNR trebuie sa recupereze banuti. Daca o institutie a statului inclusiv BNR trebuie sa recupereze bani de la orice persoana fizica sau juridica si nu o face e in mare defect. Citeste legile.
        Deci stimabile pune mina citeste si apoi scrie. Vezi ca cititul face rau .......Succes apoi sa iti dai cu pararea.
        • 0 (2 voturi)    
          ti-am zis sa gindesti cu tartacuta proprie (Joi, 6 octombrie 2016, 16:12)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          1. Daca te iei dupa ce zice Isar... ce sa-ti fac? Din aurul depus la o banca centrala poti lua dobanda doar daca banca respectiva are dretul sa-ti joace aurul pe bursa. Altfel, care e motiv logic ar alea Banca angliei sa plateasca pentru a depozita ceva in prirpiile beciuri?!? Eventual iti poate cere bani pentru depozitare si paza. Lasa-l pe Isar cu aberatiile lui si gindeste singur! Isar e unul din initiatorii atacului speculativ din 2009, dat afara de la Bancpost prin presiunile lui Isarescu (poti citi aici de ex: http://www.evz.ro/cum-l-a-vanat-mugur-isarescu-pe-lucian-isar-era-ca-iepurasul-din-desene-animate-care-me-979462.html). Si de atunci gasindu-si de munca doar pe bloguri, are capsa pusa pe Isarescu si-i inventeaza tot felul de chestii.
          2. m-am documentat nitel la povestea cu datoria. Calculul de 18 mld eur e facut de Golban, deci are valoare zero. In rest, povestea e extrem de intortocheata si daca e s-o rezolve cineva, nu BNR e acela. Uite aici ceva din Capital, ziar cit de cit decent:
          http://www.capital.ro/datoria-germaniei-catre-romania-ce-spun-nemtii-154086.html Ashadar ma repet: cu surse de informare gen Isar sau Golban, vei continua sa debitezi chestii demne de vadim-tudor sau antena3. Incearca sa te documentezi, si apoi gindeste cu propriul cap. Nu lua de bune toate timpeniile scrise de diversi agitatori pe forumuri.
  • -1 (7 voturi)    
    e sau nu sarac ala cu imprumut de 250000euro? (Joi, 6 octombrie 2016, 14:17)

    tropotaru [utilizator]

    Este normal sa faci o lege ca sa protejezi o persoana care are o datorie de 250000 euro?
    Se poate numi sarac cel care are o datorie de 250000?
    Iar protejarea poate fi facuta prin obligarea bancii de a da pomana celui imprumutat?

    Daca plafonul ar fi fost 50000 euro, era o lege cu caracter social, pentru cei saraci. Dar 250000 este enorm, iar protectia sociala devine protectie mafiota.
    • +1 (3 voturi)    
      mmm (Joi, 6 octombrie 2016, 15:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      50.000 de euro erau bani de tigari pe piata imobiliara din 2006-2008. Putea sa fie 100-150.000 de euro, dublat de imposibilitatea de a plati ratele (venituri mai mici decit rata *2) si de locuit la adresa respectiva.
    • -1 (1 vot)    
      Poftim la "imprumuturi" din Noua Zeelanda... (Joi, 6 octombrie 2016, 17:30)

      unomcivilizat [anonim] i-a raspuns lui tropotaru

      http://www.capital.ro/daniel-zamfir-initiatorul-legii-darea-in-plata-imprumut-suspect.html

      La mai puţin de două luni de la publicarea în Monitorul oficial a Legii nr. 77/2016 privind darea în plată a unor bunuri imobile în vederea stingerii obligaţiilor asumate prin credite, deputatul a trecut în declaraţia de avere că s-a împrumutat de la Maytal & Mayan Limited... instituţia financiară care i-a dat bani deputatului îl are ca unic acţionar pe un personaj extrem de controversat. Este vorba despre afaceristul israelian Pesach Moshe, partenerul de afaceri al lui Sorin Beraru, cel care a devalizat compania Cico pe milioane de euro şi care i-a adus lui Beraru o condamnare la 5 ani cu executare.
  • +4 (10 voturi)    
    Si cum mai urlau unii pe aici: dezastru,nenorocire (Joi, 6 octombrie 2016, 14:39)

    Comentatorul-x [utilizator]