ING isi va reduce efectivele cu 5.800 de persoane, ca parte a unui amplu plan de digitalizare

de V. B.     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 18:04 Economie | Finanţe & Bănci

​ING va renunta la 5.800 de angajati in urmatorii cinci ani ca parte a unui plan amplu de reducere a costurilor si de automatizare a operatiunilor. ING are peste 51.000 de angajati in lume, insa taierile vor afecta Olanda si Belgia unde numarul de filiale va fi redus la jumatate.

Practic, in Belgia efectivele vor fi reduse cu 3.500 de persoane, iar in Olanda, cu 2.300 in urmatorii cinci ani, obiectivul fiind sa se ajunga la economii de 900 milioane euro/an prin acest plan. Costurile cu reducerea fortei de munca vor fi de cel putin 1,1 miliarde euro, iar cei de la ING spun ca vor automatiza o parte mult mai mare din operatiuni.

Cei de la ING spun ca in viitor, cu digitalizarea, vor urma directii similare cu companii precum Google, Netflix si Spotify. Numarul filialelor din Belgia va fi redus de la 1.200, la 650.

ING spune ca va construi o noua platforma online care sa ajute cresterea bancii si care sa mentina ridicata calitatea serviciilor online. Aceeasi platforma va face ca noile produse sa fie lansate mai repede. Compania va investi 800 milioane euro in noi tehnologii pana in 2021.

Surse: BBC, Quartz


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1280 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 10 octombrie 2016, 18:09)

    pathfinder [utilizator]

    Carevasazica vor concedia niste economisti si vor angaja niste IT-isti.
    Problema e ca in vest nu prea gasesti IT-isti.
    Ca de! Toti, ca si la noi, vor sa fie economisti.
    Sa frece Solitaire-ul.
    Si, binenteles, sa fie si platiti pentru treaba asta.
    Regeste!
    hi hi hi hi hi
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e chiar asa. (Luni, 10 octombrie 2016, 18:36)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      O banca nu are asa multa nevoie de IT-isti pe cat ai crede fiindca datacenterul e unul mare si lat iar produsele informatice si HW folosite sunt destul de clare. In banci btw nu se folosesc cele mai noi tehnologii, ci cele mai stabile.

      Cu economistii e mai greu, daca vrei sa dai un credit va trebui ca un economist sa se uite pe niste cifre contabile ca sa stie daca firma respectiva are potential si merita un credit. Iar treaba asta nu poate fi automatizata, IT-istule, fiindca necesita multe cunostinte din multe domenii ca sa vezi daca o afacere merita creditata, dincolo de a freca un Excel sau un SQL, dupa caz.
      Ti-ai dat seama, nu-s un economist frustrat :)

      Poate ca economistii nu se mai cauta pt. ca bancile se multumesc sa imprumute statul mai degraba decat pe micii sau mai marii intreprinzatori asa ca nu prea mai au nevoie de competente economice, ci mai degraba de sprijin politic. D-aia toate beizadelele politicienilor cu ASE si drept prin particulare obscure sunt directorasi prin banci iar adevaratii economisti ( f. putini ) nu prea mai au ce face.

      Asa ca dati fuga la UE sa va dea credite, ca la noi in banci n-are cine citi un plan de business...
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 10 octombrie 2016, 18:51)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui clint

        "ING spune ca va construi o noua platforma online care sa ajute cresterea bancii si care sa mentina ridicata calitatea serviciilor online. Aceeasi platforma va face ca noile produse sa fie lansate mai repede. Compania va investi 800 milioane euro in noi tehnologii pana in 2021."

        Asta inseamna ca niste IT-isti vor avea ceva treaba.
        Acuma, io nu stiu la ce te astepti tu.
        Proiect si/sau slujba "forever" nu exista.
        Dupa cum se vede si din anuntul celor de la ING.
        :)

        P.S. M-a luat si pe mine valu', dar olecutica de dreptate sa stii ca am...
    • -1 (1 vot)    
      Aiurea, nu le trebuie economisti! (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:28)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Nu le mai trebuie oameni care sa stea la cate un ghiseu. Daca multe dintre operatii se fac online, de acolo unde are omul acces la internet, de pe calculator, smartphone sau tabeleta, ce sa mai faca cu oameni care stau la ghiseu ca sa primeasca hartii si sa intocmeasca hartii?
      Apoi, de economisti este nevoie cand sunt niste conditii mai speciale de afacari, Pentru activitatea de retail trebuie relativ putini economisti, pentru ca in retail toti cleintii sunt tratati la fel, spre deosebire de investment banking.
      Cat despre ideea cu Solitaire inseamna ca habar nu ai ce inseamna IT-serios. Nu ai vazut in viata ta cum se calculeaza necesarul pentru rezerva minima obligatorie, pentru fondul de garantare, ca sa nu mai vorbim de risc si de provizioane... Alea chiar cere analisti - adica economisti - si programatori. Si nici nu stiu daca ai auzit de Basel III si Basel IV.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:39)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        "Cat despre ideea cu Solitaire inseamna ca habar nu ai ce inseamna IT-serios."

        Asa-i bre, am vazut numa' din ala neserios.
        Frati mai ai?
  • -2 (4 voturi)    
    argument bidon (Luni, 10 octombrie 2016, 19:22)

    johngalt [utilizator]

    argument bidon fabricat de limbajul politic corect care a luat locul limbajului de lemn comunist, realitatea este alta : ING este in situatie de faliment !!! ca si Deutche Bank, si multe altele ,,to big to fail''
    scoateti-va banii si ... repede !
  • 0 (0 voturi)    
    Articol incomplet (Miercuri, 12 octombrie 2016, 9:51)

    VoievodViteazu [utilizator]

    Stirea completa este ca ING va disponibiliza 7000 de angajati, dintre care 3500 in Belgia, 2300 in Olanda, restul in celelalte unitati ING din lume. Deatliile exacte pt restul de 1200 de disponibilizari din celelalte tari, in afara Belgiei si Olandei, unde ING este prezenta, inclusiv Romania, nu au fost facute publice inca. Ar fi bine sa informati audienta complet.