Negritoiu: In acest moment ar fi imposibil sa-mi dau demisia

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:35 Economie | Finanţe & Bănci

Misu Negritoiu, inca seful ASF
Foto: Hotnews
In acest moment ar fi imposibil sa-mi dau demisia, a declarat marti seful ASF, Misu Negritoiu, in conditiile in care in parlament s-a declansat o procedura pentru demiterea sa. 

Negritoiu a enumerat o serie de realizari pe care le-ar fi avut la conducerea Autoritatii de Supraveghere Financiara si a spus ca ramane la decizia de a nu-si da demisia.  

"Am zis ca nu-mi dau demisia, iar acum cred ca ar fi si imposibil sa-mi dau demisia, din moment ce exista o procedura parlamentara. Astept ca aceasta procedura sa isi produca efectul. De fapt, nu cred ca mai e nicio diferenta", a spus Negritoiu, intr-o declaratie in fata jurnalistilor, potrivit News.ro.

Seful ASF a mentionat ca institutii precum ASF sau Banca Nationala a Romaniei (BNR) trebuie sa asi pastreze independenta in fata politicienilor, asa cum prevede si legea. 

"Autoritatile de supraveghere financiara sunt organizate ca sa limiteze interferenta politicului in actiunile de zi cu zi. Sunt in aceasta situatie banca centrala, care are si supravegherea sectorului bancar, si Autoritatea de Supraveghere Financiara, pentru sectoarele nebancare", a afirmat Negritoiu. 

Declaratiile sefului ASF vin dupa ce patru comisii din Senat si Camera Deputatilor, reunite intr-o sedinta comuna luni, au votat aproape in unanimitate revocarea din functie a presedintelui Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF), Misu Negritoiu, iar presedintele Comisiei Economice a Camerei Deputatilor, deputatul PSD Mihai Tudose, a anuntat demararea efectiva a procedurii de demitere. 

Seful ASF urma sa fie audiat luni incepand cu ora 13 in comisiile de specialitate din Parlament, insa in locul prezentei sale fizice, Misu Negritoiu a trimis o scrisoare." 

ASF este o autoritate administrativa autonoma, independenta si autofinantata, limitele controlului exercitat de Parlament in aceea ce priveste numirea si revocarea conducerii acesteia fiind expres si fara echivoc limitate", precizeaza Misu Negritoiu in scrisoarea adresata Parlamentului. 

"Pe cale de consecinta, revocarea unui membru al conducerii ASF nu este legal posibila, atat timp cat acesta continua sa indeplineasca conditiile care au stat la baza numirii sale", arata Negritoiu in scrisoarea trimisa luni.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4707 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    normal... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:42)

    liviu_ [utilizator]

    bai in romania toate jegurile refuza sa-si dea demisia chiar si cand sunt incompetenti

    oricum e presedinte de vreo 20 de ani... ales democratic mai mult ca sigur
  • +16 (18 voturi)    
    De ce nu poti demisiona nene? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:44)

    OviCti [utilizator]

    Ai si tu ai rate la banci?
    La fel ca si celalalt licurici, avocatul poporului?
    • +3 (5 voturi)    
      Mai are de falimentat (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:06)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui OviCti

      citeva firme de asigurari romanesti pentru a face loc celor de la VIG si altor firme din strainatate.
    • +4 (4 voturi)    
      tot banii sunt motivul (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:25)

      Remarque [utilizator] i-a raspuns lui OviCti

      Realitatea poate fi mult mai pragmatica, probabil daca isi da demisia nu mai poate incasa salariile compensatorii acordate in cazul in care este demis.
      Mai mult ca sigur ca exista o asemenea prevedere in contractul lui.
  • +15 (17 voturi)    
    Un nesimtit! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 10:55)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Un nesimtit, care va deveni clientul DNA!
  • +8 (8 voturi)    
    Nesimtire tipica pentru securisti (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:07)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nu se dau de pe un loc ocupat decat cu tancul.
  • +13 (13 voturi)    
    ASF trebuie desființată. (Marţi, 1 noiembrie 2016, 11:31)

    asavreau [utilizator]

    ASF nu face ce trebuia să facă și trebuie desființată.ASF ar fi trebuit să reglementeze piața asigurărilor și nu să o distrugă.Dacă o asigurare este obligatorie pentru toți trebuie stabilit un plafon maxim al asigurării și decontului.Asigurările de sănătate de ce nu sunt competența ASF?Nu sunt tot asigurări obligatorii?Am impresia că membrii ASF primesc salariul degeaba și încarcă inutil costul asigurării.
    • +5 (5 voturi)    
      N-am putut sa-ti dau m mult de un plus. (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:10)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Imi pare rau!
  • +7 (7 voturi)    
    500 de lei sa vopsesti un capac de oglinda. (Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:32)

    Johanis [utilizator]

    Atat deconteaza societatile de asigurari catre unitatile service agreate. Posed dovada. Si stim bine o capota de vopsit costa cca 400 de lei la orice service bun.
    Daca cineva ar avea puterea sa verifice listele cu service-urile agreate de catre fiecare societate de asigurari, precum si tarifele enorme pe care se lucreaza (altfel nu e loc de spaga) ar iesi la lumina adevarata problema din domeniul asigurarilor - SPAGA / PARANDARATUL.
    Daca ai un service si vrei sa lucrezi cu o societate de asigurari, spaga se duce catre 15-20% din rulajul cu ei.
    Asta ar fi trebuit sa faca ASF-ul!
  • +4 (4 voturi)    
    Ma repet, dar ce nu merge trebuie schimbat: (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:25)

    OviCti [utilizator]

    In momentul actual majoritatea tinerilor (carora li se aplica eronat prezumtia de "vinovatie", adica risc ridicat, deci RCA scump) au masinile inmatriculate si asigurate pe numele unui varstnic din familie, ca altfel ar plati dublu.
    De asemenea un sofer care ajunge pe malus maxim, schimband masina pleaca din nou de la zero. Sunt nenumarate cazuri de soferi cu dare de mana care folosesc aceasta "portita".
    Asa ca sistemul nu se aplica cum a fost gandit, exceptand putinele cazuri, a celor "mai catolici decat papa".

    Asigurarea RCA trebuie sa fie divizata:
    - o parte pe sofer cu istoricul aferent si
    - o parte pe masina care nu prea mai are nevoie de istoric, ci doar de clasa de risc.

    Am avea 4 cazuri de baza:
    1. RCA ieftin <<< Sofer cu istoric bun + Masina cu risc mic (raport greutate/putere mic)
    2. RCA mediu <<< Sofer cu istoric bun + Masina cu risc mare (raport greutate/putere mare)
    3. RCA scump <<< Sofer cu istoric prost + Masina cu risc mic (raport greutate/putere mic)
    2. RCA foarte scump <<<Sofer cu istoric prost + Masina cu risc mare (raport greutate/putere mare).

    O firma de transport ar vedea in functie de RCA-ul personal ce profiluri de soferi va angaja si deci ar putea influenta costul asigurarii.

    Sa nu omitem faptul ca service-urile in complicitate cu firmele de asigurari umfla foarte mult preturile lucrarilor si banii suplimentari se impart intre patronii de la service si agentii de la asigurari.

    Si asa ajungem sa platim, doar niste statistici, care nu au nici un suport real.

    Daca RCA s-ar baza pe istoricul real al "bizonilor", nu i-ar mai asigura nimeni pe bani putini si numarul lor ar scadea prin "selectie naturala".
    Si implicit si daunalitatea. Si deci si RCA-ul tuturor.
  • +1 (1 vot)    
    Draga Misu, (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:59)

    Gambeta [utilizator]

    da-mi voie sa iti spun o "povestioara". Posed, printre alte, un Fiat Grande Punto, iar in primavara lui 2015 am fost nevoit sa imi folosesc asigurarea CASCO incheiata la Astra pt. o mica reparatie: vopsirea barei spate, lovita de un necunoscut intr-o parcare. Anul acesta, in februarie cred, am fost invitat de catre service-ul care a facut reparatia pentru semnarea unor acte necesare la recuperarea banilor de la Fondul de garantare, in urma falimentului Astrei. Cu aceasta ocazie, am vazut si devizul. Suma: 2860 RON cu TVA inclus. Misule, asta se cheama furt cu acte, petrecut sub atenta ta nepasare. Cu banii astia vopseam toata masina.