Negociatorii UE preseaza pentru un acord de Brexit ce ar costa Londra 40-60 mld. euro / Diplomat european: Exista un risc serios ca britanicii sa spuna: 'La dracu cu asta, n-aveti decat sa ne dati in judecata’

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:08 Economie | Finanţe & Bănci

Brexit
Foto: Captura Youtube.com
Negociatorii UE pentru Brexit preseaza pentru o intelegere de Brexit care sa duca la iesirea Marii Britanii din UE pana la mijlocul anului 2018 ce ar presupune o factura pentru Londra de pana la 40-60 de miliarde de euro.

Planurile rigide ale Bruxelles-ului pentru acest proces, dezvaluite pentru Financial Times de inalti oficiali, arata ca europenii fac o prioritate din obtinerea unei intelegeri de despartire clare, ce include plata de catre britanici a unei taxe de iesire respectabile. 

Aceasta viziune este total diferita de dorinta Londrei de a se concentra pe o re-inventare a relatiilor comerciale.  

Presupunand ca Regatul Unit declanseaza oficial Articolul 50 in martie 2017, UE doreste sa realizeze acordul de exit pana cel mai tarziu in toamna anului 2018, lasand apoi cel putin sase luni pentru ratificarea lui si pentru iesirea totala a Marii Britanii pana la un moment din 2019.  

Negociatorii Comisiei Europene nu vor sa faca concesii si nu doresc nicio alta optiune decat cea a abordarii pas cu pas a Brexitului, cu o trecere de la divort, la perioada de tranzitie si apoi la un acord domercial intr-o perioada de cinci sau mai multi ani.  

Dar unii oficiali europeni se tem ca o asemenea agenda stricta, concentrata pe divort va mari semnificativ riscul unei rupturi politice si la o iesire ostila, fara nicio intelegere de Brexit. "Toata aceasta afacere este foarte periculoasa", a spus un participant de nivel inalt din cadrul discutiilor.  

Michel Barnier, negociatorul-sef al comisiei, a le-a spus colegilor sai ca va impune Marii Britanii o factura de iesire pe baza viziunii sale extinse privind datoriile pe care le are potrivit bugetului Uniunii Europene.  

Echipa sa ia in considerare o estimare bruta a acestora care include promisiuni bugetare neachitate, obligatii financiare pentru pensii, garantii pentru imprumuturi si cheltuieli pentru proiecte din Marea Britanie.

Comisia inclina si sa considere ca Regatul Unit va ramane “agatat” si pentru bugete UE pe termen lung dincolo de anul 2019 - cheltuieli planificate ce au fost promise tarilor membre dar care nu au fost inca marcate ca “obligatii” intr-un an bugetar.  

Luand in considerare aceste obligatii extinse, oferta de deschidere a negocierilor privind factura bruta pentru Londra va fi intre 40 si 60 de miliarde de euro. 

Barnier considera ca aceasta factura ar putea fi redusa de un acord de tranzitie, in care Marea Britanie ar plati integral contributia la bugetul Uniunii chiar si dupa ce o paraseste. Totusi, UE se pregateste sa insiste ca orice extindere a privilegiului de a accede la piata unica este conditionata de acceptarea liberei miscari, regulilor UE si jurisdictiei curtilor de justitie ale UE. 

Asemenea conditii ar fi extrem de greu de acceptat de catre Downing Street. Premierul Theresa May a declarat luna trecuta la conferinta partidului conservator ca tara nu paraseste UE "doar pentru a ceda din nou controlul imigratiei" sau pentru "a se reintoarce sub jurisdictia Curtii Europene de Justitie". 

Importanti diplomati europeni se tem ca substantiala factura de Brexit va fi inacceptabila pentru Londra si va ucide sansa unui divort amiabil. “Exista un risc serios ca britanicii sa spuna: 'La dracu cu asta, n-aveti decat sa ne dati in judecata’,” a spus unul dintre acestia.  

Unele tari UE intentioneaza sa se impotriveasca abordarii stricte in privinta discutiilor de Brexit in timpul intalnirilor cu negociatorii Uniunii ce vor avea loc zilele urmatoare. 

"Ei vor ca ele sa fie batute in cuie, sa se concentreze pe divort, sa lege contributiile bugetare de termenii iesirii. Alte guverne sunt mai interesate de viitoarea relatie (cu Londra) decat de divort si de bani", a spus pentru Financial Times un diplomat european implicat in discutii.  

Barnier a fost deja in turneu prin circa zece capitale deja, explicand viziunea sa in privinta negocierilor. El se va alatura unor adjuncti ai presedintelui Consiului European, Donald Tusk, pentru a avea intalniri separate cu reprezentatni din celelalte 27 de tari ale Uniunii.  

Acesta este doar prima faza a ceea ce ar putea deveni o batalie extrem de incarcata a controlarii negocierii Brexitului, batalie dusa intre comisia european si tari membre.


Citeste mai multe despre   









10576 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    Stiti cum e (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:15)

    mitg [utilizator]

    "tara nu paraseste UE "doar pentru a ceda din nou controlul imigratiei" sau pentru "a se reintoarce sub jurisdictia Curtii Europene de Justitie". "

    Nu poti sa fii si cu aia in ... si cu sufletul in rai.

    Poate nici romanilor nu le convine ca CJEU sau CEDO sa le impuna sa le dea detinutilor acces zilnic la televiziune, dar ghici ce, compromisul este baza relatiilor interumane.

    Vor Brexit, atunci sa fie Brexit si sa faca comert strict cu Donald.
    • -18 (22 voturi)    
      plangi, rromule? (Marţi, 15 noiembrie 2016, 18:33)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      numai Rromii plang din cauza Brexit?
      Ti-e frica de expluzare ?
      Iti ramane Parisul sa "faci bani" bre tuciurila....cel putin pan la anu' cand vine Le Pen.
      Vezi ca aia te trimite la Dachau, nu acasa ca Theresa May.
      Da-le tu lectii englezilor, ca tu stii mai bine, RROMULE
      • +1 (1 vot)    
        Nincompoop, tu esti ? (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 16:11)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        cam asta am de zis la comentariul tau.

        Te deranjeaza ce zic altii si simti ca trebuie sa jignesti?

        Moron!
        Ia de aici.
        Bine ca avem oameni ca tine, atlfel ne-am plictisi fara razboaie si imbecili.

        Fara tine ar fi ca si cum toti am defeca numai dulceata de trandafiri, asa ca iti multumim NumaiLaNoi. (ce nickname inspirat, al catelea cont e asta pe Hotnews?)
    • -12 (14 voturi)    
      Negociatorii UE ... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 19:11)

      tzestosel [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Vrei sa spui " capul plecat sabia nu-l taie " atentie ca ai uitat finalul " dar nici soarele nu-l vede ".
      Esti un roman adevarat.
  • -11 (19 voturi)    
    Unii mai idioti ca altii (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:26)

    RaduMischie [utilizator]

    Se pare ca traim intr-o lume a idiotilor la nivel inalt, care nu mai inteleg lumea in care se afla. Si apoi lumea se mira si se da cu fundul de pamant ca Brexit, ca Trump, ca nu stiu ce.
    OK, britanicii au votat iesirea din UE. Poate ca unii nu stiau exact ce voteaza, dar sunt sigur ca daca UE n-ar fi suparat pe multi, votul era covarsitor impotriva iesirii. Oricum, daca ne uitam dupa idioti, trebuie sa ne uitam in special la Cameron, Farage si fostul primar al Londrei, care au deschis o cutie a Pandorei fara sa stie ce vor gasi acolo.
    Dar acum astia de la UE se dau si mai tari: ne-ati parasit, atunci luati de aici 40-60 miliarde de plata. Ce conteaza ca economic ne-ar fi mai bine impreuna? Ce conteaza ca rusul isi freaca mainile de bucurie? Nu, sa fim duri, sa aratam ca nu se joaca cu noi si ca daca vor sa se joace, au de plata grupa mare.
    Jocuri de copii mici, de politicieni iresponsabili, care cred ca stiu ei ce este mai bine. Si care apoi se mira de cresterea euro-scepticismului, a partidelor extremiste, etc. Si nu se intreaba niciodata: oare am facut sau fac ceva gresit?
    • +10 (14 voturi)    
      pai stai un pic... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 17:37)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      e logic ca e mai bine sa ai relatii comerciale bune decat sa fie scandal, dar probabil ca Uniunea e dura pentru a nu da motiv si altora sa procedeze la fel. Poate maine poimaine se gandeste si BeNeLuxul sa divorteze chiar daca au fost membri fondatori. Dracu sa-i ia, numai politicienii lor stiu ce si cum.
    • -6 (10 voturi)    
      Negociatorii UE ..... (Marţi, 15 noiembrie 2016, 19:07)

      tzestosel [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      corect . Un mic retus : frica de raspandirea molimei "brexit" il face pe barnier sa fie violent verbal. In mintea lui vrea sa dea un exemplu dur inspirat din teoria lui stalin "cine nu-i cu noi e impotriva noastra".
    • +1 (1 vot)    
      pai si cum ar fi perceput un Brexit "in puf" ? (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 17:11)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Brexit in puf:
      - UE lasa UK sa iasa cand vor ei, fie si 2020, no pressure
      - UE arata maxima benevolenta la partaj, ca sa nu-si frece mainile rusul de bucurie
      - UE incalca principiul fundamental al liberei circulatii a bunurilor si persoanelor pentru statele membre, instituind o exceptie pentru un non-membru, UK

      Ce-ar zice euroscepticii aia si partidele extremiste din UE de care ziceati ?
      Pai ar zice "Uite, de 10 ani va spunem ca aia la Bruxelles sunt niste impotenti. Aveti dovada. Daca iesim acum, cre'ca ne si ajuta, ne dau bani ei sa iesim ..."
      Si ce-ar zice cetatenii UE: "Intr-adevar, nu i-am crezut niciodata in ultimii 10 ani, dar euroscepticii astia au dreptate. Aia acolo la Bruxelles nu sunt in stare sa ne apere interesele. Hai la referendum !"
  • +14 (18 voturi)    
    Ca-n autobuz (Marţi, 15 noiembrie 2016, 16:28)

    ICosmin [utilizator]

    Vrei sa scapi fara sa platesti. :))
  • -5 (19 voturi)    
    ii costa ceva, dar merita!!! (Marţi, 15 noiembrie 2016, 17:07)

    Crioan [utilizator]

    60 de miliarde de an este o suma apreciabila, chiar pentru economia Angliei (fosta Marea Britanie, fosta Regatul Unit).
    Dar merita pe deplin, daca platind pretul acesta scapa defininitv de plonezii, romanii si bulgarii ce munceau acolo ...
    • +8 (8 voturi)    
      Aha (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 3:04)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Scapa de romani, polonezi si bulgari si ramane cu indieni, pakistanezi si arabi. E buna miscarea, n-am ce zice.
      • -1 (1 vot)    
        mie nu mi se pare de loc buna! (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 11:25)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Nu mi se pare de loc buna, chiar as zice ca este stupida, insa nu conteaza parerile noastre.

        ASTA A FOST OPTINUNEA LOR!!!
  • +13 (15 voturi)    
    dar stati un pic ca eu nu am inteles (Marţi, 15 noiembrie 2016, 18:08)

    stefan2008 [utilizator]

    Adica cineva avea impresia ca Brexit-ul inseamna un divort amiabil?!

    Adica dupa ani si ani in care Anglia nu si-a facut datoria conjugala ci a pretins exceptii si a platit net ani in sir mai putin decat "meridionalii" din Italia la bugetul UE, mai vera si sa iasa din relatie fara sa-si plateasca datoriile?!

    Pai daca negociatorii UE nu ii storc pe britanici de absolut toate datoriile care le au la UE, atunci UE nu ar merita sa mai existe.
  • +12 (14 voturi)    
    nu pot spune britanicii: la naiba cu asta.. (Marţi, 15 noiembrie 2016, 18:09)

    middle_brick [utilizator]

    Marea Britanie trebuie sa tina cont ca UE va rezista si fără britanici pe când invers nu prea va merge. Marea Britanie va depinde economic de UE, fără, nu se poate sau se poate pana vor intra in recesiune, după care isi vor reconsidera poziția fata de UE. Impactul economic asupra UE va fi insignifiant fata de cel asupra Marii Britanii.