Marii retaileri: Esentiala este respectarea legalitatii si nu tertipuri tactice fara finalitate

de DP     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:11 Economie | Finanţe & Bănci

Achim Irimescu
Foto: Agerpres
Asociatia Marilor Retele Comerciale din Romania (AMRCR) a luat nota de declaratiile Ministrului Agriculturii referitoare la atentionarea Comisiei Europene privind riscul de infringement in cazul Legii 150/ 2016, se arata intr-un comunicat transmis marti de reprezentantii retailerilor. "In legatura cu optiunile enuntate de domnul Ministru privind continuarea procesului legislativ, consideram ca esentiala este respectarea legalitatii si nu tertipuri tactice fara finalitate.  In timpul dezbaterilor proiectului de modificare a Legii 321/2009 am semnalat autoritatilor competente problemele pe care le poate genera adoptarea unor amendamente vadit nefundamentate, menite sa creeze, cu orice pret, doar false asteptari", spune George Badescu, Director Executiv AMRCR.

Credem ca intreaga Lege 150/2016 trebuie revizuita cat mai repede pentru ca, asa cum am anticipat, nu a adus nimic bun nimanui si, pe langa riscul de infringement si aparitia altor vulnerabilitati legale, a produs si masive bulversari in piata. AMRCR este gata sa colaboreze cu institutiile statului si cu organizatiile profesionale pentru elaborarea unei legi corecte in domeniul comercializarii produselor alimentare, in beneficiul general al operatorilor economici, avand ca obiective sustinerea si promovarea producatorilor locali si a produselor romanesti, in conditiile economiei libere de piata si, mai ales, in folosul consumatorilor, mai spune Badescu.

Reamintim ca , potrivit ministrului Irimescu, reprezentantii hipermarketurilor s-ar fi plans la Comisia Europeana, iar Comisia a atentionat Ministerul Agriculturii ca ne-ar putea sanctiona cu infringementul pentru legea care-i obliga pe retaileri sa vanda 51% produse locale. "Am primit un document care este confidential, este doar intre autoritati, transmis de la Comisie la minister, dar informatia este corecta, asa este: suntem atentionati ca ar putea urma un infringement din cauza Legii 51%, a spus Achim Irimescu. "Ei (n.r. - retailerii) s-au plans la Comisie, apoi Comisia ne-a solicitat cateva informatii, iar dupa ce le-am transmis acele informatii a venit aceasta instiintare, cu o posibila sanctiune", a precizat ministrul Agriculturii, pentru Mediafax.

Potrivit acestuia, Romania ar avea doua solutii pentru evitarea sanctiunii: reducerea cotei de 51% sau demonstratia ca producatorii din UE nu vor fi discriminati. "Prima solutie ar fi renuntarea la procentajul de 51%, lucru pe care il poate face doar Parlamentul, Legea fiind deja adoptata, iar a doua solutie ar fi sa-i convingem pe reprezentantii Comisiei Europene, sa le demonstram ca prin aceasta lege nu-i discriminam pe producatorii din Uniunea Europeana", a explicat ministrul Agriculturii.

Potrivit Legii 150/2016, comerciantii de produse alimentare au obligatia ca, pentru categoriile carne, oua, legume, fructe, miere de albine, produse lactate si de panificatie, sa achizitioneze aceste produse in proportie de cel putin 51% din volumul de marfa pe raft, corespunzator fiecarei categorii de produse alimentare, provenite din lantul alimentar scurt, asa cum este definit in conformitate cu legislatia in vigoare. Proiectul legii a fost aprobat la inceputul lunii iunie de Camera Deputatilor, ca for decizional, iar in luna iulie a fost promulgat de presedintele Klaus Iohannis. Legea urmeaza sa intre in vigoare la inceputul lunii ianuarie 2017, iar Ministerul Agriculturii trebuie sa emita pana atunci normele metodologice de aplicare.

Un raport al Transparency International arata anul trecut ca marile magazine au unul dintre cele mai influente grupuri de lobby de la Bruxelles, iar Comisia Europeana a fost sensibila la schimbarile legislative care influenteaza hipermarketurile. Cel mai recent exemplu este cel al Slovaciei, fata de care a fost demarata procedura de infringement dupa ce marile magazine din aceasta tara au fost obligate sa publice detalii despre ponderea produselor locale in cifra lor de afaceri. In Slovacia a fost vorba doar de publicarea unor informatii, dar in Romania marile magazine vor fi obligate sa cumpere de pe asa-numitul lant scurt de aprovizionare 51% dintre alimentele pe care le au la vanzare. Formularea de lant scurt a aparut in textul de lege tocmai pentru a nu aparea probleme de interpretare la Comisia Europeama.

Marile lanturi comerciale contesta chiar si asa noua lege si avertizeaza ca, daca nu vor reusi sa aduca in rafturi suficiente alimente romanesti, vor fi fortate sa isi inchida magazinele.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1251 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    parlamentul (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:48)

    cladob [utilizator]

    ar trebui sa faca legi care sa mentina calitatea produselor romanesti, sa le faca atractive. Pe de alta parte fermierii trebuei sa se adune si sa discute posibilitati comune de comercializare a produselor, de ce nu chiar deschiderea unui lant propriu de magazine. Aici bancile ar putea sa ajute.

    Oamenii in general ar trebui sa fie exigenti, crirtici cu produsele de la hypermarketurile si supermarketurile din Romania, sa se intrebe ce contin, ce e sanatos pt ei, ce produs intampina cerintele lor ..

    la urma consumatorul e rege..
    • +3 (3 voturi)    
      Parlamentarii ar trebui (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:20)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      sa solicite la Bruxelles ca de la 1 ian 2017 fermierii romani sa primeasca aceeasi subventie agricola ca si cei din vest, altfel despre de concurenta echitabila vorbim. Daca nu se accepta sa ramana in vigoare legea cu 51% produse romanesti.
      • 0 (0 voturi)    
        pai pot sa ceara! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:14)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        Subventia primita e in functie de cat plateste Romania la UE "tichetul de participare" la programul respectiv! Plateste mai mult - suma de la UE e mai mare ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Bad food (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:52)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      De ce sa faci o lege despre care stii clar de la inceput ca incalca legi europene si ca va trebui retrasa?

      E clar ca exista probleme, desi rezolvarea lor nu e clara deloc. Parca niciodata nu au fost mai pline super-hyper-marketurile din Romania cu produse alimentare din Turcia si China. Diversitatea ofertelor este tot mai subtire. Produsele ieftine si care nu inspira incredere sunt refuzate in partile mai civilizate ale lumiii si ajung pe rafturile magazinelor in tari din Europa de Est.

      La produsele care se vand in ambalaj se poate observa cum aceleasi importuri, din aceleasi tari cu reputatie indoielnica sunt ambalate de branduri diferite, creand o falsa impresie ca ai de unde alege, cand de fapt nu ai. Chiar si asa, macar de-ar proveni din tari unde legea si normele alimentare se respecta si care nu fac atat de des subiectul stirilor despre scandaluri si tragedii alimentare... Asa ca de multe ori, singura alegere pe care poti sa o faci nu e intre branduri de produse, ci e de a consuma sau de a nu mai consuma deloc anumite tipuri de produse.
  • +1 (3 voturi)    
    AMRCR (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:13)

    cladob [utilizator]

    a verificat cineva AMRCR-ul daca incalca legea competitiei ?

    poate raspunde AMRCR-ul de ce produsele importate din strainatate sunt de o calitate mai joasa decat produse echivalente vandute in vest ? De ce au acelasi pret sau daca nu chiar mai mult ?

    Am luat odata un robinet sa racordez o masina de spalat. Pretul era ca in afara. Dupa ce l-am montat a inceput sa picure. In plus in Romania nu poti sa-l duci inapoi fiindca spun ca l-ai folosit. Totusi e lege in EU ca produsele care nu functioneaza chiar daca folosite si aratand bine dupa folosire sa fie acceptate.
  • +4 (4 voturi)    
    decat "51%"... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:24)

    Codruta N [utilizator]

    ... mai bine sa le bage o obligatie de a eticheta CORECT (cu sanctiuni babane pentru nerespectare!!) produsele!! Sa scrie acolo TOT ce contin (inclusiv continutul de apa injectata in carne) si avertismente samd.!!
    In cazul acesta, URGENT 90% din produsele straine nu vor mai fi cumparate, daca romanii vad tot ce e prin ele!
    D.ex.: ati vazut in VREUN SINGUR magazin ulei de masline pe care sa scrie gradul de aciditate (SINGURUL indicator corect ref. la cat de "virgin" e uleiul), asa cum se face in ORICE tzara normala?
    Nimic! Nada! Canci!!

    Si sa faca mai functionala Autoritatea de Protectie a Consumatorului si sa ajute ONG-urile de protectie a consumatorului sa fie mai puternice... samd...!!

    In cazul acesta, pun pariu ca nu mai e nevoie de cei "51% pe lantul scurt"! >:
  • +1 (1 vot)    
    Da, trebuie sa cumparam produse romanesti (Marţi, 22 noiembrie 2016, 22:17)

    Gojifruit [utilizator]

    Dar orice incercare de a impune asta prin lege sau prin ridicarea de bariere in fata produselor de import va esua. Singura cale este educarea consumatorilor si asta se poate face doar prin eforturile si pe costurile producatorilor romani.
    In tari ca Austria, personalul din Billa, spre exemplu, este apostrofat de catre clienti daca nu gasesc legume si fructe autohtone pe rafturi si oamenii sunt dispusi chiar sa plateasca mai mult pe produse locale decat pe marfa de import. Atat de bine a inteles fiecare austriac ca bunastarea lui depinde de banii care raman in tara lui.
    Dar nicio lege nu obliga pe nimeni sa cumpere produse austriece.
    In Romania nici macar nu stim ce produse se fac la noi si care nu. Spre exemplu, acum cand ne luam bunuri de valoare mai mare, nu mere, cartofi etc, cum ar fi... cauciucurile de iarna, vedeti pe vreun site sau in vreun magazin care sunt facute in Romania si care nu? Ca as vrea sa dau de lucru unor romani de la Continental, din Timisoata, nu unor polonezi, dar cum sa fac asta?
  • 0 (0 voturi)    
    Bad food (Marţi, 22 noiembrie 2016, 23:56)

    adro [utilizator]

    De ce sa faci o lege despre care stii clar de la inceput ca incalca legi europene si ca va trebui retrasa?

    E clar ca exista probleme, desi rezolvarea lor nu e clara deloc. Parca niciodata nu au fost mai pline super-hyper-marketurile din Romania cu produse alimentare din Turcia si China. Diversitatea ofertelor este tot mai subtire. Produsele ieftine si care nu inspira incredere sunt refuzate in partile mai civilizate ale lumiii si ajung pe rafturile magazinelor in tari din Europa de Est.

    La produsele care se vand in ambalaj se poate observa cum aceleasi importuri, din aceleasi tari cu reputatie indoielnica sunt ambalate de branduri diferite, creand o falsa impresie ca ai de unde alege, cand de fapt nu ai. Chiar si asa, macar de-ar proveni din tari unde legea si normele alimentare se respecta si care nu fac atat de des subiectul stirilor despre scandaluri si tragedii alimentare... Asa ca de multe ori, singura alegere pe care poti sa o faci nu e intre branduri de produse, ci e de a consuma sau de a nu mai consuma deloc anumite tipuri de produse.