Cine este Viorel Stefan, posibilul ministru al Finantelor in Guvernul Grindeanu

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2017, 8:37 Economie | Finanţe & Bănci

Viorel Stefan
Foto: Camera Deputatilor
Deputatul PSD Viorel Stefan, 62 de ani, seful comisiei de buget finante al Camerei Deputatilor ar putea fi validat ca ministru de Finante, potrivit unor surse din PSD. Stefan a mai fost in carti pentru preluarea aceluiasi minister imediat dupa arestarea fostului ministru Darius Valcov, dar premierul de atunci l-a preferat pe Eugen Teodorovici. Stefan este membru PSD din 1993, el avand la activ trei mandate de senator si doua de deputat.


Vezi aici CV-ul lui Viorel Stefan

Inainte de Revolutie, Viorel Stefan a lucrat in cadrul Navrom, companie de transport fluvial de stat. Dupa Evenimentele din decembrie, Stefan a devenit sef de serviciu iar in 1991 ajunge directo general al Navrom. Stefan detine actiuni la firmele in care Navrom s-a divizat in urma priovatizarii (Navrom Bac si Navrom Reparatii), el avand de asemenea plasati circa 3 milioane de lei in actiuni ale Transport Trade Services- un grup de companii cu activitati in transporturi fluviale si pe calea ferata. Din grup fac parte firmele TTS, Transfer International Spedition, Mast Co, Navrom Galati si NFR Drobeta.

Stefan mai detine un teren intravilan de peste 2500 metri patrati in Galati (cumparat in 2010), doua apartamente (unul in Capitala si altul in Galati) si o casa in Galati. El conduce o Toyota Auris model 2009, dar mai are un Seat Ibiza. Are declarati circa 10.000 de euro cash si doua credite luate de la BRD (unul de 110.000 de dolari, scadent in 2019 si altul de 1,3 milioane de lei, scadent in 2024).


Citeste mai multe despre   










18004 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    "Sarac si cinstit" , vorba lu' Iliescu (Marţi, 3 ianuarie 2017, 8:55)

    MasP [anonim]

    Nu stiu cum se face ca nu gasesti un psd-ist sarac desi la asta te-ai astepta avand in vedere profilul partidului. Majoritatea dintre ei par foarte buni oameni de afaceri, singura problema e ca nu exista unul singur care sa fi facut bani fara sa fie conectat cumva la sistemul public, fie prin functiile avute, fie prin conexiunile create.
    • +4 (4 voturi)    
      iti dai seama dupa masina (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:15)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui MasP

      cat de strangator e omul. Jepanele pe care le conduce is pe firma probabil.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum altfel? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      PSD, un asa-zis partid, e plin de mafioti priceputi mai ales la furt, dupa chipul si asemanarea sefllor - puscariasul Nastase, plagiatorul Pontac, hotul Dragnea. Un om onest nu ar putea face parte din aceasta mocirla urit mirositoare, nascuta din gruparea FSN, care si-a anexat tara prin CRIMA doar ca sa o jefuiască dupa bunul plac.
    • +4 (4 voturi)    
      Ce fata de comunist are! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:40)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Ca toti pesedistii dealtfel.
  • +14 (16 voturi)    
    MARE FINANTIST! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 8:56)

    schroedinger [utilizator]

    Un contabil amarat, vrea acum sa ne "implementeze" succesul obtinut cu NAVROM!
  • +2 (2 voturi)    
    ministru (Marţi, 3 ianuarie 2017, 9:32)

    codrean [utilizator]

    Am inteles ce avere are . Dar competente ?
  • +2 (4 voturi)    
    Trei milioane... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 9:46)

    Caucazian [utilizator]

    ...de lei in actiuni? Adicā vreo 700 de mii de dolari? Din leafā? Partid de borfasi.
  • +2 (2 voturi)    
    Probabil ca managementul... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:28)

    Olyx [utilizator]

    EFICIENT (!) de la NAVROM il recomanda ( ca doar l-a "spart" sa il faca mai rentabil si sa poata "suge" bani din doua parti...) Insa e parlamentar de 20 de ani si aici cred ca nu il recomanda decat mana ridicata la votul PSD...
  • +2 (4 voturi)    
    Excelenta propunere (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:33)

    feisbuk [utilizator]

    Un om care nu are legatura cu subiectul.
    Nici nu ma asteptam la altceva ...

    Dupa o doamna care a lucrat pentru FMI si Comisia Europeana pe domeniul finantelor, ne vom desfata cu unul care doarme din 93' in Parlament.

    Excelent!