Florian Neagu, BNR: La sfarsitul anului trecut, existau 6400 de notificari de dare in plata. Ritmul a scazut de la 1000 notificari/luna la 100- 150 de notificari lunar

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:26 Economie | Finanţe & Bănci

Florian Neagu, director in BNR
Foto: Hotnews
Noi monitorizam in continuare situatia notificarilor privind darea in plata si pot sa va spun ca la sfarsitul lui decembrie 2016 erau 6400 de notificri, mult sub ceea ce estimam noi dupa ce aparuse proiectul legii. De asemenea, ritmul in care aceste notificari se depun a scazut sensibil - de la circa 1000 de notificari lunar, s-a ajuns la circa 100-150 de notificari", a spus marti directorul adjunct al Directiei de Stabilitate Financiara din BNR, Florian Neagu, prezent la o conferinta pe tema darii in plata, organizata de Institutul Bancar Roman.

Noi am avertizat asupra riscurilor pe care legea le aduce, dar constatam ca dupa decizia Curtii Constitutionale, desi riscurile raman, intensitatea lor s-a redus in mod sensibil, a mai spus Neagu. In opinia adjunctului de la Stabilitate, trei au fost lucrurile care au dus la scaderea intensitatii riscurilor: eforturile facute pentru ca legea sa se aplice doar celor care au nevoie cu adevarat de ea, decizia CCR si realitatea statistica din piata.

BNR a reusit impunerea unui plafon in privinta valorii creditului, scoaterea terenurilor si a programului Prima Casa de la aplicarea legii, fara a reusi insa sa impuna un grad de indatorare de la care sa se poata face notificarea.

"Noi, la BNR, cand am facut scenariile de risc, am ajuns la o cifra extrema- cel mai rau scenariu posibil- in care 300.000 de romani ar fi dat in plata- in prima varianta a proiectului de lege (subl. n.DP). Realitatea este ca cifra reala e mult sub calculele avansate de noi ca fiind cel mai negru scenariu", a mai spus marti, Neagu.

Potrivit acestuia, BNR a invatat cateva lectii din episodul darii in plata. "Prima lectie este ca trebuie promovate masuri care sa mentina o balanta adecvata intre creditori si debitori. O a doua lectie este ca impartirea costurilor este esentiala iar o a treia lectie este ca asemenea masuri cum e darea in plata e bine sa fie tintite, nu generale.


Citeste mai multe despre   










2851 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    mda (Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:35)

    SoulSearcher [utilizator]

    adica cum.. n-a cazut sistemul bancar asa cum previziona chiar conu` mugurel anu trecut in primvara ??

    ptiu al naibii treaba, adica nu toti romanii sunt samsari de imobile ?
    • +5 (7 voturi)    
      1000 din cat? fractia este foarte mica (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:46)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Fac spume bancile ca au si ele oarece responsabilitate pe imprumutul facut.
  • +6 (8 voturi)    
    Pe loc repaus (Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:48)

    MPopa [utilizator]

    Imi amintesc ce discutii au fost aici pe Hotnews ... ziceai ca vine Armaghedonul. Nu mai zic de "principiali" care atrageau atentia asupra "hazardului moral" pe care-l va aduce darea in plata.
    Iata ca n-a fost nici o tragedie dar ramane principalul avantaj: atat timp cat exista o lege a darii in plata bancile vor fi mai atente la creditarea achizitiei unor bunuri imobiliare cu preturi astronomice. Asta va fi bine pentru toti romanii cu exceptia speculatorilor si intermediarilor.
  • +6 (8 voturi)    
    pai ... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 11:53)

    rochiri [utilizator]

    Domnul Popa...parca dvs..anunatati apocalipsa..ati vazut..ca niste dobanzi mai atragatoare pentru niste persoane cu functii de decizie au facut legea mai buna ..pentru banci.!
    Asa ca o sa stam linistiti..bancile o sa ne fure in continuoare..dar statul prin BNR si CCR o sa ne apare..dupa cum se vede...NOT!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Astept cu interes (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:16)

    achvp [utilizator]

    sa apara in piata cele 6400 de imobile care fac obiectul acestor notificari.
    Oare cand se va intampla "minunea"?
    • +1 (1 vot)    
      Confuzie (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:48)

      _sandu_ [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      Multe au fost vandute de mult de banci , clienti prin darea au scapt de datoriile care au ramas dupa ce banca le-a luat casa.
      Acesti 100-150 de notificari pe luna sunt clienti care recent au ajuns in situatia de a nu mai putea plati ratele.
  • +2 (2 voturi)    
    majoritatea se bucura, dar nu chiar toate bancile (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:25)

    jescu [utilizator]

    Bancile probabil au vazut ca se vand mult mai repede si mai usor casele date in plata, decat cele executate silit..banul se ruleaza. Casele executate silit nu le cumpara nimeni...oricand fostul proprietar poate deschide un proces. Probabil mai sunt 2-3 banci mai mici si mai afectate, care tot viseaza ca le platesc clientii 90% din venituri, si o sa manance acestia paine goala toata viata, numai sa nu aiba banca pierderi.
  • +1 (1 vot)    
    ar mai putea sa fie un punct interesant de discuta (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:32)

    ..13 [utilizator]

    care este structura sumelor pentru care s-a dat in plata - si de a ici se pot trage nistre concluzii pentru piata bancara si nu numai.

    M-ar interesa aceasta structura - petnru ca de fapt arata care sunt cei care au apelat la aceasta lege si cine sunt cei care pana la urma vor beneficia de ea.

    Multumesc HN pentru info!
  • +4 (4 voturi)    
    Alo domnu'.... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:10)

    tonne [utilizator]

    ... spune cum e cu a doua lectie... cea cu impartirea costurilor???
    Vorbiti cu 'LITERE MARI' poate va aud si camatarii pe care-i patronati!!!
  • +8 (8 voturi)    
    increderea in sistem (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:12)

    luavardna [utilizator]

    Ce incredere sa mai avem in capacitatea BNR de a efectua analize pertinente daca ati dat-o-n bara (intentionat sau nu) de atatea ori? Cand a venit criza, BNR n-a vazut-o. Acum, cand ati anuntat armaghedonul odata cu intrarea in vigoare a legii darii in plata, realitatea v-a contrazis grav.

    Ne vorbiti despre lectiile pe care le-a invatat BNR, despre impartirea costurilor si multe altele. Va faceti, din nou, de ras, iar increderea in sistemul bancar va ajunge spre 0. Clientii stiu, mai bine decat dvs., ca in relatia cu banca nu exista negociere.