Guda, Coface: ​Primele efecte ale "zgomotului politic". Un fond de investitii isi amana plasamente de 100 de milioane de euro in Romania

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 11:55 Economie | Finanţe & Bănci

Iancu Guda, Coface
Foto: Hotnews
"​Am primit ieri telefoane din partea unor fonduri de investitii care isi aratau ingrijorarea cu privire la ceea ce se intampla acum in Romania. De exemplu, un fond de investitii care avea bugetate circa 100 de milioane de euro pentru preluari de companii locale, ne-a transmis ca a pus in asteptare orice tranzactie, orice investitie pe care o planificase in tara noastra pentru a vedea ce se intampla. Momentan sunt tensiuni de cateva zile si nu stim cum vor evolua acestea- daca se vor calma sau daca vor escalada", a declarat joi Iancu Guda, Services Director al Coface Romania.

Asemenea manifestatii au impact asupra nivelului lichiditatii din piata, apoi asupra dobanzilor ceea ce duce la dificultati in crestere ale finantarilor companiilor. Pentru un investitor strain mai apare intrebarea: de ce sa bag bani in Romania, unde lucrurile par sa degenereze, cata vreme sunt atatea piete in regiune in care pot investi?

De regula, asemenea crize sunt decontate economic de mediul de afaceri, a explicat si Eugen Anicescu, Country Manager Coface Romania. Oamenii de afaceri isi doresc stabilitte si prectictibilitate pentru a-si putea face businessul.

"Finantarea e sensibila la asemenea evenimente, daca ele escaladeaza", a mai precizat Anicescu. Un al doilea impact ar putea fi pe cursul de schimb si pe costul de finantare. E drept, mai putin pe curs intrucat BNR isi rezerva dreptul de a interveni pentru a stopa volatilitati ridicate ale leului.

Anicescu a explicat si cum apar problemele in mediul de afaceri din cauza unor asemenea evenimente cum sunt cele recente din strada."Problemele apar pe lant, nu in mod direct la o firma, ca, nu-i ia nimeni contractele, evident. Daca o firma doreste sa creasca  sau sa faca o investitie si am nevoie de finantare. Finantatorul, cand vede ceea ce se intampla, ma suna si imi spune sa mai stau 3 luni de zile sa vada cum evolueaza lucrurile. Sau mai stai 6 luni de zile. Intotdeauna asa se petrec lucrurile. In momentul in care finantarea nu-mi mai vine, lichiditatea scade si imediat pe lant  ea se transmite in jos. Primii vor fi afectati cei care au deja probleme.
Noi asiguram companiile, adica un furnizor vine la noi si isi asigura creanta fata de un client. Cand apar asemenea evenimente, imediat in piata vedem cum deodata apar tot mai multe notificari. Uneori nici nu stim din ce cauza se multiplica cu rapiditate. Insa noi vedem primii in piata asemenea evenimente", mai spun cei de la Coface.


Citeste mai multe despre   











[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

14462 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    Dragnea si PSD sunt gata sa distruge economia (Joi, 2 februarie 2017, 11:59)

    Zimbru [utilizator]

    si statul doar ca sa scape politicieni urmariti penal. Veti fi infransi si veti petrece restul zilelor in puscarie, tine-ti minte!
    • -22 (22 voturi)    
      Serios? (Joi, 2 februarie 2017, 12:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Cele 14 guverne anterioare nu au facut deja asta?
      • +2 (4 voturi)    
        Nu, de exemplu guvernul Ciolos a fost f bun (Joi, 2 februarie 2017, 13:13)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Iar economia a duduit, lupta impotriva defrisarilor si a coruptiei a fost foarte sustinuta. Deci degeaba incerci tu sa sugerezi ca toti sunt la fel de rai. Numai PSD-ul si ALDE vor sa legalizeze hotia cu nerusinare!
  • -16 (30 voturi)    
    Fond care ar mai fi cumparat (Joi, 2 februarie 2017, 12:01)

    Un cititor [utilizator]

    câteva mii de ha de padure la pret de nimic.
    • +20 (26 voturi)    
      ! (Joi, 2 februarie 2017, 12:17)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Si de la cine le cumpara, prietene, de la CHINEZI? Tot de la prietenii psd le cumpara!
    • +5 (5 voturi)    
      Ce noroc pe capul nostru inseamna ! :) (Joi, 2 februarie 2017, 12:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Inteleg deci ca ar trebui sa-l felicitam pe Dragnea ! ;)
  • +21 (27 voturi)    
    pe pensionari nu-i intereseaza in continuare (Joi, 2 februarie 2017, 12:14)

    qwerasdf [utilizator]

    oricum ei nu inteleg ce-s alea fonduri... ce-s alea investitii

    ei vor doar pensia sa fie cat mai mare

    *imi cer scuze fata de putini pensionari, care nu gandesc doar cu stomacul
  • +9 (17 voturi)    
    Normal ca platim (Joi, 2 februarie 2017, 12:23)

    alegzandru [utilizator]

    Platim economic, derapajele in domeniul justitiei se transpun in deficit de imagine si instabilitate/impredictibilitate economica. Pe scurt, devii riscant pentru investitii.

    Acum ne mai lipseste un rating de tara scazut de cele 3 agentii de rating, poate be baga in categoria "Junk" cum au facut cu Turcia si atunci vom avea in sfarsit implinirea visului nationalist: vom ramane doar cu capital autohton, departe de harparetii investitori straini care vor sa muste din suveranitatea Romaniei!

    Multumim PSD!
    • +2 (2 voturi)    
      Capital autohton = PSD care vor fura in continuare (Joi, 2 februarie 2017, 12:47)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      Capitalul autohton din PSD vine din taxele noastre furate, nu vrem asemenea capital autohton.
  • -18 (22 voturi)    
    Manipulare ieftina! (Joi, 2 februarie 2017, 12:29)

    Miky60 [utilizator]

    Asa cum pe un alt topic, cineva ma intreba sa dau linkuri si nr de OUG, asa cer si eu acum: Numele fondului, ce ar fi trebuit sa cumpere si la ce pret. Altfel, nu cred nimic si este doar o propaganda ieftina la care pun botul toti manipulatii care ies in strada.
    • +8 (8 voturi)    
      inteleg (Joi, 2 februarie 2017, 12:41)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ai telefon in celula de unde speri sa iesi cu OG aflat in mare discutie zilele astea.
  • -2 (4 voturi)    
    In sfarsit si o veste buna! (Joi, 2 februarie 2017, 13:38)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Fara misto!
    Asa zisele fonduri de investitii, in Romania, se ocupa exclusiv cu preluari ostile sau predatory lending !
    Sa isi tina banii!
    Si s-a si gasit cine sa isi dea cu parerea! Raketii-recuperatori!
  • +1 (1 vot)    
    Prin noi insine,in lumea a III - a. (Joi, 2 februarie 2017, 18:41)

    Plagarus [utilizator]

    Noroc cu " marele " gregar Piperea care va da o Lege de inghetarea cursului leu / euro + investitii rusesti si nord coreene scutite de impozite pe 99 de ani.