VIDEO Isarescu: Nu prea e loc de apreciere a leului. Asta ca sa nu spun ca nu e loc deloc

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 13:12 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Stirile ProTV
"Nu prea e loc de aprecierea leului. Asta ca sa nu spun ca nu e loc deloc", a spus joi Mugur Isarescu, cu ocazia prezentarii Raportului privind inflatia. Reamintim ca BNR practica "flotarea controlata", care ii permite interventii in piata atunci cand considera ca volatilitatea cursului a depasit anumite limite. Isarescu a mai subliniat joi sensibilitatea si emotia starnita de miscarile leului. "Observam in spatiul public ca orice miscare a cursului, uneori chiar minora, starneste mari emotii. Exista un dezechilibru intre emotia starnita de depeciere si de cea cand leul se apreciaza. Cand leul se apreciaza, emotia e mai degraba neinsemnata", a mai spus Isarescu.

"Va reamintintesc ca de la 4.44 lei pentru un euro  la 4.54 lei pentru un euro sunt 10 bani. Adica mai putin de 3%. Va spuneam in vara ca nu ne ocupam de miscari de curs de sub 5%. Cu toate acestea constatarea noastra este ca orice miscare starneste emotii.

Daca va uitati pe graficul de mai jos vedeti ca leul a avut volatilitatea cea mai scazuta in regiune. Leul a fost mult mai stabil decat forintul sau zlotul", a mai precizat Guvernatorul.




Joi, cotatia medie calculata de BNR pentru un euro a fost de 4.49 lei, 4.22 de lei/chf si 4.20 pentru un dolar SUA.

Vezi mai jos prezentarea de joi a lui Mugur Isarescu




Citeste mai multe despre   











[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

7075 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Urmatorul pe lista (Joi, 9 februarie 2017, 13:35)

    hamangiu [utilizator]

    Întrebarea fundamentala este...te putem oare clona domnule Isarescu..dupa DNA ,SRI..Banca Nationala este urmatoarea tinta a PSD-ului...cei care au memorie isi vor aduce aminte de asta...
    • -8 (8 voturi)    
      dar, ai ramas fara icoane? (Joi, 9 februarie 2017, 14:02)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      parca asa ziceai si de basescu. ca e cel mai bun, ca nu stii ce ne-am face fara el, ca noroc ca nu a reusit lovitura de stat
    • +4 (4 voturi)    
      nu e nevoie (Joi, 9 februarie 2017, 14:07)

      laila [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      d-nul Isarescu a lucrat cu psd-ul nu v-a fi atacat
    • +1 (1 vot)    
      crezi? (Joi, 9 februarie 2017, 17:10)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      domnul Isarescu zice:
      "Daca va uitati pe graficul de mai jos vedeti ca leul a avut volatilitatea cea mai scazuta in regiune. Leul a fost mult mai stabil decat forintul sau zlotul".

      Nu stiu, am senzatia ca tine in mina o marmota si ne arata ca jderul si castorul vecinilor nu zboara.

      Dle Isarescu, arata-ne volatilitatea fata de valuta celor cu care avem schimburi comerciale majore, fata de valuta celor care investesc cel mai mult aici, sa vedem cine castiga si cat castiga, nu'i asa?

      Spune-ne de ce nu putem sa aderam la euro, si aminam la nesfarsit ceea ce trebuia sa facem din 2014,conform tratatului de aderare, coruptia ne lasa?
      Esti un pic tacut.

      Compara spread-urile noastre cu cele olandeze,germane, ca astea sunt primele doua tari ca investitori in tara asta.

      De ce sa mai uit la forint si zlot, doua muste fara aripi cu guverne care au luat-o prin gradina( ca si al nostru) , compara cu euro, si spune-le astora care mimeaza guvernarea de 60 de zile aici, ce trebuie facut sa intram in rand cu lumea!

      Crezi ca poti?
  • -4 (10 voturi)    
    si de ce nu ne emotionam cand se intareste leul? (Joi, 9 februarie 2017, 13:40)

    cucuveaua mov [utilizator]

    poate pentru ca am mai trait o intarire a leului si un pariu pe leu si s-a sfarsit prost?
    poate pentru ca cei care se emotioneaza cand scade leul nu au nicio bucurie cand leul se intareste?
    • +5 (9 voturi)    
      cu ce sa-l intarim (Joi, 9 februarie 2017, 14:06)

      laila [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      cu labele alea triste din guvern si parlament care promoveaza coruptia si un mediu de afaceri de-ti vine sa te duci cat vezi cu ochii ?
  • +2 (6 voturi)    
    Cu PSD si ai lui Tariceanu la guvernare (Joi, 9 februarie 2017, 13:58)

    ty [utilizator]

    sa zicem mersi daca nu ajungem ca in 2009
    • +2 (2 voturi)    
      LOL (Joi, 9 februarie 2017, 14:53)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui ty

      De ce? Iar ii duduie economia in cap lu' Motocicleanu?
  • +2 (6 voturi)    
    multumim psd-ului (Joi, 9 februarie 2017, 14:03)

    laila [utilizator]

    si e doar inceputul...
  • +4 (6 voturi)    
    Mai aveti sa mentineti artificial mult cursul? (Joi, 9 februarie 2017, 14:10)

    serbanTeodor [utilizator]

    La politica populista a PSD-ului cat timp crede Isarescu ca mai poate mentine artificial cursul? Dar ptr un guvern corupt care se lupta cu cetatenii care produc ceva in tara asta?
  • +4 (6 voturi)    
    cu alte cuvinte, la 4.54 Isarica a cumparat... (Joi, 9 februarie 2017, 14:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ...masiv RON, altfel cursul iesea prin plafon!
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Joi, 9 februarie 2017, 15:42)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      E un mic avertisment pt baietii din guvern, "de data asta v-am tinut spatele, daca incercati vreo miscare e posibil sa nu mai fie la fel...".

      Au inteles ei, sunt tot de "moda veche".
  • 0 (2 voturi)    
    depinde pe ce a pariat Isarescu (Joi, 9 februarie 2017, 14:13)

    jackalphonse [utilizator]

    Asa este bine si pentru leul nostru.
    Uneori creste si se lauda, alta data ii vaita pe "exportatori", samd.
    Noi, populimea, platim jocurile dlui Isarescu din banii nostri, pentru ca atat timp ca este el la domnia BNR-lui (adica pana si da obstescul sfarsit, ca altfel nu se poate), "tinta de aderare la moneda euro este nefazabila" dom'le.
  • +7 (9 voturi)    
    Isarescu trebuie sa plece! (Joi, 9 februarie 2017, 14:14)

    Andradda [utilizator]

    Trebuia sa plece de mult, de cel putin 15 ani.
    Dar el e foarte tenace si e mereu in barca guvernantilor, indiferent de ideile si actiunile acesatora.
    Omul este un exemplar perfect al anacronismului.
    • -4 (4 voturi)    
      Ba nu trebuie ! (Joi, 9 februarie 2017, 15:27)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Cu astfel de idei, ajung tampitii sa conduca economia Romaniei.
  • +1 (3 voturi)    
    de ce cresterea economica nu se vede in curs? (Joi, 9 februarie 2017, 14:17)

    base wannabe [utilizator]

    de cativa ani avem crestere economica peste zona euro, asta ar fi trebuit sa se vada in cursul valutar
    • +1 (5 voturi)    
      nu e asa (Joi, 9 februarie 2017, 15:42)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

      Cata vreme ai deficit comercial si al balantei de plati, nu conteaza cresterea de la an la an.
  • 0 (6 voturi)    
    n-are nimic (Joi, 9 februarie 2017, 14:23)

    Conservator [utilizator]

    Da Dragnea o ordonanta de urgenta prin care se stabileste cursul oficial 1 EURO = 1 RON. De ce sa se poata numai in Venezuela si la noi nu?
    • 0 (2 voturi)    
      se numeste consiliu monetar (Joi, 9 februarie 2017, 14:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      au mai avut-o si altii, spre exemplu bulgarii (doar ca ei s-au legat de marca si nu de euro). Si le-a folosit? Raspuns; nu. Sunt mai saraci si traiesc mai prost ca noi, atat bulgarii cat si venezuelenii.
      Intr-o economie de piata cursul trebuie lasat sa floteze liber, nu legat artificial de alte monede.
  • 0 (4 voturi)    
    deprecierea (Joi, 9 februarie 2017, 15:05)

    om simplu din multime [utilizator]

    vine la pachet cu marirea salariilor.:-)

    si cum programul de guvernare este asa cum este, mugurash are dreptate, nu se vede nicio sansa de crestere.

    macar de'am avea ceva de exportat, caci cursul jos favorizeaza exporturile..
  • +5 (7 voturi)    
    Clarvazatorul (Joi, 9 februarie 2017, 15:05)

    luavardna [utilizator]

    Mai poate prezenta credibilitate aceasta voce a BNR, dupa ce, in lupta impotriva legii darii in plata, a prezis un cataclism asupra sistemului bancar? "Risc sistemic sever", "doua banci intra in faliment", "creditarea se va prabusi", "tinerii nu-si vor mai putea lua case", etc, etc...

    Nu doar ca nu s-a intamplat nimic, ba chiar sistemul bancar a facut profituri uriase in 2016. Iar cineva s-a facut de ras...

    Asa ca, domnule guvernator, mai usor cu previziunile pe curs, ca nu va mai crede nimeni.
  • 0 (2 voturi)    
    Apreciere leului? Nu in urmatorii 4 ani. (Joi, 9 februarie 2017, 15:50)

    taro [utilizator]

    Guvernul PSD a spart deja pusculita si au impartit banii.

    Bugetul pe anul asta este dezatru si deja s-au imprumutat. In 4 ani PSD dubleaza datoria externa.
  • +1 (1 vot)    
    Dar pentru tine (Joi, 9 februarie 2017, 15:58)

    asistat [utilizator]

    mai e loc in inchisoare pentru subminarea economiei si a puterii de stat? Ca sa nu zic ca e loc doar acolo!