Isarescu : Plasarea deficitului bugetar peste 3% ar putea conduce la reevaluarea gradului de risc asociat Romaniei (raport)

de DP     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2017, 10:28 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Desi in briefingul de presa prilejuit de lansarea editiei din februarie 2017 a Raportului privind inflatia, Isarescu s-a ferit sa faca orice comentarii legate de politicile Guvernului Grindeanu, Raportul publicat de banca centrala cuprinde cateva avertismente serioase la adresa Executivului. In plus, fata de Raportul din noiembrie 2016, in actualul Raport apar cateva diferente de nuante. Balanta riscurilor interne, din "exhilibrata" devine "relativ echilibrata", executia bugetara este "cvasiechilibrata", iar conduita viitoare a politicii fiscale devine factor de risc "relevant". Mai mult, pentru intaia oara, Raportul BNR avertizeaza asupra riscului ca agentiile de rating sa re-evalueze gradul de risc asociat economiei, daca deficitul bugetului va depasi 3%.

Ce se arata in Raportul publicat de Banca Nationala:
  • Conduita viitoare a politicii fiscale si a celei a veniturilor reprezinta unul dintre factorii de risc relevanti. Orice abatere, pe partea de venituri sau de cheltuieli, de la setul de masuri fiscal-bugetare incluse in proiectul de buget propus pentru anul 2017 ar urma sa aiba implicatii asupra sustenabilitatii finantelor publice. In plus, o structura a cheltuielilor bugetare in care cele de investitii ar urma sa fie reduse in favoarea celor curente ar putea configura o structura a cererii interne cu un grad mai redus de sustenabilitate pe termen mediu. Plasarea deficitului bugetar peste valoarea de referinta de 3%, deteriorarea pozitiei externe a economiei ar putea conduce la reevaluarea de catre investitorii straini a gradului de risc asociat economiei interne.
  •  Redeschiderea deficitului de cont curent pe seama accelerarii consumului si a majorarii deficitului bugetar reprezinta un factor de risc la adresa echilibrului macroeconomic, cu impact direct asupra fluxurilor de capital adresate economiei romanesti
  • Evolutia exporturilor este sustinuta in fapt de un numar restrans de ramuri, si anume cele integrate in retelele internationale de productie, care au beneficiat de influxuri consistente de investitii straine directe (componente auto, echipamente electrice). In acelasi timp, industria usoara, industria chimica si metalurgia (sectoare care genereaza inca 14,3% din totalul exporturilor de bunuri) ofera mai putin suport exporturilor, in contextul concurentei din partea producatorilor asiatici, dar si al unor constrangeri interne (presiune in crestere din partea costurilor salariale, restrangere a capacitatilor de productie).
  • Capacitatea industriei de a crea locuri de munca in economie s-a diminuat, contributia sa la cresterea  numarului de salariati din economie scazand de la circa 30%, in medie, in perioada 2014-2015 la doar 18% in prezent. In plus, extinderi consistente ale schemelor de personal se observa doar in ramurile producatoare de componente auto, in timp ce companiile care activeaza in alte sectoare industriale adopta o politica de personal prudenta (industria alimentara, metalurgia) sau recurg chiar la disponibilizari (industria usoara, prelucrarea titeiului, industria extractiva, industria energetica).


Citeste mai multe despre   











[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

5560 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Pacat (Vineri, 10 februarie 2017, 10:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciumei Rosii si lui Dracnea nu le pasa - ei au venit să FURE si sa JEFUIASCA ce a mai ramas de jefuit.
    • +6 (8 voturi)    
      inca o minciuna marca PSD (Vineri, 10 februarie 2017, 11:46)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      jurau ca vor respecta deficitul.. sa vedem la sfarsitul anului..

      oricum vinovatii vor fi cautati in alta parte, imaculatii psd sunt tot timpul curati
    • +1 (1 vot)    
      si isarel nu? (Vineri, 10 februarie 2017, 20:59)

      gicacontragica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      mi se face sila cand ma uit peste salarii si aflu ca mascariciul asta castiga cat un guvernator de tara mult mai dezvoltata ca romania. nu am vazut personalitate la personajul asta.
  • +5 (9 voturi)    
    Cand se va modifica..... (Vineri, 10 februarie 2017, 11:02)

    polonyca [utilizator]

    Constitutia , tre specificat ca si la BNR , sa fie permise maxim 2 (doua) mandate !!!!! Daca nu facem asta , o sa ajungem sa lasam mostenire functiile si scaunele......urmasilor !!:)
  • +4 (8 voturi)    
    Isarescu a militat impotriva echitatii client-banc (Vineri, 10 februarie 2017, 11:13)

    jackalphonse [utilizator]

    Ordonantei 50, Legea 196 (parca), Legea falimentului personal, Legea darii in plata.
    Adica a militat impotriva oricarei legi care stabilea o relatie de echitate intre banca si client, favorizand numai legile care elibereaza bancile de orice responsabilitate.
    Astfel, de exemplu, nu a militat impotriva "Dobanzii de referinta a bancii", care era ceva ce voia muschiul bancii sa fie, in calculul dobanzilor.

    Isarescu, te rog sa iesi tataie la pensie. Este inadmisibil ca intr o democratie capitalista un dinozaur ca tine sa stea zeci de ani pe scaunul de sefie. Pana si Ceausescu mai schimba oamenii din "structuri".
  • 0 (6 voturi)    
    Impozitare inechitabila... (Vineri, 10 februarie 2017, 11:21)

    MenInBlack [utilizator]

    Sta in laba parlamentului sa legifereze impozitarea fara discriminare sau protocoale secrete intre multinationale si Romania. (Se stie ca nu exista macar dubla impunere intre Ro si Ger, de exemplu...), dar si cu Olanda, Franta, Suedia, etc.
    Astfel, asistatul german are 600E, contribuind si filialele germane din Ro, prin neimpozitarea lor in Ro, sau in alte state UE, pe cand asistatul / somer roman are 50 E, iar pensia minima va fi abia de 115 E de la 1Martie. Guverne si presedinti vanduti !
    Angajatii romani de la multinationale, arogantii care se dau mari cu 1-2000E si "toyote" in leasing, (ofuscatii ca n-au fost consultati juridic de catre guvern), ar putea astfel avea salariul ca in Vest, sau cel putin dublu fata de cel de acum, daca nu ar fi niste lashi care se multumesc cu putin, si nu impun guvernelor Romaniei impozitarea tuturor firmelor active in Ro. Dar ei se multumesc sa strige jos guvernul. Las' ca vine imediat un ciolos2 si va taie salariile si inchide spitalele, in timp ce face contracte ilegale de armament de 2 miliarde de E, nevalidate de parlament. Penal si penali, sprijiniti masiv de multinationale si de analfabeti politic si juridic, tineri mandri dar imaturi, buni de manipulat cu cativa euro in plus de la patron... Jalnic popor...
    • 0 (4 voturi)    
      scuze, dar nu inteleg (Vineri, 10 februarie 2017, 12:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      cum pot plati multinationalele salarii ca la multinationalele din Germania (adica min 3500 euro pt un economist), daca se impoziteaza profitul acestora in Buc/Romania?
      Salariile teoretic sunt stabilite prin negociere intre patrona si salariat, in realitate sunt in functie de cat vrea patronul/angajatorul sa iti dea. Nu vad cum ar putea fi convinse multinationalele sa iti dea mai mult, daca le impozitezi aici. (presupunand ca se poate asa ceva).
      • -2 (4 voturi)    
        simplu.... (Vineri, 10 februarie 2017, 12:43)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Atunci cand bugetul va perimte unui guvern, oricare guvern ales in Ro sa ridice salariul minim la 4-500E, prin incasari corecte la buget, reprezentantul de vanzari - la Citroen de ex., care are acum 500E va negocia altfel cu patronul... si nu va incasa salariul minim, al unui simplu agent de paza... etc.
        Vreau sa vad minim 1000 pt medicii de la stat de ex...dar daca bugetul nu incaseaza, pentru ca ni indrazneste sa tulbure ambasadele ue...se cheama lashitate si tradare. eu pentru asta as iesi in strada, pentru demnitatea romanului ca cetatean ue, in ansamblul drepturilor si obligatiilor comunitare, si as imputa guvernelor si presedintelui lipsa de transparenta, lashitatea si respectiv tradarea !
        si nu "jos guvernul", ci "mars la treaba guvernule si presedinte ipocrit" ! romanii nu trebuie sa fie slugi !
        • 0 (2 voturi)    
          Demnitatea românilor (Vineri, 10 februarie 2017, 13:44)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          La cine faci referire? La cei care au votat hotii din PSD+ALDE?
        • +1 (1 vot)    
          LOL (Duminică, 12 februarie 2017, 17:56)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          Auzi mosule, stii cum e cu respectu', sa-ti explic pt ca se pare ca tu esti unul dintre "tinerii" aia de care vorbesti. Ca sa fi respectat nu este indeajuns sa ceri lucrul asta, trebuie sa dovedesti ca meriti sa fi respectat. Respectul incepe, de exemplu, prin a-ti face curat in jurul blocului, apoi prin a da prioritate pietonilor pe trecerea semnalizata pt pietoni (fara a te incrunta ca trebuie sa te opresti 1 minut din treburile tale f importante). Adica sa faci tot ceea ce tine de tine mai intai si apoi sa ceri si altora acelasi lucru. E simplu, nu? Dar cati fac aceste lucruri? Daca ne-am respecta unul pe celalalt si am fi mai curati si mai cinstiti, ar conta mai putin cine este la putere. Romania ar arata cu totul altfel. Si atunci, ai avea si respectul altora.
        • +1 (1 vot)    
          Unde nu-i DEMNITATE - nimic nu e ! (Luni, 13 februarie 2017, 11:28)

          Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          Va adresez sincere felicitară pentru invocarea demnitatii, pentru apelul la necesitatea de a se trece la treaba/la munca, pentru ca imputati liderilor politici, inclusiv presedintelui „IPOCRIT”, lipsa transparentei, lasitatea si chiar TRADAREA !

          Sper ca cititorii mesajului dvs. vor înțelege ca „ROMANII NU TREBUIE SA (MAI) FIE SLUGI !

          Va multumesc !
    • 0 (2 voturi)    
      Esti cam... psd-ist (Vineri, 10 februarie 2017, 13:50)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Jumatate din populatia acitva (lasind deoparte putorile bugetare) lucreaza la multinationale. Pentru salariilor lor se platesc impozite. Nu mai spun de TVA, accize etc, de toate taxele rezultate din consum datorita multinationalelor. Chiar si imp. pe profit - cit e - tot de la multinationale vine, caci firmele romanesti sunt falite sau sunt falimentate de ciumatii rosii, de securistii si aliatii lor arabi ca sa scape de taxe. Cit despre contrabanda cu tigari, alcool, grau etc - uitata-te mai bine prin curtea complicilor tai din psd +alde, ca e greu de crezut ca in supermarketuri produsele sunt de contrabanda sau furt.
  • +2 (8 voturi)    
    scapare...psihanalitica (Vineri, 10 februarie 2017, 11:32)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Isarescu rade in timp ce arata directia in care se indreapta economia rom...

    chiar nu il poate schimba nimeni dupa 25 de ani de falimente si candaluri financiar-bancare?
    • +1 (1 vot)    
      Roamnia - tara fara sistem bancar propriu !? (Luni, 13 februarie 2017, 11:12)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Adresez sincere felicitari utilizatorului dema-GOGU pentru ca ne-a reamintit de falimentarea sistemului bancar romanesc sub „supraveghearea prudentiala” a dlui Mugur ISARESCU !?

      Romania este - in prezent - singura tara membra a UE care nu mai are banci comerciale proprii.

      În afara de Romania, niciuna din celelalte foste tari membre CAER nu a acceptat presiunile exercitate asupra lor de a-si lichida bancile proprii pentru a putea fi primite in UE.

      Lipsita de conducatori demni, Romania asigura imbogatirea constanta a tarilor dezvoltate din UE pe seama saracirii continue a tarii noastre.
  • +1 (9 voturi)    
    Nu mai poate PSD de gradul de risc. (Vineri, 10 februarie 2017, 11:53)

    taro [utilizator]

    Care-i problema, sunt mai scumpe imprumuturile? Doar nu plateste PSD impreuna cu pensionarii si asistatii sociali.
  • -1 (5 voturi)    
    strategii comuniste (Vineri, 10 februarie 2017, 12:29)

    simi00032 [utilizator]

    nu ne vindem tara,moarte intelectualilor,agenturile straine (corect agentiile straine)sustin tradatorii de tara si neam,o gasca de golani vor sa destabilizeze tara etc
    sloganuri pe care le auzim de 27 de ani .In 1990 Iliescu a data pamantul celor care culmea au fost obligati tot de Iliescu sa-l dea la CAP ,in 1989 Ceausescu promitea mariri de alocatii si salarii,,in 2016 Dragnea un individ malefic a sumat cele doua strategii de manipulare si a inrosit harta Romaniei,a mizat pe ignoranta unei populatii cu scopul de a instaura o dictatura politica prin puterea excesiva a celor din administratia locala si guvernamentala planul lui cu mici sincope,functioneaza ,detine total controlul guvernului si parlamentului ,resursele financiare le imparte dupa bunul lui plac,institutiile de forta in combaterea hotiei sunt decimate ,mass media incomoda incepe sa fie anihilata sa nu uitam de legea defaimarii propusa tot de Dragnea ,singura opozitie este vocea strazii dar ramane doar un exercitiu de democratie Numai un cretin nu poate sa-si dea seama ca noua rectificare a bugetului v-a fi negativa ,iar umplerea unor goluri mari se v-a face prin noi taxe care v-a anula 100 de roni pentru
    cei care i-si permit sa scuipe pe o institutie a statului
  • +1 (1 vot)    
    Umilitorul - batjocoritorul 3% ! (Luni, 13 februarie 2017, 6:08)

    Cremenarul [utilizator]

    Toti cei care ne impun noua acum un deficit de 3% s-au bucurat - chiar in trecutul apropiat - de libertatea de a avea deficite bugetare de 8 - 9 si chiar de 10%, ceea ce le-a permis o dezvoltare economico-sociala consistenta !

    De pe pozitii de tari dezvoltate, partenerii nostri ne condamna acum pe noi la saracire constanta, in timp ce ei se imbogatesc continuu, inclusiv pe seama folosirii discretionare a pietii romanesti !?

    Conducatorii romani care au acceptat deficitul bugetar de 3% au dovedit lipsa crasa de demnitate, de preocupare fata de necesitatea de a asigura Romaniei - pe o perioada de 4 - 5 ani - un deficit bugetar similar cu cel folosit - in trecutul apropiat - de tarile dezvoltate.

    Prin impunerea unui deficit bugetar de numai 3% Romania este condamnata la sub-dezvoltare !?