Executie bugetara ingrijoratoare: Veniturile din ianuarie 2017 au scazut cu 5,7% fata de aceeasi perioada a anului trecut/ Incasarile din TVA s-au redus cu 24,8%

de CP     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 18:07 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(27 Feb 2017) PDF, 43KB
Veniturile la bugetul general consolidat au scazut foarte mult in ianuarie 2017 fata de aceeasi perioada a anului trecut, potrivit datelor Ministerului Finantelor. Veniturile bugetului general consolidat, in suma de 19,2 miliarde lei, reprezentand  2,4% din PIB, au fost cu 5,7% mai mici, in termeni nominali, fata de aceeasi perioada a anului precedent. Cea mai spectaculoasa reducere a fost inregistrata la incasarile din TVA care au scazut cu 24,8%. Excedentul in ianuarie 2017 a fost de 0,37% din PIB.

"In ceea ce priveste incasarile din TVA, acestea au inregistrat o scadere fata de ianuarie 2016 cu 24,8%, pe fondul reducerii cotei standard de TVA de la 24% la 20% incepand cu 1 ianuarie 2016, masura care s-a reflectat in incasarile incepand cu luna februarie 2016. De asemenea, rambursarile de TVA au fost mai mari cu 75 mil. lei fata de aceeasi perioada a anului precedent, reprezentand 1,2 miliarde lei", potrivit Ministerului Finantelor.

S-au inregistrat cresteri fata de anul precedent la incasarile din impozitul pe salarii si venit (+24,9%), impozitul pe comert exterior si tranzactiile internationale (+10,1%), venituri din capital (+63,9%) si la contributiile sociale (+9,4%).
 
Conform datelor operative, executia bugetului general consolidat pe luna ianuarie 2017 s-a incheiat cu un excedent de 3,0 miliarde lei, respectiv 0,37% din PIB,
fata de 4,7 miliarde lei, respectiv 0,62% din PIB, inregistrat la aceeasi data a anului 2016. In prima luna din an se inregistreaza frecvent excedent. In ianuarie 2016, excedentul a fost de 0,63% din PIB
 
Potrivit datelor Ministerului Finantelor, cheltuielile bugetului general consolidat, in suma de 16,2 miliarde lei, au crescut in termeni nominali cu 3,5% fata de aceeasi perioada din anul precedent, diminuandu-se cu 0,1  puncte procentuale ca pondere in PIB. Cheltuielile de personal au crescut cu 8,2% fata de aceeasi perioada a anului precedent fiind determinate de majorarile salariale acordate in a doua parte a anului 2016. respectiv aplicarea , incepand cu luna august 2016, a prevederile O.U.G. nr. 20/2016 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2016, prorogarea unor termene, precum si unele masuri fiscal-bugetare si pentru modificarea si completarea unor acte normative.

Cheltuielile cu bunuri si servicii s-au redus cu 7,4% fata de aceeasi perioada a anului precedent. Cheltuielile cu asistenta sociala au crescut fata de anul precedent cu 9,5%, fiind influentate, in principal, de majorarea cu 5,25% a punctului de pensie de la 1 ianuarie 2017, ajungand la 917,5 lei (OUG 99/2016), precum si alte masuri ce au fost aprobate in timpul anului 2016 care au contribuit la sporirea cheltuielilor sociale cum sunt: cresterea numarului de beneficiari de ajutor social prin excluderea alocatiei de stat pentru copii din veniturile familiei la stabilirea ajutorului social (VMG); majorarea indemnizatiei acordate adultului cu handicap vizual grav prin majorarea cu 25% a salariului net al asistentului social debutant cu studii medii din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar, altele decat cele cu paturi, si majorarea numarului de persoane incadrate in diverse tipuri de handicap; majorarea si modificarea modalitatii de stabilire a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului si stimulentul de insertie; pensii de serviciu pentru grefieri, personal aeronautic, functionari publici parlamentari, auditori ai Curtii de Conturi. Cheltuielile pentru investitii, care includ cheltuielile de capital, precum si cele aferente programelor de dezvoltare finantate din surse interne si externe, au fost de  305,8 milioane lei, respectiv 0,04% din PIB.

Vezi pe site-ul Ministerului Finantelor sau atasat documentul privind executia bugetara.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Electronic Arts Romania

Unul dintre cele mai mari nume ale programarii la nivel mondial vine la Bucuresti

Andrei Alexandrescu, romanul considerat un guru al limbajului C++ si unul din creatorii noului limbaj D, va tine o prelegere pentru programatorii bucuresteni, pe 27 Martie la Halele Carol. Probabil un nume recunoscut pe orice continent pe care are loc dezvoltare de software, Andrei Alexandrescu este una dintre somitatile mondiale ale programarii. Prima sa carte, "Modern C++ Design", aparuta in Statele Unite in 2001, a fost inceputul unei serii de publicatii care l-au transformat pe Andrei in una dintre vocile definitorii a dezvoltarii, a ceea ce este, in momentul de fata, probabil cel mai important si folosit limbaj de programare

9070 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    ! (Luni, 27 februarie 2017, 18:11)

    HChifteluta [utilizator]

    Vai de noi. Mi-e groaza de ce ne asteapta!
    • +23 (25 voturi)    
      stai relax (Luni, 27 februarie 2017, 20:49)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      se apuca de munca si votantii PSD si imediat se recupereaza decalajul :))
    • +10 (12 voturi)    
      februarie (Luni, 27 februarie 2017, 22:54)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Stati sa vedeti incasarile din februarie 2017 comparate cu cele din februarie 2016. Anul 2016 a fost bisect, asadar luna februarie 2017 are cu o zi in minus fata de februarie 2016. O scadere de 3 la suta la incasari e garantata, dar o vor face drac-nenii mai mare, ca sunt talentati :)
      • +3 (3 voturi)    
        Pai da (Marţi, 28 februarie 2017, 9:32)

        McChicken [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Ca in luna februarie am mai stat sa ii si pazim prin Piata Victoriei in loc sa ne vedem de ale noastre. Cel putin in ceea ce ma priveste, sigur am avut un randament mai slab la munca din cauza oboselii de a iesi aproape zilnic la proteste. Desigur, pentru asta merit sa fiu infierat cu manie proletara pentru ca nu am facut totul pentru partid si popor.
  • +25 (25 voturi)    
    Las ca PSD umfla bugetul... (Luni, 27 februarie 2017, 18:20)

    fit [utilizator]

    ... urmand sa umple golurile prin ministerele specifice si primarii cu stocurile goale din spitale cu medicamentele cumparate de fapt de pacienti si... in scoli cu contributii suplimentare de la parinti pentru pupitre si alte achizitii importante prin bugete fictive facute de pimarii.
  • +14 (16 voturi)    
    Excedent (Luni, 27 februarie 2017, 18:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Când s-or apucă ăștia de furat de-adevăratelea, să te ții atunci excedent!
  • +23 (23 voturi)    
    Exprimari alambicate si note de plata (Luni, 27 februarie 2017, 18:25)

    12_utilizator [utilizator]

    Situatia la TVA este chiar mai catastofala de cat o explica (cu greu, Ministerul de Finante). La 1 ianuarie 2017 TVA a scazut de la 20 % la 19 % adica cu 5 %. Incasarile statului roman din TVA au scazut insa cu 25 %!!!!!, adica de 5 ori mai mult. Stiind ca TVA-ul reprezinta cam 35 % din totalul incasarilor Statului roman, situatia incepe sa fie cam albastra. Explicatiile adevarate sunt in vremea rea, in zilele libere in plus, in situatia generala din Europa.
    Partidele la putere ar putea sa primeasca rapid nota de plata pentru gestiunea lor.
    Cum spunea un clasic: it's all about money....
  • +24 (24 voturi)    
    Minciuni (Luni, 27 februarie 2017, 18:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cum adica? Dracnea ne-a asigurat ca economia va merge brici si bugetul nu e in pericol. Cum adica va permiteti sa insinuati ca Dracnea minte?!

    Daca tovarasul zice, e lege. Propun ca SRI sa investigheze cine a influentat aceasta executie ingrijoratoare. Miscarea pare profesionista si e sigur finantata de Soros si vrea sa pateze imaginea unui PSDist adevarat.
  • +18 (18 voturi)    
    No se poate (Luni, 27 februarie 2017, 18:37)

    KostasP [utilizator]

    E o greseala de contabilitate. Si oricum se poate remedia printr-o singura liniutza verticala.
  • +12 (12 voturi)    
    ! (Luni, 27 februarie 2017, 18:54)

    tudorr [utilizator]

    Ce dragut...Soros a furat banii, Iohannis, Basescu, pastileeeeeeeeeeee! Traiasca ajutoarele sociale si pensiile speciale! S-a aflat azi ca Ghita a dat spagi de cca 50mil de euro, MILIOANE!!!, 50! Oare nu iesea de-un spital la Targoviste, mai nou capitala PCR? PCR=Pile, cadouri, relatii...
  • +10 (10 voturi)    
    Impreviziunea lui Ciolos (Luni, 27 februarie 2017, 19:18)

    hamangiu [utilizator]

    Trendul vine din decembrie 2016...li s-a spus...probabil in stilul lor caracteristic,la prima rectificare bugetara,vor taia drasnic din investitii...nimic nou sub soare...bulgarele a luat-o la vale.
  • +12 (14 voturi)    
    se poate...#rezistam (Luni, 27 februarie 2017, 19:37)

    /./ [utilizator]

    Eu zic sa ajutam guvernu asta de hoti spre faliment numai asa putem scapa de ciuma rosie.Trebuie sa cumparam cat mai putine lucruri doar cele stric necesare astfel incat veniturile din TVA sa fie cat mai mici.Sa le aratam comunistilor ca NOI cei cu bani facem legea in tara si nu putorile ordinare care asteapta pomeni electorale.
    • +6 (6 voturi)    
      Oamenii sunt prea comozi (Luni, 27 februarie 2017, 22:30)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Eu de mult ma tot gandesc la asta, dar cand vad ca oamenii nu vor nici macar sa isi aloce o ora pe seara sa mearga la protest....ma indoiesc de reusita unei asemenea initiative.
      Cu toate ca ar fi singura care i-ar lovi unde ii doare mai tare!
  • +19 (19 voturi)    
    Doua trenuri cu 100km/h din directii opusa pe (Luni, 27 februarie 2017, 19:39)

    ty [utilizator]

    aceeasi linie . . .
    Crestere de cheltuieli bugetare si scadere de venituri. Acum Grindene sa te vedem cat de grozav esti. Poate crezi ca va raspunde Dragnea . . .
    • +12 (12 voturi)    
      Ciolos e de vina (Luni, 27 februarie 2017, 21:10)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Nu asta e argumentul gunoaielor cand le merge prost?
      Si-asa cand au incercat sa dovedeasca ce treaba proasta a facut Ciolos si guvernul lui au dovedit fix opusul... dar na, asta nu se arata la RoHotia, Latrine si LaBe1 TV

      http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-21544017-guvernul-grindeanu-recunoaste-tehnocratii-lui-ciolos-lansat-majoritatea-apelurilor-proiecte-indeplinit-cele-mai-multe-conditionalitati-pana-acum.htm

      http://www.ziare.com/fonduri/fonduri-europene-structurale/guvernul-ciolos-mai-bun-decat-cel-al-lui-ponta-la-fonduri-europene-documente-oficiale-ale-cabinetului-grindeanu-1450754

      http://www.romanialibera.ro/economie/fonduri-europene/in-13-luni-de-guvernare--s-au-recuperat-patru-miliarde-de-euro-pierdute-de-ponta--guvernul-ciolos-a-crescut-cu-20---rata-absorbtiei-fondurilor-europene-436387

      Ce a lasat el si la ce s-a ajuns? Asta-mi aduce aminte de cum a lasat Ceausica tara cu datorie 0 si deja in cativa ani eram datori vanduti la FMI...
      Au un talent oamenii astia sa distruga, cum n-am mai vazut...
  • +18 (18 voturi)    
    PNA (Luni, 27 februarie 2017, 19:54)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... Dorneanu nici nu a auzit de DNA, el a ramas la PNA-ul lui Nastase !
    De vreo 5-6 ori a spus Parchetul National Anticoruptie !
    Ori e senilitate, ori e sfidare.
  • +11 (13 voturi)    
    N-au ei treaba cu economia ... (Luni, 27 februarie 2017, 19:55)

    za-k [utilizator]

    important e ca mita catre populatie sa mearga si rezolvarea problemelor penale prin concedierea shefei DNA :)
  • +14 (16 voturi)    
    Alo Domnule Grindeanu, (Luni, 27 februarie 2017, 20:00)

    constan [utilizator]

    Ar trebui sa vina PM,de manuta cu marele strateg de Teleorman,sa ne arate drumul de urmat si sa ne zica cam cat mai avem pana ajungem pe urmele Greciei?
  • +22 (22 voturi)    
    lasati-i sa guverneze (Luni, 27 februarie 2017, 20:06)

    chiuariu [utilizator]

    in 5-6 luni vin pensionarii in piata victoriei :D
    • +6 (6 voturi)    
      alaturi de bugetari.. (Luni, 27 februarie 2017, 23:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Bugetarii si-au primit cu itnarziere banii si au dat vina pe lipsa unui buget aprobat..

      Acum ca a fost aprobat in februarie ce o sa mai spuna??? Astept cu interes sa ii vad pe bugetari nervosi si fara bani in buzunar...

      Vina sa o caute in pantalonii lui Dracnea si ai lui Grindeanu - si daca nu gasesc nimic acolo sa mai caute si in cei ai Ministrului de Finante!
  • +9 (11 voturi)    
    soc si groaza. (Luni, 27 februarie 2017, 20:07)

    g01an [utilizator]

    pai cum sa ai cresteri de venituri daca lumea este ingrijorata de viitorul tarii? inainte de a citi datele pe februarie va rog eu sa fiti asezati comfortabil pe un scaun sa nu se intample accidente. nu de alta, dar problemele adevarate au inceput la finele lunii ianuarie.

    o fi scazut tva-ul si nu se reflecta in datele pe ian. 2016, dar per total, incasarile in 2016 la tva au crescut prin largirea bazei de impozitare. era de asteptat o scadere de maxim 4-5% sau oricum in nota cu media pe 2016, nu de 24% la incasarile din aceasta taxa.

    astia care tot faceau misto de guvernul "zero" o sa ajunga sa-i regrete cand vor vedea "cresterile negative" de venituri personale ce vor urma in 2017. culegeti ce semanati...
  • -17 (21 voturi)    
    Puncte de vedere . (Luni, 27 februarie 2017, 20:13)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Nimeni din guvern nu vrea sa vada pericolul care se rostogoleste ca un bulgare de zapada si care vine din politica proasta a BNR si a bancilor comerciale . Toate acestea , din lipsa banilor ciorditi de-a lungul anilor asa-zisi de criza de firme , dar in mare parte cu ajutorul bancherilor spagari . Lipsa acestor bani , amplificata si de repatrierea la bancile mama a ceea ce au adus in Romania , incalcand conventiile cu BNR , determina operatiuni ingreunate , amanate , care produc pagube imense . Este vorba in primul rand de plati cash , care in Romania sunt inca la mare cautare -tocmai din cauza crizei de bani - pentru ca o gramada de operatiuni , in ciuda dorintei ANAF , se deruleaza cu achizitii , fie ele agricole pure , forestiere si nu numai . Toti au invata repede ca solutia este externalizarea conturilor in tari potrivite si pana si micile firme cu zece , douazeci de salariati , tin banii afara , fac facturi care sa aduca in Romania doar banii de salarii ( si astia partial ) , banii pentru curent si cateva impozite . De aici si criza la incasari la buget , criza care se va adanci daca guvernul nu potoleste dorinta nepotrivita de control a BNR si a bancilor .
    • +8 (10 voturi)    
      si marmota... (Luni, 27 februarie 2017, 22:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      fenomenele de care zici tu, adevarate sau nu, se petrec de ani de zile in Romania si nu numai. Problema este ca veniturile au scazut si cheltuielile au crescut fix din cauza politicii cretine a PSD nu fiindca subit banciele au inceput sa fac plati cash sau ,Doamne Fereste!, au inceput sa repatrieze la bancile mama din Romania.
      Tu ori ai privit prea mult la tembeliziuni ori ai o problema mare de intelegere a fenomenelor economice: In primul rand bancile nu vor stimula niciodata plata cash- aia e in domeniul spagarilor iar repatrierea capitalurilor este perfect legala( si oricum nu influenteaza incasarile la buget) . Somn usor!
      • -6 (6 voturi)    
        Clarificari . (Luni, 27 februarie 2017, 23:39)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Sa ne intelegem . Banii bancilor mama s-au intors inapoi pe baza de documente , evident . Nu intoarcerea asta ca atare scade incasarile ,dar , daca ne gandim ca banii aia chiar lipsesc din economie , logic sa ne intrebam daca nu faceau si aia niste pui , adica ceva profit din care statul sa-si traga si el partea . Problema este alta , ca vor sau nu bancile , chiar si alea din Germania , platile cu cash nu dispar . Cu atat mai mult la noi , unde grosul achizitiilor agricole dar nu numai , cum spuneam , se fac cash . De aici si scaderea incasarilor , adica , nefiind bani , se duc afacerile acolo unde sunt acestia . O firma X din Romania , care vede ca nu primeste bani cash , desi are contul plin , nu poate face afaceri si atunci , muta banii in alta banca de afara , face operatiunile de export cu firme create tot de acelasi patron pe afara si aduce in tara bani mai putini , doar sa-i ajunga pentru cheltuielile obligatorii . De aici gaura de la buget care tot creste pentru ca tot mai multe firme fac asa . Ce mare branza de priceput cum sta treaba . In rest , ca guvernele tot au labartat cheltuielile cu bugetarii , stim toti . Se vor intinde pana vor crapa , pentru ca o cale a judecatii realiste si cumpatate , nu exista .
  • +10 (10 voturi)    
    Smecheria si hotia PSDerbedeilor "guverneaza"RO ! (Luni, 27 februarie 2017, 20:46)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa 27 de ani,tot hotii politici ne astern viitorul ??????
  • +10 (10 voturi)    
    Intrebati pe cei ce iau spaga unde s-au dus banii. (Luni, 27 februarie 2017, 21:05)

    dexpropriat [utilizator]

    Vreti sa recuperati banii neincasati, atunci schimbati regimul PSD.
  • +10 (10 voturi)    
    Incepe inflatia (Luni, 27 februarie 2017, 21:17)

    anion [utilizator]

    Se va da startul ca fiecare roman sa aiba din nou milioane in buzunar asa incat peste vreo 15-20 ani milionul sa echivaleze tot 100 lei.
  • +11 (11 voturi)    
    Executie bugetara ingrijoratoare: (Luni, 27 februarie 2017, 21:36)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Bugetul executat, bugetarii inca dau din picioare:

    Suss pesedeuuul !!! Suuus pesedeeeuu... sus pesed... suus pes...

    ....suuu....

    .... macar au incercat ...

    au io acuma, daca raamasai viu , cu cine votez?!?!
    • +5 (5 voturi)    
      inchizi lumina.. (Luni, 27 februarie 2017, 23:14)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      ..si vezi cum iesi sa nu te lovesti de ceva sau ceva-ul sa te loveasca...
  • +11 (11 voturi)    
    O fi soare, dar nu-l vad eu ! (Luni, 27 februarie 2017, 22:14)

    anca_2017 [utilizator]

    ----------------------
    „ca si„ prim-ministru,
    Grindene, esti sinistru !
  • +14 (14 voturi)    
    Cand a avut pdsr, psd oameni pregatiti (Luni, 27 februarie 2017, 22:23)

    Locke Lamora [utilizator]

    In altceva decat furat? Never. Deci, nu e nici o mirare, pesederbedeii fac ce stiu ei mai bine. Bravos votaci, hai postac aci, bagati. Niuluk, dub ce nick postezi acum, shaolin cumva? Wait, where is shaolin, dar Mazeta?
  • +8 (8 voturi)    
    ne indreptam... (Luni, 27 februarie 2017, 23:01)

    liviu_ [utilizator]

    incet (bine nu chiar incet) dar sigur... spre dezastru...

    evident de vina o sa fie kovesi, protestatarii, lazar, Iohannis, Ceausescu, dej, burebista etc...
    • +7 (7 voturi)    
      Vezi ca i-ai uitat pe Soros (Marţi, 28 februarie 2017, 0:00)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si Ciolos , astia sunt cap de lista!
  • +10 (10 voturi)    
    vai de mama lor... (Luni, 27 februarie 2017, 23:23)

    ..13 [utilizator]

    Asa se intampla cand lasi prostii sa te conduca - se opresc in primul copac de pe marginea soselei...

    ventirurile au scazut si cheltuielile au crescut - este exact inversul tuturor recomandarilor.

    Astia nu cred ca apuca 3 luni de zile de guvernare!
    mama lor de talhari si prosti!

    La beciul domnesc pentru reculegere si cainta, ma rog, daca stiu ce inseamna toate aceste lucruri dar cred ca pot sa mediteze acolo pana vor intelege despre ce este vorba!

    AFERIM!
    Au belit-o rau de tot pe dansa economia!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ne bucuram degeaba (Marţi, 28 februarie 2017, 8:47)

    gnd [utilizator]

    Dupa cum ati vazut deja, cand greul devine greu, se vor indrepta tot impotriva noastra. Au facut-o deja dar doar pentru salariile foarte mari unde au scos plafonul de impozitare.
    Pregatiti-va pentru impozitare "progresiva", 16% de acum va fi pragul minim, cine face peste 6-700 eur va avea de la 20-30% in sus .
    Vor elimina impozitarea la norma de venit pe PFA-uri si scutirea de impozitare pentru firmele IT ca si-asa astia sunt cei mai mari dusmani ai lor.
    O vor mai drege asa cativa ani pana se vor resimti efectele (investitii straine scazute la pamant, unele poate chiar vor pleca, exod masiv de populatie activa productiva in domenii de top tech), apoi va veni iar un guvern de la altii care o sa mai indrepte cate ceva, iar dupa un ciclu iar intra PSD si rupe tot. Si tot asa ne scaldam in mizeria asta de 30 de ani si o vom mai face mult timp de acum inainte.
    Eu imi caut sa plec.
    Ultimul sa stinga lumina.