Protestul florarilor din Capitala, vazut dintre Narcise si Branduse. Sau despre cum vrea Firea sa dea afacerea florarilor pe mana multinationalelor. Reportaj

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 4 aprilie 2017, 13:14 Economie | Finanţe & Bănci

Circa 400 de florari au protestat marti la Universitate
Foto: Hotnews
"De ce sa se mai apuca femeia asta la munca acuma? Ca are 78 de ani si numai asta stie sa face! Cine o mai angajeaza acuma pe ea, dupa ce a platit taxe peste 40 de ani?, se intreaba rastita Brandusa, unul dintre participantii la protestul florarilor de marti, de la Universitate. Florarii protestau pentru ca Primaria nu le-a innoit avizele pentru chioscuri. "Nu ne da aviza, domnu`", zice o florareasa  pe care colelege o striga Narcisa. "De ce nu ne da? Chiar, fa, de ce nu ne da?", o intreaba Narcisa pe colega din grup. Colega ridica din umeri. "Nici noi nu stim. Noi vrem sa muncim sa putem sa platim taxe, domnu`", mai zice Narcisa. Ca noi muncim de cand eram copiii ca aia care sta in carut. De atunci muncim. De aia nici nu suntem inalti, ca stateam mai mult intinsi", zice Narcisa. De fapt, jumatate dintre floraresele participante aveau nume de flori- Narcisa, Brandusa s.a. Cealalta jumatate are fie nume de masini- Mercedesa, fie de tari ("Elvetia") sau se numesc simplu Stralucita sau Rahela.

"Si cine ne face asta? Doamna Firea care tot nume de floare are, ca vine de la "fir" adica de floare, cum vindem noi. Si am votat-o ca e mare doamna...", rabufneste o alta florareasa.

Discutiile se duc cu cate un pahar de cafea in mana. "Acuma se vine, ba? Acuma...?", ii striga unui tanar unul dintre organizatori, dupa textila alba legata de brat. Tanarul nu se sinchiseste sa-i raspunda si intra in multime. N-au venit toti?, il intreb pe barbatul cu cocarda alba. Ma priveste de jos in sus, isi da seama ca nu eram unul de-ai lor si, dupa ce tuseste ca sa-si regleze vocea, imi spune :"Stimate domn, dupa cum vedeti aici suntem circa 400, adica jumatate din toti florarii din Bucuresti, ca noi suntem cam 1500 cu totii. Dar o parte sunt la birou, la doamna Firea. Da` unii n-a venit ca nu a putut", zice Barbatul_cu_Cocarda, in timp ce ii intindea unei femei bine imbracate care mergea spre metrou, 5 narcise. Am uitat sa spun: multi dintre protestatari aveau flori pe care le ofereau femeilor care treceau pe acolo.



Unii dintre cei tineri care ofereau flori isi insoteau atentia florala oferita si de o incercare mai mult decat nobila de a-i solicita si o intalnire tinerei careia ii intindea flori. Altii faceau doar o plecaciune adanca, suficienta pentru a starni zambetele celor din grup.

"Primaria vrea sa ne schimba mobilierul, adauga un alt participant. De doia ani nu ne mai innoieste avizul. Acuma vrea alt mobilier. Carei ne costa decat intre 6.000 si 10.000 de euro. Suntem controlati saptamanal si ne amendeaza. Cine? Politia locala! Trei milioane azi, cinci milioane maine, zece milioane cand vrea ei! Singurul motiv e ca deci nu avem viza. Si noi de unde sa dam toti banii astia? Dar ii dam! Ca asta e meseria noastra de sute de ani. Azi vindem de 10 lei, maine poate vindem de cinsute si asa manaca si copiii nostri cand poate", mai spune florarul.



"Companiile astea mari, care daca te duci au de toate deci marile magazine au bagat si flori si ei ce face? Merge la Primarie si spune "Iti fac aici un supermarket, da? Dar pe mine ma scapi de florari, ca sa pot vinde singuri flori. Si primaria vine si ne inchide afacerea. Cat castigam? Nu castigam, domnu`! Doar cat sa platim taxele si impozitele! Ca dam 3 milioane de lei in fiecare luna. Da` daca asta suntem, florari, ce sa facem?", zice alt florar.



Alti doi florari dau din cap ca asa e, cum bine a spus colegul lor. Marii retaileri si-au pus in cap eliminarea florarilor romani. Totul se face in baza unui Plan la care pun toti mana ca sa-i elimine.

"Si pe urma o sa vine tot sa ne injure deci pe noi ca de ce cerem ajutoare sociale! Adica nu e normal! Sa ne lase cu chioscurile noastre si sa platim o taxa normala. Vinzi de 10 lei? Bine, un leu il dai Statului ca asa e cinstit!", mai adauga un florar.

Backgound

Florarii s-au adunat marti in fata Teatrului National pentru a protesta fata de decizia municipalitatii de a suspenda procedura de acordare a avizelor si autorizatiilor de functionare pentru chioscurile lor.

Protestatarii sunt nemultumiti ca nu au fost invitati de catre reprezentantii Primariei Capitalei la luarea unor decizii ce vizeaza Regulamentul comertului cu flori in Bucuresti.

Afacerile cu flori au crescut puternic in ultimii cinci ani in Romania, de la 190 milioane de lei in 2009, la 310 milioane de lei in 2014, pentru acest an estimandu-se incasari de 400 milioane de lei din vazarea de flori. Exista aproape 700 de firme cu obiect de activitate productia si comercializarea de flori. Mai mult de 60% dintre firmele analizate erau pe profit zero in 2014, potrivit datelor din Finante. Cum cele mai multe flori sunt aduse din import, la preturi occidentale, fie marjele de profit pe care si le adauga comerciantii sunt extrem de mici, fie multe firme isi mascheze profiturile , piata neagra fiind un segment consistent in acest business.


Citeste mai multe despre   










7850 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Eu i-as intreba pe florari cu cine au votat! (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    .
    • +11 (13 voturi)    
      pai tocmai a spus unul dintre ei: (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:50)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      cu "duamna" firea
    • +13 (15 voturi)    
      iar eu (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:58)

      RenikiRem1 [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Iar eu i-as intreba ce taxe si impozite "plateste" ei....
    • +2 (4 voturi)    
      exact (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:00)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      cam asta am gandit si eu
  • +5 (7 voturi)    
    domnu'... (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:48)

    Conservator [utilizator]

    Elvetia nu este capitale.
  • +13 (13 voturi)    
    Noile piete de flori (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:48)

    M. G. [utilizator]

    Pietele de flori s-au mutat in statiile de metrou. Piata Victoriei 1, Aurel Vlaicu, Aviatorilor sunt doar cateva statii unde zilnic, de luni pana vineri, stau cate 2-3 tigani care vand flori. Politia ii mai cheama la raport, probabil le aplica o amenda pe L12/1990, pe care aia o fac cornet, si trec din nou la treaba. Culmea, chiar si unii paznici sunt mana in mana cu ei, ii lasa sa-si faca treaba. Chiar si personalul Metrorex care supravegheaza fluxul de calatori in vederea prevenirii blocajelor ii lasa in pace. Sa cobori in statia de metrou si sa auzi strigatele de piata ale tiganilor vanzatori mi se pare un spectacol ridicol pentru o capitala europeana de secol XXI. Iar autoritatile nu fac nimic.
    • +9 (9 voturi)    
      Da! (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:10)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Poti adauga la lista si PIata Universitatii: "hai frumosule! hai frumoasa! flori, flori frumoase avem! la discount doamna! flori la 10 lei...."
      Trebuie neaparat raportat la Metrorex. Doar se platesc paznici pentru statiile astea. Nu poti sta si tu civilizat la metrou fara zbierate si sacaiala!
  • +15 (17 voturi)    
    Florarii sunt cei care cultiva flori ! (Marţi, 4 aprilie 2017, 13:53)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cei care vand flori sunt sunt intermediari sau bijnitari , cum cei care vand legume la piata se numesc vanzatori - nu gradinari!
  • +15 (17 voturi)    
    Chitanta! (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:02)

    Rha-Doo [utilizator]

    Unde platesc floraresele taxe ca eu nu am primit chitanta niciodata de la floraria din colt?
    • +2 (2 voturi)    
      si (Marţi, 4 aprilie 2017, 15:51)

      Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

      atunci de ce cumperi de la ei?
  • +14 (16 voturi)    
    Maghernitele cu flori! (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:02)

    Chiar Eu [utilizator]

    Daca Firea nu vrea sa mai aiba stilul asta de comert necivilizat cu flori, sunt de partea ei. La fiecare colt de strada din Bucuresti este cate o maghernita unde se vand flori si se face evaziune fiscala la greu. Arata oribil! Exista insa si florarii care functioneaza in spatii comerciale adecvate, dar care gafaie din cauza acestei bisnite.
    • +3 (3 voturi)    
      una? (Marţi, 4 aprilie 2017, 15:55)

      Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      cate 4 mahghernite, - cate una in fiecare colt al intersectiei. Al cui o fi fost dealul asta? Ca sigur nu s-au dat autorizatiile gratis... Pe langa faptul ca blocheaza circulatia pietonala, mai contribuie si la "atmosfera" zonei; pe toti peretii au agatate coroane si jerbe artificiale.
  • +1 (5 voturi)    
    La "capitala" Elvetia (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    M-am oprit. Inteleg ca "ziaristul" se adapteaza la nivelul personajelor din stire. Poate acum e cam mult
  • +8 (10 voturi)    
    ete... flori (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:02)

    randon [utilizator]

    eu sunt curios cati dintre noi am primit bon fiscal pentru buchetele cumparate de la chioscurile de flori de pe strada... sa nu-mi spuna mie ca platesc taxe si impozite, ca daca nu ofera bon fiscal, nu au la ce sa calculeze taxele.

    asa ca mai usor cu protestele. daca statistica arata ca sunt 700 de firme ce se ocupa cu vanzarea florilor (asta inseamna ca sunt mult mai multe puncte de lucru) si profitul anual e de 500 de lei la cifra de afaceri de 400 de milioane, e clar ca evaziunea e in... floare, ca sa fac si un joc de cuvinte. asa ca mai bine iau flori de la o florarie normala sau de la supermarket.
  • +7 (9 voturi)    
    Avizelor si autorizatiilor de functionare.. (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:02)

    pedepsitorul [utilizator]

    Suspendarea de acordare a avizelor si autorizatiilor de functionare,
    dar in acelasi timp, se face evaziune fiscala continuu, vazandu-se cu 25 de lei un buchet care costa 3..4 ron la en-gross!
  • +3 (5 voturi)    
    prrotest (Marţi, 4 aprilie 2017, 14:49)

    anonimicus [utilizator]

    Floricia (dansatoarea) e și ea pe-acolo?
  • +4 (6 voturi)    
    Intre noi (Marţi, 4 aprilie 2017, 15:54)

    tudor74 [utilizator]

    Intre noi fie vorba, imi doresc ca monopolul tiganilor asupra comertului cu flori sa inceteze.
    N-am cumparat flori ani de zile, doar de curand am gasit o florarie unde vanzatoare nu e toganca, ba mai mult, are si POS floraria :)
  • -1 (1 vot)    
    Rahela (Marţi, 4 aprilie 2017, 17:43)

    Moldoveanul [utilizator]

    Rahela nu e un nume de făcut bășcălie. De fapt, e varianta românească a englezescului ”Rachel”, iar originea lui se află în limba ebraică - רָחֵל‎ (Rakhel).