Investitorii autohtoni: Legea salarizarii unitare genereaza o migratie masiva a personalului calificat, ingineresc indeosebi, din sectorul privat catre sectorul bugetar

de DP     HotNews.ro
Luni, 24 aprilie 2017, 13:19 Economie | Finanţe & Bănci

Patronatul Investitorilor Autohtoni (PIAROM) apreciaza maririle salariale din proiectul legii salarizarii unitare ca fiind "arbitrare" si care "sfideaza atat realitatile economice", potrivit unui comunicat de presa remis luni. Niveluri de salarizare deja aflate in plata in sectorul bugetar genereaza in aceasta perioda o  migratie masiva a personalului calificat, ingineresc indeosebi, din sectorul privat catre sectorul bugetar, chiar prin afectarea calificarii individuale dobandite de acestia in ani de activitate, mai arata investitorii autohtoni.

In opinia acestora, reducerea activitatii sau chiar incetarea acesteia in companiile private ce Nu vor putea concura salarial cu salariile preconizate a fi platite  in sectorul bugetar vor reduce incasarile la Bugetul de Stat.

"Salariile in sectoarele industriale, sunt determinate de productivitatea atinsa, de gradul de complexitate a muncii si a competitiei pe piata de profil, criterii care lipsesc complet in stabilirea salariilor in sectorul bugetar, cresterile de salarii fiind realizate birocratic si generalizat pentru fiecare familie ocupationala.

PIAROM intelege necesitatea cresterii salariilor unor categoriii de angajati din sectorul bugetar, dar apreciaza ca inacceptabila realizarea acestui deziderat, in lipsa unui studiu aprofundat asupra influentei acestei reglementari asupra salarizarii in domeniul privat", mai spun investitorii locali, care solicita realizarea unui studiu de impact asupra efectelor salarizarii in mediul privat.

Totodata o asemenea reglementare realista  ar trebui sa urmeze adoptarii de masuri de reorganizare/ eficientizare a structurilor  institutiilor publice, ministerelor, agentiilor si administratiei locale.

Ignorarea consecintelor grave ce vor fi suportate de companiile private, este de neinteles, in conditiile in care companiile cu capital autohton, angajator a peste 2/3 din totalul salariatilor vor fi cel mai grav afectate.

PIAROM mai atentioneaza Guvernul si Parlamentul Romaniei asupra dificultatilor majore generate de masurile de crestere discretionara, cu rate de crestere arbitrare a salariilor in ultimii 3-4 ani, incepand cu salariul minim pe economie si terminand cu cresterile majore  ale salariilor diverselor categorii profesionale, deja operate in 2016-2017, politica care va compromite activitatea indeosebi a companiilor producatoare, atatea cate au supravietuit crizei economice prelungite.

Salariile vor putea fi marite doar daca Guvernul va adopta masuri ferme, curajoase capabile sa modifice structura Economiei romanesti, favorizand clar productia de bunuri, indeosebi a celor cu valoare adaugata semnificativa.

Romania va putea plati salarii mai mari numai in conditiile in care vor munci mai multi romani, care vor produce bunuri cu valoare adaugata mare.
Politicile publice de favorizare excesiva si fara corespondent economic a unor categorii sociale vor  produce daune majore companiilor private, indeosebi celor avand capital autohton.


Citeste mai multe despre   










9516 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    De acord (Luni, 24 aprilie 2017, 13:30)

    anghelson [anonim]

    Un punct de vedere corect, rezonabil si justificat economic. Subscriu 100%
  • -10 (32 voturi)    
    pai... (Luni, 24 aprilie 2017, 13:35)

    gicutotala [utilizator]

    daca ie buni, plătiți-i. daca nu puteți înseamnă că nu produc.
    • 0 (22 voturi)    
      nu mai pot cu "productivitatea" (Luni, 24 aprilie 2017, 20:23)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui gicutotala

      Sa-mi explice si mie un luminat din asta care o arde cu "productivitatea muncii" de ce este mai productiva o casiera de la Carrefour Paris decat una de la Carrefour Bucuresti. Ca managementul este al aceleiasi companii Carrefour, sunt expati detasati aici ca au know-how si bla-bla.
      "productivitatea muncii" este un bla-bla de aburit fraierii. PIB in Bucuresti este cu 33% mai mare decat media UE (din acest motiv Bucuresti -Ilfov este exclus la finantare UE). Productivitate in Bucuresti este mai mare decat la Madrid sau Berlin dar salariile nu pot fi comparate. De ce?
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Marţi, 25 aprilie 2017, 9:12)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

        @base wannabe: hai sa te luminez, problema nu se pune la casieri neaparat, slujba care si in Occident e in plina cadere din cauza inlocuirii de noile tehnologii (comert electronic, noile magazine cu scanare biometrica in care-ti scanezi si platesti singur produsele, samd).
        E vorba de meseriile superioare, de cele manufacturiere, samd.
        Chiar daca muncitorul in sine e la fel de productiv tehnic vorbind - adica asambleaza tot atatea sertare sau tricouri pe ora, ai costuri mai mari cu impozitele, cu infrastructura absolut precara din Ro, cu regimul legislativ imprevizibil, cu accesibilitatea materiilor prime, samd. Banii care ii primeste salariatul in mana sunt doar un mic procent din costul de productie. Deci per total cand iei toti factorii in calcul productivitatea angajatului e mai slaba in Romania, angajatul roman ar trebui sa produca cu trei-patru maini pentru a compensa pentru pozitia geografica mai defavorabila, infrastructura lipsa sau vai de mama ei, ineptia statului, etc. Statul acum vine si-si mai baga o cizmoaie in economie. Cativa norocosi vor gasi un job la stat, pe ceilalti ii asteapta dupa abilitati ore in plus, calea strainatatii sau sapa si birtul din sat. Bravo
        • +2 (2 voturi)    
          Bravo! Imi place justificarea ta. (Marţi, 25 aprilie 2017, 11:04)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          Poate inteleg si bolovanii astia ceva..
          • 0 (0 voturi)    
            n-ati priceput nimic !!! (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:40)

            base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

            nu doar la "casiere" e aceeasi productivitate!
            asa cum am spus: Bucuresti-Ilfov este exclus da la finatarea UE pentru ca are o productivitate mai mare decat media UE.
            de ce salariile sunt mai mici daca productivitatea e mai mare decat media UE?
      • +2 (2 voturi)    
        putere de cumparare (Marţi, 25 aprilie 2017, 9:57)

        dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

        Din cauza puterii de cumparare a romanilor vs. a nemtilor/francezilor si a costului diferit al vietii in tarile respective.
        • 0 (0 voturi)    
          puterea de cumparare e mai mica (Marţi, 25 aprilie 2017, 23:38)

          base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui dottore-plagiatore

          din cauza salariilor mai mici platite desi productivitatea nu este mai mica
  • +13 (23 voturi)    
    Eu propun (Luni, 24 aprilie 2017, 13:40)

    midumi [utilizator]

    sa se angajeze toata lumea la buget!

    Si-asa suntem melancolici cand ne gandim la perioada 70, 80. Toata lumea avea "servici", asta e ceva!
  • -15 (37 voturi)    
    domnii investitori autohtoni (Luni, 24 aprilie 2017, 14:38)

    danete [utilizator]

    mariti salariile la dvs, si mai scadeti putin din profit, dividende etc. m-ati induiosat pana la lacrimi cu cu teoria salariu-productivitate. asta e valabil in romania? hai sa fim seriosi. in romania e japca.
    mai ales la multinationale. cum explicati salarii la multinationale muuult mai mici in romania dace la sucursale din alte tari, in conditiile in care vand aceleasi produse cu aceleasi preturi? profit muult mai mare in romania
    • +21 (31 voturi)    
      domnu' exploatat (Luni, 24 aprilie 2017, 15:04)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Fa-ti firma si angajeaza oameni competenti ca tine, cu aceleasi pretentii. E usor, serios. Taca-paca, cum ar spune jiji

      Nu te tine nimeni cu japca pe plantatie. Da-ti demisia de la asupritor
    • +18 (20 voturi)    
      nu e corecta comparatia (Luni, 24 aprilie 2017, 15:19)

      tudor1234 [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Salariile se platesc si in functie de locatie si piata locala a muncii. Nu vei plati aceleasi salarii in centrul Zurich-ului, Bucurestiului, unui sat mic din Romania sau unui sat din India. Omul in Zurich sta cu o chirie de minim 2-3 mii de euro pentru o garsoniera, si in India cu traieste cu totul cu 2$ pe zi.

      Practic costurile difera fata de locatie. Intr-o locatie scumpa s-ar putea nici sa nu-ti merite sa ai o anumita afacere. Un cabinet medial vei avea peste tot (dar la costuri si salarii foarte diferite), dar o fabrica de papuci sigur nu o deschizi in Zurich.

      Pe scurt o firma deschide aici o afacere daca merita. Daca costurile sunt prea mari, mai bine o deschizi in alta parte. Si nemtii au fost nemultumiti cand se mutau fabricile lor la noi, si noi vom fi nemultumiti cand se vor muta de la noi mai la est, sau spre India.
      • -7 (11 voturi)    
        sa nu exagenram cu comparatiile (Luni, 24 aprilie 2017, 22:11)

        labanga [utilizator] i-a raspuns lui tudor1234

        djpitagora, sa nu dam cifre daca nu stim ce vorbim.Apartamente cu 3 camere gasesti in zona Zurich si la 1200 chf (si nu zona gen "Rahova").Cauta aici http://www.immoscout24.ch/fr/d/louer-appartement-zuerich/4465461?s=2&t=1&l=4147&ci=1&ct=836

        Iar salariile in zona Zurich pentru un ITst cu ceva experienta se invart la 100.000 CHF brut pe an.

        Sa fim sinceri, in Ro sa va plati atat de prost cat se poate cat timp nu e concurenta pe angajati. Sunt studii europene clare in care se spune ca in vest costurile cu angajatii sunt 60% din cifra de afaceri, in Romania sunt cca 40%. Adica daca putem jupui, de ce nu.
        • +3 (3 voturi)    
          Cred că nu prea înțelegeți (Marţi, 25 aprilie 2017, 10:40)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui labanga

          Diferența de 20% este prima de risc -adică în Vest afacerea merge ca pe roate, aici statul îți bagă bețe în roate, și cei 20% sunt bani de zile negre. La cât de (ne)pricepuți sunt guvernanții, în curând India va fi țara de destinație a românașilor...
        • 0 (2 voturi)    
          Diferenta (Marţi, 25 aprilie 2017, 12:55)

          flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui labanga

          In Vest se plateste mai bine, dar si productivitatea este mai ridicata decat in Romania
  • +14 (16 voturi)    
    mda... (Luni, 24 aprilie 2017, 14:42)

    adrian_rolland [utilizator]

    "Salariile in sectoarele industriale, sunt determinate de productivitatea atinsa, de gradul de complexitate a muncii si a competitiei pe piata de profil"

    Corect...doar ca foarte mult timp, inginerul lucra pentru un salariu de kko, chiar daca productivitatea si gradul de complexitate era apropiat / identic / mai mare decit al colegului vestic....

    Acum, poate este cazul de o mica revizuire a a acestor date si in sectorul privat.

    BTW... oricum Olguta e praf pe economie...
    • -2 (6 voturi)    
      aproape (Luni, 24 aprilie 2017, 22:47)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      inginerul nu lucra pe un salariu de kko "pentru ca productivitate" ci pentru ca dobitocul de manager sau cine se ocupa de asta nu era capabil sa-i vanda produsul in tara sau pe afara la un pret "decent" ..
  • +14 (14 voturi)    
    adica (Luni, 24 aprilie 2017, 14:44)

    noi2013 [utilizator]

    Sunt buni, calificati, dar ii platim cat putem de putin. E dreptul fiecaruia sa isi caute si sa-si gaseasca locul de munca dorit. Cu siguranta unii vor pleca in sectorul public, cum pot pleca si la concurenta.... dar si locurile din sectorul public sunt limitate, de unde si fenomenul tot limitat va fi....mai ales pentru ingineri...ca nu s-o apuca acum primaria sa faca tractoare.... sau inginerii se fac medici si politisti?!
  • +1 (15 voturi)    
    Mai taiati din gipane si amante ca sa aveti (Luni, 24 aprilie 2017, 14:54)

    jackalphonse [utilizator]

    ...de salarii.
    Cand iti cumperi si pamantul de flori din bani de firma incepi sa te miri de ce angajatul nu sta angajat la tine...
  • +7 (9 voturi)    
    FALS! (Luni, 24 aprilie 2017, 15:01)

    stos [utilizator]

    Migrația se produce doar dacă sunt scoase posturi la concurs. Domeniul bugetar nu scoate posturi decît în urma pensionării sau în companii de stat care nu prea mai există. Singurele activități aflate în deficit sunt sistemul medical și învățămîntul universitar.
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Luni, 24 aprilie 2017, 22:52)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui stos

      Pai o sa faca 35.000 de contabili, 35.000 ingineri, 35.000 de caratori de harti, etc...sute de specializari :))
  • +6 (12 voturi)    
    transhumanta (Luni, 24 aprilie 2017, 15:06)

    revo [utilizator]

    Nu e migrare, e transhumanta. Se vor intoarce rapid cand bugetul va fi secatuit pt. ca... sectorul privat nu-l va mai putea sustine! Statul nu produce bani, el doar cheltuieste.
  • +1 (9 voturi)    
    bunul simt (Luni, 24 aprilie 2017, 21:03)

    harapalb [utilizator]

    Dupa unii, vad ca ar trebui s-o ardem cu austeritatea la nesfarsit. Nu se poate, nivelul de trai trebuie sa devina decent si sa ofere demnitate locuitorilor unei tari care vrea sa faca parte din UE si un pic mai tarziu din noua ordine a globalizarii si care vrea, sper, cu adevarat, sa traiasca in secolul XXI. Daca nu ne miscam sa inlaturam din saracie, nu vom avea niciodata o educatie buna si oameni care sa aiba discernamant si vom fi doar niste bieti aserviti - conditie din care nu ne vom reveni NICIODATA.
    • 0 (6 voturi)    
      ha ha ha (Luni, 24 aprilie 2017, 22:26)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      asa e boss... " tara trebuie hranita" :)) .. ce austeritate?!?! >
      sa ne dea dracnea din pix ca altfel nu suntem capabili.
      • +2 (2 voturi)    
        - (Marţi, 25 aprilie 2017, 0:10)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

        Te rog, nu ma asocia cu acest personaj obscur sau cu partidul sau la fel de intunecat. Unele lucruri de bun simt nu trebuie asociate cu vreo ideologie. Dar daca pentru tine normalitatea consta in saracie, ce sa-ti spun mai mult?
    • +2 (2 voturi)    
      Cred că pierzi din vedere esențialul (Marţi, 25 aprilie 2017, 10:46)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      Ce afirmație este aia ”nivelul de trai trebuie să devină decent”? Adică noi nu vrem să devină? EXACT! Votând la nesfârșit politrucieni descendenți ai Partidului Unic - PCR-FSN-FDNS-PDSR-PSD (+PUR/PC-ALDE-UNPR și alți sateliți) nivelul de trai NU are cum să devină decent, întrucât ei deturnează sistematic fondurile pentru dezvoltare către firmele lor de casă. Dublu efect: pe de o parte țin în subdezvoltare fraierii amârâți de votaci care votează cu găleata și kilul de ulei, și pe de alta împiedică apariția clasei de mijloc care să se mobilizeze politic împotriva kleptocrației bugetofage PCR-PSD.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 25 aprilie 2017, 13:18)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        DECÉNT adj. 1. v. politicos. 2. pudic, rușinos, sfios. (O comportare ~.) 3. acceptabil, onorabil. (Duce o viață ~.)
        Ce naiba inseamna "salariu decent"? A spus odata unul o prostie si turma o repeta la nesfarsit. Salariu pudic, salariu sfios? Asta "doreshte" bugetarii care repeta la nesfarsit?
        Sa fii platit indecent inseamna sa lucrezi in mina de cupru la 14 ani si sa ti se dea 1-2 dolari pe zi sau sa lucrezi cu carca in Sicilia si sa primesti doar de mancare si eventual un plod in burta daca esti femeie.
        Cata vreme ai garantate 40 ore pe saptamana, un venit care dupa impozite sa depaseasca cosul zilnic, ai 21 zile de concediu platite pe an....asta e absolut decent daca tot va place cuvantul.
        Orice este peste asta inseamna "salariu atractiv", salariu bun, samd. Dar multi romani nu au proprietatea termenilor. Si nici bun simt. Francezul ala nesimtit cu "s'il vous plait messieur" avea partea lui de dreptate din pacate.
      • +2 (2 voturi)    
        de acord, dar... (Marţi, 25 aprilie 2017, 19:35)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Exact asta am spus si eu numai ca nu am detaliat. Nu pierd din vedere esentialul: daca ii tii saraci cum sa apara clasa de mijloc care sa puna piciorul in prag prin vot sau manifestatii? Se dau de trei ori peste cap? Oamenii saraci se bucura la micile pomeni si nu le mai pasa de chestii esentiale, de viitor, de educatie, de alte lucruri pe care le invocati iar lucrul acesta trebuie schimbat. Aceasta schimbare de mentalitate nu se poate petrece - cel putin la noi, poftim - in conditiile actuale de trai. Cand stai doar in stres ca nu ai cu ce plati facturile si traiesti de pe o luna pe alta nu iti mai arde de salvat tari, de alte prioritati, ce e asa greu de inteles? Cat despre sleahta vicleana pe care ai enumerat-o mai sus - care e pe acelasi nivel cu ceilalti, PD-PNL, Plicusor Ban, PMP, etc., pe care ai uitat sa-i mentionezi - fac o miscare disperata cu aceste mariri, dar o miscare lucida (ceilalti au pierdut trenul). Vor sa para Cavalerii salvatori dar numai pe termen scurt pentru a mai prinde, poate, un mandat, doua. Crezi ca ei nu sunt constienti ca se impusca singuri in picior cu astfel de propuneri? Pentru ca aceste mutari vor duce exact la distrugerea lor, dar mai trag cat se mai poate.

        Iti dau si eu un exemplu, care se petrece chiar acum: daca dai salarii atat de mici, dar ai chirii mari, preturi la produse ca in vest, etc, oamenii cu potential iti pleaca din tara si ingroasa buzunarul altora, care le apreciaza mai bine munca iar noi ne plangem ca de ce aia saraci, ramasi in tara, voteaza aiurea sau nu voteaza deloc?

        Oricum ai da-o, unele schimbari trebuie sa se produca, dar intr-un ritm putin mai pragmatic. Daca umbli cu taraita si gandesti 2D ca peste vreo suta de ani vom avea si noi conditii si sustenabilitate, totul va fi pierdut - vezi primul meu comentariu de ce.
  • +8 (8 voturi)    
    incompetenta cu vechime (Luni, 24 aprilie 2017, 22:53)

    blackone [utilizator]

    Credeti ca la un functionar public incompetent daca ii cresti salariul va lucra mai bine ? Nu, pentru ca el atat poate. In prezent la stat sunt salarii foarte mari si salarii foarte mici si asta o spun din experienta pentru ca am lucrat 2 ani la stat intr-o institutie publica mai intai ca debutant apoi asistent, pe studii superioare. Salariul meu era putin peste cel minim pe economie iar al sefului de serviciu care avea 3 salariati in subordine era de 5 ori mai mare, in conditiile in care pe langa sarcinile de serviciu trebuia sa-l invat sa tehnoredacteze, sa puna formule intr-o foaie de calcul, sa-i corectez greselile, de limba straina ce sa mai vorbesc. Era un monument de prostie, singurul lucru pe care il putea face fara sa ceara ajutor era verificarea condicii. Si ca el erau majoritatea sefilor de acolo. Singura lor "calitate" era obedienta fata de cei ierarhic superior. Acele concursuri sunt simulacre, se stie dinainte cine trebuie sa "castige". Toti tinerii bine pregatiti plecau dupa 1-2 ani datorita atat orizontului de timp (10 ani) pentru a ajunge la un salariu decent, dar si a inechitatii salariale, pentru ca nu poti sa accepti ca unul care la un interviu in mediul privat nu ar obtine nici salariul minim pe economie, sa castige la stat de 5 ori mai mult decat tine.
  • +1 (3 voturi)    
    MIGRATIA INGINEREASCA (Marţi, 25 aprilie 2017, 8:54)

    jidanul [utilizator]

    Aceasta migratie inginereasca este binevenita in sistemul institutilor statului iar, Patronatul Investitorilor Autohtoni poate sa stea linistita ca numarul inginerilor care va migra in institutile statului va fi mic. Si patronii care au angajati ingineri ar putea, relativ usor, sa-si plateasca angajatii mai bine, pentru ca solutii si variante exista.
  • 0 (0 voturi)    
    duet (Marţi, 25 aprilie 2017, 11:57)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    stii cum se spune: ai nevoie de ingineri ca sa faci "inginerii" cu legile statului