​Datele oficiale. Cati romani s-au nascut in strainatate in ultimii 7 ani: in medie, 21.000/an

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 3 mai 2017, 13:01 Economie | Finanţe & Bănci

Media anuala a nou-nascutilor romani in diaspora nu trece de 22.000
Foto: sxc.hu
Institutul National de Statistica a transmis miercuri HotNews datele privind numarul nou-nascutilor vii in strainatate in perioada 2007-2015. Graficul cu aceste date il aveti mai jos. De mentionat este ca desi anul 2013 pare a inregistra un record in materie, explicatia INS e simpla: "Datele revizuite privind nascutii-vii aferente anului 2013 reprezintă datele definitive  absolute aferente fenomenelor demografice (naşterilor) înregistrate în anul 2013, la care s-au adăugat naşterile înregistrate tardiv în anii 2014, 2015 si primele 4 luni din anul 2016, dar care s-au petrecut în anul 2013".




Reamintim ca marti, ministrul pentru Romanii de Pretutindeni, Andreea Pastirnac declara ca "Avem peste 4,4 milioane de cetateni romani in aceste comunitati (din diaspora - n.r.) si anul trecut pentru prima data, conform statisticilor Eurostat, s-au nascut mai multi copii in diaspora decat in Romania".

Pentru comparatie, aveti mai jos numarul romanilor nascuti in  Romania in aceeasi perioada:




Eurostat a infirmat declaratiile ministrului roman, datele publicate de Oficiul European de Statistica fiind cel mai probabil interpretate gresit.


Citeste mai multe despre   










6755 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    si in Romania cati s-au nascut? (Miercuri, 3 mai 2017, 13:10)

    eu sunt [utilizator]

    cam asa arata o stire completa... din cate stiu peste 200k.. adica pastarnac vorbeste ca sa se afle in treaba
    • 0 (0 voturi)    
      vezi in tabelul 2 (Miercuri, 3 mai 2017, 14:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      de ce citesti doar titlul? :)
    • +1 (1 vot)    
      E un grafic in stire: 175.000/AN (Miercuri, 3 mai 2017, 14:53)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Tariceanu, Pastarnac, Grindeanu, etc astia toti vorbesc doar ca sa se afle in treaba si sa produca zgomot inutil pt ca PSD-ul are nevoie ca omanii sa fie ocupati cu altele in timp ce ei pun mana pe DNA, DIICOT, parchet etc
  • +6 (6 voturi)    
    Cat de romani or fi cei din strainatate (Miercuri, 3 mai 2017, 13:25)

    BEDE [utilizator]

    Daca sunt nascuti in strainatate si traiesc primii 10 ani in strainatate probabil ca nu vor mai veni in Raomania. Sau, cumva, ar mai veni in Romania numai daca Romania ar ajunge sa fie mult mai atragatoare d.p.d.v. economic decat tara unde au trait niste ani. Dar, va fi oare Romania mai atragatoare decat Franta sau Italia? Nu prea as crede. Exceptii ar fi cu cei care se confrunta cu situatii de genul cazului celebru al familiei Botnariu, adica parinti care vor sa-si educe copii dupa anumite principii, iar statul nu le permite. Dar, din nefericire (zic nefericire pentru ca, din pacate, prea multi parinti nu prea se ocupa in mod personal de educatia copiilor lor si nu cauta sa le transmita anumite valori morale), cred ca asemenea cazuri sunt rare.
    Asa ca, populatia Romaniei va tot scadea daca nu vor da navala arabii si turcii.
    • +3 (3 voturi)    
      problema (Miercuri, 3 mai 2017, 13:54)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      problema este dupa varsta la care incepe scoala. birocratia de a-l integra in sistemul de aici este atat de dubioasa incat nu se merita si nu te poti risca sa-i fie intrerupta scolarizarea. majoritatea familiilor nu au alte alternative decat sa ramana acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      mai bine sa nu creasca in RO, sa nu fie PSD-izati (Miercuri, 3 mai 2017, 14:55)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      eu sper ca numarul romanilor nascuti si crescuti in strainatate sa creasca, doar asa puteam scapa de MAFIA PSD
    • 0 (0 voturi)    
      in sfarsit (Miercuri, 3 mai 2017, 15:13)

      1fraier [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      in sfarsit un comentariu util, pertinent fara atacuri si misto-uri. Bravo
  • -4 (4 voturi)    
    E vrajeala! (Miercuri, 3 mai 2017, 13:40)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dar cei care se nasc in familii mixte? Dar cei care se nasc in Iadulpepamant si apoi emigreaza? In realitate chiar cred ca e posibil ca mai multi sa se nasca in strainatate decat in Iadulpepamant!
    • 0 (0 voturi)    
      ce legatura au (Miercuri, 3 mai 2017, 13:54)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      familiile mixte? sau ce legatura are faptul ca se nasc aici si apoi pleaca.?!

      Informatia transmisa de pastarnac era ca in strainatate se nasc mai multi romani decat in tara... daca se naste intr-o familie mixta conteaza unde se naste si cetatean al carei tari este. daca se naste aici si apoi pleaca intra in categoria nascut in Romania...
    • 0 (2 voturi)    
      asha a venit ordinul pe unitate? (Miercuri, 3 mai 2017, 14:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ma voi nici macar cind cifrele oficiale arata negru pe alb ca pastirnaca a zis timpenii nu recunoasteti? Ce treba au cretinismele tale cu afirmatia pastirnacei?
      • -2 (2 voturi)    
        Nu toti sunt la munca, ca tine! :)) (Miercuri, 3 mai 2017, 16:19)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        By the way, jos Isarescu si vrem inapoi aurul din Londra!
        • 0 (2 voturi)    
          exact, tipic psd (Joi, 4 mai 2017, 14:54)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Scurt si la obiect. Argumentat, logic, corect!

          La un asha raspuns chiar ca nu mai ai ce zice!
  • 0 (4 voturi)    
    Curiozitate... (Miercuri, 3 mai 2017, 13:40)

    AKM [utilizator]

    Cati dintre ei sunt rromani? Se stie ca etnia asta, este cu totul ptin vest si...fac multi copii.
    • +1 (5 voturi)    
      Jos atacurile asupra Diasporei! (Miercuri, 3 mai 2017, 14:09)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      Postacule psd-ciuma rosie care esti platit in ruble noaptea, ca hotii, nu mai atacati romanii plecati in Diaspora! Acolo sunt romanii foarte bine pregatiti care s-a dus sa munceasca preponderent in medicina, it, cercetare, locuri de munca unde in Romania ar fi murit de foame! In plus, multumita Diasporei am scapat de Geoana-presedinte si de ponta-presedinte! Fara ei, am fi fost deja alipiti Rusiei! Ei au plecat din tara alungati de psd-ciuma rosie care dau legi noaptea, ca hotii!
      Nu mai tratati micile exceptii de cazuri izolate, pentru ca orice padure are uscaciuni, dar Marea Majoritate a Diasporei est formata din romani cu care ne mandrim!
    • 0 (0 voturi)    
      asta nu vei afla niciodata de la statistica (Miercuri, 3 mai 2017, 14:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      Doar ca rrom(in)ii de care zici tu nu stiu ce sanse au sa intre in statiticile oficiale...
  • 0 (0 voturi)    
    Scala conteaza (Miercuri, 3 mai 2017, 13:56)

    AnaE [utilizator]

    Un grafic de gen cluster - cu tara si strainatatea alaturate ar fi chiar mai relevant, ar arata ca doamna Pastirnac a facut o "mica" eroare de scala, a inmultit cu 10 numarul din strainatate si atunci, intr-adevar, a obtinut fapte alternative.
  • 0 (2 voturi)    
    e o diferenta... (Miercuri, 3 mai 2017, 14:03)

    liviu_ [utilizator]

    intre 26k si 175k ..... DAR.... tendinta e dezstruoasa: in Romania se nasc din ce in ce mai putini, in strainatate din ce in ce mai multi... asta e oarecum corelata si cu faptul ca se tot pleaca din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Errare humanum est? (Miercuri, 3 mai 2017, 14:11)

    buncrestin [utilizator]

    ...doar ca, afirmatia doamnei Pastarnac nu pare a fi o eroare de moment, ci exprimarea unui crez, a unei impresii bine inradacinate, a unui mod de a gandi superficial, chiar labil. Daca doamna ministru obisnuieste sa ia decizii in baza impresiilor domniei sale, fara sa apeleze la logica formala si la informatia de tip stiintific, atunci lucrurile sunt cat se poate de grave. in acest caz, domnia sa nu mai prezinta garantii pentru a indeplini o functie de rang inalt.
  • 0 (0 voturi)    
    ma indoiesc (Miercuri, 3 mai 2017, 14:18)

    amanda13 [utilizator]

    De acuratetea acestor cifre. Sunt probabil inclusi numai copiii declarati. Dar sunt convinsa ca sunt multi ca mine care nu si-au declarat copiii fiindca si ei si copiii deja sunt cetateni ai altui stat. Cand venim in Romania, folosim pasaportul tarii de adoptie. Nu am avut niciun motiv sa trec prin birocratia romaneasca si nici nu cred ca o voi face.
    • -3 (5 voturi)    
      e simplu madame... (Miercuri, 3 mai 2017, 15:26)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      ...daca aveti doar cetatenia tarii de adoptie nu sunteti romani.

      a bon entendeur, salut.
      • +1 (1 vot)    
        my point exactly (Miercuri, 3 mai 2017, 16:11)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        am si cetatenie romana, dar nu mi-am declarat copiii fiindca nu am considerat necesar. sunt convinsa ca sunt si altii in aceeasi situatie. prin urmare, atunci cand se spune ca in diaspora s-a nascut un anumit numar de copii, nu se iau in considerare copiii care nu au cetatenie romana pentru ca nu au fost declarati. stiu ca voi vreti sa insinuati chestii de genul "nu mancati salam cu soia" dar eu discut numai acuratetea datelor.
        • -2 (2 voturi)    
          madame... (Miercuri, 3 mai 2017, 16:19)

          demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          ...este a doua incercare dar tot nu reusiti sa explicati de ce ar trebui sa fie inregistrat la evidenta populatiei/INS/you name it din Ro un copil care NU are cetatenie romana.

          a bon entendeur,
  • 0 (0 voturi)    
    scala este diferita!!! (Miercuri, 3 mai 2017, 14:18)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Trebuia sa folositi aceeasi scala in grafice. Retardatii precum xanti vor crede ca dobitoaca aia de politiciana a avut dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    mai greu de adunat datele (Miercuri, 3 mai 2017, 14:24)

    Mos Andrei [utilizator]

    Cred ca-i mai greu de aflat cati s-au nascut afara, pentru ca probabil multi aleg doar cetatenia tarii respective. Avand in vedere ca in RO sunt cam 4M de oameni in zona de varsta care ar face copii, iar afara au plecat tot cam atatia, este foarte probabil sa fie asemantoare procentajele.
    Ceea ce nu e rau sau bine... asa sunt lucrurile normale, lumea merge catre o viata mai buna, iar noi ramanem aici sa ne luptam cu coruptii mai mari sau mai mici. Speram sa reusim sa castigam si sa producem o imagine care sa produca si migratie inversa, sa vina europeni (nu neaparat romani) catre noi.

    Hai ca se poate!
  • 0 (0 voturi)    
    und ebate autorul (Miercuri, 3 mai 2017, 14:29)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Mai recent intr-un alt articol se vorbea despre criza acuta de forta de munca undeva la 60 000 . acum e vine cu alta teorie. ca romanii se nasca in strainatate.

    Asteptam cu nerabdare articolul care ne va lumina cu privire la cat de benefici sunt imigrantii pt romania
  • 0 (0 voturi)    
    self-contradiction... (Miercuri, 3 mai 2017, 15:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca datele din 2013 prind si nasterile "inregistrate tardiv" in 14, 15, 16 atunci acest fenomen este de asteptat, la scara amplificata si ptr datele pe 14, 15, 16 (nasteri ce vor fi inregistrate in anii urmatori 17, 18, 19)

    bref, nu se doreste sa stim cati si pe unde (mai) suntem.
  • 0 (0 voturi)    
    Grafice de la subbraț (Miercuri, 3 mai 2017, 18:12)

    trotuar [utilizator]

    Al doilea grafic care arată natalitatea în România indică că natalitatea ar fi scăzut la jumate. Dacă te uiți la cifre nu la reprezentarea grafică vezi că numărul de nasteri e la 75% față de 2009 nu 50%. Este deja prost, ce rost are să fie exagerat?
  • 0 (0 voturi)    
    :)))))))))))))))))))) ππ pe statisticile INS! (Joi, 4 mai 2017, 0:36)

    TiberiuPopescu1 [anonim]

    Adicătelea natalitatea unei populaţii tinere prin natura ei, diaspora, este la jumătate cât cea a ţării de origine?!?
    La 4,2 milioane, dacă aplici natalitatea din România, ai 42.000 de copii.
    În vest nivelul de trai şi ajutorul statului este mult peste ce poate România...