Proiect: Autoritatile pregatesc o noua amnistie fiscala

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2017, 20:31 Economie | Finanţe & Bănci

Sigla ANAF
Foto: ANAF
Firmele si persoanele fizice cu datorii catre stat cu termene de plata anterioare datei de 30 iunie 2017 vor fi scutite de penalitati si jumatate din dobanda acumulata, daca achita datoria principala pana la 30 septembrie, iar dobanda de 50% care le-a ramas de platit este achitata pana la finalul anului, potrivit unui proiect analizat de Profit.ro.

Politicienii pregatesc din nou acordarea de facilitati fiscale firmelor si persoanelor fizice cu datorii depasite la plata, respectiv stergerea penalitatilor si a jumatate din dobanzile acumulate, potrivit datelor obtinute de Profit.ro.

Astfel, noua facilitate fiscala va face ca firmele si persoanele fizice cu datorii catre stat cu termene de plata anterioare datei de 30 iunie 2017 sa fie scutite de penalitati si jumatate din dobanda acumulata, daca achita datoria principala pana la 30 septembrie, iar dobanda de 50% care le-a ramas de platit este achitata pana la finalul anului. 

Potrivit datelor obtinute de Profit.ro de la ANAF, in urma cu aproximativ un an, la precedenta amnistie firmele au depus 16.525 de cereri, iar persoanele fizice alte 19.124 de solicitari. Datoriile anulate de Fisc au totalizat 752 milioane de lei.



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7170 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Brava! (Miercuri, 31 mai 2017, 20:36)

    Alfabetix [utilizator]

    Datornicii sunt premiati cu amnistie fiscala, iar contribuabilii corecti care se lupta sa isi plateasca darile corect o iau in freza, ca de obicei!
    • +2 (2 voturi)    
      Alta nevoie urgenta a Romaniei (Joi, 1 iunie 2017, 1:18)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Dupa hoti, acum si evazionistii sunt pe lista de prioritati a lui Sorin Grind(ragn)eanu.
      Infractorii la facut autostrazi si tunele, casele si masinile scumpe analizate ca surse de venituri, creat locuri de munca si anulat ajutoare sociale, pe cand?
  • +7 (9 voturi)    
    Urmeaza cheta publica ? Dati 1 leu pt.bugetari ! (Miercuri, 31 mai 2017, 20:43)

    Plagarus [utilizator]

    Plange bugetul ,la ce poveri salariale va avea pe cocoasa.
  • -4 (4 voturi)    
    hurray ! (Miercuri, 31 mai 2017, 21:19)

    om simplu din multime [utilizator]

    the good always win !
    god bless america !
    and, god bless romania, too !
    • -4 (4 voturi)    
      bre, d'aia n'o gaseam (Miercuri, 31 mai 2017, 23:31)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      astia mi'au pus interventia aiurea, era pt. racheta americana antiracheta.
      mai bine deca s'a nu apara de loc.
  • +6 (8 voturi)    
    necoita? (Miercuri, 31 mai 2017, 21:41)

    termopan [utilizator]

    Poate cu dedicatie pentru primarul pedofil, Negoita?

    Nu de alta dar am primit somatie de executare pentru 1.68lei si asta are 60 mil eur datorii pentru tva si alte alea.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu (Miercuri, 31 mai 2017, 23:12)

    pleosc [utilizator]

    De ce mai platesc la timp? Si nu e usor deloc?
  • +3 (3 voturi)    
    sa se publice lista (Joi, 1 iunie 2017, 6:09)

    Coco Whistle [utilizator]

    nume si datoriile sterse/ramase...si eu unul as verifica daca aceste nume sint si printre 'beneficiarii' falimentului bancorex si a altor banci.
    • 0 (0 voturi)    
      O SA RAMAI MUT DE UIMIRE... (Vineri, 2 iunie 2017, 8:41)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Cand o sa vezi beneficiarii! Si acum platim 1 eurocent in pretul combustibililor, ca "taxa de solidaritate"!
      Te doare mintea! DNA - ul o freaca cu Udrea si alte porcarii de 2 bani, dar adevaratele tunuri, neam.