Articol actualizat

Ministrul desemnat al Finantelor, Ionut Misa: Pilonul II de pensii va disparea. Raman doar Pilonul I si III

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 14:29 Economie | Finanţe & Bănci

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Pilonul II de pensii va disparea pana la finalul acestui an, urmand sa ramana doar Pilonul I si III, a confirmat joi viitorul ministru de Finante, Ionut Misa. "Pilonul II, da, se va desfiinta. Banii se vor intoarce inapoi la cei care au cotizat la pilonul de pensii, ei avand posibilitatea sa opteze pentru bugetul asigurarilor sociale sau pentru Pilonul III, cel privat. Practic vor opta intre posibilitatea de a le administra statul acesti bani si a le oferi o pensie la sfarsitul stagiului de cotizare sau sa fie un privat care face acest lucru. Pilonul II este practic un mix intre stat si privat. Toti cei care au cotizat vor fi si cei care vor primi banii inapoi", a spus Misa. Reamintim ca in aprilie, fondul de pensii NN, cel mai mare administrator de fonduri de pensie privata din tara noastra, a primit o amenda uriasa din partea Statului pentru ca si-a avertizat cientii sa fie atenti la discutiile publice despre o posibila nationalizare a acestor fonduri de pensii private.

Ce a mai spus joi, Misa:
  •  La nivelul Pilonului II de pensii astazi sunt acumulate 40 miliarde lei. Din analiza pe care am facut-o impreuna cu colegii, pensia pe care a primi-o astazi un contributor la Pilonul II de pensii ar fi undeva la 25 de lei pe luna", a spus Misa.  El a precizat ca beneficiile pentru cel care contribuie la Pilonul II de pensii nu sunt foarte mari. "Luam in calcul de a da posibilitatea fiecarui contribuabil sa opteze catre Pilonul III de pensii, catre cel privat, sau sa mearga catre Pilonul I. Este alegerea contribuabililor", a spus ministrul propus al Finantelor.
  • Pilonul II, da, se va desfiinta. Banii se vor intoarce inapoi la cei care au cotizat la pilonul de pensii, ei avand posibilitatea sa opteze pentru bugetul asigurarilor sociale sau pentru Pilonul III, cel privat. Practic vor opta intre posibilitatea de a le administra statul acesti bani si a le oferi o pensie la sfarsitul stagiului de cotizare sau sa fie un privat care face acest lucru. Pilonul II este practic un mix intre stat si privat. Toti cei care au cotizat vor fi si cei care vor primi banii inapoi", a spus Misa.
  • Suma acumulata pana in prezent ca stagiu de cotizare va reveni fiecarui contribuabil "si va fi la dispozitia lui sa opteze daca o directioneaza catre privat".
  • Companiile care administreaza Pilonul II de pensii incaseaza comisioane de management si administrare. Sumele sunt foarte consistente. Erodeaza, intr-un fel sau altul... Exista certificate de trezorerie care au un randament bun si aceste piloane plaseaza banii de exemplu in certificate de trezorerie obtinand o dobanda mai buna si diferenta o pastreaza, deci nu in toate situatiile este un randament mai bun.
  • Se  intentioneaza finalizarea unui proiect in acest sens pana la finalul anului.
  • Din analiza pe care am facut-o impreuna cu colegii, pensia pe care a primi-o astazi un contributor la Pilonul II de pensii ar fi undeva la 25 de lei pe luna, iar beneficiile pentru cel care contribuie la Pilonul II de pensii nu sunt foarte mari.
  • Luam in calcul de a da posibilitatea fiecarui contribuabil sa opteze catre Pilonul III de pensii, catre cel privat, sau sa mearga catre Pilonul I. Este alegerea contribuabililor


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

79182 vizualizari

  • -73 (87 voturi)    
    Deci nu e naționalizare (Joi, 29 iunie 2017, 14:35)

    Robancu [utilizator]

    Dacă oamenii pot opta pentru Pilonul I sau III cum este asta nationalizare?
    • +57 (67 voturi)    
      E nationalizare (Joi, 29 iunie 2017, 14:44)

      FlorinPopa1 [anonim] i-a raspuns lui Robancu

      Daca banii adunati deja in pilonul 2 vor fi rechizitionati de stat.
      De fapt e furt.
      • +13 (15 voturi)    
        cica nu e chiar asha de rau (Joi, 29 iunie 2017, 15:16)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinPopa1

        Cel putin din ce declara nenea asta banii tai vor ajunge ori la pilonul 1 (timpit sa fii sa optezi pt asta) fie la pilonul 3, adica pensie privata. E adevarat ca asta e doar prima faza, pina la aplicare se poate usor decide ca banii intra la bugetul de stat.

        Miza ar fi ca statul nu mai vireaza la pilonul 2 cei 5% din brut, deci scapa de o cheltuiala.
        • +6 (6 voturi)    
          intrebarea de un milion de lei (Joi, 29 iunie 2017, 15:49)

          t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          E ce se intampla daca eu optez sa transfer pilonul 2 catre pilonul 3?
          Voi fi scutit de stat de partea de contributie aferenta catre pilonul 1?
          • +1 (1 vot)    
            Nu. Te-ai fi ocupat singur (Vineri, 30 iunie 2017, 8:50)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

            Ideea era ca statul sa nu mai vireze cei 5% din brutul tau catre fondurile private. Plus, cu o campanie bine tintita despre cum valimenteaza fodurile private de pensii, sa convinga marea masa de cotizanti sa-si mute rezervele la pilonul 1. Intre timp se pare ca s-a aminat masura.
        • +11 (11 voturi)    
          si ce garantie ai (Joi, 29 iunie 2017, 16:10)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ca in 2 luni nu vine guvernul si zice ca tot ce e in pilonul III trece in I?
          • -7 (9 voturi)    
            Nu poate face asta (Joi, 29 iunie 2017, 16:33)

            banel [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Pilonul III este facultativ...la fel de bine ar putea sa nationalizeze contul tau din banca. Nu suntem tara bananiera ca sa faci asta.

            Altfel, n-am o problema cu transferul la Pilon III...deja cotizez acolo. Totusi, trebuie retinut ca acolo exista mai multe clase de risc de investitie iar cotizantul trebuie sa fie bine informat inainte de a alege.
          • +1 (1 vot)    
            aia nu se poate (Vineri, 30 iunie 2017, 8:52)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Pilonul 3 e pensie privata. A trece pilonul 3 la stat ar echivala cu nationalizare de genul celei facute de comunisti. Cit suntem in UE si NATO asha ceva nu se poate. Pilonul 2 reprezinta pin la urma bani virati de stat, pilonul 3 reprezinta bani 100%privati.
        • +10 (10 voturi)    
          ba e rau..asta e jaf (Joi, 29 iunie 2017, 16:33)

          yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          "Pilonul II este denumirea data sistemului de pensii administrate privat, cu contributii definite, obligatorii pentru persoanele de pana in 35 ani si optionale pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 35 si 45 de ani."
          Deci conform definitiei banii aia sunt PRIVATI, deci nu hotaraste guvernul ce si cum, CI BENEFICIARUL. adica mi se pare mie sau miroase a jaf?
        • +6 (6 voturi)    
          "luam in calcul".. (Joi, 29 iunie 2017, 16:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ce are in plan sigur este desfiintarea P2. daca "ia in calcul" mutarea banilor in P3, atunci nu trebuie sa le mai desfiinteze, ca sunt deja private, doar sa spuna ca de acum incolo contributia la ele e privata

          pe de alta parte, ar trebui sa stiti ca grosul banilor din Pilonul 2 de pensii sunt obligatiuni de stat. deci fonurile nu prea au unde sa le vanda (mai ales acum, cand inflatia e garantata - salariu minim 2000 ron peste 6 luni). in aceasta lumina, anuntul pare mai curand menit sa convinga fondurile din P2 sa contribuie semnificativ la pusculita de partid.
          • +2 (2 voturi)    
            in 6 luni 1€ = 6 sau 7 RON (Joi, 29 iunie 2017, 17:10)

            yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            asa ca 2000Ron nu o sa insemne prea mult in Euro...
            • +3 (3 voturi)    
              corect (Joi, 29 iunie 2017, 19:17)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

              nici contributia la pilonul 2 nu o sa mai insemne prea mult daca leul se devalorizeaza la in anii 90
      • +34 (38 voturi)    
        nu e furt prietene, (Joi, 29 iunie 2017, 15:28)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui FlorinPopa1

        este jaf la drumul mare. Furtul e mai putin grav decat jaful...
        Eu am aproape 40 000 ron stransi la pilonul 2, ce se va intampla cu ei?? pana la pensie as strange mult mai mult, si as opta sa mi se verse toti banii odata (asa cum este la americani). Cu baniii acestia, varsati intr-o singura transa, as avea ce sa fac. Ministrul Misa spune o mare prostie cand spune ca fondurile stranse aici sunt mici si insignifiante....nu e adevarat, sunt mari. Si colegii mei de la birou au strans toti peste 40 000 ron in acest fond, de cand a inceput el sa functioneze (cred ca 2007).
        Parerea mea este ca acest guvern nu are bani sa onoreze promisiunile facute in campania electorala, si acum se gandeste la nationalizari si taxe de solidaritate.
    • +48 (56 voturi)    
      bolovane... (Joi, 29 iunie 2017, 14:45)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Robancu

      n-ai inteles nimic din economia de piata, democratie si drepturile omului. d'aia ai votat cu pizdeu', ca nu pricepi nimic!!! intr-o tara normala, cu oameni normali la cap nu se desfiinteaza fonduri de pensii. nu ai voie sa te joci cu viitorul oamenilor. ai priceput bai cap de zmeu!? d'aia a scris despre nationalizare!!!
    • +36 (42 voturi)    
      Ia mai gândește-te un pic (Joi, 29 iunie 2017, 14:48)

      ThomasTolnai [anonim] i-a raspuns lui Robancu

      Dacă banii din pilonul II se duc înspre pilonul I (cum se va întâmpla în 70% din cazuri), unde se duc? Exact, la stat!
      • +5 (9 voturi)    
        oare? (Joi, 29 iunie 2017, 15:18)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ThomasTolnai

        Chiar 70% sa fie inconstienti? Eu as crede ca 90% se duc la un fond privat. Acolo macar ai sansa sa vezi ceva din ei la pensie. Pe cind la stat, la cum stam cu demografia si la ce analfabeti produce invatamantul romanesc, nu prea cred sa vezi altceva decit gaura de la covrig.
        • +4 (4 voturi)    
          Esti muuuult prea optimist (Joi, 29 iunie 2017, 16:12)

          auch [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Eu as zice ca de exemplu bugetarii nici nu vor mai fi intrebati ce vor, ci vor fi directionati direct la Pilonul I.
          La fel si toti amaratii platiti cu slariul minim prin firmele de casa ale PSD-ului
      • +15 (15 voturi)    
        da, se duc exact la stat (Joi, 29 iunie 2017, 15:30)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ThomasTolnai

        ca sa se plateasca pensiile actuale, dar si asistatii sociale, pensiile judecatorilor de la Curtea Constitutionala, pensia lui Ciorbea, pensiile parlamentarilor.
        Asa se intampla cand se fac exceptii de la principiul contibutivitatii.
        • +9 (9 voturi)    
          + bani de furat (Joi, 29 iunie 2017, 15:36)

          Claudiu-N [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          ..
    • +30 (36 voturi)    
      Stai asa, sa vedem cum se aplica (Joi, 29 iunie 2017, 14:56)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Robancu

      Nu de altceva, dar am o presimtire ca nu pot pur si simplu sa-mi mut banii de la pilonul 2 la 3, ci mai degraba sa o iau de la zero iar ce s-a strans in pilonul 2 sa se duca la stat.
      • +13 (15 voturi)    
        Pai logic (Joi, 29 iunie 2017, 15:14)

        LaurentiuMerfu [anonim] i-a raspuns lui banel

        Doar n-ai vrea sa faci TU ceva cu banii aia. Lasa ca fac EI!
      • +13 (13 voturi)    
        de asta mi-e frica si mie (Joi, 29 iunie 2017, 15:19)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Nu cred ca scapa ei printre degete 10 mld de euro...
      • +10 (10 voturi)    
        Exact (Joi, 29 iunie 2017, 15:19)

        skeptica [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Asta ma intrebam si eu. Pe langa ce s-a adunat pana acum in fondul pilonului 2, ce se va intampla cu contributiile viitoare?
        • +3 (3 voturi)    
          mai mutl ca sigur (Joi, 29 iunie 2017, 15:36)

          Claudiu-N [utilizator] i-a raspuns lui skeptica

          se vor duce in pilonul 1
          asta e miza oameni buni ...
    • +13 (15 voturi)    
      O sa ia acesti bani... (Joi, 29 iunie 2017, 15:06)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Robancu

      ... sa-i dea la pensiile speciale ale Militarilor (care au fost mereu niste privilegiati) precum si la parlamentari (din cauza carora suntem in acest stadiu)...
    • +11 (11 voturi)    
      "Optare " cu japca si arcanul PSDist (Joi, 29 iunie 2017, 15:28)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Robancu

      6,904 milioane de participanțila ac.fonduri private !!!
      Fondurile de pensii private obligatorii (Pilonul II) aveau active în valoare de aproximativ 36,1 miliarde de lei, la 31 mai 2017, în creștere cu 34,14% față de nivelul de la 31 mai 2016(ASF)
    • +4 (4 voturi)    
      Diseara in strada!!! (Joi, 29 iunie 2017, 15:48)

      Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui Robancu

      Haideti sa le mai aratam inca o data ca nu-i lasam sa-si bata joc de noi.
  • -49 (61 voturi)    
    fondurile pilonului II... (Joi, 29 iunie 2017, 14:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ...au fost defalcate din contributiile sociale obligatorii colectate de statul roman si date spre administrare unor fonduri private.

    aceste fonduri private de pensii, ca sa isi merite numele, vor tb sa mearga din poarta in poarta ptr a-i convinge potentialli interesati de beneficiile lor.
    • +38 (42 voturi)    
      fondurile private ofera transparenta (Joi, 29 iunie 2017, 14:48)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cu privire la sumele incasate in numele tau.
      In schimb, statul ia frumos banii si ii imparte dupa ochi frumosi, fara sa spuna cum. Sa nu te miri ca vor aparea inca o multime de pensii speciale, platite tot din contributiile tale. Pilosii de la stat stiu sa imparta banii dupa prioritati: Intai ei, apoi ce ramane la restul.
      Tu ai idee cu ce suma ai contribuit la stat pentru pensie? Ai fi socat daca ai calcula. Si garantat nu se intorc jumatate la tine.
    • +7 (9 voturi)    
      Esti cam in urma (Joi, 29 iunie 2017, 15:06)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Au facut-o deja cand pilonul ii a devenit privat
    • +16 (16 voturi)    
      lol (Joi, 29 iunie 2017, 15:07)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cand ai primit ultima oara de la Stat o fisa cu situatia fondului tau de pensii: cat este valoare lui, unde s-au investit banii, daca au adus profit sau pierdere ?
    • +8 (10 voturi)    
      normal.... (Joi, 29 iunie 2017, 15:11)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      militeaza si impotriva fondurilor de pensii din romania.
      tie nu iti pasa, presupun ca jobul de postac e la negru
    • +9 (9 voturi)    
      Noi PSDei cersim/furam din poarta-n poarta !!! (Joi, 29 iunie 2017, 15:19)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Dupa aberantele stipendii salariale date bugetarilor, acum bani de unde ?
      Urmeaza plata pensiilor in 2 transe lunare ?!
  • +44 (46 voturi)    
    parsiva miscare (Joi, 29 iunie 2017, 14:37)

    t_beriu [utilizator]

    Adica alea 40 miliarde care erau gestionate de privati vor fi impartite intre alti privati si stat.
    Si fac pariu ca daca contribuitorul nu isi exprima explicit optiunea, fondurile acumulate in numele lui se duc direct in fondul administrat de stat, gaura neagra care e in deficit de miliarde de euro, deficit care creste.
    Nu mai stiu astia ce scheme sa aplice ca sa puna mana pe contributiile stranse in pilonul 2.
    Eu sunt ferm hotarat sa imi administrez contributia la un fond privat, oricare, numai nu la stat. Si sigur voi avea mai mult de 25 lei pensie.
    • +7 (7 voturi)    
      si eu voi face la fel, voi trece la pilonul III, (Joi, 29 iunie 2017, 15:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      ramanand insa la acelasi asigurator (nu ii dau numele, sa nu facem reclama).
      Cat despre incasarea pensiei, te sfatuiesc sa optezi pentru varsarea ei intr-o singura transa, la pensionare. Adica, daca ai strans 20 000 euro in acest fond, sa ti-i dea pe toti cand iesi la pensie. Asa este legea numai ca acest guvenr nu mentioneaza acest lucru.
      Pensia lunara sa ti-o dea statul.
  • +33 (37 voturi)    
    bine..las' ca-i bine (Joi, 29 iunie 2017, 14:39)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    asteptam vestea, e timpul ca PSD sa dispara :))
    • +19 (21 voturi)    
      ... (Joi, 29 iunie 2017, 14:53)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

      de ce crezi asta? Eu mi-am pierdut speranta cand vad cum gandesc oamenii din jur.
      • +4 (4 voturi)    
        simplu... (Joi, 29 iunie 2017, 16:04)

        ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        cand le iei din bani, chiar si "neinformatilor" (ca sa nu zic altfel), tot incep si ei sa tipe ;)
  • +44 (48 voturi)    
    In STRADA la Sediul P$D ! (Joi, 29 iunie 2017, 14:39)

    un domn [utilizator]

    sa ii prindem pe toti in Cladire !
    • +13 (17 voturi)    
      daaaa... (Joi, 29 iunie 2017, 14:47)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      singura solutieeee...
  • +41 (41 voturi)    
    :)))))))))))))) (Joi, 29 iunie 2017, 14:39)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    BRAVO VOTANTII PSD !!!

    PSD da miere si lapte ... tuturor, datorita acestor acefali ce reprezinta 15% din populatie.
    • +20 (22 voturi)    
      lol; bre (Joi, 29 iunie 2017, 14:50)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      pai votantii psd nici nu contizeaza la pilonul 2 caci nu prea au salarii, aia 60% cu salarii mari, care n-au votat, aia or sa fie arsi bine bine!
    • +13 (15 voturi)    
      .... (Joi, 29 iunie 2017, 14:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ma indoiesc, acefali din astia exista in orice populatie. Vina e a celor care sunt prea buni fie pentru a candida, fie pentru a vota. Eu n-as fi in stare sa fac politica, dar macar merg mereu sa votez anti-PSD. Acum se vede a nu stiu cata oara ce pot face atunci cand au majoritatea. Stati sa iasa Firea presedinte, acum e nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Ei nu dau în votanții lor, dimpotrivă (Joi, 29 iunie 2017, 16:19)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Poate data viitoare ăștia loviți ies la vot. Dacă nu, îmseamnă că le place poziția aplecat.
  • +47 (49 voturi)    
    Sa dea banii și amenda înapoi! (Joi, 29 iunie 2017, 14:40)

    mr_mojo [utilizator]

    Comuniștii atâta știu: să naționalizeze. Un comunist bun e unul mort; cred că e important să transmitem asta celor ce vin după noi, poate ei scapă de mizeria asta roșie.
    Lupta de clasă faza 2017.
  • +15 (17 voturi)    
    Nationalizare model sovietic (Joi, 29 iunie 2017, 14:42)

    W. [utilizator]

    Este o nationalizare si atat.

    Macar acum stii ca acei bani exista si se afla in niste conturi. Cand ii varsa PSD-ul la gramada si ii imparte d-na Servil cu PNDL-ul ei nu mai ramane nimic.

    Pensiile noastre se vor varsa incet in averilor baronilor PSD si ca de obicei nimeni nu sa poata explica cum de a lucrat o viata la stat dar are casa intre doua strazi.
  • +20 (22 voturi)    
    hmm (Joi, 29 iunie 2017, 14:43)

    adrian_rolland [utilizator]

    deci ceva tot se cocea cind au amendat-o pe tanti de la NN....
  • +15 (15 voturi)    
    Gata. Destul! (Joi, 29 iunie 2017, 14:45)

    ouyang [utilizator]

    Jos cu Ciuma Roșie!
  • +18 (20 voturi)    
    trebuie sa fi nebun sa isi duci (Joi, 29 iunie 2017, 14:45)

    DanIonita1 [anonim]

    trebuie sa fi nebun sa isi duci banii spre pilonul 1. Adica cotizezi ca boul toata viata si oricum nu iei cine stie ce la pensie, in timp ce smecherii au pensii "speciale" nebunesti indiferent cat au contribui. Pai de ce ai fi nebun sa iti arunci banii la cos?
  • +23 (25 voturi)    
    Pilon II (Joi, 29 iunie 2017, 14:46)

    CipCC [utilizator]

    Ce imbecil.... cum 25 de lei.....
    In primul rand contributia la pilonul II este in functie de ce salariu ai si pensia depinde de cat ai contribuit.
    Dezinformare, nu stiu cum sa mai aduca bani la buget.
    -40 miliarde de lei sunt aprox 9 miliarde de euro, adica foarte multi bani.
    • +11 (11 voturi)    
      vrea sa (Joi, 29 iunie 2017, 15:15)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      vrea sa dea impresia populatiei ca oricum banii aia din pilonul 2 sunt putini si cu ei si fara ei deci ce mai conteaza daca ii muta in P1?:))
      ce naiba, bre? nu vedeti ca in ro s-a intalnit hotul cu prostul?
    • +2 (2 voturi)    
      asa este (Joi, 29 iunie 2017, 15:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      pilonul II este bazat pe principiul contributivitatii: cat ai contribuit, atat vei lua la pensie.
      spre ex pensia pe care un manager la o transnationala o va lua prin pilonul II nu se compara cu cea luata de o muncitoare la fabrica de ciocolata Kandia, spre exemplu. Ea da, e posibil sa ia 25 ron/luna, dar managerul va incasa mult mai mult.
  • +15 (17 voturi)    
    o alta chestie previzibila (Joi, 29 iunie 2017, 14:49)

    Claudiu-N [utilizator]

    au mai incercat si acum cateva luni si a iesit foc
    acum au pus guvern " nou" dar intentiile sunt aceleasi
    nu mai au bani pe unde sa scoata camasa ptr masirile acelea de salarii total nesustenabile
    + impozite noi
    + investitii 0
    va reamintesc ca initial au confiscat profiturile companiile de stat
    iar de mamutul care vor sa-l creeze o sa fie cea mai mare JAPCA din istoria tarii ...
    si inevitabil la finele anului un nou imprumut de la FMI ..tadaa ..
  • +19 (25 voturi)    
    in strada cu totii... (Joi, 29 iunie 2017, 14:51)

    Fuscus [utilizator]

    cu ce drept isi permite maimutoiul asta sa-si dea cu parerea despre randamentele plasamentelor mele financiare? cu ce drept comite el aceasta samavolnicie? sunt banii cetatenilor Romaniei care au luat alta optiune decat cea de a arunca banii in gauri negre!!! e clar mai nenorocitule!? nu va e clar mai comunistilor!? haideti fratilor sa iesim in strada ca astia ne fura si cenusa din vatra.
    • -4 (8 voturi)    
      eroare! (Joi, 29 iunie 2017, 15:49)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      nu sunt banii cetatenilor Ro care au luat alta optiune! ei nu au luat nicio optiune! din contributia platita in cote egale de toti angajatii o parte,doar de la cei de o anumita varsta se varsa la plonul II. nu este nicio optiune a contribuabilor,nu este nicio contributie suplimentara!
      • +4 (6 voturi)    
        ori esti prost... ori esti prost (Joi, 29 iunie 2017, 16:59)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        habar nu ai pe ce lume te afli mai cascaval rucar! pentru cei intre 35 si 45 de ani a fost o OPTIUNE PERSONALA. eu am fost unul dintre ei. asa ca nu mai face propaganda comunista p'aici.
        • +1 (3 voturi)    
          tu esti propagandist agitator si violent! (Joi, 29 iunie 2017, 17:46)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

          cei peste 45 de ani ce optiune au avut?
          ai platit tu contributie ma mare decat cei peste 45 de ani?
          optiune insemna sa accepti o cota mai mare de cas decat restul contribuabililor!
          vrei pensie privata,contribuie la fond privat,cu ce cota vrei tu!
          limbajul tau e sarac.ca si gandirea ta! dar de! de unde ganditori printre agitator
          -propagandisti!
          dupa logica ta de kk ar trebui ca cei care au fost obligati sa contribuie doar la pilonul I sa primeasca diferenta de contributie!
          gandire de jepcar!
  • +21 (23 voturi)    
    Ce mizerii (Joi, 29 iunie 2017, 14:55)

    banel [utilizator]

    Au dat-o pe aia afara iar acum se dovedeste ca avea dreptate. FMM Negritoiu, comunist infect ce esti.
    • -1 (1 vot)    
      Am o banuiala (Joi, 29 iunie 2017, 16:21)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ca exista o legatura cu demiterea lui Negritoiu, dar fix in sens invers decat crezi tu. Sau nu stiai ca a fost demis?!
      • +5 (5 voturi)    
        Negritoiu le-a dat amenda (Joi, 29 iunie 2017, 16:36)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui auch

        In speranta ca nu va fi demis. E drept ca nu i-a folosit.
  • +15 (15 voturi)    
    "Nu e nationalizare dar intr-un fel tot am pus (Joi, 29 iunie 2017, 14:56)

    Susufler0 [utilizator]

    mana macar pe o parte din ei" ! (citat din Statul roman)
    • +3 (3 voturi)    
      oameni buni, o repet: (Joi, 29 iunie 2017, 15:43)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Asta e jaf la drumul mare. Nu e nationalizare, ca acolo iti ia bunul si iti da ceva pe el (ex moneda nationala).\La noi nu se da nimic.
  • +16 (18 voturi)    
    mda (Joi, 29 iunie 2017, 14:57)

    SoulSearcher [utilizator]

    aia era... de unde face rost bani PSD-ul pentru pomenile care ii va asigura castig si la urmatoarele alegeri ??

    nationalizand tot ce misca in tara asta, deja hidroelectrica a ramas fara bani de investitii.. s-au varsat toti in bugetul de stat sa acopere gaurile create prin legea lui dragnea de eliminare a 102 taxe

    urmeaza si pensiile private, vor urma si asigurarile de viata private, vor urma si impozitarea celor care chiar muncesc pe bani frumosi... etc
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Joi, 29 iunie 2017, 15:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Poate atunci cand or lua 90% din banii celor care mai muncesc in tara asta vor prefera sa mearga la vot, nu la plimbare. Poate.
  • +15 (15 voturi)    
    nope (Joi, 29 iunie 2017, 15:01)

    VladPreda [anonim]

    NN nu ar trebui sa-i dea in judecata la modul cel mai nasol ? Si cu daune morale ca le-au stricat reputatia
  • +16 (18 voturi)    
    Gunoaie (Joi, 29 iunie 2017, 15:03)

    falcoind [utilizator]

    personal am în fondul respectiv peste 43 000 RON contribui de când a fost pornit, martie 2008. Acum vine muis... de stat votat de 15% cretini ai populației și îmi ia bani respectivi sa ii împartă la exact la acești cretini pt a se înmulți în continuare. F... în ..... S-a mai făcut o naționalizare în Ro am văzut ce bine a mers treaba apoi cu ăștia nu merge civilizat dacă nu le iei tu gatul ti-il iau ei. .
    • +4 (4 voturi)    
      Mda (Joi, 29 iunie 2017, 15:48)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Eu am 30.000, din 2014 incoace.

      Sper sa macar ii pot scoate de la ghiseu, si apoi sa ma duc sa ii bag in depozitul pensiei private.
  • +7 (11 voturi)    
    n-am votat si nu voi vota in veci (Joi, 29 iunie 2017, 15:04)

    mmmircea [utilizator]

    ciuma rosie, asta sa fie limpede.
    In cazul pilonului II, in conditiile in care de vreo 5 ani nu se mai respecta calendarul, iar contributia % nu se mai mareste, concluzia cu 25 lei pensia ilustreaza fix realitatea: ne furam singuri caciula. Contributiile sunt prea mici ca sa conteze si ar trebui mutate in pilonul III. Cei care vor sa renunte, e simplu nu mai platesc si raman cu pilonul I, pentru restul pilonul III cu posibilitatea de a opta pentru ce procent de contributie vrei.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai bine sa-mi dea banii inapoi... (Joi, 29 iunie 2017, 15:06)

    AdrianDinca [anonim]

    Decat sa-i mute dintr-un fond in altul, as prefera sa-mi dea mie banii, ii voi administra singur.
  • +13 (13 voturi)    
    Ma simt ciudat... (Joi, 29 iunie 2017, 15:09)

    dandra [utilizator]

    parca sunt una din femeile lui bivolaru pe care numai ce a uriant.

    MISA asta a urinat pe o tara intreaga.
  • +24 (24 voturi)    
    NN si ASF (Joi, 29 iunie 2017, 15:14)

    degrize [utilizator]

    Deci aveau dreptate Nederlanden? Ia sa vedem se sesizeaza in secunda 2 ASF, ca data trecuta? Numai ca de data asta ca sa le dea banii de amenda inapoi. Sau sa-l amendeze la fel pe viitorul ministru ca dezinformeaza.
    PSD si-a facut un calcul crud. Cine a cotizat la pilonul II pana acum? Pai cine avea max 45 de ani in 2008. Aha, deci votanti nostrii fideli (babe si mosi) nu sunt afectati ca ei nu cotizau la pilonul II. Aia tineri oricum nu ne voteaza... deci: pa ei, pa mama lor.
  • +2 (10 voturi)    
    deci ,ce facem ? (Joi, 29 iunie 2017, 15:17)

    Claudiu-N [utilizator]

    sunt multi care nu au habar de acest pilon 2 sau ca au bani prin el ....cel mai probabil vom avea termen o data anume sa alegem catre ce pilon sa optam iar care nu o vor face...vor trece automat in pilon 1 (alti bani castigati de stat)

    Problema e ca de acum inainte TOTI SE VOR DUCE IN PILONUL 1 , vom avea dreptul sa alegem in ce pilon vor merge banii DOAR pentru ce am agonisit pana in prezent !!!

    asta e miza ...!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      adica ne faci prosti? (Joi, 29 iunie 2017, 15:47)

      Mircea1978 [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu-N

      cum adica "sunt multi care nu au habar de acest pilon 2 sau ca au bani prin el "? Chiar atit de "igornanti" ne crezi?

      esti vreun postac de-al PSD-ului?
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Joi, 29 iunie 2017, 15:26)

    VarailVarail1 [anonim]

    Pana nu fac din Romania un Teleorman mare nu se lasa.. Uitati-va bine la Teleorman .. ala e viitorul vostru si al copiilor vostri. Si nu mai dati refresh la pagina de net ca am observat ca daca dau refresh mai apare cate o taxa asa ca NU MAI DATI REFRESH ca saracim.
    Dar p'aia cu inflatie de 3% si prabusirea cursului o stiti?
    Vine cica la anu ..
    Serios vorbind ce ne-ar salva in momentul asta e o greva fiscala generala sa paralizam statul psd .. sa iasa mosii si babele psd iste in strada..ca sunt multi si voteaza bine..nici nu imi fac iluzii ca milionul de privati idioti din strada vor opri vreodata prin vot tavalugul de milioane al milogilor. E doar o chestiune de timp pana se vor alinia toti la standardul de Teleorman.
  • +12 (14 voturi)    
    JAPCA (Joi, 29 iunie 2017, 15:32)

    zugurudumba [utilizator]

    Nationalizare se cheama!

    Sumele care s-ar fi dus in pilonul 2 se vor duce in pilonul 1. Si ramai la mana statului in proportie de 100% in ce priveste cotizatiile obligatorii la pensie.

    Astia isi bat joc de batranetile noastre inca de pe acuma!
  • +19 (21 voturi)    
    PSD trebuie distrus. In strada cu totii! (Joi, 29 iunie 2017, 15:34)

    tahomir [utilizator]

    Ca pana acum au distrus ei tara timp de 25 de ani.
    E randul nostru!
    Sa-i terminam acum!
    Moarte PSDului!
  • +5 (5 voturi)    
    Sa inteleg ca (Joi, 29 iunie 2017, 15:36)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    NN isi vor primi amenda inapoi? Sper ca din buzunarul lui Dragnea.
  • +2 (2 voturi)    
    a treia varianta (Joi, 29 iunie 2017, 15:38)

    corso90 [utilizator]

    O atreia varianta a celor care au depus bani, avand in vedere ce spune ministrul - mai mult ca pentru el 10 miliarde de euro nu e cine stie ce, este sa-si primeasca banii inapoi si nu sa fie aruncati pe geam dupa 10 ani.
  • +6 (6 voturi)    
    hai ca mi-am verificat soldul de pensii p2 (Joi, 29 iunie 2017, 15:47)

    Itsoc [utilizator]

    Scrie 25.800 lei, fro 5500 euro.
    Conform acestui reprezentant votat de larga majoritate a romanilor spune ca oricum pensia p2 e vreo 25 de lei pe luna, adica vreo 5 euro?

    Deci 60 de euro pe an. Bai, o veste formidabila, inseamna ca banii acumulati pana acum in P2 imi ajung 90 de ani!!!!!! Deci pana la 155 de ani, ohoooo!

    Bai, ce bine! Chiar vreau sa-i felicit pe leprele alea de romani carora li s-a parut prea greu sa bata drumul pana la sectia de votare ca sa puna o nenorocita de stampila!
  • +3 (3 voturi)    
    ce se intimpla de fapt? (Joi, 29 iunie 2017, 15:52)

    sorin3 [utilizator]

    Banii de pina acum se duc unde vreau eu...
    dar ce se intimpla cu contributia mea dupa ce pilonul 2 se desfiinteaza? Scade contributia? sau ramane la fel, doar ca intra toata la stat?
    Poate nu se nationalizeaza contributiile de pina acum, ci doar cele viitoare.
  • +9 (9 voturi)    
    In urma cu 2-3 luni.. (Joi, 29 iunie 2017, 15:54)

    cec_coco [utilizator]

    ..cand NN a atras atentia public ca urmeaza nationalizarea ..au primit o amenda istorica...ce se va intampla acum cu amenda ? Nu e nevoie sa-mi raspunda cineva..
  • +7 (7 voturi)    
    Protestu? Cand se organizeaza protestul? (Joi, 29 iunie 2017, 15:55)

    SorinApalaghie [anonim]

    Salutare tuturor,

    Ne vedem in piata.

    #Rezist pana la pensie
    • +6 (6 voturi)    
      mda... (Joi, 29 iunie 2017, 16:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui SorinApalaghie

      si daca nu ne iese in piata...
      ne vedem la Otopeni!
  • +4 (4 voturi)    
    Singura solutie..inca o revolutie ! (Joi, 29 iunie 2017, 15:56)

    cec_coco [utilizator]

    ..
  • +7 (9 voturi)    
    Felicitari PNL & USR (Joi, 29 iunie 2017, 15:57)

    M188 [utilizator]

    Felicitari celor doua mari partide de opozitie, care, refuzand sa incerce macar o propunere de premier, au dat posibilitatea aparitiei acestor enormitati.
  • +1 (1 vot)    
    Ce nu se zice clar (Joi, 29 iunie 2017, 15:57)

    AltTab1 [anonim]

    este daca, dupa ce imi mut banii din pilonul 2 in pilonul 3, mai am dreptul sa cotizez in continuare si la pilonul 1, sau sunt exclus din sistemul de stat. Voi ce intelegeti?
  • +6 (6 voturi)    
    Bai fratilor (Joi, 29 iunie 2017, 16:20)

    Rescator [utilizator]

    Bolsevicii astia mancurtizati si hoti congenitali ne
    distrug viitorul pentru generatii de acum incolo,asta daca mai putem vorbi de viitor cu asemenea mazete
    inepte si tradatoare.AJUNGE! Parul pe cocoasa voastra
    de pitecantropi.
  • +6 (6 voturi)    
    deci... (Joi, 29 iunie 2017, 16:22)

    liviu_ [utilizator]

    tara asta intra in faliment inainte de 2020... la pariu!
  • -8 (14 voturi)    
    Acum ca v-ati dat toti cu parerea eu zic ca, (Joi, 29 iunie 2017, 16:23)

    xrogo [utilizator]

    daca se desfiinteaza pilonul ll de pensii, zic daca, banii fiecarui contribuabil vor fi la dispozitia sa si va putea opta sa mearga in pilonul l sau lll, asa ca nationalizarea si alte bazaconii nu-si au rostul!
    • +1 (3 voturi)    
      la pilonu i?! (Joi, 29 iunie 2017, 16:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      stai putin... la pilonu i au inventat cumva cont separat pentru fiecare contribuabil in parte si nu stim noi?!
  • +7 (9 voturi)    
    Ye Te Te, mama voastra de javre rosii ! (Joi, 29 iunie 2017, 16:57)

    KTerinca [utilizator]

    Poate banii stransi in pilonul II vor putea fi transferati in pilonul III, ca altfel iese razboi civil in plina vara.
    Insa dupa ce se desfiinteaza pilonul II, tot ceea ce ar fi trebuit sa se stranga de la momentul respectiv in continuare in pilonul II, va ajunge in pilonul I.

    Pilonul III e separat, ca si pana acum va fi o chestie privata intre contributor si firma privata care administreaza pensia privata pilon III.

    Adica PSD-ul ne lasa fara optiunea ca o parte din ceea ce contribuim la fondul de pensii, sa fie administrata privat. Totul va fi administrat de stat, in pilonul I, tot procentul cu care contribuim la pensie.

    Statul (a se citi ciuma PSD-ista) vrea sa aiba incepand cu momentul inchiderii pilonului II toti banii, intregul procent cu care se contribuie la pensie, in administrarea sa.
    Ca sa dea cresteri de zeci de procente la bugetari (care si asa au salarii pe umrii unora ca mine care munceste in privat), sa dea cresteri alesilor neamului, sa mareasca pensiile fara a tine cont de factorul economic si tot asa.

    JOS PSD-ul !

    TREBUIE IESIT IN STRADA CA SA SCAPAM DE PUTREZICIUNEA ROSIE !
  • +4 (6 voturi)    
    Doar daca esti cretin spui ca omul poate merge la (Joi, 29 iunie 2017, 17:31)

    deval [utilizator]

    pilonul 1 sau 3 , ca astea nu sunt tarabe ! Pilonul 1, e fictiune ! Fondul de pensii de stat nu exista !
    El se constituie lunar din plati la care se adauga imprumuturi pentru plata pensiilor !
    Pilonul 3 functioneaza pe alte principii !!!!
    Statul de mai multa vreme pe baza legii pilonului 2 trebuia sa verse procente mai mari din incasari in pilonul 2 si au tot amanat !
    Si excroci si cretini ? E prea mult !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Este (Vineri, 30 iunie 2017, 1:13)

    A310 [utilizator]

    absolut corect ca acest pilon II sa dispara , ca fiecare sa poata decide ce anume doreste sa sa intample cu contributiile celui care le plateste .