Olguta Vasilescu:100.000 de pensii speciale au echivalentul cu patru milioane de pensii ale romanilor de rand

de DP     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2017, 10:29 Economie | Finanţe & Bănci

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Captura TVR1
Ministrul Muncii, Olguta Vasilescu a facut dezvaluiri despre pensiile speciale la Romania Tv. Ministrul a confirmat datele furnizate de INS conform carora 100.000 de pensii speciale sunt echivalente cu patru milioane de pensii ale romanilor de rand, scrie jurnalul.ro. Olguta Vasilescu spune ca a cerut intreaga baza de data de la institutii pentru a putea vedea ce modificari pot fi facute. "Este adevarat ca 100 000 de pensii speciale au echivalentul cu patru milioane de pensii ale romanilor de rand. Date foarte clare vom putea avea in perioada urmatoare, dupa ce le strangem de la institutii. Deocamdata aceste informatii au fost date de Institutul National de Statistica," a spus Olguta Vasilescu.

Ministrul Muncii a refuzat insa sa spuna daca vor fi luate masuri in acest ses, dar admite ca sunt o multime de inechitati in pensiile romanilor. Tocmai de aceea bazele de date cu modul de calcul pentru pensii ar putea furniza raspunsuri privind modificari ulterioare.

"Au fost facute foarte multe modificari la legea pensiilor in ultimii ani. Sunt unii care au iesit la pensie intr-un an cu o pensie mai mare decat altul care a iesit cu un an mai tarziu. Sigur ca noi vrem sa avem toata baza de date tocmai pentru a putea corecta sistemul. Altfel, nu putem vorbi despre o lege corecta. Cerem toata baza de date sa vedem cand s-a iesit la pensie, cum s-a calculat pensia la vremea respectiva, de ce asa. Nu se poate ca unii care au 15 ani de contributie la sistemul de pensii, fata de altii care nu au cotizat deloc sa aiba pensii identice. Acolo este o nedreptate care trebuie corectata. Vrem sa stim exact pe ce ne-am asezat si sa vedem ce putem face," a mai spus Olguta Vasilescu.


Citeste mai multe despre   










22899 vizualizari

  • +47 (49 voturi)    
    sper ca nu intelege ca pilonul 2 e pensie speciala (Luni, 10 iulie 2017, 10:32)

    ouyang [utilizator]

    ca ar fi in stare banditii astia. alo, olguta? pensie speciala e ce incasati voi porcii fara sa contribuiti.
    • +22 (22 voturi)    
      @ouyang (Luni, 10 iulie 2017, 11:38)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Exact asta se urmareste: inducerea ideii ca pensiile speciale sunt acelasi lucru cu pilonul 2 de pensii si trebuie desfiintate. Publicul Guita TV inghite tot, pe nemestecate.
      • +11 (13 voturi)    
        Deci sunt 100 mii cu pensie peste 4500 Euro! (Luni, 10 iulie 2017, 12:25)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Daca 100 mii pensii speciale = 4 mil. pensii obișnuite, asta înseamnă ca Speciala este în medie de 40 ori mai mare ca Obișnuita care nu se situează sub 520 Ron (Minimul Social Garantat).

        Cu alte cuvinte pensia speciala medie nu poate fi mai mica de 40 x 520 Ron = 20800 Ron = 4546.83 Euro.

        Citat:
        "Olguta Vasilescu:100.000 de pensii speciale au echivalentul cu patru milioane de pensii ale romanilor de rand"
        • +4 (8 voturi)    
          Super corect ! (Luni, 10 iulie 2017, 13:23)

          dana_s [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          ... exista insa si pensii sub 520 Ron (acele 'indemnizatii speciale' de 270 Ron, pentru handicap obisnuit, care o viata intreaga nu ti-a permis sa evoluezi si sa castigi normal).
          Pe-astea, Olguta & Co nu le vede.

          De la pensia speciala trebuie eliminati, in primul rand, vechile cadre, tortionarii etc, toti ce care si-au conservat privilegiile comuniste, sub acest minunat regim social-democrat si nu numai.

          Si sa mai vedem salarizare / pensionare si in functie de realizari efective, de calitatea acestora, nu numai dupa functii vanate si obtinute intr-un context 'de cumetrie'.
          • +1 (1 vot)    
            Imposibil (Marţi, 11 iulie 2017, 9:21)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

            Sistemul de pensii are hibe pe toate partile. Daca ai un handicap, nu primesti pensie, ci ajutor social. Daca nu ai contribuit, primesti "pensie minim garantata", desi tot ajutor social se numeste. Daca ai iesit la pensie din armata sau pompieri cu o pensie "speciala" meritata, esti pus la gramada cu securistii care omorau oameni prin inchisori. Daca ai fost procuror pana in '89 toti te considera "comunist", de parca atunci nu existau crime sau furturi.

            Problema reala este ca legile au fost intentionat scrise prost ca sa ii albeasca si pe cei care nu merita o pensie. Faptul e consumat.. legile au fost date de reprezentantii majoritatii electoratului si, indiferent pe cine vom vota de acum incolo, isi vor produce efectele.
        • +2 (2 voturi)    
          Olguța ne sfidează. (Luni, 10 iulie 2017, 18:01)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Ne spune"da bă proștilor,100.000 de pensii speciale consumă cât 4 milioane de pensionari".Este simplu fă Olguțo,scoate-i din sistemul național de pensii.Să-plătească de unde nu-i și să vezi cum sunt bani de pensii.Vă bateți joc de pensionari amestecând pensiile speciale cu cele sociale ,medicale și normale batjocorindu-i după o viață de muncă și contribuții plătite.Nenorociților!Ca pensionari supraviețuim, nu trăim.
    • +11 (13 voturi)    
      Evident glumesti (Luni, 10 iulie 2017, 11:38)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Dar in cazul in care cineva chiar crede.. Pilonul 2 inca n-a inceput sa plateasca pensii.
      • 0 (0 voturi)    
        Pe ce lume esti? (Marţi, 11 iulie 2017, 9:53)

        CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        Evident ca NU A INCEPUT a plateasca, dar acesta este un detaliu de care votantii Ilici, telespectatorii Latrinelor nu tin seama!
        A le explica diferenta intre pensiile speciale si Pilonul 2 este la fel de greu ca a-i invata teoria quantica a gravitatiei!
    • +24 (24 voturi)    
      PDL vorbea de pensii speciale...in 2010 (Luni, 10 iulie 2017, 11:54)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      in 2010 cand PDL si multi alti romani de rand vorbeau despre inechitatile PENSIILOR SPECIALE care nu sunt justificate prin contributie - cei din PSD incurajau militienii sa protesteze

      astazi acelasi PSD vorbeste despre pensiile speciale!

      un gardian de puscarie - e angajat ca functionar public al ministerului justitiei - si are atat salariu cat si pensie speciala! se pensioneaza la 45 de ani

      sunt multe inechitati
      • +2 (2 voturi)    
        de mentionat ca pdl (Luni, 10 iulie 2017, 21:26)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        a fost singurul partid care a incercat si reusit partial sa elimine pensiile speciale cu exceptia celor din ccr, care si le-au mentinut ,ca doar sunt mai presus de lege.
  • +46 (48 voturi)    
    buna dimineata (Luni, 10 iulie 2017, 10:35)

    moka [utilizator]

    da' cand erati in opozitie si voia Boc sa le taie, de ce tipati ca nu trebuie taiata nici un fel de pensie, nici macar cea speciala.
    bun, ia taiati-le voi acuma la astia 100.000 de speciali ca va sustinem. Da la toti, fie ca sunt judecatori, actori, sportivi, etc. Nu le lasati doar la aia cu care va faceti campanie.
    • +20 (20 voturi)    
      ... (Luni, 10 iulie 2017, 11:08)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui moka

      nu or sa faca absolut nimic, e praf in ochi
      • +7 (7 voturi)    
        Nici nu vor sa facă (Luni, 10 iulie 2017, 12:47)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui dragonfly

        Astea-s vorbe de canpanie electorală, de dat praf în ochi.
        Nici nu are Olguța și nici nu va avea acces la BAZELE de date de pensii speciale, pt că sunt la secret.
    • +15 (17 voturi)    
      true (Luni, 10 iulie 2017, 11:18)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Probabil printre singurele lucruri bune facute de baseboc. Ca tot de pe vremea lor s-a dus si dracu' cand, la "schimb", magiratatii de la CURtea constitutionala s-au exceptat, ca fiind mai presus fata de toti cotizantii, e altceva.

      Ar trebui legea, in varianta initiala baseboc, dupa contributivitate, pentru TOTI.

      olteanca face PR nesimtit, cand tocmai psd-ul a deschis si mai tare robinetul "specialelor"
  • +28 (32 voturi)    
    psdism (Luni, 10 iulie 2017, 10:39)

    zicsieu [utilizator]

    se vede ca psd-ista e pe langa. insasi explicatiile ei sunt pline de banalitati si lipsite de substanta. intrebari pentru aceasta individa: cat la suta din cele speciale sunt la stat? cate sunt la parlament? cate dintre ele au aparut ca urmare a guvernarii PSD? inca ceva: INS e un institut pierdut, a fost folosit in campanie ca instrument subordonat psd-ului asa ca nu mai are nici cea mai mica urma de credibilitate. ce e ciudat e ca ministerul finantelor, anaf, fiscul nu au aceste informatii dar le are ins. ins stie tot. cat jeg si minciuna poate sa debiteze aceasta psd-ista.
  • +30 (34 voturi)    
    :-) (Luni, 10 iulie 2017, 10:40)

    Soljenitin [utilizator]

    Iar șparlamentarii și depuhoții tocmai și-au mai tras niște indemnizații.
    Trădiceanu zicea că ei nu le-ar vrea, dar nu au ce face, sunt obligați să ia banii.
    Sărăcuții de ei...
  • +28 (34 voturi)    
    deh (Luni, 10 iulie 2017, 10:43)

    Dodel540 [utilizator]

    100 de mii de speciali si 4 milioane de sclavi prosti.
    De ce am crede ca va fi altfel peste 30-40 de ani?
    Ultimul stinge lumina...
    • +7 (15 voturi)    
      Nu te mai lua dupa ,,Olguta prostuta" (Luni, 10 iulie 2017, 11:29)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      ca nu stie ce zice !. La capitolul de ,, 4 milioane de cele mai mici pensii" , ea a bagat si cele medicale (care ar trebuii numite ,,ajutor de sprijin" si nu ,,pensie" ) + pensiile fostilor tarani de la CAP-uri, care ar trebuii tot ,,ajutor de sprijin" numite . Pentru ca acesti bani nu se dau taranilor dupa contributie efectiva la sistemul de pensii al lui Ceausescu . La CAP se impartea recolta produsa !.
      Nimeni nu poate spune ca statul nu a facut eventual abuzuri prin preluarea marfii la preturi mici etc.
      Dar in cazul asta, ar trebuii ca fostii tarani lucratori la CAP sa intenteze proces pentru despagubiri, si nu sa ceara bani sub forma de ,,pensii".
    • +12 (16 voturi)    
      E vorba de atitudine. (Luni, 10 iulie 2017, 11:59)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      În vest e de neconceput așa ceva, strada i-ar linșa dacă și-ar stabili prin lege pensii speciale.
      • 0 (0 voturi)    
        corect, dar este invers (Marţi, 11 iulie 2017, 9:55)

        CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        "În vest e de neconceput așa ceva, strada i-ar linșa" perfect adevarat, dar relatia cauzala este exact invers: TOCMAI pentru ca au certitudinea ca "mamaliga nu explodeaza", parlamentarii nostri isi pune pensii speciale si privilegii oricat de mari, stiu ca le merge!
  • +27 (31 voturi)    
    si alea ale parlamentarilor (Luni, 10 iulie 2017, 10:45)

    eu sunt [utilizator]

    sunt egale cu pensiile cator romani?
  • +26 (32 voturi)    
    Exact asa arata o tara bananiera (Luni, 10 iulie 2017, 10:46)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Si toate sunt incasate de cei care au lucrat (furat) la stat.
    Este un exemplu foarte clar de tara nefunctionala capusata, cu sanse 0 de dezvoltare. Macar daca banii aceia ajungeau la antreprenori, dar sunt bani care ajung la capusele de la stat.
  • +19 (29 voturi)    
    Nu iese calculul Olgutza-prostutza.... (Luni, 10 iulie 2017, 10:47)

    cartofil [utilizator]

    Daca impart 4 milioane la 100.000 obtinem 40. Deci ar rezulta ca pensia medie a unui special (militian, judecator, securist, etc-indivizi care au schingiuit, chinuit, nedreptatit romani) face cat 40 de pensii medii ale unui amarastean, deci cam 40.000 lei/luna. Aiurea. E un singur magistrat care are 42.000 lei/luna. Banuiesc ca pensia medie a specialilor este undeva la 10.000 lei/luna. Deci cei 100.000 de speciali papa cam cat 1.000.000 de pensionari normali. Dar, intr-adevar, daca ai injumatati pensiile specialilor (care nici macar n-au cotizat un leu la sistemul de pensii) - ceea ce se poate face foarte usor tinand seama de pensiile lor uriase- ai putea plati usor 500.000 de pensionari, adica ar exact suma cu care ne imprumutam anual pentru pensii. Deci daca am scapa de ciuma specialilor (fostii servitori ai lui Ceausescu) sistemul de pensii ar fi sustenabil.
    • +10 (12 voturi)    
      Foarte buna observatie ! (Luni, 10 iulie 2017, 11:35)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Propun decorarea lui @ cartofil cu inaltul ordin ,,Ochi de Vultur pe Internet " clasa 1, cu spade !
    • +3 (7 voturi)    
      bine ca esti tu destept :) (Luni, 10 iulie 2017, 12:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Cind citesti ziceri din astea de-ale Olgutei nu trebuie sa le iei mot-a-mot, si sa te apuci depede de aritmetica. Ea saraca a cam lipsit pe la orele de matematica... De aia declaratiile Olgutei trebuie citite intr-o nota metaforica, nu strict matematica.

      P.S. In mod evident nu se putea ca cele 100.000 de pensii sa fie de 8-10.000 de euro in medie... Dar de 3-4000 tot sunt. Intrebarea e ce rmaresate Olguta cu afirmatia asta, ca acusha ne zice ca pilonul 2 sunt pensii speciale care sug singele poporului.
  • +15 (23 voturi)    
    ca sa vezi (Luni, 10 iulie 2017, 10:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai cine a modificat legea pensiilor facuta de boc in sistem obiectiv, cu calcul pe baza de cotizatie? Cine a votat toate modificarile alea de care vorbesti tu? Nu PSD? Vad ca ministrii PSD au inceput sa aiba amnezii cu privire la cine genereaza toata aiureala asta legislativa...
  • +21 (27 voturi)    
    Guvernul Boc rezolvase problema pensiilor speciale (Luni, 10 iulie 2017, 10:47)

    un-buburuz [utilizator]

    Si-a venit pe urma guvernul PSD condus de Ponta, care a restabilit "inechitatile" pe care pupaza rosie le descopera abia acum. Ne amintim inclusiv ca, la un moment dat, exista chiar un protocol scris, semnat de USL si organizatia lui Dogaru care prevedea ca, in schimbul sprijinului politic (adica aia 2-300 de rezervisti pe care-i scotea la demonstratiile din 2012) sa rezolve problema pensiilor speciale. Atunci nu li se parea deloc inechitabil. Acum, ca s-au terminat banii, au inceput pesedistii sa-si descopere, cu oroare, propriile dejectii.
  • +11 (13 voturi)    
    cee?? (Luni, 10 iulie 2017, 10:48)

    CosminGeorge [anonim]

    "au echivalentul cu..."?? ce limba vorbeste doamna?
  • +13 (15 voturi)    
    "o nedreptate care trebuie corectata"... (Luni, 10 iulie 2017, 10:51)

    taro [utilizator]

    Cine o sa corecteze nedrepteatea? PSD?
  • +20 (20 voturi)    
    Grafic pensii speciale vs guvernele care le au dat (Luni, 10 iulie 2017, 11:00)

    jackalphonse [utilizator]

    Ar fi interesant sa vedem ce guvernari au iubit mai mult "pensionarii" de lux.
  • +15 (19 voturi)    
    Specialii tarii (Luni, 10 iulie 2017, 11:02)

    Pac-pac [utilizator]

    Astia sunt fix specialii din cauza carora tara asta s-a dus de rapa!
    Principiul Pareto adaptat: 20% din pensionari au belit viitorul a 80% din populatie.
  • +23 (27 voturi)    
    Si veniturile tuturor parlamentarilor (Luni, 10 iulie 2017, 11:04)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    cu veniturile a cator romani de rand echivaleaza? Acum, cand ale parlamentarilor s-au dublat si ale romanilor de rand s-au amanat. Accept si un raspuns in franceza sau engleza.
  • +11 (11 voturi)    
    multe pensii speciale nemeritate (Luni, 10 iulie 2017, 11:07)

    ioanbucsa751467216962915 [utilizator]

    cum este posibil ca politişti de la fosta unitate de informatii doi si un sfert să iasă la pensie cu numai 15 ani vechime, cu pensie specială de aprox 4000 lei. puteau fi foarte bine mutaţi inapoi la unităţile de unde proveneau, mai ales că unii din acestia nu aveau decât vreo doi, trei ani vechime in această unitate. incă la noi se foloseste pensionarea ca o formă de reorganizare a activităţii...aberaţii. cum este posibil să ieşi cu pensie specială mai mare decât salariul pe care îl aveai la data pensionării....altă aberaţie, a se vedea toţi politistii, jandarmii şi militarii care au ieşit la pensie in ultimul an. cum este posibil ca un consilier de conturi de la Curtea de Conturi să benficieze de pensie specială după un singur mandat(9 ani) care mai este numit acolo şi politic şi face ce,i spune stăpânirea, numai independenţi nu sunt aceştia. cum este posibil ca diferite categorii de juristi(personal din cadrul instituţiei avocatului poporului, CNSC ş.a.) să li se considere vechimea in profesie vechime in magistratură, deşi nu au legătură cu magistratii, doar ca să poată beneficia de pensii speciale ca magistraţii. şi în sistemul de justiţie sunt o mulţime de asimilaţi magistratilor(bibliotecara de la INM etc) care vor beneficia de pensii speciale, deşi aceştia nu exercitat vreodată functii de judecător sau procuror. sunt o mulţime de aberaţii in sistemele in care se acordă pensii speciale, primesc pensii tot felul de indivizi care nu au fost nici politisti, nici militari, nici magistrati, ci doar asimilaţi
    • +2 (2 voturi)    
      SE POATE (Luni, 10 iulie 2017, 13:43)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

      Se poate! Nu se umbla la pensiile in plata..si la cele viitoare..
      La cele in plata sa le aplice un impozit progresiv aspru! Si punct! Trebuie o disciplina spartana ..altfel ne ducem intr-un mal! De unde niste rupti-in-fund de saraci sa tina niste "boieri" fara vreun merit!?
      Nu se poate...si daca se mentine aceasta jupuiala ...oricum nu vom fi in progres social din motive de inteles...ca si consecinte!
      • 0 (0 voturi)    
        pensie de servici (Marţi, 11 iulie 2017, 10:05)

        ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

        Impozitul progresiv afectează pe toată lumea, inclusiv pe cei care au meritat acele pensii speciale, precum şi pe cei care realizează in prezent venituri din salarii, activităţi indepedente. Cred că ar trebui revizuită in primul rând vârsta de la care se poate beneficia de pensii de serviciu, să nu poţi beneficia de aceasta dacă nu ai măcar 50 ani, cuantumul acesteia(60% sau 80%) să se raporteze la salariu de bază, fără sporuri, indemnizaţii de conducere sau alte avantaje care se acordă temporar, dar mai ales să se restrângă aria celor care beneficiază de aceste pensii de servici. În toată lumea civilizată se acordă astfel de pensii, mai ales datorită constrângerilor, inclusiv materiale pe care le-a presupus funcţia deţinută.
  • +10 (10 voturi)    
    I-a pocnit (Luni, 10 iulie 2017, 11:24)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    corectitudinea pe alde pesedisti!
  • +5 (7 voturi)    
    acele 100,000 pensii speciale... (Luni, 10 iulie 2017, 11:26)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu vor putea fi ajustate niciodata deoarece posesorii au o influenta majora, vezi controleaza deciziile cheie in statul roman.

    stire de vara, la diverse.
  • 0 (8 voturi)    
    O nedreptate care trebuie corectata! (Luni, 10 iulie 2017, 11:32)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu 100.000 cu pensii speciale! Pai de ce sa fie si judecatorii si militienii si cei din armata? Punem doar sefii si sistemul va arata asa: 5000 vor avea pensii cat ceilalti 4 milioane!
  • +8 (8 voturi)    
    Sa le vedem si noi (Luni, 10 iulie 2017, 11:59)

    katalina [utilizator]

    Vrem sa le vedem si noi publicate pe un site undeva. Eventual si ultimele 12 salarii incasate de fiecare dintre acesti indivizi.
  • +4 (12 voturi)    
    Populărisme in stilul Vasileascai ! (Luni, 10 iulie 2017, 12:04)

    Susufler0 [utilizator]

    "...sa vedem ce putem face."

    Iar exemplul cu lipsa contributiei la fondul de pensii este luat taman din domeniul justitiei (judecatori + procurori). Deci e clar unde bate madam !

    Doar ca pensii speciale se platesc in interiorul tuturor puterilor statului, nu numai in interiorul puterii judecatoresti. Si puterea legislativa beneficiaza de pensii nesimtite pt care nu a cotizat un leut si chiar puterea executiva (locala) este beneficiara unor astfel de pensii.

    PS. Deci, ii va fi foarte greu Olgutai sa loveasca doar in dusmanii stapanului ei dar si ai ei.
  • +7 (7 voturi)    
    Cat costa galeata/uleiul si zaharul gratis .... (Luni, 10 iulie 2017, 12:11)

    AlexJ [utilizator]

    Si alte calcule.

    1. Deci un pensionar "normal" plateste inca o pensie pentru acoperirea pensiilor speciale, toata viata lui de pensionar
    Asta se pune in contul cadourilor "GRATIS" primite inainte sa voteze pentru cei de "stanga"

    2. Un pensionar "special" castiga cat 40 de pensionari "normali"

    3. Toti cei 4 milioane de pensionari normali (sau cati or fi) pierd lunar aproximativ echivalentul intregii lor pensii. Vestea "buna" e ca nu observa, pentru ca nu li s-a dat niciodata.

    Si o observatie:
    Din spusele Olgutzei se pare ca cei vanati vor fi tot cei cu pensii mici, "normale", care nu au contribuit toti anii.
    Cei cu pensii speciale nu sunt mentionati, vor ajunge probabil la 80 de pensii "normale" dupa ce se aplica recalcularea.
  • -6 (16 voturi)    
    Sa inteleg ca postacii de mai sus sunt (Luni, 10 iulie 2017, 12:15)

    xrogo [utilizator]

    impotriva incercarii de a echilibra sistemul de pensii, sistem ce a fost perturbat de tot felul de sinecuri platite mai ales celor care au lucrat in institutiile de forta, armata, politie, servicii, justitie si mai nou Parlament?
    La ce ne-ar ajuta sa vedem ce partid a dat mai mult sau mai putin, ne intereseaa ce partid incearca corectarea acestor anomalii si acest lucru trebuie sustinut nu condsmnat!
    • +1 (1 vot)    
      Spre deosebire de postacii de ma sus, ... (Luni, 10 iulie 2017, 15:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...tu, postacul de sub ei, postaceai de zor impotriva desfiintari pensiilor speciale, cand Boc vroia sa faca asta.

      Acum, repede, lauzi ce face acelasi partid care a dat aceste pensii speciale. Asta confirma ca esti doar un papagal platit sa repete ce spun sefii tai. Si tot repede incerci sa acoperi magariile facute de PSD, spunand ca nu ne ajuta "sa vedem ce partid" a facut aceste inegalitati.
  • +5 (11 voturi)    
    Incompetenta (Luni, 10 iulie 2017, 12:21)

    cititor9 [utilizator]

    Olguta isi dovedeste incompetenta pe deplin cu aceasta declaratie. A ei si a gastii PSD.
    Deci ei au tot dat pensii speciale la tot felul de categorii de bugetari si abia acum realizam ca nu au facut nici un fel de studii de impact. Nici macar nu au habar cati astfel de pensionari sunt.
    Cand Boc le-a desfiintat sau limitat, ei le-au dat inapoi in 2012.
    Si mai pretind ca sunt socialisti/egalitaristi cand ei au fost principalii promotori ai pensiilor speciale.
  • +6 (10 voturi)    
    ha ! (Luni, 10 iulie 2017, 12:22)

    om simplu din multime [utilizator]

    cand boc vorbea de pensii nesimtite, voi urlati pe la latrine si vuvuzele cum ca boc taie pensiile...
    voi faceti ce'ati promis, maritile, mai draga ! :-)
  • +8 (10 voturi)    
    Pai mai Olgutza, (Luni, 10 iulie 2017, 12:23)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Nu ati votat voi pensiile speciale? "Marii" nostri parlamentari tocmai si-au luat pensii de jmekeri si salarii la fel.
    Poate gasiti o solutie, tot aveti analiza de o saptamana a guvernului de nulitati.
    Nesimtirea si prostia nu au margini.
  • +2 (6 voturi)    
    Cea mai mare discriminare/incalcare a constitutiei (Luni, 10 iulie 2017, 13:14)

    vatco [utilizator]

    Cred ca este cazul sa se ajunga la Curtea Constitutionala cu aceasta discriminare facuta intre grupul celor cu pensii speciale care in general sunt bugetarii din institutiile de forta si putere ale statului ( SRI/Securisti, politisti/militieni, gardieni , cadre militare, procurori/ judecatori, judecatori/magistrati, parlamentari, si altii ) si restul care am lucrat sau lucram in zona economiei reale si bugetarii aceia multi ( peste 1000. 000).
    Ar trebui sa ne amintim ca PSD dorea sa dea pensii speciale si primarilor, si Curtea Constitutionala a spus ca se incalca constitutia.
    Daca cifrele declarate de ministrul muncii sunt reale, ar trebui sa intelegem ca asa discriminare nu exista astazi in nici o alta tara, oricit de liberal ar fi ea.
    Sa intelegem ca cei 100.000 de privilegeati au de 40 ori pensia medie decit a celorlalti 4000.000 de pensionari normali? Adica daca pensia medie este de 800 lei/luna pentru cei normali, cei 100.000 au pensia de 32000 lei- adica 7000 Euro/luna ?
    Cum se poate asa ceva ? Trebuie sa cerem sa se publice fara nume - pe categorii pensile speciale , si sa ne lamurim unde ne aflam. Asa ceva nu mai trebuie tolerat in nici un fel. Nu exista ca acestora nu li se poate prin lege alinia pensile conform contributivitatii - daca un drept s-a castigat prin incalcarea constitutiei - crearea de discriminare intre categorii sociale - atunci acesta se poate repara prin lege. Am auzit ca exista categorii precum judecatori, sri-isti , etc carora li se dau niste venituri speciale in luna care I se ia in calcul la pensia lor ( % din venit ) si toti ies cu pensii mai mari de 2-3 ori decit era salariul lor. Acesta este cel mai mare abuz in serviciu , oricum pentru cei care au aprobat asa ceva dar este si furt pentru cei care au primit .
    Pentru noi ceilalti , medici, profesori, ingineri , arhitecti, tehnicieni, muncitori calificati si necalificati , etc , ne-au facut o lege prin care chiar daca muncim si castigam normal , la pensie devenim saraci.
  • 0 (6 voturi)    
    PENSII vs PENSII (Luni, 10 iulie 2017, 13:49)

    jidanul [utilizator]

    1. Pensiile speciale TREBUIE sa DISPARA pentru orice angajati din orice institutie a statului, deoarece este culmea nemerniciei sa dai parlamentarilor pensii speciale, cand cea mai mare parte dintre ei sunt corupti si compromisi total. 2. CUMULUL salar-pensie TREBUIE sa DISPARA pentru salariatii din orice institutie a statului. Daca salariatul din orice institutie a statului a implinit varsta de pensionare, atunci pleaca la pensie si daca mai vrea si mai poate sa lucreze se mai poate angaja numai in sistemul privat, dar sub nici o forma in institutile de stat si nici in companiile de stat. Atat pensiile speciale cat si cumulul salar-pensie sunt o forma de DISCRIMINARE si SFIDARE sociala, deoarece cei platiti sub orice forma din banul public NU sunt NICIUNUL mai special decat celalti. Nu este cu nimic mai special presedintele, ministru ori parlamentar fata de un functionar public debutant. Se poate spune, chiar ca un functionar public debutant este de o suta de mii de ori mai putin coruptibil decat prededitele tarii, decat un ministru sau un parlamentar.
  • +2 (4 voturi)    
    Pensii (Luni, 10 iulie 2017, 14:02)

    Vladescu [utilizator]

    Fără pensii speciale ! Fiecăruia pensie in raport de sumele depuse în CAS !
  • +2 (2 voturi)    
    2 probleme (Luni, 10 iulie 2017, 14:57)

    liviu_ [utilizator]

    1 - daca aia 100k au constribuit cat aia 4 mil .... d c este o problema?!
    2 - oricine a controbuit mai putin decat primeste are o problema si statul trebuie sa o rezolve
    3 - cum incurajam tot salariu pe cartea de munca , daca nu stim cum sa luam de la oamenii care muncesc?!
    4 - cum se rezolvat problema pensiilor speciale a unor categorii de oameni care pentru 4-8-12 ani de mandat iau o pensie cat altii cu salariu mare pentru 40 de ani de munca?!
  • +1 (1 vot)    
    Rugaminte (Luni, 10 iulie 2017, 15:01)

    PaulMilodin [anonim]

    Stimata doamna ministru,
    Va rog sa spuneti si cu ce sume au contribuit la fondul de pensii cei 100000, in timpul cat au fost in activitate (majoritatea30-40 ani).
    De asemnea, pentru informarea dvs. speranta de viata pentru cei din Sistemul National de Aparare a Tarii este de 62,5 ani! Vi se pare mult!
  • +2 (2 voturi)    
    Nesimtire (Luni, 10 iulie 2017, 19:10)

    mistydo [utilizator]

    Ce repede uita aceasta femeie ce s-a cocotat pe o funtie fara sa aibe o minima pregatire in domeniu... Fostul si actualul sot sunt pozitionati pe functii platite cu mii si zeci de mii de euro. Pentru familia ei se poate!
  • +1 (1 vot)    
    Pai . . . (Luni, 10 iulie 2017, 20:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . hai sa socotim! O pensie medie in Romania ar fi de 600 de lei. Inmultit cu 4000000(patru milioane) rezulta o suma de 2.400.000.000 lei(douamiliardepatrusutemiloane). Doamna in cauza spune ca 100000(unasutamii) de pensionari de lux castiga tot atat. Daca impartim 2.400.000.000 la 100.000 reiese ca fiecare din acesti pensionari incaseaza cate o pensie de 24.000(douazecisipatrumii)lei. Ceace este in mod cert neadevarat. Povestea doamnei este creata pentru a crea animozitate in tara si a starni furia celor cu pensii mici. Urmeaza probabil ca cei cu pensii mari sa fie eventual linsat. mama lor de capatuiti!
    • 0 (2 voturi)    
      Calculul tau e bun, tzatza spune numai prostii... (Luni, 10 iulie 2017, 22:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Dar n-ar fi nici o paguba pentru Romania daca cei 4 milioane de sarantoci vor linsa pe cei 100.000 cu pensii speciale. Pentru ca specialii sunt militieni, securisti, magistrati, activisti, parlamentari - toti indivizi care au arestat, maltratat, chinuit, nenorocit romani. S-ar curata Romania de gunoaie......... care mai sunt si super platite.