Varujan Vosganian: Fondul de pensii va fi subventionat cu 1,8 miliarde euro in urmatorii doi ani

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2008, 16:11 Economie | Finanţe & Bănci

Varujan Vosganian
Foto: Rompres
Bugetul asigurarilor sociale va fi subventionat in 2008 si 2009 cu bani de la buget, a recunoscut luni Varujan Vosganian, ministrul Economiei si Finantelor. "In 2008 avem o subventie de 1,3 miliarde de lei, iar pentru 2009 avem in vedere un transfer de 5,9 miliarde de lei, aproximativ 1,5 miliarde de euro", a spus Vosganian, confirmand astfel criticile din 2007 privitoare la incapacitatea sistemului de a sustine o majorare a pensiilor.

Fondurile necesare subventionarii veniturile care se vor incasa din contributiile de asigurari sociale platite de contribuabili vor fi prinse in bugetul de stat, a precizat oficialul MEF.

Nicolaie Chidesciuc, senior economist la ING Bank, a declarat pentru HotNews.ro ca "prognozele noastre pe deficit bugetar sunt destul de pesimiste. Cheltuielile cu pensiile vor crea un impact semnificativ in 2008, cand ne asteptam ca deficitul sa depaseasca 3%".

Chidesciuc este de parere ca subventiile acordate bugetului asigurarilor sociale vor putea fi suportate de buget, insa astfel va creste deficitul bugetar. "Nu cred ca ne va merge atat de bine in 2008 incat sa ne permitem cresterea pensiilor, si nu numai. In 2008 avem nevoie de o politica fiscala restrictiva, insa dupa actiunile Guvernului cred ca vom avea o politica fiscala laxa", a mai spus economistul ING Bank.

Varujan Vosganian declara in luna iulie a anului trecut ca majorarea pensiilor ar presupune numai pentru anul 2008 un efort bugetar de peste doua miliarde de euro.

Cresterea nominala a PIB, estimata la peste 10%, va avea cea mai mare contributie la acoperirea resurselor necesare: de 1,1-1,2 miliarde de euro. Pe de alta parte, cresterea numarului de salariati, estimata la minimum 2%, si cresterea salariilor vor contribui cu circa 500 de milioane de euro.

Modificarile legislative din domeniul fiscal, prin care guvernul a majorat baza de impozitare a salariilor, vor aduce venituri suplimentare de 300-400 de milioane de euro. De asemenea, vor fi asigurate transferuri de la bugetul de stat la bugetul asigurarilor sociale, de 400-500 de milioane de euro.













Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1881 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Vosganian (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:32)

    Peter Badesco [anonim]

    Varujan Vosganian: Fondul de pensii va fi subventionat cu 1,8 miliarde euro in urmatorii doi ani.
    Si dupa aia ,...?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce zicea Vaca acum 15 ani: tiparim alti bani! (Marţi, 15 ianuarie 2008, 8:42)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Peter Badesco

      Noroc cu Vosganian ca a citit istoria recenta si nu lasa sa se piarda lectiile date de acel "Hagi al finantelor".
  • +2 (2 voturi)    
    ... emigrez ... (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:34)

    Eu [anonim]

    ... cat pot de repede.

    Pensiile se asigura din Bugetul Asigurarilor sociale nu din Bugetul de stat.

    Bugetul de stat, adica acele in care se duce impozitul pe profit va subventiona fondul de pensii.

    Banii nostrii, adica a celor care inca mai muncesc, amaratii de 5.5 milioane se for duce pe pomenile electorale ala PNL-PSD.

    Vom fi mai saraci decat suntem acum.

    Aveti grija oameni buni ce votatgi anul asta. !

    Mare grija !!
    • 0 (0 voturi)    
      Dilema (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:59)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Sa nu-mi spui ca te numeri printre cei care au crezut gogoasa conform careia trecerea la fondurile de pensii private obligatorii nu va avea absolut nici un impact. Pe de-o parte e bine pentru ca ii va ajuta pe cei mai tineri cand vor iesi la pensie insa pe termen scurt, dat fiind raportul pensionari/salariati si evolutia acestuia nu e un lucru foarte bun.
      • 0 (0 voturi)    
        Chestia cu pensiile private este o vaca de muls (Marţi, 15 ianuarie 2008, 8:45)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Era mai greu sa se fure bani de la Bugetul de Pensii fara sa ramana urme probabil, asa ca se vor lua comisioane de la pensiile private. Din cate am vazut doar una-doua firme nu si-au pus comision de administrare maxim, de 3%.
      • 0 (0 voturi)    
        mare dilema! (Marţi, 15 ianuarie 2008, 15:38)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui gigi

        sper ca tu nu te numeri printre cei care cred ca sistemul de pensii private, cel obligatoriu adica, va rezolva problema pensiilor in romania, indiferent de varsta cotizantului...
        doar daca sunt salarii de la 1500 euro in sus... altfel, le plang de mila.... eu nu am fost obligat si am fost avantajat!
  • +2 (2 voturi)    
    politica economica de kko (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:35)

    doi si-un sfert [anonim]

    Asadar cresterea economica pe urmatoarii ani a fost deja amanetata pe pensii si salarii pt. bugetari.Inflatia a inceput sa-si faca de cap, moneda natiolala este in cadere libera ...Ce mai urmeaza ? Vor creste (mai lent e adevarat) salariile si in sectorul privat , scaderea competivitatii economiei romanesti , reducerea investitiilor straine si dupa Tariceanu potopul ! Fraierii nu prea stiu ce-i aia.
  • +2 (2 voturi)    
    pomeni electorale pe banii nostri (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:58)

    mitica [anonim]

    Daca noi suntem fraieri si ii lasam ... :) Nu mai departe de anul trecut se batea Tariceanu cu pumnii in piept ca bugetul e suficient de mare ca sa poata suporta cresterea pensiilor!!! NAH! Daca noi suntem prosti si nu-i "amendam" ...
  • +2 (2 voturi)    
    pensii penale (Luni, 14 ianuarie 2008, 17:12)

    berenger [utilizator]

    trecand peste faptul ca, dupa refuzuri incrancenate de a accepta adevarul de bun simt ca majorarea pensiilor nu are sustenabilitate financiara, guvernantii nostri au creat dezechilibre majore in orice constructie rationala a bugetului, este de subliniat faptul ca transferul de fonduri de la bugetul de stat la cel de asigurari sociale incalca atat tratatul de aderare la ue, ca si ideea de constructie economica a acesteia.
    nu ar fi mai usor ca cei 1,2 miliarde euro sa fie platite de patriciu, pentru ca oricum are bani si, mai ales, este singurul profitor al politicilor peneleilor, pensionarii nefiind decat niste sarace victime electorale, dar mai ales economice, prin inflatia generata?
    • 0 (0 voturi)    
      au constiinta incarcata (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 0:26)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui berenger

      Au inceput sa dea inapoi cate putin din ce au furat pana acum din fondul de pensii Dupa cum sti si dumneata ,toti pensionarii cu vechimea integrala,au cotizat cel putin 30 ani la fondul de pensii.Unde sunt banii + dobanzile acestor sume?
  • 0 (0 voturi)    
    Intr-o buna zi... (Luni, 14 ianuarie 2008, 17:18)

    Sargon [anonim]

    Intr-o buna zi asigurarile sociale obligatorii vor fi desfiintate si fiecare om va contribui cit vrea si cind vrea!
    • 0 (0 voturi)    
      dar pana atunci? (Luni, 14 ianuarie 2008, 17:26)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      Ce facem?
      • 0 (0 voturi)    
        Ce facem ?! (Marţi, 15 ianuarie 2008, 7:24)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui mitica

        Miscam, ne exprimam, aratam ca nu mai acceptam .... iesim in strada, luam atitudine si mai ales , cand e cazul, mergem la vot si votam constient si implicat.
        Renunta la pozitia de spectator al propriului destin si punem mana si mintea la treaba. Binele si raul nu vin exclusiv din exterior ; cate odata se-ntampla sa mai fim si victimele propriei indolente.
  • +1 (1 vot)    
    vosganian.=idiot si mincinos (Luni, 14 ianuarie 2008, 17:47)

    robert [anonim]

    bou asta zbiera ca sunt bani de pensii atunci cand base a refuzat sa promulge legea prin care se mareau pensiile.sa te duci dracu varujene cu tariceanu cu tot.
  • +1 (1 vot)    
    asa (Luni, 14 ianuarie 2008, 19:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si investitiile in infrastructura si in educatie din ce bani se mai fac? Vor aparea ricse trase de pensionari voinici si cu pensii mari care vor rezolva problema transportului in bucuresti, de exemplu? Abia astept sa-i dau bice unuia, sa-l accelerez....
  • +1 (1 vot)    
    Fondurile de pensii (Luni, 14 ianuarie 2008, 19:35)

    Pensionar [anonim]

    Am platit 45 de ani la fondul de pensii, unde sunt banii mei? Nu sunt milog sa traiesc pe banii tinerilor, vreu sa traiesc din acumularile mele, majorate cu dobanzile aferente.
    • 0 (0 voturi)    
      Banii au fost furati de comunisti (Marţi, 15 ianuarie 2008, 8:40)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Pensionar

      Asa au invatat alde Vacaroiu si altii ingineria financiara. Dar, bineinteles, comunistii au fost buni.

      Stimate domn, guvernantii actuali au facut un rahat: cresterea pensiilor dumneavoastra este deja inghitita de inflatie. Momentan lucrurile nu par atat de rele, dar vor sta si mai rau. Nu cred ca are cineva din tara asta ceva cu pensionarii, ba din contra. Parintii majoritatii celor de aici sunt pensionari si nu dintre cei cu epoleti, asa ca intelegem ce inseamna pensie de mizerie.
  • +1 (1 vot)    
    Liberali? ce gluma sinistra! (Luni, 14 ianuarie 2008, 22:57)

    Max [anonim]

    Se crede ca guvernele liberale produc o economie dinamica si competitiva, intaresc moneda, redreseaza bugetul, ...
    Asta pina la inventarea guvernului Tariceanu II care a reusit citeva performante incredibile:
    - blocarea cresterii economice firesti a tarii
    - inflatie, devalorizarea monedei nationale
    - deficit bugetar in crestere
    - dezastru in invatamint, sanatate, justitie, etc
    - consolidarea coruptiei la toate nivelurile,
    - scaderea increderii in valorile democratiei si liberalismului.
    Dar asta nu e tot. Mai au un an la dispozitie in care sa-si incununeze opera. Inarmati-va cu rabdare: oricit de mare ar fi dezastrul pe care il lasa in urma nu le va trece nici o secunda prin capete ideea de a demisiona.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai perfecta dreptate, Max (Marţi, 15 ianuarie 2008, 7:19)

      Z. [anonim] i-a raspuns lui Max

      In plus, in anul acesta si urmatorul, banii de pensii majorate vor fi luati de la buget. Asta inseamna mai putin la sanatate, invatamant, cultura , aparare etc. Daca se poate concepe mai putin ....
      As adauga la operele liberale si dependenta (aservirea) energetica a tarii directa sau prin intermediar, la mama Rusia.
      Consecintele politicii liberale se vad de pe acum, dar in viitor vor fi amarnic si dureros platite de romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Antena 1-3 (Marţi, 15 ianuarie 2008, 8:18)

    polymer [anonim]

    Oare cum o sa mai arunce Antenele vina pe Base` de data asta? Sau nici no sa mai pomeneasca subiectul? Ca anul trecut faceau mare valva cand Basescu a zis ca nu sunt fonduri si vrea sa stie de unde o sa scoata guvernul banii.
  • 0 (0 voturi)    
    VARUJAN, YOU'RE FIRED (Marţi, 15 ianuarie 2008, 8:25)

    Buerebista [anonim]

    Pai nu ziceai matale anul trecut ca poate sa nu se inregistreze nici un fel de crestere economica in 2008 ca statul poate suporta cu susces crestrea pensiilor?
    Cine iti permite tie sa subventionezi pensiile din banii contribuabililor?
    Te rog sa-i propui lui nea Tariceanu ca sa aprobe o Ordonanta de urgenta prin care PNL-ul imreuna cu PSD-ul sa acopere acesta subventie de 1.8 miliarde Euro din cotizatiile membrilor celor 2 partide.
    VARUJAN, YOU'RE FIRED !
  • 0 (0 voturi)    
    e din ce in ce mai rau.. (Marţi, 15 ianuarie 2008, 9:35)

    cristian [anonim]

    am considerat ca incepe sa mearga bine si aici, in .ro insa inceputul asta de an se arata foarte dezarmant:
    - numa' scumpiri la toate produsele (si nu cred ca la toate are impact cresterea euro. daca da, de ce nu s'au ieftinit in vara produsele?)
    - masuri din astea populiste de cresterea pensiilor si etc..
    - ministrii incompetenti (gen ala de la educatie, ala de la externe)
    - e plin de incompetenta peste tot: la deszapezire, la salvare, la politie, un haos in legislatie si astea numa' din perspectiva unui cetatean de rand..
    Cred ca cel mai mult ma deranjeaza nesimtirea de care dau dovada 'alesii neamului'. Nu am incredere nici in urmatoarele alegeri..incep sa am incredere ca o sa pot pleca afara. de tot.
  • 0 (0 voturi)    
    pensii si bugetul (Marţi, 15 ianuarie 2008, 15:22)

    VIVI - PENSIONARA [anonim]

    vor ajunge si bani pentru pensii daca cei care ne guverneaza vor verifica cum se cheltuiesc banii din buget si pentru cei din conducere.Sa nu mai acepte declaratii pe propria raspundere ca si EI tot din poporul roman fac parte adica -MINCIUNI SI HOTII -si cand pleaca pe banii nostri in concedii in afara tarii; SAU PARDON IN DELEGATII ;poate mai dati atentie si presei ;ca cu acei bani mai platiti pensii inca la jumatate din PENSIONARII unui oras SA NU NE VAITAM -SA ECONOMISIM-banii contribuabilului.