Situatie hilara: Rusia a interzis importul de porci din Romania, dar importurile nu exista

de DP     HotNews.ro
Joi, 3 august 2017, 12:25 Economie | Finanţe & Bănci

Romania nu a mai exportat in Rusa porci din 2014 incoace
Foto: sxc.hu
Restrictiile temporare ale Rusiei pentru porcii vii si pentru produsele de porc din Romaniacade in gol. Datele statistice oficiale arata ca nu sunt inregistrate exporturi catre Federatia Rusa pe codul NC 0103-Animale vii din specia porcine in perioada 2014-2017, potrivit informatiilor furnizate HotNews.ro de reprezentanti ai Institutului National de Statistica. Comertul exterior cu Rusia este de dimensiuni modeste, in primele 4 luni din acest an exporturile noastre catre rusi depasind cu putin 358 milioane de euro, adica sub 2% din totalul exporturilor romanesti.

E drept, importurile sunt duble fata de exporturi (pe primele 4 luni acestea erau de circa 776 milioane de euro, adica 3.3% din totalul importurilor) ceea ce genereaza un deficit comercial consistent pe relatia cu Federati Rusa.

Vanzarile de vehicule reprezinta o treime din exporturile romanesti catre Rusia, iar masinile, aparatele si echipamentele electrice totalizeaza un sfert din livrari, in top figurand Dacia, ArcelorMittal, Michelin sau Danfoss, potrivit unor date consultate de HotNews.ro.  In structura, vehiculele reprezinta principala grupa de marfuri exportate - 33,75%, urmate de masini, aparate si echipamente electrice -25,7%, produse ale industrie chimice - 12,4% , produse diverse (mobila) -5,08%, metale comune si articole din acestea - 4,85%, materiale plastice - 4,08%, lemn, carbune din lemn - 3,98% si produse ale regnului vegetal - 2,8%.

Titeiul si produsele petroliere domina importurile din Rusia, cu o pondere de peste 60%, urmate de gaze naturale - 17%, materiale plastice - 3,2%, minereuri - 2,7% si metale comune si articole - 2,3%.

Intre companiile romanesti aflate in top exportatori in Rusia anul trecut se numara Automobile Dacia, Michelin, Kronospan, Egger, ArcelorMittal Galati, Pirelli Tyres Romania, Terapia, Lafarge Ciment Romania si Danfoss Romania.

Tarile partenere situate pe primele 10 locuri in derularea importurilor din perioada 1.I-30.IV 2017 (reprezentand 68,1% din total importuri) au fost: Germania (20,1% din total importuri), Italia (10,0%), Ungaria (7,6%), Franta (5,6%), Polonia (5,3%), China (5,0%), Turcia (3,9%), Olanda (3,9%), Austria  (3,4%) si Federatia Rusa (3,3%).


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5894 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Da (Joi, 3 august 2017, 12:31)

    ac [utilizator]

    Ne-au aratat ei noua.
    Desi e normal, noi nu primim Rogozin, ei nu primesc porci vii de la noi.
    • +2 (4 voturi)    
      ..... adevarul ..... (Joi, 3 august 2017, 14:03)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Adevarul este ca in zona Satu-Mare s-a declarat pesta porcina. Pesta porcina se anunta international iar celelalte tari iau masurile pe care le cred necesare - de cele mai multe ori oprirea importurilor de carne (viu sau procesat), inchderea granitei, etc. Deci nu prea are legatura cu Rogozin, mai degraba este o masura care se ia automat. Nu ca nu le-a facut placere .......
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebarea e ce sa ne exporte ei (Joi, 3 august 2017, 20:31)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        In afara de ce scot cu sapa si galeata din pamant. Ca un produs finit, nu au cu cine sa faca. Aia putinii care au cap si nu au plecat din tara exploateaza prostimea facand combinatii prin mafia statului, pardon,prin FSB/SVR.
    • +8 (8 voturi)    
      Da! (Joi, 3 august 2017, 15:27)

      Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Astfel de masuri in diplomatia mondiala se numesc "masuri simetrice"...noi nu am primit un porc de-al lor, drept un raspuns simetric ei nu primesc porcii nostri... :))
  • +13 (13 voturi)    
    Urmeaza importul de iguane,panda si (Joi, 3 august 2017, 12:41)

    MagdalenaValentinaFeru [utilizator]

    canguri.
  • +12 (14 voturi)    
    O, da ! (Joi, 3 august 2017, 12:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Na, ca ne-a dat lectie Rusia... ne-am invatat minte sa nu mai trimitem avioane la plimbare. Oh, nu! Importuri inexistente sunt interzise. Nu stiu cum stati voi, dar eu unul, nu mai dorm diseara!

    ... pe de alta parte! Daca e sa incepem cu teoriile conspirationiste, nu m-ar surprinde daca s-ar gasi niste contracte intre firma lui Dracnea Jr si Rusnaci. Si de fapt Rusia asta ar fi interzis: viitoare contracte.
    Asta ar fi fost interesant de vazut !
    • +4 (4 voturi)    
      Posibil (Joi, 3 august 2017, 14:30)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Asa e, i-au dat interdictie de zbor lui Dragnea pe mai multe planuri... Cred. Ca rusii nu spun niciodata exact ce vor. La ei totul e un secret...
  • +6 (6 voturi)    
    Lemn, carbune din lemn (Joi, 3 august 2017, 13:02)

    Koczka [utilizator]

    Vad ca si Ivan ia de la noi lemn. Ca in Rusia e mai scump decat p-aici. Cred ca numai dca il scumpim peste pretul mondial ne vom proteja padurile.
  • 0 (8 voturi)    
    Hilara sau nu prea (Joi, 3 august 2017, 13:56)

    noi2013 [utilizator]

    Anuntul e de fapt o actiune automata la aparitia focarului de pesta porcina in Romania. Nu conteaza daca importul exista sau nu, e o masura de precautie.

    Dar ca de obicei la noi toata lumea face bascalie si gaseste ceva de comentat ....
    • +1 (1 vot)    
      Şi ce-ai vrea? (Joi, 3 august 2017, 22:00)

      beni.01beni [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Ai vrea să le plângem de milă spurcăciunilor ruseşti? Normal ar fi ca şi România să stopeze importurile de orice fel din federaţia satanist-putinistă, că n-om crăpa fără gazul şi căcaturile lor. Şi dacă ia dracul la noapte rusia cu tot ce înseamnă ea, crezi că moare lumea? A dispărut ea Atlantida şi tot a supravieţuit lumea, cu atât mai mult dacă dispare ţara şi poporul horto-satano-pravaslavniko-samagonist.
  • +8 (8 voturi)    
    Decizie luata dupa cateva garafe de pufaika (Joi, 3 august 2017, 15:16)

    Wanheda [utilizator]

    A racnit cu foc mujicul, "nu vrem porci romani, suntem destui aici".
  • +2 (2 voturi)    
    Uhhh (Joi, 3 august 2017, 21:15)

    europeanul2 [utilizator]

    Am o mare crampa!