Deficitul la Fondul de pensii este de 14,1 miliarde in acest an -Ministrul Finantelor

de DP     HotNews.ro
Vineri, 4 august 2017, 12:02 Economie | Finanţe & Bănci

Ionut Misa
Foto: Captura Digi 24
Deficitul la Fondul de pensii este de 14,1 miliarde in acest an, si ar ajunge la 17,2 miliarde lei, anul viitor, daca nu se indexeaza pensiile cu inflatia, a declarat Ionut Misa, ministrul Finantelor Publice, referindu-se la pensiile speciale, intr-o emisiune la Digi24.
"In 2016 deficitul pe fondul de pensii a fost de 15,6 miliarde lei. In afara banilor care se cotizau la Fondul de pensii, mai veneau de la buget, in plus, 15,6 miliarde lei. In 2017, suma este de 14,1 miliarde lei. In 2018 ca estimare se ajungea la 17,2 miliarde, din cauza majorarilor salariale, care determinau automat si o crestere a pensiei. Nemaifiind contributivitate, trebuiau sa vina bani de la buget pe fondul de echilibrare. Practic, in permamenta, ceilalti romani prin impozite si taxe trebuiau sa contribuie la aceste pensii", a spus Misa, citat de Agerpres.


El a precizat că personalul aeronautic ajunge la o pensie medie de peste 10.800 lei.

"Am făcut o analiză legată de pensia medie la finele lunii mai 2017. La nivelul personalului aeronautic la o pensie medie de 10.849 lei, contributivitatea era de 2.751 lei. Diferența de 8.114 lei veneau de la buget. Vă dați seama cât de mare este decalajul. Există și alte situații în care există astfel de decalaje", a mai spus ministrul Finanțelor, subliniind că pensia medie în restul sistemului este de 970 lei și va ajunge la 1.070 lei în 2018.

De asemenea, el a precizat că există un termen de 15 septembrie pentru a-și depune dosarul cei care doresc să iasă la pensie și să beneficieze de actualele prevederi legislative, dar se va rupe corelația între creșterea salariului și creșterea pensiei și indexările următoare vor fi făcute doar în raport cu inflația.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1763 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    asa si, ce are sa faca PSD? (Vineri, 4 august 2017, 12:13)

    taro [utilizator]

    O sa desfiinteze pensiile speciale? Evident ca nu.

    In primul rand de ce exista pensii speciale?
  • +1 (1 vot)    
    solutia este simpla (Vineri, 4 august 2017, 12:15)

    mos ion roata [utilizator]

    calculul pensiei dupa contributivitate cu un spor de 25% pentru perioada lucrata efectiv in armata si 100% pentru perioadele cand , eventul ,a fost in zone de conflict. Modul actual de calcul este de o nesimtire fara limite.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar (Vineri, 4 august 2017, 12:29)

    zigot [utilizator]

    acest guvern( ca si cele ale lui ponta si grindeanu) nu pot decat constata ce au facut, nu pot face studii, simulari care sa le permita sa ia decizii astfel incat lumea
    normala, accentuez normala, sa creed in guvernare in
    Romania?
    atatea gafe a-ti comis incat ma intreb, de ce aduceti
    acum argumentele cu deficitul cand, ma repet, oamenii
    normali si cu bun simt, erau convinsi de anvergura
    gogomaniei.
    in aceiasi ordine de idei, cand va exprimati asupra altei
    gogomanii, salariile alesilor locali in situatia actuala?
    dar asupra pensiilor speciale ale trantorilor din parlament care au votat intr-o veselie gogomaniile
    de mai sus
  • -2 (2 voturi)    
    Dar bineca cumparam rachete (Vineri, 4 august 2017, 12:31)

    galeo [utilizator]

    Pentru alea avem bani
  • +1 (1 vot)    
    Misto pacaleala (Vineri, 4 august 2017, 12:47)

    Pac-pac [utilizator]

    Tema deficitului fondului de pensii trebuie sa fie tema centrala pentru orice campanie electorala pentru ca de acolo pleaca "sanatatea" modelului economic propus prin programul de guvernare.
    De ce se ascunde sub pres aceasta problema de doar...14 miliarde lei, adica de peste 3 miliarde euro pe an!?!?
    Ati uitat cand ne caciuleam la FMI pentru 1-1.5 miliarde euro, stateam capra si privatizam (adica inchideam) unitati productive importante, si acum ne facem ca nu vedem un deficit de 3 miliarde euro?!?
  • 0 (0 voturi)    
    99% din populatia Romaniei (Vineri, 4 august 2017, 13:21)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Nu stie sa faca diferenta intre 14 miarde si 14 milioane.
    Ne ducem in cap de manuta cu totii. Meritam!
  • 0 (0 voturi)    
    pai atunci trebuie marite pensiile (Vineri, 4 august 2017, 13:32)

    Hans Metter [utilizator]

    altfel se supara votantul nene Misa
  • +1 (1 vot)    
    ! (Vineri, 4 august 2017, 13:41)

    tudorr [utilizator]

    In 1-2 ani maxim falimenteaza astia tara si zboara de la guvernare! Vin iar tehnocratii, taie din salarii si pensii ca e clar ca NU O SA MAI AIBA DE UNDE dupa hotia psd si pesedeu o sa urle de pe margine ca astia va taie, va fura banii, etc. In 3-4 ani iar vin la guvernare ajutati de gunoaie de posturi gen antena 3 si rtv... intre timp pensionari de lux se lafaie cu mii de euro pe luna :))) Bine, bine, Rromania! Maneaua sa rasune, berea la pet si micu in burdihan, in rest who gives a fuck?
  • 0 (0 voturi)    
    Pst! dom' Misha, daca taceai, destept tu pareai (Vineri, 4 august 2017, 14:41)

    un-buburuz [utilizator]

    Acestor pesedisti ce se tot perinda pe la televiziuni vaicarindu-se cu nesimtire de pensiile speciale, ar trebui sa li se aduca aminte non-stop ca guvernul Boc (printre alte mari pacate, de care nu e cazul sa amintesc aici) lichidase problema pensiilor speciale. Legea 263/2010 privind SISTEMUL UNITAR DE PENSII PUBLICE, dupa cum ii spune chiar numele, exact asta facuse. PSD nu mai trebuia sa fac nimic..
    De aceea, ar fi de bun simt ca, la fiecare iesire publica pe tema pensiilor speciale, pesedistul sa incheie cu formula "da, am fost niste dobitoci, iar Boc e mai destept si mai inalt ca noi".