Anul trecut, romanii au muncit 174 de zile doar pentru Stat. Cel mai bine stau cipriotii din acest punct de vedere, acestia "scapand" de taxe dupa nici 90 de zile de munca

de DP     HotNews.ro
Luni, 28 august 2017, 9:27 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(28 Aug 2017) PDF, 3MB
Salariatii romani au muncit anul trecut 174 de zile din cele 365  doar pentru a putea achita impozitele impuse de Stat, rata efectiva de impozitare clasandu-i pe pozitia a 8-a printre cele 28 de state membre ale UE, realizat de Institutul economic Molinari din Bruxelles (link)  Inaintea Romaniei se afla Franta, unde cota efectiva de impozitare a muncii este de 57,53%, urmata de Belgia, cu 56,9%, si Austria, cu 54,7%., Ungaria (54,1%), Germania (52,36%), Greciia(51,48%) si Italia(50,13%). Poti citi studiul si in atasament.

Practic, ziua libertatii fiscale a fost anul trecut ziua de 20 iunie, cu trei zile mai devreme fata de 2015, cand romanii au muncit pana in 23 iunie pentru a plati Statului toate impozitele. In 2014 si 2013, ziua libertatii fiscale a fost i iulie, iar in 2012, ziua libertatii fiscale "a cazut" in 23 iunie.
Documentul analizeaza asezarea impozitelor pe munca si din persectiva sistemului de taxare, mentionand ca in Uniunea Europana, doar sase state mai practica cota unica: Bulgaria, Romania, Ungaria, Estonia, Letonia si Lituania.

Cea mai mica rata efectiva de taxare a veniturilor se regaseste in Cipru (23,4%).


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1825 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Foarte util raportul (Luni, 28 august 2017, 10:23)

    subcultura [utilizator]

    Si cu asta se mai spulbera si mitul cu taxele mici pe munca in Romania. Romania e pe locul 17 in clasament din 28 de tari EU.
    Dupa tari precum Danemarca sau Finlanda.

    Interesant ar fi si un clasament a ce primesc inapoi cetatenii dupa aceste taxe (educatie, asistenta medicala, infrastructura, servicii publice). E usor de banuit cam pe ce loc s-ar clasa Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    intradevar (Luni, 28 august 2017, 10:33)

    sorvas [utilizator]

    n-ar fi asta un lucru cu adevarat rau insa din pacate....ce face statul cu munca noastra sau...

    ce primim in schimbul acestor taxe ? coparand serviciile oferite de statele mai sus mentionate vs cele oferite de statul nostru?

    este o rusine, o hotie. lumea zice ca "Asta e Romania, ca nu sunt bani, ca saraci, ca varjeala..". Adevarul e ca sunt bani, vedeti ca munciti 174 de zile ca sa umpleti statul de bani si statul ii fura sau ii risipeste. RUSINE! Emigrati oameni buni daca inca mai puteti!
  • +7 (7 voturi)    
    da (Luni, 28 august 2017, 10:36)

    I [utilizator]

    E mai tau ca pe vremea comunistilor. Atunci veneau la tara si iti luau jumatate din productie. Cu noile impozite psd, cred ca o sa trecem de jumatate.
  • +9 (9 voturi)    
    Si restul anului? (Luni, 28 august 2017, 10:37)

    Florinache01 [utilizator]

    Asta daca nu luam in considerare sistemul comunistoid de raportare contabila si harababura legislativa. Practic 2-3 angajati din firma, fie ea cat de mica muncesc pentru a satsiface zecile, daca nu sutele de organe de control ale minunatului nostru stat si la final se lasa tot cu amenzi si sanctiuni.
    • +1 (1 vot)    
      Aici nu intelegi ideea. (Luni, 28 august 2017, 12:22)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Florinache01

      Legislatia este stufoasa si interpretabila ca orice inspector si inspectoras dintre sutele existente, de multe ori analfabeti, majoritar fara facultati, sau la colt de strada facute niste studii fictive, deci ca orice exemplar dintre acestia sa-ti dovedeasca ca are drept de viata si de moarte asupra ta.
      Nu exista un minim pe care sa-l ai de la care sa te simti in siguranta. Daca ii trazneste vreunui inspector poate oricand sa-ti inchida afacerea si sa-ti arunce pe apa sambetei investitia facuta in Iadulpepamant!
      In Iadulpepamant nu te simti in regula niciodata, oricand un mic Stalin poate aparea si sa-ti demonstreze ca esti in ilegalitate si totul, pentru ca acestia sa ia spaga!
      Situatia este asa pentru ca rromanistan este un stat mafiot care uraste afacerile. De ce se deschid in draci in UK noi afaceri? Pentru ca e un mediu prietenos de afaceri, acolo nu apar mici stalini nici daca ai grave erori, si totul merge spre rezolvarea problemelor basic si apoi incet incet colmplierea la alte reglementari.
      Rezultatul structurii sovietico-staliniste a inspectiilor? Economie in colaps, populatia activa a emigrat, rromanistan a ajuns un spital plin de mosi care vor pensie si asteapta sa moara!
  • +2 (2 voturi)    
    Am dubii (Luni, 28 august 2017, 11:14)

    n.dumiritu [utilizator]

    Cred ca e o problema in documentul din link.

    Real Tax Rate = (Social Security Contributions + Income Tax + VAT) / Real Gross Salary 

    Nu vad accizele, care in cazul nostru sint o sursa majora de venituri la buget. Poate ca in alte tari nu sint accize, nu stiu. Accizele sint cam la jumatate din TVA (in 2016, 52 mld lei TVA, 27 mld. lei accize; sursa: http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/anaf-anunta-adus-incasari-buget-1994-miliarde-lei-2016-usor-nivelul-prevazut-ultima-rectificare-1_5878b4c65ab6550cb8678e9c/index.html ). Ia sa refacem calculele cu tot cu accize; sigur ne da ca se munceste peste jumatate din an pt. plata impozitelor. In top 4 cei mai taxati in Europa.
  • +3 (3 voturi)    
    in Franta (Luni, 28 august 2017, 11:29)

    Itsoc [utilizator]

    Traiesc in Franta si intr-adevar, taxele sunt mari si multe. Nu doar cele din salariu cat si nenumaratele taxe pe care le platesti la comuna/orasul unde locuiesti, la departamentul din care face parte comuna, pe casa, pe masina, loc de parcare, tot.

    Dar stiti ce? as plati chiar si mai multe taxe statului francez! de ce? pentru ca vad ca se fac lucruri cu banii. Probabil ca si pe aici se sifoneaza dar se fac lucruri muulte si frumoase din banii contribuabililor si ii dau cu placere.

    In Ro am cotizat vreo 30.000 de euro doar la sanatate si cand am avut nevoie de spital m-au pus sa-mi cumpar pansamente, manusi chirurgicale, siringi, etc.
    Cred ca rata de conversie intre taxe si ce primeste cetateanul e 0,0000001 in Ro. Dai bani, iei #$%^. Aici cred ca suntem pe locuri fruntase, langa statele din Africa.