Ceausescu, Iliescu, Constantinescu, Basescu, Iohannis- pe vremea cui au emigrat definitiv cei mai multi romani? Vezi si lista judetelor din care s-a plecat cel mai consistent

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 29 august 2017, 12:57 Economie | Finanţe & Bănci

Circa un milion de romani au plecat definitiv din Romania in ultimii 40 de ani
Foto: sxc.hu
Perioada luata in calcul este 1975-2016, iar indicatorul urmarit este numarul romanilorcare au parasit definitiv tara. Desigur, intervalul de timp 1975-1989 este ne-relevant intrucat in acea perioada se emigra cu mare greutate. Dupa Decembrie 1989, cine a vrut sa plece, a plecat. Unii nu au reusit sa se adapteze si s-au intors. Altii s-au descurcat mai bine, s-au integrat in comunitatile din strainatate si si-au construit cariere pe care poate aici nu reuseau sa si le ridice. Dar sa luam datele la rand.

In total, in perioada 1975-2016, au plecat definitiv din Romania circa 900.000 de romani.




E drept, trebuie tinut cont de cateva lucruri simple:
1. Dupa ce regimul comunist a luat sfarsit, supapa emigratiei a sarit in aer, astfel ca explozia de la inceputul primului mandat de presedinte al lui Ion Iliescu era oarecum normala.
2.Am trecut in grafic doar numele Presedintilor, desi politicile economice le face Guvernul. Erau insa prea multi premieri de trecut in grafic- uneori cate doi-trei in timpul unui singur an, asa incat am preferat sa mentionez doar numele celui care conducea tara.
3. Avem cateva perioade in care se observa cresterea intensitatii numarului emigrantilor: perioada 1994-1995 (Ion Iliescu), 1999-2000 (Emil Constantinescu), 2010-2011 (era imediat dupa criza, cand oamenii ramasesera fara loc de munca si isi incercau norocul in strainatate- perioada Basescu) si perioada actuala, in care exista o propensiune crescuta pentru a pleca definitiv din Romania.

  • Cum stam pe judete?
Cel mai mult au avut de pierdut (din punct de vedere demografic) judetele: Sibiu, Timis, Arad si Brasov. Desigur, s-a plecat si masiv si din Capitala dar daca raportam plecarile definitive la numarul total al populatiei cifrele nu ingrijoreaza. Alaturat, aveti un
documente
(29 Aug 2017) PDF, 259KB
fisier .pdf cu plecarile definitive pe judete.

Din pacate, Statistica nu numara si plecarile definitive dupa profesia pe care emigrantul o avea in tara, asa incat nu stim cu precizie cati doctori, cati profesori sau cati ingineri au preferat sa plece in afara si sa se staileasca acolo.

Mai jos aveti ordinea judetelor din care s-a plecat definitiv in perioada 1975-2016:




Daca insa ne uitam la grupele de varsta ale celor care au emigrat definitiv in ultimii 15 ani, concluzia e destul de amara: cei mai multi sunt din grupele de varsta ale persoanelor active (25-39 de ani), fapt care deja genereaza probleme pe piata muncii.





Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

11640 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Tatucu sau bunicuta (Marţi, 29 august 2017, 13:30)

    dandantheman [utilizator]

    Tot bunicuta Iliescu, pardon Ilici, e de departe cel mai tare!
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Marţi, 29 august 2017, 13:33)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu`i bai in 30 ani romania va fi alipita de vreun stat, asta e singura sansa sa supravietuiasca ca si zona, ca tara n-are nicio sansa, vor fi 10 milioane de pensionari si 1 milion de muncitori care efectiv lucreaza si pompeaza bani in economie... a si sa nu uitam si cei 3-4 milioane de bugetari care evident ca nu produc nimic
  • -2 (12 voturi)    
    articol scris (Marţi, 29 august 2017, 13:37)

    victor L [utilizator]

    ca sa treaca timpul, ori "hai sa ne facem ca lucram!"
  • -8 (12 voturi)    
    e o bazaconie de statistica (Marţi, 29 august 2017, 13:37)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Milioane de romani au plecat in ultimii 10-15 ani, mai ales de cand am intrat in UE, si nu pe vremea lui Iliescu. Asta poate constata orice om care are ochi sa vada. Mi se pare o minciuna sfruntata.
    • +10 (14 voturi)    
      raspuns (Marţi, 29 august 2017, 15:00)

      miticul [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Buna ziua,
      Datele de mai sus reprezinta cei plecati DEFINITIV din tara, nu cei plecati temporar, fie si pe mai mult de un an. Sunt circa 3-4 milioane de romani plecati in strainatate, dar eu ma refer la cei care au emigrat definiti, cu stabilirea resedintei in strainatate.
      Va multmesc pentru ca ne cititi si va doresc o zi frumoasa in continare!
      Dan Popa
      • +7 (7 voturi)    
        Eh... (Marţi, 29 august 2017, 15:35)

        Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui miticul

        Daca ati sti cati romani sunt plecati in strainatate, au rezidenta acolo, au joburi acolo, platesc taxe si impozite acolo, dar nu s-au declarat in Romania ca avand domiciliul in strainatate...
      • +4 (6 voturi)    
        statistica (Marţi, 29 august 2017, 17:05)

        crash1 [utilizator] i-a raspuns lui miticul

        Poate ar fi util sa spuneti de unde ati luat datele respective si cum definiti persoanele care au parasit definitiv tara? Au renuntat la cetatenie? Altfel "studiul" pare cam lipsit de relevanta.
        • 0 (0 voturi)    
          Exact (Miercuri, 30 august 2017, 11:25)

          oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui crash1

          Exact asta este si intrebarea mea - care este sursa datelor, si cum sint definiti "definitivii" astia ?
          Eu traiesc in strainatate de multi ani, am aici casa, job, familie, dar nu ma consider plecata "definitiv" din tara. Cetatenia si pasaportul imi sint inca romanesti, si calatoresc in Romania.

          Am adresa permanenta aici, am Pasaport de cetarean roman stabilit in strainatate, dar asta nu inseamna nimic. In primul rind sint romanca, iar mai apoi cetatean european. Poate in 6 luni ma mut in alta tara sau ma intorc in Romania. De unde stie domnul Popa si sau cei care au facut statistica ca eu sint "DEFINITIV" plecata?

          Cred ca ar trebui sa fiti mai atenti cu terminologia aplicata. Daca spuneati "numarul cetatenilor cu resedinta permanenta in strainatate", nu mi-ar fi sarit mustarul. Intr-o lume globalizata, folosirea termenului "definitiv" denota neprofesionalism, ca sa nu ii spun incompetenta.
  • +1 (1 vot)    
    pai ne-au inteles (Miercuri, 30 august 2017, 1:06)

    ..13 [utilizator]

    Occidentalii cand au vazut minerii plantand panselutze in fata TNB.

    Deci pleaca familiile tinere impreuana cu copiii - asa ca numai de bine sa avem parte ca belele curg. Parintii aleg sa plece pentru a isi oferi lor o sansa mai mare, dar si pentru copiii lor. De inteles in situatia actuala.

    Schimbare nu o sa vina peste noapte si sa nu speram sa crestem populatia pentru ca astia tinerii tot vor alge sa plece. Schimbarea trendului plecarilor si a demografiei vor veni, cel mai probabil doar atunci cand politicile publice se vor schimba...