Plata defalcata a TVA intra in vigoare obligatoriu de la 1 ianuarie 2018. Optional, firmele o pot aplica de la 1 octombrie si vor primi facilitati pentru asta

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 august 2017, 15:49 Economie | Finanţe & Bănci

Split TVA
Foto: Dreamstime
Plata defalcata a TVA va fi aplicata pbligatoriu incepand cu 1 ianuarie 2018, a anuntat ministrul finantelor in sedinta de guvern de miercuri. 

Acesta a precizat ca, optional, firmele pot sa aplice sistemul si de la 1 octombrie anul acesta, lucru pentru care vor primi facilitati fiscale.

Astfel, companiile care opteaza pentru introducerea anticipata a platii defalcate a TVA vor beneficia de o reducere la impozitul pe profit de 5 procente.

In plus, firmele care nu au obligatiile fiscale la zi vor beneficia de scutirea de penalitati daca achita TVA-ul datorat.

Finantele sustin ca mecanismul split-TVA va aduce in plus la buget 6 miliarde de leiin perioada 2018-2020, deci 2 miliarde de lei anual.

Firmele vor avea deschis gratuit un cont de TVA in lei, la trezorerie incepand de la 1 ianuarie 2018, in baza mecanismului "split TVA", au anuntat miercurea trecuta reprezentantii Ministerului Finantelor.

Potrivit MFP, acest cont va fi gratuit el ne-generand comisioane sau alte costuri. In perioada octombrie-decembrie 2017,split TVA va fi optional iar de la 1 ianuarie 2018, obligatoriu. Platitorii de TVA pot deschide aceste conturi si la banci, dar ele vor fi deschise in mod automat la unitatile Trezoreriei.


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

13881 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Hotnew, deja e nevoie de o pagina (Miercuri, 30 august 2017, 15:53)

    gogu1234567890 [utilizator]

    separata in site. Serios.

    Ce scoate guverunul. Pe bune, sa le putem si noi urmarii.
    • +22 (24 voturi)    
      ce sa zic... (Miercuri, 30 august 2017, 16:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      am avut cu niste ani o toxiinfectie alimentara...
      ce scoteam eu era mult mai bun, aratos si frumos mirositor decat ce scoate guvernu de 9 luni incoace
    • +24 (26 voturi)    
      multi nu-si dau seama... (Miercuri, 30 august 2017, 17:02)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      ce inseamna aceasta masura, daca chiar intra in vigoare. Eu inca nu cred, pt ca este ceva de domeniul SF.

      DACA se va introduce, acesta va fi lovitura de gratie pentru economia romaneasca, in special pentru capitalul romanesc.

      Efectiv s-ar scoate 16% cashflow din circulatie. Toate investitiile se scumpesc automat cu 19%.
      Cum va putea recupera economia romaneasca in competitie cu vestul acest dezavantaj major? Cine va mai investii in Romania, care nu ofera nimic in afara de salarii mici?

      Inchipuiti-va un stat a carui moneda in circulatie este redusa peste noapte cu 16%...

      Ma mir cat de putine reactii violente la aceasta masura toxica exista din societate. Cred ca multi nu-si dau seama de gravitate si o incadreaza la birocratie excesiva. Nu de asta vorbim, ci de un cutremur, o destabilizare generala a tarii. De fapt de un atac la siguranta nationala.
      • +4 (6 voturi)    
        Prea putini privati (Miercuri, 30 august 2017, 19:47)

        Robert M [utilizator] i-a raspuns lui diasporescu

        Nu sunt reactii deoarece mediul privat romanesc este foarte slab.
        Oamenii de rand nu doresc o economie libera.
      • 0 (6 voturi)    
        Și în plus va mări evaziunea fiscală. (Miercuri, 30 august 2017, 20:37)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui diasporescu

        Orice complicare a codului fiscale crește implicit evaziunea prin micșorarea transparenței, orice simplificare scade evaziunea prin transparență crescută. Problema contului de TVA separat este transparența redusă a plăților ce se vor efectua din el.
        • +6 (10 voturi)    
          hehehe (Miercuri, 30 august 2017, 23:32)

          Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          Corect va creste evaziuea. Dar tinta lor e alta. Cresterea inflatiei. In jurul de 7-8%. In acest fel cresterile salariale vor fi anulate de cresterea preturilor. Trecerea contributiilor de la angajator la angajat va determina si in mediul public scaderea salariilor.
          In mediu privat va determina jalea. Invariabil va creste costul cu salarizarea. Acum sa vedem ce le mai bese mintea. Ce cote vor pune in ce fel cum vor fi in cascada, etc. O sa puna un CAS de 30% si un CASS de 35% si aia e. Sanatate si virtute ca are cine ne ...
          • +2 (2 voturi)    
            URSS isi desavarseste Ocupatia prin P$D (Joi, 31 august 2017, 10:49)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Yo_yo

            Ungaria si Polonia au urmat ACEEASI reteta cu TVA Split !; P$D are o foiae de parcurs de la Kremlin in acest sens !:
            - subminarea Statuluid e Drept !
            - subminarea economiei si a verigilor financiare !
            - pregatirea pentru ocupatia URSS !
      • +4 (4 voturi)    
        Buna dimineata! (Joi, 31 august 2017, 9:54)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui diasporescu

        Dincolo de detalii, pe care le explicati foarte bine, tema de baza este cunoscuta de mult. Care-i noutatea?!

        "acesta va fi lovitura de gratie pentru economia romaneasca"

        Se pare ca Dracnea a gasit in fine solutia!
        Partidul lui Ilici cauta de mult sa DISTRUGA economia tarii, deoarce urmasii komunistilor stiu foarte bine sa gestioneze mizeria, penuria, nu belsugul!

        O Romania cu econimai dezvoltata, cu nivel de trai mediu, reprezeinta un pericol de moarte pentru pedeseristi, care ar face orice ca sa evite aceasta situatie! Daca oamenii MUNCESC si incaseaza un salariu corspunzator, cum sa mai poata fi prostiti cu traditionala sacosa electorala rosie!?

        Pedesereul ARE NEVOIE de o tara care sa fie in mizerie, sarcie, subdezvoltare!
  • +19 (19 voturi)    
    O curiozitate (Miercuri, 30 august 2017, 16:47)

    LiviuV [utilizator]

    Cei care au conturi la trezorerie stiu ca este un calvar, ca statul roman nu a auzit de internet banking.

    Daca eu deschid la o sucursala a unei banci un cont de split TVA va fi si el gratuit pentru orice operatiune?

    Sau statul ma pune sa aleg daca vreau gratuit, nu?
    • +8 (10 voturi)    
      Exact (Miercuri, 30 august 2017, 17:22)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      Faci plata online pentru suma neta si apoi te duci la trezorerie, scoti TVA-ul pentru acea factura si il platesti cash furnizorului, cu chitanta. Nu e bine in Romanica?
      • +4 (6 voturi)    
        Si daca ... (Miercuri, 30 august 2017, 20:24)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

        ... sute sau mii de agenti economici dintr-un oras au in aceeasi zi ideea de a depune sau scoate cash din contul split tva de la trezorerie ?

        Ok, vor astepta la coada, dar oare vor ajunge la ghiseu inainte de miezul noptii ?
        • -1 (1 vot)    
          Teoretic vorbind, totusi .... (Joi, 31 august 2017, 9:50)

          Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          Daca avem o factura prin care intra produsul in firma de suma Si (suma initiala) care contina Bi (baza initiala) si T(va)i (tva initial) si punem un adaos ajungand la Sf=Bf+Tf inainte de aplicarea legii trebuia sa platim statului Tf-Ti si furnizorului Tf, practic firma neramanand cu TVA. Faptul ca statul il pune intr-un cont neaccesibil nu ar trebui sa aiba vreo implicatie pe firma.
          • +1 (1 vot)    
            bani de rulat pana incasezi alte facturi (Joi, 31 august 2017, 11:18)

            bluuuz [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

            Firmele mici cel putin vor avea probleme, pentru ca acum daca platesti TVA la 3 luni ai niste bani de rulat perioada aia ... atunci nu-i vei mai avea
            • -4 (4 voturi)    
              Deci toata cainarea este cauzata (Joi, 31 august 2017, 12:00)

              Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bluuuz

              Ca privatii nu mai pot rula banul statului 3 luni? Inteleg, este o dauna de 9-19% dar sunt ai statului.
          • +2 (2 voturi)    
            Pe hartie e OK (Joi, 31 august 2017, 11:38)

            Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

            dar nu e chiar asa..
            -dpdv al cash-flow-ului nu mai poti folosi banii aceia pana la plata TVA-ului catre stat. Dar sa zicem ca asta nu e problema statului, ca erau oricum banii lui.
            Detaliile te omoara:
            -trebuie tinuta contabilitate zilnica de catre fiecare antreprenor: ce TVA am incasat cash, cat am platit CASH, ca sa depun diferenta. In excel, zilnic, cu cote diferite de TVA! Nu pot fizic sa fac asta, ca mic antreprenor. NU am contabil angajat permanent..
            -dupa ce am depus banii de TVA, la trei zile de la incasare, conform excel-ului de mai sus, am de platit o factura cu un TVA de 1000 de lei. De unde? Ca am depus TVA-ul incasat cash. Si nu mai pot sa-l retrag cash de la trezorerie. Deci din buzunarul meu, nu ? Daca am banii aceia in mana..
            -adio plata cu radul bancar. Cum mai platesc oriunde, la un service auto, la Metro, marfa cu cardul de firma? O sa fac doua plati cu doua carduri? Una pentru suma neta si una pentru TVA, daca am card pe contul de TVA? Va dati seama ce inseamna asta?
            -eu am tva de recuparat inca, de la investitia initiala in activele firmei. Ce fac acum? incasez TVA, pe care nu il datorez statului, ca inca mai am TVA de recuparat, dar il dau oricum statului, in contul de TVA, ca sunt obligat de lege. Si abia apoi fac rerere sa imi vina ANAF-ul in control ca sa ma lase sa scot TVA-ul de acolo, CA DE FAPT SUNT BANII FIRMEI, NU AI STATULUI!! Imi chem singur controlul fiscal pe cap? In cat timp se finalizeaza si cu ce amenzi?
            -platesc on-line fiecare factura cu doua tranzactii comisionate separat de catre banca?
            -trebuie sa caut pe nu stiu ce site conturile de TVA ale fiecarui partener, ca sa ii virez banii de TVA in acel cont?

            Ce intreprinzator mic poate sa faca asta zilnic? cu ce erori si, in consecinta, cu ce potentiale amenzi?

            Si sunt multe altelele de spus, dar ma duc sa vomit un pic..
    • +1 (5 voturi)    
      Nu stiu ce sa zic (Miercuri, 30 august 2017, 19:58)

      arkade [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      Am avut SRL si imi plateam impozitul prin internet banking. Impozitul, si evident si toate cotizatiile.

      Faceam o plata din contul curent in contul de la trezorerie. Fara comisioane si fara griji.
      • +2 (2 voturi)    
        vorbe la trecut (Joi, 31 august 2017, 8:50)

        adinico [utilizator] i-a raspuns lui arkade

        Ati avut SRL? Inseamna ca nu mai aveti. Problema nu este sa platesti in contul de trezorerie ci sa platesti dintr-un cont de trezorezie. Internet banking nu este la trezorerie. Deci pentru orice plata de factura trebuie sa mergi sa depui OP pentru transfer TVA. Ce ziceti de 150.000 de firme care isi fac un cont suplimentar in trezorerie?????????/

        Cu functionarii de acolo si asa obositi si plictisiti de atata munca.
        • -1 (1 vot)    
          Nu e chiar asa (Joi, 31 august 2017, 10:53)

          arkade [utilizator] i-a raspuns lui adinico

          Cine a zis ca trebuie sa platesti dintr-un cont de trezorerie?

          Am cont la banca X, folosesc internet banking si imi transfer TVA-ul catre un cont de trezorerie (ala de TVA).

          ANAF isi poate trage banii din contul de trezorerie fara nici o problema.
          • +1 (1 vot)    
            Nu despre asta e vorba (Joi, 31 august 2017, 12:05)

            Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui arkade

            Este simplu sa virezi on-line banii din contul tau bancar catre contul tau de tva de la trezorerie. Problema este mai apoi, cand ai de platit o factura catre un furnizor: platesti suma neta din acelasi cont bancar catre furnizor si TVA-ul cum? Ca nu mai poti sa platesti din contul de trezorerie tot on-line. Iti scoli c..ul de pe scaun, de la calculator, si finalizezi plata facturii de la ghiseul trezoreriei, cu OP scris cu manuta ta dupa o lunga coada.
    • -2 (4 voturi)    
      Dar daca... (Miercuri, 30 august 2017, 20:33)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      ... pica sistemul internet banking (ala care inca nici nu exista) al trezoreriei intr-o anumita zi? Contribuabilii nu mai fac deloc viramente bancare catre niciun furnizor in ziua aia, de teama ca iau amenda ca nu platesc simultan si partea de tva?
  • +12 (16 voturi)    
    impotriva oricarei normalitati... (Miercuri, 30 august 2017, 17:15)

    uman [utilizator]

    Desi a fost combatuta cu argumente aceasta masura, desi au fost explicate neajunsurile si impovararea, ingreunarea absurda si inexplicabila a contribuabililor de buna credinta, a platitorilor de taxe adica, masura se introduce cu forta si fara niciun fel de negociere...
    Nu mai putem face nimic sa oprim aceasta extra complicare a lucrurilor?
    Chiar nu e normal... Marii evazionisti se stiu, sa se descurce direct cu ei, sa lase companiile normale in pace... Daca continua asa, mesajul catre intreprinzatorii privati este unul cat se poate de arogant si descurajant...
    • +7 (11 voturi)    
      pai (Miercuri, 30 august 2017, 18:26)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui uman

      ..e foame de bani..la buget..nu cred ca se mai poate ceva..
      ''Mediul de afaceri'' doarme in picioare..nici o reactie de luat in seama din partea lor. Poate le convine asa..cine naiba mai stie
  • +9 (15 voturi)    
    nu va tineti banii in banci (Miercuri, 30 august 2017, 17:16)

    alex..i [utilizator]

    Cam asta zicea Tudose, sa nu tinem banii in banci ca sunt comisioane multe si mari.
    Acum ii obliga pe altii sa deschida conturi noi si sa plateasca comisioanele aferente.
  • +9 (15 voturi)    
    Lipsa de reactie (Miercuri, 30 august 2017, 17:28)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Lipsa de reactie este doar aparenta.
    Sunt convins ca firme mari vor parasi defintiv Romania. Asta cu TVA-ul este ultima picatura. Autostrazi nu, birocratie cat cuprinde, schimbari de legislatie peste noapte, etc, iar ultimul avantaj al Romaniei reprezentat de mana de lucru ieftina este pe cale de disparitie.

    Mi-e teama sa ma gandesc cum va arata economia romaneasca incepand cu 2018.
    • +5 (5 voturi)    
      Exact asta vrea Dracnea! (Joi, 31 august 2017, 10:02)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      "Sunt convins ca firme mari vor parasi defintiv Romania." - ACESTA este scopul masurii cu TVA-ul, nu simpla cretere a veniturilor la Buget.
      Dracnea are tot interesul sa omoare afcerile romanesti si sa alunge pe marii investitori straini, pentru ca tara sa se scufunde pe deplin in mizerie si saracie. ACESTA este mediul in care Partidul lui Iliescu se simte precumpestel in apa!
      Daca economia ar functiona bine, iar nivelul de trai ar creste, cine ar mai vota cu pedesereul!?
  • +10 (12 voturi)    
    ANAF ia la ochi evazionistii din patrunjel.... (Miercuri, 30 august 2017, 17:28)

    deval [utilizator]

    Daca vreo firma opteaza pentru plata split , in avans, sa nu o faca punand botul la orice avantaj promis de ANAF !! Evaziunea mare se face in colaborare sau la indicatiile Fiscului si cu politicul ! Evaziunea marunta (calificata astfel de ANAF ca de fapt dominante sunt alte motoare) e de subzistenta.Victimele sigure , vor fi sarantocii care vor deveni si mai sarantoci !
    • +4 (6 voturi)    
      Avantaje pentru optarea benevola (Miercuri, 30 august 2017, 20:29)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Ar trebui sa fie suficient de mari avantajele alea, ca sa acopere amenzile pe care le va plati pentru nerespectarea unui sistem split tva alambicat si dificil de gestionat, cu destule portite lasate nelamurite.
    • +3 (5 voturi)    
      asa e (Miercuri, 30 august 2017, 21:37)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui deval

      anaf si antifrauda sunt niste institutii feudale pline de autosuficienta gratuita.nici dupa 4 luni nu am primit un raspuns la o sesizare de la aceste instutii prin care sesizam o evaziune mica de cateva zeci de mii de euro prin vanzarea de bunuri fara emiterea de documente fiscale :)))))) dupa ce faci sesizarea, nu ai cum sa verifici nimic, institutiile astea nu au nici o obligatie sa-ti dea vreo informatie :)) pai asa sa tot vii la munca, merita!
  • +9 (13 voturi)    
    retarzi... (Miercuri, 30 august 2017, 18:09)

    alllx [utilizator]

    retarzi suntem noi ca stam pe margine si ne uitam cum dau astia foc intregii tari! cu noi in interior!
    • 0 (4 voturi)    
      asta asa e (Miercuri, 30 august 2017, 23:46)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui alllx

      dar romanul e muci la economie. nu intelege nimic.
  • +9 (11 voturi)    
    Haideti toti o greva fiscala! (Miercuri, 30 august 2017, 19:17)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pentru o luna dam totul pe zero. Nu cedeaza borfasii continuam 2-3 luni!
  • +6 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 30 august 2017, 20:14)

    Nevermind [utilizator]

    imbecilitate marca psd. Pentru asta nu ar iesi lumea in strada. Deh, nu e tema feng shui si pe angajati ii doare-n c.r de firma unde lucreaza. Romanul rar vede mai departe de 10cm in fata nasului. Poate doar cand mai este influentat de vreo campanie media, mai mult sau mai putin la vedere sau conventionala...
  • +4 (8 voturi)    
    Un pas timid, dar decisiv (Miercuri, 30 august 2017, 20:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru desăvârșirea distrugerii Rmâniei de către grupul criminal PSD+ALDE (UDMR inlcus).
  • +7 (11 voturi)    
    Greva fiscală (Miercuri, 30 august 2017, 20:59)

    Ricafanica [utilizator]

    Dacă ei fac ce vor, dece nu facem greva fiscală? Goliți conturile și o luna nu plătește nimeni dări la stat. Sinistru, NU?
  • +1 (9 voturi)    
    Nenorocitii (Miercuri, 30 august 2017, 22:44)

    Gauloise [utilizator]

    Pentru asta trebuie sa iesim in strada. Pacat ca romanii habar nu au ce cacat magnific este aceasta masura. Ne vedem in strada!
  • +3 (3 voturi)    
    cand analfabetii ne conduc (Joi, 31 august 2017, 8:26)

    rmatei [utilizator]

    incaodata prostia si incompetenta a castigat... daca nu fost in stare sa starpeasca evaziunea au zis hai sa ne batem joc de toata economia. suntem singura tara din lume care aplicam la acest mod sistemul split tva. in polonia daca s-ar aplica vreodata splitarea ar fi facut ade banci nu de companii iar aplicarea este optionala, la noi cand prostia e la putere nu e nevoei de nici o analiza deviza este sa-i nenorocim pe cei buni platnici.