Raportul ANPC privind controalele la banci a fost publicat de Ministerului Economiei; in document nu sunt mentionate numele bancilor unde au fost gasite probleme

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 30 august 2017, 23:02 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(30 Aug 2017) PDF, 837KB

Raportul controalelor facute de catre Autoritatea Nationala Pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) a fost publicat, miercuri seara, dupa ce premierul a cerut acest lucru in sedinta de Guvern, raportul fiind o sinteza a verificarilor facute la banci incepand din 2015, in care nu sunt insa precizate si numele unitatilor bancare la care au fost descoperite probleme, si doar consemnate neregulile depistate si masurile luate, potrivit news.ro.

Raportul, care are 108 pagini si care a fost publicat miercuri seara pe site-ul Ministerului Economiei, prezinta o sinteza a unor controale facute de ANPC incepand cu anul 2015 si pana in luna august a acestui an.

In acest raport nu sunt mentionate si numele bancilor la care au fost descoperite nereguli.

Astfel, potrivit raportului, in perioada 27 noiembrie 2015 - 31 martie 2016 au fost facute verificari vizand respectarea prevederilor legale privind protectia consumatorilor la incheierea contractelor de credit de consum, cu sau fara ipoteca, de catre banci, fiind incheiate 249 de procese-verbale de constatare a contraventiei, cu amenzi in valoare totala de 1.743.000 de lei. Au fost restituite consumatorilor sume in valoare de 1.097.773,31 de lei, 112.161,29 de euro, 361.828,78 de franci elvetieni si 361,13 de dolari, la nivel national fiind instrumentate 10.476 de reclamatii privind bancile.

In acest an, au fost facute verificari in perioada 8 mai - 16 iunie, fiind insa verificate institutii financiare nebancare pentru contracte incheiate in perioada februarie - mai. In raport se precizeaza ca au fost verificate 40 de institutii financiare nebancare, au fost date amenzi in valoare totala de 337.000 de lei si dispuse diverse masuri de remediere a problemelor constatate. La nivel national, au fost instrumentate 6.137 de reclamatii.

"La nivelul structurii centrale, au fost incheiate 57 de procese-verbale de constatare a contraven'iei, cu amenzi in valoare totala de 489.000 de lei si au fost restituite consumatorilor sume in valoare de 489.155,73 de lei, 20.082,93 de euro, 13.724,76 de franci elvetieni si 252,23 de dolari", se mai mentioneaza in raport. 

De asemenea, in perioada 2016-2017 au fost emise noua ordine prin care s-a dispus incetarea practicilor comerciale incorecte, iar ANPC a inaintat in instanta 46 de actiuni impotriva bancilor, pentru clauze abuzive din contracte.

In raportul publicat miercuri seara sunt detaliate neregulile depistate la fiecare unitate verificata, precum si masurile luate de ANPC.

Premierul Mihai Tudose a cerut, miercuri in debutul sedintei de Guvern, reprezentantului Ministerului Economiei sa faca publica sinteza activitatilor de control realizata de Autoritatea Nationala Pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) privind sistemul bancar, sustinand ca "va fi o lectura frumoasa si interesanta pentru toata lumea".

"O rugaminte mare catre Ministerul Economiei. La mine a ajuns o sinteza a activitatilor de control facuta de ANPC in sistemul bancar. Dat fiind faptul ca ANPC e in coordonarea dumneavoastra, vreau ca acest raport sa fie pe site, public", a cerut premierul Mihai Tudose in debutul sedintei de Guvern.

Marti, premierul Mihai Tudose a continuat atacul la adresa bancilor, spunand ca el refuza sa isi tina salariul pe card deoarece nu accepta sa dea bancii "cate doi bani" de fiecare data cand foloseste cardul si a povestit o experienta personala potrivit careia a depus la banca 500 de dolari, iar dupa doi ani a fost sunat de banca pentru a plati 50 de dolari comision, in conditiile in care banii depusi nu mai erau in cont.

"Am refuzat sa-mi pun leafa pe card ca sa-i dau bancii cate doi bani de cate ori folosesc cardul. Nu vreau sa-i dau. Consider ca nu-i merita", a spus Mihai Tudose intrebat de ce nu are niciun cont bancar.

El a povestit si o experienta personala cu o banca, potrivit careia a depus intr-un cont 500 de dolari, iar dupa doi ani a fost sunat de banca pentru a plati 50 de dolari comision, in conditiile in care banii depusi nu mai erau in cont.

"Eu am avut niste experiente cu bancile. Am avut un cont in banca cu o suma minora, 500 de dolari, si dupa doi ani m-a sunat banca sa-mi spuna nu doar ca nu mai am am banii, ci ca mai trebuie sa mai dau eu 50 de dolari, ca de fapt comisionul cu care au avut grija de ei, i-au pazit, i-au dus la toaleta noaptea sau le-au dat sa bea apa cand le era sete, a mancat fondul si trebuie sa mai aduc si eu niste bani de acasa. Din momentul asta eu am zis 'Iertati-ma, dar Terente era copil pe langa voi! Chiar era baiat bun'", a povestit Tudose.














Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2451 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Bravo ANPC! (Miercuri, 30 august 2017, 23:12)

    JohnR [utilizator]

    Am doar cuvinte de lauda la adresa ANPC. De cate ori am avut nevoie au fost intotdeauna promti si profesionisti. Reclamatia se poate face si online, fara batai de cap si birocratie. Multumesc pentru ca existati ANPC. Va doresc mult succes in continuare.
  • +4 (8 voturi)    
    Dracul si tamaia sau Tudose si cardul (Joi, 31 august 2017, 0:55)

    Porcurorul General [utilizator]

    Se spune ca "fuge ca dracul de tamaie" - gresit. Corect este "ca Tudose de card".

    Ceea ce ma mira peste poate este ca in afara de comisionul ipotecar pe care il platesc (ca sa am un acoperis deasupra capului) si pe care oricum l-as plati prin chirie, cu exceptia unei singure dati cand am scos ca boul bani de pe cardul de credit - din gresala - in loc sa ii scot de pe cel de debit (comision 30% la ATM, noroc ca suma era ridicola 60 Euro si am pierdut 20) nu am platit in viata mea un comision neasteptat la o banca. De fapt nu prea am platit comision deloc pentru ca in general ce platesc comision vine inapoi din dobanzi, relatia mea cu banca fiind (cu exceptia ipotecii) pe undeva pe la zero dpdv al comisioanelor, asta in masura in care am vreo 4 carduri, atat de debit cat si de credit si, culmea, la cel de credit iau eu bani ca il folosesc si pana acum de 10 ani nu am platit nici un comision la el (platesc insa mi se intoarce bonusul de folosire mai mult decat comisionul).

    Acum diferentele. Eu sunt inginer capsunar si conduc o societate ridicola in timp ce domnul Tudose e economist si manajer si conduce o tara.

    Domnul prim ministru a facut insa o mica gafa, de la vrabia dactilografa. Nu Tudose ci Tanase ar fi trebuit sa se numeasca. Tanase. Lemn Tanase, un fel de Bond, James Bond. Sau Codobelc, Melc Codobelc.
    • +1 (3 voturi)    
      citeste (Joi, 31 august 2017, 9:14)

      dinamovist [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Ma nene ma, citeste te rog raportul sau macar vezi ce amenzi au luat bancile (1.5 mil. ron) si dupa poti sa o dai de gard cat vrei. Chiar atat de aservit sa fii incat in fata evidentei sa ai o asemenea pozitie. La cate magarii , ilegalitati si abuzuri sau pretat bancile faptul ca scapa numai cu amenda mi se pare prea putin.
      Acest individ numit guvernator BNR este vinovatul principal de ce se intapla in banci in acest moment.
      • 0 (2 voturi)    
        Amenda timpita (Joi, 31 august 2017, 10:15)

        Vasi67 [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

        Am citit eu una la pagina 10 jos. Cica banca l-a inselat pe client cand a scris in contract ca dobanda penalizatoare este 3%. Clientul vazand ca asta este mai mica decat dobanda creditului (o fi fost 7%) a crezut ca e mai bine sa nu plateasca, ca daca era restant platea 3% si nu 7%. Vine ANPC pe baza reclamatiei si ii da dreptate clientului. Adica acesta a fost inselat de banca cand i-a comunicat dobanda penalizatoare mai mica decat dobanda creditului, deoarece l-a incurajat sa nu mai plateasca. De ce l-a inselat - pentru ca evident banca urmarea sa-i ia dobanda cumulata 3% + 7%, acesta fiind scopul ei. Adica l-a fraierit pe client, indemnindu-l sa nu mai ramburseze la timp ca sa beneficieze de dobanda majorata, clientul crezind ca plateste doar 3%. Hai da-o naibi ca macane. Daca or fi mai multe din astea atunci nu prea vad cine este Terente :). Cica i-au luat bancii 20,000 pentru aceasta.
      • 0 (0 voturi)    
        Faci confuzie intre subiect si obiect (Joi, 31 august 2017, 12:25)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

        Eu nu am comentat catusi de putin ce fac bancile in Romania. Nu ma intereseaza caci economic nu am nici o relatie cu ele. Eu am comentat ce a zis Tudose care nu stie cum se mananca un comision si cum se foloseste un card.

        Relatia mea cu banca este cat se poate de cordiala si bazata pe doua elemente: sa nu ma intind mai mult decat imi e plapuma si contractul. Parerea mea despre banca mea sau a lor despre mine nu are nici o importanta.

        Cat despre magariile bancilor, o parte din ele sunt explicabile pentru ca oamenii au semnat orice. Lacomia deci a fost de ambele parti. Eu nu sunt o persoana lacoma din fire.
  • +1 (7 voturi)    
    Daca nici asta nu-i bine.... (Joi, 31 august 2017, 3:17)

    holinessdani [utilizator]

    Adica omul asta e criticat si cand face ceva foarte ok.
    Ca are dreptate 100% e absolut evident, dar ce e cu expresia asta: "atac la adresa bancilor"???
    Adica daca a arata o evidenta inseamna a ataca?
    Si alea 10.500 (zece mii cinci sute, pentru cine n-a inteles din prima) reclamatii in jumatate de an tot atacuri la adresa bancilor sunt?
    • 0 (4 voturi)    
      pentru spalatii pe creier asha o fi... (Joi, 31 august 2017, 8:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      E o categorie de romani care dupa ce s-au imbulzit ca oile la luat credite cit mai mari, cu tot felul de specherii facute cu "doamna de la ghiseu" sa iasa creditul mai mare, si dupa ce si-au luat-o in freza, acu sunt de parere ca bancile sunt dracu pe pamant si trebuie sa dispara. Bineinteles fara sa aiba habar ce inseamna un faliment bancar sau sa-si aminteasca cum era viata fara banci (sau ma rog, cu banci care falimentau anual), inainte de '2000.

      Iar ce face Tudose e sa speculeze fix ura asta a romanului pe banci pentru a nu cricni nimeni cind se va pune impozit pe activele bancare. Daca bancile gresesc, ca orice societate comenrciala, trebuie amendate, ceea ce e OK. Da' sa vii sa spui povestea aia pentru prosti cu 500 de dolari disparuti in 2 ani, tu ditamai economistul, e de-a dreptul ridicol. Pai ce fel de ministru al economiei premier esti tu daca habar n-ai ce taxe platesti pentru conturile pe care ti le deschizi?!? Asta ca sa nu mai spun ca povestea e pescareasca, nu cred sa existe vro banca care sa-ti ceara comision de administrare de 550 de dolari in 2 ani, adica 23 de dolari pe luna. Nici prin anii '90 nu era asha. Bunicul isi tinea banii in doari in ndepozit la banca si ii inmultea constant, deci, desi cu 4 clase, avea succes mai mare in administrat banii decit birjarul asta ajuns premier.

      Da' asta e, unde exista popor spalat pe creier se va gasi tot timpul un politician care sa profite de asta.
      • 0 (2 voturi)    
        Haiducie (Joi, 31 august 2017, 10:36)

        dinamovist [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Asta nu este sistem bancar ci o jungla in care fiecare face ce vrea cu largul concurs al BNR. Faptul ca ANPC le mai pune la respect nu este suficient, ce facem cu ecartul de 12puncte procentuale dintre dobanzile la depozite si credite, sau cu creditele pe un an cu dobanzi real negative dupa impozitare. Guvernul in foame de bani si profitand de golania unor banci aplica modelul Orban. Astept cu mult interes pozitia BNR care vezi Doamne supravegheaza dpv prudential si nu fiscal.
    • -2 (4 voturi)    
      In ce sens are Tudose dreptate? (Joi, 31 august 2017, 8:58)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Ca a aruncat cu banii pe salarii si pensii nesimtite pentru anumiti bugetari si acum trebuie sa scoata bani si din piatra seaca pentru a nu falimenta tara?
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo Tudose (Joi, 31 august 2017, 9:48)

      gehabnis [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Normal ca este bine. Sa se dovedeasca ca sunt asa imaculate si ca nu exporta profitul de ani de zile prin scheme contabile si atunci lumea o sa mearga cu zambetul pe buze la banci... oricum ce alte optiuni au ca ce competitie au bancile.
  • +1 (1 vot)    
    Amenda prosteasca din raport (Joi, 31 august 2017, 10:07)

    Vasi67 [utilizator]

    Daca am fi oameni rationali am cam incepe sa dam si bancilor dreptate ca multe actiuni ale ANPC sunt cam tampite sau lipsite de rationament. La pagina 10 in raport se da o sanctiune pentru ca un client a sustinut ca l-a inselat banca cand i-a comunicat ca dobanda penalizatoare este 3%, deoarece aceasta era mai mica decat dobanda de baza si el a crezut ca fiind mai mica e mai bine sa ramana restant. Da-ti-o dracului ca macane. Adica o fi avut 7% si a vazut ca ii iau 3% dobanda penalizatoare si si-o fi zis ce tampiti si astia de la banca, lasa ca nu mai platesc si o sa-mi ia dobanda mai mica. Pentru cine nu cauta dau mai jos citat din raport.
    "Pentru nerespectarea art. 6 alin 1 lit d) din Legea 363/2007, deoarece consumatorul este indus in eroare de catre operatorul financiar bancar atat in momentul incheierii contractului, cat si pe parcursul derularii contractului de credit, fiind convins ca dobanda penalizatoare este de 3%, cand in realitate s-a constatat faptul ca operatorul financiar bancar percepe o dobanda penalizatoare compusa din dobanda curenta la care se adauga 3% (procent mentionat in contract); de altfel, consumatorul poate fi indus in eroare si de faptul ca dobanda penalizatoare mentionata in contract este mai mica decat dobanda curenta, fiind tentat sa ramana cu restante, crezand ca i se percepe aceasta dobanda penalizatoare. Fapta descrisa este considerata ca fiind o actiune inselatoare continand informatii false, inclusiv in prezentarea generala induce in eroare sau este susceptibila sa induca in eroare consumatorul mediu, astfel incat il determina sa ia o decizie de tranzactionare pe care altfel nu ar fi luat-o, referitoare la existenta unui avantaj specific al dobanzii penalizatoare in cazul de fata.
    Fapta savarsita de catre operatorul financiar bancar constituie contraventie fiind sanctionata ... cu amenda in valoare de 20,000 lei